Zawartość 1.
Czym jest Electrum? 2.
Tworzenie nowego portfela 3.
Używanie Electrum 4.
Włączanie pełnej listy adresów 5.
Uwagi1. Czym jest Electrum?Electrum jest
darmowym portfelem softwarowym typu
open source dostępnym na wiele różnych platform (Windows, OSX, Linux and Android). Inaczej niż klient Bitcoin Core, Electrum nie musi pobierać żadnych dodatkowych danych ponieważ łączy się on z zewnętrznymi serwerami. Ale nic się nie martw, Electrum nigdzie nie przesyła twoich prywatnych kluczy, są one przechowywane lokalnie, co oznacza że sam jesteś odpowiedzialny za właściwe zabezpieczenie swoich bitcoinów.
Możesz pobrać Electrum z tego adresu:
tutaj. Zawsze możesz zweryfikować podpis pobieranego pliku żeby się upewnić, że nie został przez nikogo zmodyfikowany przy wykorzystaniu na przykład GnuPG (Linux) lub Gpg4win (Windows).
2. Tworzenie nowego portfelaPo pierwszym uruchomieniu Electrum zapyta cię, czy chcesz połączyć się z wybranym przez ciebie serwerem czy ma to zrobić automatycznie. Jeśli nie znasz nikogo zaufanego kto prowadzi serwer Electrum powinieneś wybrać połączenie automatyczne.
Następnie możesz wprowadzić nazwę nowego portfela lub wybrać istniejący portfel klikając "Choose". Domyślnie, twój portfel powinien się znajdować w lokalizacji: "C:\Users\USERNAME\AppData\Roaming\Electrum\wallets" (Windows) lub "~/.electrum" (OSX and Linux). To ważne, ponieważ, później będziesz mógł dokonać backupu pliku portfela.
Powinieneś zobaczyć 4 opcje:
- Standardowy portfel (Standard wallet)
- Portfel z dwupoziomowym uwierzytelnieniem (Wallet with two-factor authentication)
- Portfel Multi-signature (Multi-signature wallet)
- Importuj adresy Bitcoin lub prywatne klucze (Import Bitcoin addresses or private keys)
Tym razem chciałbym się skupić tylko na pierwszej i ostatniej opcji, lecz jakie są różnice pomiędzy tymi czterema rodzajami portfeli?
Standard wallet – pozwala ci stworzenie całkiem nowego portfela (z adresem typu Legacy lub SegWit). Tylko jeden klucz prywatny jest niezbędny do podpisania transakcji dla portfela tego typu.
Wallet with two-factor authentication – typ portfela multi-signature. Otrzymujesz 2 z trzech kluczy. Trzecim kluczem zarządza serwis TrustedCoin. Niezbędny jest tutaj również Google Authenticator.
Multi-signature wallet – portfel z wieloma kluczami niezbędnymi do przeprowadzenia transakcji. Możesz wybrać aż do 15 kluczy i dowolną ilość niezbędnych podpisów.
Import Bitcoin addresses or private keys – przydatny do stworzenia portfeli służących jedynie do podglądu (na wypadek, gdybyś chciał skorzystać z rozwiązania typu air-gapped, które wymaga jednego urządzenia do przygotowania transakcji, a innego do jej podpisania).
Wybierz "Create a new seed" żeby stworzyć nowy portfel. Electrum wspiera wiele różnych portfeli sprzętowych takich jak TREZOR, Ledger and Keepkey, lecz one oczywiście nie są darmowe.
Standardowa opcja generuje adres typu Legacy (zaczynający się od 1). Ten typ jest aktualnie najpopularniejszy gdyż jest dostępny od chwili powstania Bitcoina.
Adresy SegWit mogą zaczynać się od 3 (nested SegWit) lub bc1 (native SegWit). Electrum generuje natywne adresy SegWit, które wciąż mogą jeszcze nie być kompatybilne ze wszystkimi dostępnymi usługami. Niestety, Electrum nie umożliwia generowania adresów nested SegWit które są kompatybilne wstecz. Jednakże, jest możliwe importowanie prywatnego klucza adresu nested SegWit jeżeli stworzyłeś swój portfel na stronie internetowej która wspiera te typy adresów. Transakcje przeprowadzane na adresach SegWit są tańsze i potrzebują mniej miejsca w bloku. To trochę pomaga Bitcoinowi, szczególnie kiedy cała sieć jest przeładowana.
Ponieważ popularność SegWit wciąż wzrasta, zdecydowałem się na wybór"SegWit".
Tutaj możesz znaleźć więcej informacji na temat SegWit.
To ważny krok. Te 12 słów jest niezbędne do odzyskania twojego portfela, jeżeli stracisz dostęp do jego backupu. Nie zapisuj swojego seeda na komputerze. Powinieneś je zapisać na papierze i przechowywać je w bezpiecznym miejscu. Niektórzy doradzają wykorzystanie takich rozwiązań jak
cryptosteel żeby się upewnić że twój seed nie zostanie zniszczony przez wodę lub ogień. Możesz również rozważyć wykorzystanie hasła. Będzie działać jako 13te słowo twojego seed które będzie znane tylko przez ciebie. Możesz je włączyć w "Options".
Kiedy klikniesz next, będziesz musiał wpisać seed, który właśnie zapisałeś i wprowadź hasło, którym zaszyfrujesz plik portfela.
3. Używanie ElectrumGratulacje! Właśnie stworzyłeś nowy portfel. Teraz już możesz otrzymywać i wysyłać Bitcoiny. Okno, które jest aktualnie otwarte, pokazuje twoje saldo i poprzednie transakcje. Jest oczywiście puste ponieważ nikt jeszcze nie przysłał ci żadnych bitcoinów.
Żeby zobaczyć swój adres Bitcoin, wybierz zakładkę "Receive". Jeżeli ktoś chce wysłać Ci bitcoiny jedyną rzeczą, jaką musisz zrobić jest skopiowanie "Receiving address". Może się on zmienić, kiedy ktoś prześle bitcoiny na ten adres, ale nie przejmuj się. Zawsze możesz korzystać z poprzedniego adresu.
Wysyłanie bitcoinów jest bardzo proste. Wklej adres na który chcesz przesłać BTC w pole "Pay to" i wprowadź ilość poniżej. "Description" (Opis) nie jest przesyłany nigdzie, możesz go wykorzystać do opisania transakcji. Suwak na dole określa opłatę za przesłanie transakcji. Electrum automatycznie wybiera właściwą opłatę umożliwiającą uzyskanie potwierdzenia transakcji w kilku najbliższych blokach.
4. Włączanie pełnej listy adresówTa funkcja jest użyteczna, jeżeli chcesz używać kilku adresów w tym samym czasie. Normalnie adres zmienia się w zakładce „Receive” po jednym wykorzystaniu.
Żeby zobaczyć pełną listę wybierz "View -> Show Addresses".
Powinieneś teraz widzieć zakładkę "Addresses" gdzie są wszystkie twoje adresy. Możesz także wydawać bitcoiny z dowolnego adresu klikając prawy przycisk myszy i wybierając "Spend".
5. UwagiElectrum daje ci pełną kontrolę nad prywatnymi kluczami. Ty jesteś odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo. To jedna z największych zalet portfeli softwarowych Nie jest to perfekcyjne rozwiązanie ponieważ jesteś narażony na programy typu malware, dlatego warto rozważyć przechowywanie większych ilości kryptowalut w urządzeniach odizolowanych od sieci tj przy wykorzystaniu air-gap.
Ten tutorial został stworzony aby pomóc osobom korzystającym z portfeli webowych, gdyż często nie wiedzą oni jak korzystać z Bitcoin Core czy Electrum. Nie zamieściłem tutaj żadnych informacji w zakresie bardziej zaawansowanych funkcji takich jak "coin control" czy tworzenie adresów typu multi-signature ponieważ mam wątpliwości czy kompletni nowicjusze byliby nimi zainteresowani.
Autor tego tutoriala stworzył również oddzielny zawierający wiele zaawansowanych funkcji Electrum, możesz go znaleźć (w oryginalnej wersji – w języku angielskim)
tutaj - tłumaczenie wkrótce.
Powyższy tekst jest tłumaczeniem angielskiej wersji tutoriala stworzonego przez użytkownika BitCryptex. Oryginalny tekst możecie znaleźć tutaj: TUTORIAL: How to use Electrum (for beginners)