Pages:
Author

Topic: USD/TRY - page 56. (Read 14460 times)

sr. member
Activity: 1106
Merit: 273
October 23, 2019, 06:57:05 PM
doların yükselmesindeki en büyük etkenlerden bir tanesi türkiye ekonomisinin hiç olmadığı kadar kırılgan bir dönem geçirmesi. öncelikle hükümet ülkede çok derin bir kriz olduğunu kabul etmiyor.

şöyle örnek verim, bir mağazaya gittiğinizde  ayakkabılar 600 lira civarı, tshirtlere 100-150 tl civarı. ve hükümet bu çılgınla karşı en ufak bir müdahale de bile bulunmuyor.

pardon ya bulunuyor haklarını yemeyelim, zam üstüne zam geliyor hem de halkın kaçamayacağı konularda, eletrik falan mesela. şimdi bu zamların tek bir anlamı var, arkadaşlar boku yedik, sermaye kaçırmamak için sizden kesicez bunun faturasını kusura bakmayın demek.

bu denli kırılgan bir ekonomi içinde usd/try en ufak bir haberden en ufak bir siyasi manevradan etkileniyor.
legendary
Activity: 1638
Merit: 1328
Stultorum infinitus est numerus
October 23, 2019, 02:20:29 PM
Dolar bir çok yükseliyor bir çok düşüyor. 80 milyonluk bir ülkenin para birinin bu kadar itibarsızlaşması gerçekten çok ilginç bir olay. Siyasi olaylara çok bağlandı ekonomimiz, tamamen dışa bağlı olduğumuz için. Herhangi bir siyasi olayda yandık bittik der hale geldik.

Dolarin dusup yukselmesi tamamen fiat balinalarinin oynamasi diye dusunuyorum, hepte bunu bu sekilde yazdim. Tabii siyasi etkenler buna dahil, en kucuk bir siyasi harekette dolar bir anda 0.2 kurus yukseliyor, 0.2 kurus. Dikkatli bir sekilde dusunup bakinca aslinda ne kadar ciddi bir miktar oldugunu anlayabiliyoruz. Bir kac gun sonra da tekrar bir anda 0.2 dolar dusuyor, herhangi bir onemli bir siyasi hareket olmasa bile bu sekilde takip ediyor. Bu sure zaafinda bir grup cok ciddi para kazaniyor.
legendary
Activity: 1176
Merit: 1013
DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!
October 23, 2019, 01:55:30 PM
Merkez bankası tahminleri sürekli güncelleniyor. Kasım ayında yeni bir güncelleme geldiği zaman sene sonundaki dolar kurunu daha kolay görebiliriz. Şu anda 5.99 beklentileri var ama mutlaka güncelleme gelecektir. Savaş durumunun devam etmesi mutlaka kuru daha yukarı taşır. Şu anda altı lira olan beklenti sene sonuna kadar daha da yükselecektir.
sr. member
Activity: 518
Merit: 250
October 23, 2019, 01:44:27 PM
Dolar bir çok yükseliyor bir çok düşüyor. 80 milyonluk bir ülkenin para birinin bu kadar itibarsızlaşması gerçekten çok ilginç bir olay. Siyasi olaylara çok bağlandı ekonomimiz, tamamen dışa bağlı olduğumuz için. Herhangi bir siyasi olayda yandık bittik der hale geldik.
legendary
Activity: 2912
Merit: 1150
October 23, 2019, 01:46:32 AM
Ben 6 ve üstüne çıkacağını pek fazla zannetmiyorum ateşkes bugün 22 de falan bitecek gibi duruyor. Dolar bundan sonrasında bir düşüş yaşayabilir ama öyle çok fazla zannetmiyorum yine ufak bir düşüş olur uzun sene o band da bir aşağı yukarı devam eder gibi.
Merkez bankası dahil yıl sonu tahminleri 6 lira üzerinde. Merkez bankası gecen ay tahminini düşürdü ama sanırım hala 6 lira üzerinde bir tahmin yaptılar. Kaleci bile kesin şu kadar gol yerim diyorsa en az o seviyeye gelir
sr. member
Activity: 630
Merit: 252
October 22, 2019, 04:01:15 PM
Eğer harekata tekrardan devam edersek doları kimse tutamaz artık. Amerikadan ciddi yaptırımlar zaten hazır olarak kapımızda bekletiliyor. Rusya ile kanka olmamız amerikanın daha da canını sıkıyordur diye düşünüyorum. Doların 6 üstü bir şeyle yılı kapatacağını düşünüyorum. Her şey yarına bağlı
hero member
Activity: 1666
Merit: 529
October 22, 2019, 01:20:13 PM
Ben 6 ve üstüne çıkacağını pek fazla zannetmiyorum ateşkes bugün 22 de falan bitecek gibi duruyor. Dolar bundan sonrasında bir düşüş yaşayabilir ama öyle çok fazla zannetmiyorum yine ufak bir düşüş olur uzun sene o band da bir aşağı yukarı devam eder gibi.
legendary
October 22, 2019, 11:00:11 AM
Ateskes bugun bitiyor. Bununla birlikte olaylar biraz kizisacak. Pompeo "bazi ilerlemeler yaptik" demis. Onumuzdeki gunlerde ya ciddi bir artis, ya da ciddi bir dusus gelebilir. Onceden alip kuru yukseltenler gelismelere gore herseyi satip dusurebilirler.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
October 22, 2019, 09:34:18 AM
5.83 civarlarında dolanıyor bence artık kolay kolay bir şey çıkmaz. yükselmezde, ben sene sonuna 6.00 civarı kapatır diye düşünüyorum. ama tabi her gün başka bir şey oluyor kestirmek güç

Ben de 6 lira civarında sene sonu gelir diye düşünüyordum ama ortalık bu kadar karışıkken 6 liranın üstüne de çıkabilir sanki. Ekonomik olarak güçlü denecek bir konumumuz kalmadığı için şu saatten sonra her şeye hazır olmalıyız. Savaş çıkmasa ya da ateşkes temelli olsa bile doları yükseltecek çok faktör var Cheesy
hero member
Activity: 1078
Merit: 696
October 22, 2019, 06:59:43 AM
5.83 civarlarında dolanıyor bence artık kolay kolay bir şey çıkmaz. yükselmezde, ben sene sonuna 6.00 civarı kapatır diye düşünüyorum. ama tabi her gün başka bir şey oluyor kestirmek güç
sr. member
Activity: 1092
Merit: 254
October 22, 2019, 06:08:08 AM
Salı günü ateşkes süresi bitiyor onun öncesi yavaş hareketlenmeler diyebiliriz buna bence. Harekat durumu devam ettikçe ufak artışlar yaşanacağını düşünüyorum. Zaten bu zamandan sonra doların düşeceği yok ama paramızın her geçen gün giderek erimesi kötü bir durum. Biz görmezken ufak oyunlar dönmeye devam eder, birileri ceplerini daha da doldurur kenara çekilir yeni dalgayı beklemeye devam eder.
legendary
October 21, 2019, 04:40:52 PM
Anaakım medya artık tamamen beyin yıkama ve propaganda üzerine haber yapan "Fake News" tabir edilen sahte habercilik mekanizmasına dönüştü, devlet - halk ilişkileri çok farklı noktalara gidiyor,

Türkiye'nin zaten terörist kabul ettiği bir örgütle müzakere / ateşkes falan yapması uluslararası siyaset yönünden kabul edilemez, Türkiye'yi o kadar zayıf ve pasif görüyorlar ki bunu kabul ettirdik gibi yansıtıyorlar, bunun en önemli nedeni dünyanın gelmiş geçmiş en cahil ve gerici siyasi oluşumlarından birinin ülkede nerdeyse 20 yıldır tek başına iktidar olması...

https://www.theguardian.com/world/2019/oct/18/fighting-continues-on-syria-turkey-border-despite-ceasefire
Sözde "Ateşkes"in zaten daha süresi dolmadan ihlal edildiğini buradan okuyabilirsiniz, piyasa fake news'a bakmaz Real Politik'e bakar.

"Ateskes" ilan edildiginden beri bunlari gorup duruyorum. Turkiye'de haberlerde "kazandik, zafer, yuce Turkiye" tarzinda mansetler donerken yurtdisinda nereye baksam sadece savasin devam ettigi, hala insanlarin evsiz kaldigini, bir kac FSA askerinin oldugunu, TSK'dan yaralilarin oldugunu falan haber ediyorlar. Nasi bir ateskesmis ki bu? Dolarin bu anlik dusmesi bile oyun olabilir gibi geliyor, ne gorsem inanmiyorum artik. Bilerek dusurup tekrar satip yukseltiyorlar.
jr. member
Activity: 83
Merit: 7
October 21, 2019, 04:29:47 PM
gündemini de dümeni de; bi sağa bi sola, iki ileri bir geri.

iyice sallıyorlar valla millette kafa bırakamadılar, olayları takip edecek..

faiz indirmeyecek sanırım yarın merkez bankası onu fiyatlıyor.

avrupada oç luğuna devam ediyor. teröristlerin götünü kurtarmaya bakıyorlar. neden çünkü beslediler bu zamana kadar destek vermezlerse; "besle kargayı oysun gözünü" olacağını anladılar. teröristlerin tehditlerinden korktular.

legendary
Activity: 2072
Merit: 1618
October 21, 2019, 02:15:30 PM
Anaakım medya artık tamamen beyin yıkama ve propaganda üzerine haber yapan "Fake News" tabir edilen sahte habercilik mekanizmasına dönüştü, devlet - halk ilişkileri çok farklı noktalara gidiyor,

Türkiye'nin zaten terörist kabul ettiği bir örgütle müzakere / ateşkes falan yapması uluslararası siyaset yönünden kabul edilemez, Türkiye'yi o kadar zayıf ve pasif görüyorlar ki bunu kabul ettirdik gibi yansıtıyorlar, bunun en önemli nedeni dünyanın gelmiş geçmiş en cahil ve gerici siyasi oluşumlarından birinin ülkede nerdeyse 20 yıldır tek başına iktidar olması...

https://www.theguardian.com/world/2019/oct/18/fighting-continues-on-syria-turkey-border-despite-ceasefire
Sözde "Ateşkes"in zaten daha süresi dolmadan ihlal edildiğini buradan okuyabilirsiniz, piyasa fake news'a bakmaz Real Politik'e bakar.
legendary
Activity: 2912
Merit: 1150
October 21, 2019, 02:14:48 PM
Dolar her sene kasım aralıkta ralli yapar cünkü şirketler yıl kapanışı yapar. artı turizmden gelen nakit akışı kesilir. Zaten ekonomimizde çok iyi değil. 3 gun once dolar 5.90dı ateşkes ile 5.78e inmişti. şimdi tekrar olagan artısını gerceklestırıyor.
sr. member
Activity: 840
Merit: 300
October 21, 2019, 02:13:58 PM
hakan atilla'nın borsa istanbul'un başına geçmesi ile bir ilgisi olabilir mi bu artışın? bir de dediğiniz gibi ateşkes süresinin sonuna geliyoruz. doların düşüşü bile 3 gün sürüyor ülkede.

ben sanmıyorum, borsa istanbul çok daha kurumsal bir yapı hocam, hakan atillanın buna etkisi olmaz, 

hakan attilla neden borsa istanbulun başına geçirildi ?

çünkü hakan attilla şu anda tam bir kirli çıkı gibi gözüyor,  yani pandorax box gibi bir adam... bir konuşursa ortalığa onlarca şey saçılır, o yüzden böyle tutuyorlar onu. adamın zaten para gibi bir sıkıntısı yoktur, hep yönetim kurullarında paraları gömüyordur zaten.

bu konuma getirilmesinin bir sebebi de biraz sus payı gibi. biraz ağam paşam çekip konumunu yükseltiyorlar ki çok fazla sağa sola konuşmasın.

doların yükselmesiyle, daha doğrusu TL nin düşmesiyle hakan atillanın doğrudan ya da dolaylı bir payı yok, sonuçta adamın oradaki konumu sembolik bir konum, sembolik olmasaydı da bir şey olmazdı, hisseleri alıp satacak hali yok çünkü
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
October 21, 2019, 02:07:14 PM
hakan atilla'nın borsa istanbul'un başına geçmesi ile bir ilgisi olabilir mi bu artışın? bir de dediğiniz gibi ateşkes süresinin sonuna geliyoruz. doların düşüşü bile 3 gün sürüyor ülkede.
legendary
Activity: 1176
Merit: 1013
DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!
October 21, 2019, 01:50:04 PM
Ateşkes dediler ondan sonra 2 veya 3 tane şehit verdik bu nasıl ateşkes ben anlamadım. Dolar artışının bir sebebi vardır mutlaka ama haberi şu an için tutuyor olabilirler 120 saat süre ne zaman bitiyor bilmiyorum muhtemelen ondan sonra şöyle oldu böyle oldu diye açıklama gelir.

Ateşkes yapılsın diye değil de dünyadan tepki çekmemek için verilmiş bir mola gibiydi. Ateşkes diyip de indirdikleri doların ateşi neredeyse aynı seviyeye geldi. Süre dolduktan sonra saldırı yapmamız durumunda yeniden yaptırımlar gündeme gelecek. Bu sefer altı lirayı zorlayana kadar da yükselen bir dolar görebiliriz.
hero member
Activity: 1890
Merit: 792
October 21, 2019, 01:16:14 PM
Ateşkes dediler ondan sonra 2 veya 3 tane şehit verdik bu nasıl ateşkes ben anlamadım. Dolar artışının bir sebebi vardır mutlaka ama haberi şu an için tutuyor olabilirler 120 saat süre ne zaman bitiyor bilmiyorum muhtemelen ondan sonra şöyle oldu böyle oldu diye açıklama gelir.
legendary
Activity: 1666
Merit: 1030
October 21, 2019, 12:51:20 PM
Hocam sen deyince baktım 5.85 olmuş.Yahu bugünde para lazımdı ethereum bozdum ucuza verdik etherleri ya.:d Olaya gelirsek.Benim tahminim türkiye yarın ateşkes sona erince teröristlerin tepesine binecek.Böyle oluncada amerika ile ilişkiler tekrar bozulacak.Ben açıkçası bunun alımı olduğunu düşünüyorum.Birileri ne olacağını biliyor bu yüzden toplamaya başladılar.Not ytd
Pages:
Jump to: