Pages:
Author

Topic: Ce mai e bun de minat? - page 8. (Read 43857 times)

sr. member
Activity: 378
Merit: 250
March 23, 2014, 05:16:58 PM
+50% azi pe wolf. in continuare, merita incercat Smiley
sr. member
Activity: 458
Merit: 250
beast at work
March 23, 2014, 04:06:11 PM
eu tin tot Vertcoinu si imi cumpar 5 AntMiner S1 pe care le bag pe Bitcoin ..am gasit bucata cu 0.938BTC
Si in viitor o sa imi mai iau cateva.

vezi de unde le cumperi ca in functie de asta se mai adauga sau nu si TVA-ul 24% din valoarea declarata
newbie
Activity: 7
Merit: 0
March 23, 2014, 12:07:18 AM
eu tin tot Vertcoinu si imi cumpar 5 AntMiner S1 pe care le bag pe Bitcoin ..am gasit bucata cu 0.938BTC
Si in viitor o sa imi mai iau cateva.
sr. member
Activity: 378
Merit: 250
March 22, 2014, 12:52:06 PM
vand tot ce am (cu exceptia wolf Cheesy) si cumpar vertcoin. nu vand VTC decat daca stiu cand cumpar inapoi Smiley

eu nu m-am bagat pe aurora/maza si monezile pentru diverse comunitati. eu nu inteleg de ce sunt valoroase.

pentru flappy vad un maxim de 7. Daca trece de 8-10, atunci sky is the limit; daca nu, maxim 7.


PS. nici mie nu-mi place ca ne-a mutat aici. Asta e un thread de interes maxim, trebuie sa stea in forumul principal!

ma citez Smiley

cine a cumparat vertcoin la 0.15 si a vandut azi la 0.38 poate fi fericit. Smiley

imi place si hirocoin, inca. In primele zile s-a putut mina 0.01 BTC in 1 ora (adica 4 blocuri solo la lansare Smiley.
hero member
Activity: 826
Merit: 1000
'All that glitters is not gold'
March 21, 2014, 05:10:57 PM
Cine are bani, o duce bine atat pe timp de criza cat si pe timp de prosperitate.
Mai ales pe timp de criza poate cumpara lucruri valoroase la preturi mici.

Vroiam doar sa mai spun urmatoarele: eu am observat ca daca scade pretul la BTC, creste valoarea la AURORA. Poate ii este de folos cuiva informatia.
hero member
Activity: 541
Merit: 500
March 21, 2014, 12:26:46 PM
Vai sa ofer analiza mea:

BTC-ul este in groapa de rahat dupa ce gox-ul a fost praduit de aproape o zecime din toate BTC-urile care exista azi in Univers...hotii vand prada la orice pret, oricum, fiat sa iasa.

Deci: am fost decimati EFECTIV, in salbatica lege romana.
...azi BTC este sub 600$ din aceasta cauza (in special si in definitiv)

Toate crypto resimt hecatomba.

Eu, ca un mamifer in piscul erei reptiliene nu ma tem totusi. Din contra, ma bucur.  Grin

Adun azi BTC pentru ca vine un meteorit care o sa aneantizeze dinozaurii.

Perioada BTC-ului aflat la granita celor 500$ o sa fie povestita copiilor neincrezatori in mileniile care urmeaza.
Da, a fost o vreme cand strabunii nu au cumparat BTC la pret de bax de tigari iar azi cu unul singur cumparam un roi de galaxii.  Grin


Asa ca GPU-isti: minati.
Salbatic si ineficient pentru ca niciodata nu o sa mai fie o asa pomana.


 Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin
hero member
Activity: 541
Merit: 500
March 21, 2014, 12:11:24 PM
 Grin  Cheesy Eu imi cam cunosc colegii care au ASIC si le inteleg parerile...azi se bucura si isi doresc moartea GPU-istilor sa le ramana lor hash-rateul intreg.
Mentalitate de virus care ucide gaina cu oua de aur.

Imaginati-va ca milioanele de GPU-isti parasesc lumea crypto...brusc ii doare in dos. Nu au cum baga bani in ASIC, nu vor sa riste, etc.
Piata crypto devine una sinonima cu aceea de...diamante (scumpe, faine, ocoshe dar inutile exceptand putinul tehnologic)

E? E?
ASIC-isti vanzand intre ei monede minate?  Cheesy Cheesy Cheesy
Cum arata perspectiva asta fara milioane de GPU-isti dintre care se ridica zeci de mii de lacomi care cumpara monede pentru a avea si ei ASIC.

Zbang: piata inchisa, redusa...ioc profit si valoare...ASIC bun de bibelou ca si primele ASIC SHA256.
full member
Activity: 140
Merit: 100
March 21, 2014, 11:15:19 AM
Smiley suna cam naiv..gigica are dreptatea lui. Viitorul suna ASIC.
member
Activity: 99
Merit: 10
March 21, 2014, 11:14:54 AM
Mana de oameni cu ASIC-uri sunt de obicei giganti (financiar vorbind), deci au bani de marketing, pe de alta parte minerii de rand sunt "prosti dar multi".
Acum depinde doar de cine ridica glasul mai tare pentru cei 99.2% din populatie care habar nu au de Cryptocoins, daca cineva scoate un meme-coin serios pe Scrypt-n, ceva cu priza la public, atunci bye bye scrypt.
Raman totusi la ideea ca va apre 3G Coin, a 3-a generatie de algoritmi, dupa SHA si SCRYPT.
Nu e exclus ca Ebay/Amazon/Google sa scoata o moneda cu premine 100%, un fel de iTunes Gift Cards, cu un curs mult mai stabil si a carei retea de mineri care functioneaza doar pt securizare sa fie interna.
newbie
Activity: 53
Merit: 0
March 21, 2014, 11:07:32 AM
nfox are dreptate ... va fi razboiul anului .... 200k populatie scrypt-n  versus 2k populatie scrypt ASIC


gica viteazu - nu prea merge comparatie ta .... cei multi vor face piata ... nu o mana de oameni cu asic-uri ...
sr. member
Activity: 458
Merit: 250
beast at work
March 21, 2014, 08:39:19 AM
Adevarat ce spune executivul insa pana la un punct.

Din perspectiva unui gigant, de genul eBay, ce crezi ca e mai profitabil pt el... o moneda la care au cat mai multi access, adica orice moneda Scrypt... sau o obscuritate de moneda pe care o mineaza cativa care nu si-au permis trecerea la ASIC (si daca nu si-au permis trecerea la ASIC care sunt sansele sa aiba si bani de cheltuiala) ?
full member
Activity: 140
Merit: 100
March 21, 2014, 06:25:22 AM
Mda..suna frumos dar in realitate hash-ul va fi tot de partea ASIC-ului: acolo vor fi monezile, tranzactiile si puterea de cumparare.
sr. member
Activity: 462
Merit: 250
March 21, 2014, 05:46:21 AM
Mai este o problema pe care lumea pare sa nu o ia in calcul: "folosibilitatea" unei monede (termenul imi apartine Tongue)
Sa luam de exemplu: 2000 mineri mititei (<10MH) vs 20 posesori ASIC (1GH). 20GH vs 20 GH.
DAR cat tam-tam vor face ei din VTC/GPU/Scrypt-N vs ce fac cei cu ASIC. 2000 oameni care posteaza/voteaza/folosesc monede Asic-resistant vs cei 20 care folosesc monede consacrate. La ce bun ca ai 100 trilioane de Doge minati cu ASIC daca nimeni nu-l mai foloseste pt ca trend-ul anului e BizonCoin care ghinion pt tine e ASIC resistant.
Garantat daca Ebay sau Amazon incepe sa accepte exeCoin lumea uita instant de tot ce inseamna Doge/LTC/etc.
Profitabilitatea unei monede e data de interesul fata de ea, nu de modul de minare! Doar pentru ca initial interesul e doar de la mineri apare legatura intre algoritm si interes.

LE. a se vedea Blackberry vs Apple. Blackberry consacrat in lumea business, acum toti au iPhone ca e trendy, chiar si businessman-ii.
Imi place mult postarea ta, s-a notat!
member
Activity: 99
Merit: 10
March 21, 2014, 05:26:15 AM
Mai este o problema pe care lumea pare sa nu o ia in calcul: "folosibilitatea" unei monede (termenul imi apartine Tongue)
Sa luam de exemplu: 2000 mineri mititei (<10MH) vs 20 posesori ASIC (1GH). 20GH vs 20 GH.
DAR cat tam-tam vor face ei din VTC/GPU/Scrypt-N vs ce fac cei cu ASIC. 2000 oameni care posteaza/voteaza/folosesc monede Asic-resistant vs cei 20 care folosesc monede consacrate. La ce bun ca ai 100 trilioane de Doge minati cu ASIC daca nimeni nu-l mai foloseste pt ca trend-ul anului e BizonCoin care ghinion pt tine e ASIC resistant.
Garantat daca Ebay sau Amazon incepe sa accepte exeCoin lumea uita instant de tot ce inseamna Doge/LTC/etc.
Profitabilitatea unei monede e data de interesul fata de ea, nu de modul de minare! Doar pentru ca initial interesul e doar de la mineri apare legatura intre algoritm si interes.

LE. a se vedea Blackberry vs Apple. Blackberry consacrat in lumea business, acum toti au iPhone ca e trendy, chiar si businessman-ii.
newbie
Activity: 6
Merit: 0
March 21, 2014, 04:41:16 AM
Totusi ASIC-urile nu sunt ieftine. Ca sa ai rentabilitate mai mare trebuie sa iei ASIC-uri de putere dar care costa foarte mult.  ASIC-uri de 70k sau 300k nu renteaza (iti scoti banii in luni bune). Nu stiu daca sunt multi curajosi care sa bage sume mari la bataie in ritmul in care rentabilitatea scade. Au avantajul ca nu platesc asa mult energia electrica consumata dar sunt tari pe glob unde chiriasul nu plateste energia electrica (in Canada stiu sigur ca energia si caldura intra in costul chiriei si nu esti monitorizat - aia sunt limitati doar de siguranta din panou  Grin)
sr. member
Activity: 444
Merit: 250
Life is a bitch, get used to it...
March 21, 2014, 03:52:40 AM
La cate scrypt-SHITcoins exista vei avea tot timpul ce mina. Cu siguranta cei care vor cumpara ASIC-uri se vor axa pe monede gen LTC, Doge, WDC, etc, iar sutele de "gunoaie" vor ramane celor cu GPU.
sr. member
Activity: 458
Merit: 250
beast at work
March 21, 2014, 03:50:00 AM
Nu a zis nimeni ca mor... dupa cum vezi nu mor ca ma apare cate o moneda in "sprijinul" celor care se opun evolutiei. Smiley

Singuri sustinatori ai monedelor alt-Scrypt sunt oamenii cu bani multi investiti in GPUs si pe langa ei se aciueaza si sarmanii cu 1-2-3 placi. Momentan, respectivele monede, au un oarecare castig de cauza/hashrate prin prisma faptul ca pretul unui ASIC este mai mare, pt moment ziceam.
newbie
Activity: 53
Merit: 0
March 21, 2014, 03:49:35 AM
nu prea inteleg ce spui .. .

dar daca vrei sa minezi LTC (sau alt shitcoin) cu GPU  alaturi de un coleg care mineaza LTC cu un ASIC am sa vad daca iti mai convine cand el va catiga de cel putin 10 ori cat tine cu un consum de curent cel mult egal cu al tau

am spus ca GPU-urile vor disparea de pe algo scrypt si daca lumea nu isi vand GPU-urile eventual vor migra catre alte algo. (scrypt-N, jane, etc .)

sr. member
Activity: 345
Merit: 250
March 21, 2014, 03:42:22 AM
Si de ce ma rog mor gpu-urile atata timp cat exista monezi cu protectie "puerila" ?  Daca sunt profitabile si pretu e ca la resru nu vad problema.
Pages:
Jump to: