Pages:
Author

Topic: Nu pot retrage fiat din RO dupa ce am vandut pe Kraken - page 2. (Read 597 times)

newbie
Activity: 5
Merit: 0
Multumesc pentru raspunsuri.
Un prieten a vorbit cu BRD si Banca Transilvania, bancile astea au spus ca nu sunt deranjate de unde vin banii. O sa imi deschid cont la ele si o sa va tin la curent.

Bafta mie.
member
Activity: 140
Merit: 10
Solicita-le sa-ti dea un raspuns scris motivat pentru care iti refuza eliberarea banilor. Probabil ca acolo o sa-ti solicite sa aduci mai multe dovezi privind provenienta banilor si poti sa le dai printscreen-uri din Kraken.
Ar fi bine sa te duci la un avocat daca suma este mare!
hero member
Activity: 689
Merit: 501
Cred ca e legal ca bancile sa zica ca banii provin din surse suspecte si sa ii blocheze pentru o perioada de timp. Poate au si DIICOT in spate sau mai stiu eu ce altceva.
Problema de esenta este ca daca monezile digitale vor evolua exponential ca acum nu vom mai avea nevoie de banci pentru a transfera bani dintr-o tara in alta sau de la o persoana la alta. Si nu convine niciunei banci acest lucru si nici macar DIICOT-ului pentru ca nu vor mai avea de lucru.
Si acum imi amintesc ca in 2014 am platit peste 100 euro pentru un transfer bancar catre Hong Kong pentru un aparat de Scrypt. La cateva luni dupa plata in BTC pentru cateva S3 de la BITMAIN, deci comision zero.
full member
Activity: 336
Merit: 101
nothing is lost if you don't lose yourself
nu au dreptul. nu exista lege. fa plangere
adica cum? daca vand ceva pe olx imi iau banii? wtf
full member
Activity: 175
Merit: 100
Salut,

Am vandut pe Kraken niste crypto si am primit EUR in schimb. Mi-am trimit EUR in contul in EUR la Raiffeissen.
Cand am fost la Raiffeisen sa ii scot au zis ca datorita provenientei banilor - sursa este investitie in crypto - banii sunt suspiciosi si nu ma lasa sa scot.
S-ar putea sa ii si confiste.

As dori sa aflu daca stie careva o alta banca romaneasca care sa primeasca EUR veniti din investitie in crypto.
 

Va multumesc.
Eu le-as face plangere la OPC. Este fix problema mea unde imi investesc banii. Din moment ce nu exista legislatie pentru crypto, e perfect legal.
Legat de retragere, daca nu ai sume prea mari, incearca cardurile xapo, wirex, etc. si nu mai ai treaba cu bancile din RO.
jr. member
Activity: 68
Merit: 1
Share your merit with me if I was helpful :)
Salut,
In baza a ce (lege, regulament BNR, etc) fac asta?
newbie
Activity: 3
Merit: 0
Salut,

Am vandut pe Kraken niste crypto si am primit EUR in schimb. Mi-am trimit EUR in contul in EUR la Raiffeissen.
Cand am fost la Raiffeisen sa ii scot au zis ca datorita provenientei banilor - sursa este investitie in crypto - banii sunt suspiciosi si nu ma lasa sa scot.
S-ar putea sa ii si confiste.

As dori sa aflu daca stie careva o alta banca romaneasca care sa primeasca EUR veniti din investitie in crypto.
 

Va multumesc.

salut, trimite banii back to exchange iti dau eu banii pe crypto. vreau sa cumpar de o suma maricica si sunt dispus sa iau orice acum. multumesc
newbie
Activity: 21
Merit: 0
Am auzit povesti de genul mai de pe la toate bancile... unii au fost mai norocosi, altii nu... personal stiu doar un prieten caruia i-a fost inchis contul ING.

Eu vreau sa evit orice legatura crypto cu bancile si voi depozita Btc doar prin intermediul ATM-urilor. Dar pentru retrageri, ce optiuni ok avem in afara bancilor?
newbie
Activity: 112
Merit: 0
Salut,

Am vandut pe Kraken niste crypto si am primit EUR in schimb. Mi-am trimit EUR in contul in EUR la Raiffeissen.
Cand am fost la Raiffeisen sa ii scot au zis ca datorita provenientei banilor - sursa este investitie in crypto - banii sunt suspiciosi si nu ma lasa sa scot.
S-ar putea sa ii si confiste.

As dori sa aflu daca stie careva o alta banca romaneasca care sa primeasca EUR veniti din investitie in crypto.
 

Va multumesc.

Wow, nasol. :| Am citit ca si in Australia bancile au blocat ceva conturi ce retrageau bani din monede virtuale.
newbie
Activity: 5
Merit: 0
Salut,

Am vandut pe Kraken niste crypto si am primit EUR in schimb. Mi-am trimit EUR in contul in EUR la Raiffeissen.
Cand am fost la Raiffeisen sa ii scot au zis ca datorita provenientei banilor - sursa este investitie in crypto - banii sunt suspiciosi si nu ma lasa sa scot.
S-ar putea sa ii si confiste.

As dori sa aflu daca stie careva o alta banca romaneasca care sa primeasca EUR veniti din investitie in crypto.
 

Va multumesc.
Pages:
Jump to: