Pages:
Author

Topic: Τι απαντάτε στο επιχείρημα με τη μεταβλητότητα; - page 4. (Read 886 times)

sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Αυτές οι αγορές δεν γίνονται με ένα spot order, αλλά σταδιακά σε βάθος χρόνου (μπορεί και χρόνια). Όχι μόνο λόγω market cap, αλλά και για να μην ανεβάσεις την τιμή απότομα (όταν τελειώσουν τις αγορές, θα μας πουν πήραμε τόσα). Να αγοράσουν φθηνά θέλουν.

Ούτε ο Elon τα αγόρασε μονομιάς. Αργότερα έβγαλε ανακοίνωση.

Το volume είναι τεράστιο (30 δις ημερησίως) εν μέσω bear market, άρα κάποιος αγοράζει BTC... πιθανώς η BlackRock, η Κίνα (3 τρις $ FX reserves) που ψήνεται να μπουκάρει Ταϊβάν (και δεν είναι βλάκες να χάσουν τα λεφτά τους α λα Ρωσία) κλπ.

Μέχρι το bull run του 2025 έχουμε άνετα 2+ χρόνια για αγορές. Δεν υπάρχει δεν προλαβαίνω/μπορώ, υπάρχει δεν θέλω.
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Μπορεί το μέλλον να είναι self-custody, αλλά με τσιπάκι (προφανώς εθελοντικό, όχι υποχρεωτικό όπως τα CBDCs) στο χέρι που θα αποθηκεύει το ιδιωτικό κλειδί. Αυτή θα ήταν μια αρκετά user friendly λύση για την μάζα, χωρίς φόβο να χαθεί το κλειδί.
Κάτι τέτοιο θα λειτουργούσε μόνο για καθημερινές συναλλαγές, αλλιώς θα είναι εντελώς επικίνδυνο να βγαίνεις έξω με όλα σου τα χρήματα. Οπότε θα κρατάς μερικά σε cold storage. Οπότε θα πρέπει να φροντίσεις να μην χάσεις ιδιωτικό κλειδί που δε θα βρίσκεται στο χέρι σου.

Πριν 20 χρόνια ήταν ανήκουστο να μην βγάλεις Win32 app, αφού κυριαρχούσαν οι PC! Σήμερα οι Windows users βολεύονται με κανά web app και πολύ τους είναι.
Πράγματι, η Microsoft έφαγε σκόνη από Android/iOS, αλλά σαν Desktop OS συνεχίζει να είναι θέση #1 λόγω marketing. Δυστυχώς οι περισσότεροι προγραμματιστές δουλεύουν σε εφαρμογές που τρέχουν σε Windows, γιατί εκεί υπάρχει περισσότερη ζήτηση.

η BlackRock διαχειρίζεται κεφάλαια 8,5 τρις και το Bitcoin δεν έχει ούτε μισό τρις market cap. Ένα 10% των κεφαλαίων της να βάλει στο BTC και γίναμε!
Το διάβασα κι εγώ. Αναρωτιέμαι πόσα BTC αγοράζεις με $850B. Με βάση το σημερινό market cap, ξεφεύγει τα 21M.  Tongue
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Μπορεί το μέλλον να είναι self-custody, αλλά με τσιπάκι (προφανώς εθελοντικό, όχι υποχρεωτικό όπως τα CBDCs) στο χέρι που θα αποθηκεύει το ιδιωτικό κλειδί. Αυτή θα ήταν μια αρκετά user friendly λύση για την μάζα, χωρίς φόβο να χαθεί το κλειδί.

Μια υπόθεση είναι αυτή ότι θα ζήσουμε sci-fi Cyberpunk σκηνικά στην κοινωνία. Κάποιοι λένε ότι δεν θα υπάρχουν καν smartphones, αλλά μόνο wearables.

Δεν μπορεί να προβλέψει εύκολα κάποιος ποιό θα είναι το "Android moment" του Bitcoin, αυτό που θα μας ανεβάσει ταχέως από το 10% στο 90% (όπως λέει το παραπάνω βίντεο). Άσε που το Android δεν το θεωρούν όλοι καθαρό Linux (κάποτε σφάζονταν για Ubuntu vs other distros).

Ξέρω όμως ότι πριν 15-20 χρόνια το Wine (BTC <-> fiat gateways) ήταν αναγκαιότητα (έβαζες νερό στο κρασί σου) αν ήθελες να απεξαρτηθείς από τα Windows.

Σήμερα ένα app βγαίνει πρώτα για Android/iOS και μπορεί ποτέ για Windows. Άπειρα τα παραδείγματα (από Revolut μέχρι Tinder). Πριν 20 χρόνια ήταν ανήκουστο να μην βγάλεις Win32 app, αφού κυριαρχούσαν οι PC! Σήμερα οι Windows users βολεύονται με κανά web app και πολύ τους είναι.

Και τότε οι geeks δεν μπορούσαν να σκεφτούν out of the box και πίστευαν ότι το Linux θα κυριαρχήσει ως desktop PC OS. Τελικά κυριάρχησε, απλά όχι σε αυτή την μορφή. Μόνο servers και mobile. Η δε MS το βάφτιζε καρκίνο πριν 20 χρόνια, ενώ σήμερα είναι από τους μεγαλύτερους Linux contributors (ούτε αυτό άρεσε σε κάποιους).

Έτσι και τώρα σε κάποιους δεν αρέσει η είσοδος θεσμικών στο Bitcoin... η BlackRock διαχειρίζεται κεφάλαια 8,5 τρις και το Bitcoin δεν έχει ούτε μισό τρις market cap. Ένα 10% των κεφαλαίων της να βάλει στο BTC και γίναμε!  Cool
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Δεν ξέρω πως το φαντάζονται οι geeks, γιατί απ'ότι φαίνεται κάποιοι το φαντάζονται διαφορετικά αναλόγως τι εξετάζουμε.

Ξέρω όμως αυτό: Δεν νοιάζει πολλούς το self-custody. Αν μιλάμε για σενάριο 90% adoption δηλαδή, που κάτι τέτοιο αποκλείεται να γίνει πριν την κατάργηση των μετρητών (και βάλε και 4-5 χρονάκια), η πλειοψηφία θα τα έχει σε exchanges και ένα μέρος αυτής θα κάνει self-custody αλλά θα κρατάει τα Lightning funds σε hubs. Μόνο μια μειοψηφία θα κρατάει και τα δύο (Bitcoin & Lightning node).

Προσδοκώ να αλλάξει αυτή η συμπεριφορά, γιατί είτε Bitcoin Wallet σε CEX είτε CBDC είναι το ίδιο πράγμα με μικρές διαφορές.

Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι τα πρόβατα δεν ξυπνάνε, τουλάχιστον να ξυπνήσουν τα λιοντάρια στο κλουβί του "safetyism"...
Δεν είναι εύκολο να ξυπνήσεις απ'το matrix, ομολογώ. Το χαπάκι του bitcoin βοήθησε όμως, σε βάζει σε ένα άλλο τριπάκι σκέψης.  Smiley

Ακόμα κι αν οι περισσότεροι κοιμούνται (και θα υπνοβατούν μέχρι το τέλος του 4T), σου δίνει μια τεράστια ικανοποίηση να ξεκαθαρίζεις τι σου συμβαίνει, κι ας είσαι μόνος.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Το Great Reset δεν το έχουν αναφέρει ούτε μια φορά τα mainstream ΜΜΕ (μόνο τα «ψεκασμένα»), οπότε ποιός να προβληματιστεί για κάτι «άγνωστο»;

Εγώ το έχω πάρει απόφαση ότι τα πρόβατα δεν ξυπνάνε, τουλάχιστον να ξυπνήσουν τα λιοντάρια στο κλουβί του "safetyism"...

Όσο για τις αγορές στον πραγματικό κόσμο, δεν πετυχαίνεις συχνά μαγαζιά που να δέχονται BTC (πόσο μάλλον μέσω LN). Είναι νωρίς και η Ελλάδα κλασικά είναι 20 χρόνια πίσω (τώρα τους έπιασε οργασμός να στρώσουν οπτικές ίνες παντού, ενώ το 2000 που δέναμε τα σκυλιά με τα λουκάνικα κοιμόντουσαν).

Η φάση είναι όπως το Linux και σε πρώτη φάση θα υπάρξουν και υποχωρήσεις/ημίμετρα.

Κανείς δεν φανταζόταν το 2000 το Android και εν γένει το smartphone paradigm shift... το πως θα είναι στο μέλλον το BTC δύσκολα μπορεί να το φανταστεί κάποιος τώρα, αλλά κάτι μου λέει ότι δεν θα είναι όπως το φαντάζονται οι geeks (το λέω επειδή έχω ζήσει το Linux από τα γεννοφάσκια του σχεδόν). Το Linux το φανταζόντουσαν CLI-only ("real men do it on keyboard"), σίγουρα όχι με την user-friendly μορφή του Android.

Αντίστοιχα το σημερινό internet δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με το ARPANET.

Κάποιοι βλέπουν πολύ μπροστά και ούτε που προβληματίζονται για πόσο ακόμα θα μείνει στα 5 ψηφία:

https://www.youtube.com/watch?v=ZQUxbvAOGlY
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Απαντάω ότι είναι καλύτερο να έχεις το μεγαλύτερο μέρος σε BTC με μακροπρόθεσμο ορίζοντα (5-10 έτη) και ένα μικρό μέρος σε ευρώ για καθημερινές συναλλαγές (έτσι δεν σε επηρεάζει η βραχυπρόθεσμη μεταβλητότητα).
Το πρόβλημα είναι πως δεν κερδίζεις (όλα) τα πλεονεκτήματα του έτσι. Δεν με νοιάζει για καθημερινές συναλλαγές τόσο η αντίσταση στη λογοκρισία, μην είμαστε υπερβολικοί. Με νοιάζει η ιδιωτικότητα όμως. Και με ευρώ, δεν έχω. Τουλάχιστον όχι αν δεν συναλλάσουμε με μετρητά, δηλαδή ηλεκτρονικές συναλλαγές.

Αν και τελευταία που το ξανασκέφτομαι, έχω android και χρησιμοποιώ προϊόντα Meta (Instagram & Messenger, μη φανταστείς τίποτα φοβερό). Τα περισσότερα πράγματα που αγοράζω online μαθαίνονται αργά ή γρήγορα από μεγαλοεταιρίες.

Άλλωστε το Great Reset πρεσβεύει και currency "reset" μεταξύ άλλων... πως αλλιώς θα δεχθεί ο κοσμάκης το νέο τεχνοφασιστικό χρήμα (CBDCs) αν δεν μηδενίσει το παλιό πρώτα;
Συμφωνώ απολύτως, αλλά όταν πιάνω το Great Reset σε συζήτηση δεν δίνει κανείς πολλή προσοχή, ή έστω ένα ενδιαφέρον. Αν μιλάς γι'αυτά τα πράγματα νιώθεις δικαιολογημένα ο περίεργος, αφού είσαι ο μόνος που δείχνει να σε ανησυχούν. Αυτή είναι η πλειοψηφία...
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
Απαντάω ότι υπήρχε μεγαλύτερη μεταβλητότητα όταν είχε $1000 («ακριβό» το λέγανε και τότε, αλλά πολύ φτηνό μοιάζει σήμερα) και μετάνιωσα που δεν μπήκα νωρίτερα.

Απαντάω ότι θα μετανιώσει κόσμος που δεν αγόρασε στα 5 ψηφία, όταν εδραιωθεί στα 6 ψηφία. Το έχουμε ξαναδεί το έργο και στα 3-4 ψηφία.

Απαντάω ότι είναι βλακεία να κρατάς τεράστια ποσά με μηδενικά επιτόκια: https://www.star.gr/eidiseis/oikonomia/594690/katatheseis-1-stoys-3-ellhnes-exei-anw-twn-100000-eyrw

Απαντάω ότι είναι καλύτερο να έχεις το μεγαλύτερο μέρος σε BTC με μακροπρόθεσμο ορίζοντα (5-10 έτη) και ένα μικρό μέρος σε ευρώ για καθημερινές συναλλαγές (έτσι δεν σε επηρεάζει η βραχυπρόθεσμη μεταβλητότητα).

Απαντάω ότι θα κλάψει κόσμος και κοσμάκης τις καταθέσεις του (και Ελλάδα και Γερμανία) όταν θα ξαναζήσουμε ημέρες Βαϊμάρης/κατοχικής δραχμής, αλλά ξέχασα: η Ιστορία δεν επαναλαμβάνεται ποτέ και το ευρώ ήρθε για να μείνει!

Άλλωστε το Great Reset πρεσβεύει και currency "reset" μεταξύ άλλων... πως αλλιώς θα δεχθεί ο κοσμάκης το νέο τεχνοφασιστικό χρήμα (CBDCs) αν δεν μηδενίσει το παλιό πρώτα; Τα ίδια και στην διατροφή (κρέας -> σόγια), τα ίδια και στα ΙΧ (θερμικά -> ηλεκτρικά). Εξαφανίζουμε το παλιό (ή το ακριβαίνουμε στον θεό με φόρους/ανατιμήσεις) και μετά πλασάρουμε το «καινούριο». Εδώ περιγράφει την τακτική (δημιουργώ το πρόβλημα και μετά φέρνω την «λύση» ως από μηχανής θεός).

Απαντάω ότι διαχρονικά κερδίζουν οι τολμηροί και όχι οι κότες, ούτε όσοι πάνε με την μάζα.

Όταν το BTC θα φτάσει 90% adoption rate, το volatility θα είναι ελάχιστο και τα κέρδη (και η χασούρα φυσικά) επίσης ελάχιστα... volatility is your friend (for now).

Δεν είναι για όλους το τρενάκι του τρόμου (rollercoaster ride). Κάποιοι ξερνάνε τα σωθικά τους και για αυτό προτιμούν την «ασφάλεια» της τραπεζομαφίας. It's their loss...
legendary
Activity: 1512
Merit: 7340
Farewell, Leo
Πολλές φορές ακούγεται ότι δε μπορεί να λειτουργήσει σα νόμισμα λόγω υψηλής μεταβλητότητας της τιμής. Τι απαντάτε σε αυτό; Η αλήθεια είναι πως είναι έγκυρο, αλλά το σκέφτομαι ως εξής: Ανεξάρτητα από τις πτώσεις και τις υψηλές αποδόσεις, όταν κάνεις τις ίδιες πάνω κάτω συναλλαγές, σημασία έχει το μακροχρόνιο αποτέλεσμα.

Για παράδειγμα, ακόμα κι αν έχω ξοδέψει μέρος των bitcoins μου, συνεχίζει να το προτιμώ, γιατί βιώνω κέρδη που δε θα βίωνα με fiat όλο αυτόν τον καιρό. Και αυτό ισχύει πιο πολύ για αυτούς που αγόραζαν πριν από εμένα.
Pages:
Jump to: