Pages:
Author

Topic: 12 Mart Vakayı Dump - Forum Tarihine Geçecek Olay (Read 407 times)

legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
Vay be yeni okudum bende mesajı adam vurgunu sağlam yapmış ve bence 1000 1000 bölmüş başka cüzdanları da olabilir. Hayat insanın karşısına her zaman böyle fırsatlar sunmuyor belki kıçı kırık bir laptop ile kazdı ama bugün o kaç milyon dolar para kazandırdı adama
sr. member
Activity: 364
Merit: 304
Oh! neler oluyor Cheesy Hohoho!

Tam bu üstteki mesajı yazdım 9750 dolar olan btc bir anda 9565 dolara düştü. Düşmeye devam ediyor. Bilemiyorum ilgisi var mı yok mu büyük bir tesadüf mü bu. Eski adresler bu aralar hareketli. Takip etmekte yarar var. Beraberinde bütün altcoinler de düştü.
sr. member
Activity: 364
Merit: 304
Eski Bir Bitcoin Madencisi Gizemli Bir İşlem Yaptı

Eski bir Bitcoin madencisinin adresi (17XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh) uzun bir aradan sonra harekete geçti. En son 9 Şubat 2009 tarihinde kazdığı 50 Bitcoinlik blok ödülünü alan bu adres 11 yıl boyunca aktif olarak kullanılmamıştı. Ta ki bugüne kadar.

Eski bir Bitcoin madencisinin adresi (17XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh) uzun bir aradan sonra harekete geçti. En son 9 Şubat 2009 tarihinde kazdığı 50 Bitcoinlik blok ödülünü alan bu adres 11 yıl boyunca aktif olarak kullanılmamıştı. Ta ki bugüne kadar.
https://koinbulteni.com/eski-bir-bitcoin-madencisi-gizemli-islem-74139.html

Yine eski bir adres. Bu defa daha az bir miktar 50 btc hareketi. Aklıma "yine düşüş olur mu" fikri geldi aklıma. Gerçi arada çok fark var. O dönem madencilik yapan birinde çok daha fazlası vardır. Neyse bekleyip görelim bakalım.

Yoksa adres hacklenmiş olabilir mi?
jr. member
Activity: 195
Merit: 1
Bence bu tutarda bir satış asla piyasaya etki etmez. Satış yapılan borsada fiyatı anlık olarak indirir o kadar. Gelecekteki fiyatlar için bir dalga yarattılar ki dökülebilenler, panik yapanlar, kararsızlar, hodl yapmaya çalışanlar aradan çıksın. Olağanüstü bir döneme denk getirdiler ki etkisi çok daha büyük olsun. Büyük para babalarının veya grupların işi diyorum.
member
Activity: 714
Merit: 82
10 yıllık cüzdan olması sebebi ile mutlaka etki yaratmıştır. 20.000 dolarken btc satmayan adamın gelip BTC satması panik yaratabilir. Fakat bu düşüşü hızlandıran bir sebep olabilir ancak. Ana neden malum korona virüsü - margin trade yapanların teminat ihtiyacı v.s...

Düşüş yerine yukarı yönlü bir hareket yapsaydık şuan tüm piyasalar düşerken çıkan paraları mıknatıs gibi çekebilirdik.

sr. member
Activity: 1470
Merit: 449
Tom böyle bir konu açmasaydı hiç haberim olmayacaktı. Yalnız bana da biraz ütopik geldi 1000 BTC ile sürü psikolojisi falan bir anda herkes satış yapsın 8000 lerden 3800 lere kadar düşmesi arada dağlar var.

Ama hem bu olay ve zaten korona'nın olayları falan denk geldi diyebiliriz belki de. Sırf kripto piyasası değil tüm ülke borsaları resmen çakıldı. Bakalım hayat bizi nereye götürecek.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
1000 btc ile böyle bir hareketin olması imkansız. Olabilir yazmış bazıları ama gerçekten olabilirliği kesinlikle yok. Eğer olabilir diyorsanız bence matematik dersi almalısınız.

Fakat geçtiğimiz aylarda yaklaşık 200 bin BTC'lik vurgun yapan Plus Token ponzisi düşüşe etki etmiş olabilir.

https://beincrypto.com/plus-token-scam-dumps-another-13000-btc-118m-may-be-responsible-for-bitcoin-drop/

Hocam, elbette ki bu kadar miktar ile dump yaptırmak matematiksel olarak mümkün değil! Burada aslında bahsedilen şey; bir kırılma noktası yaratması, panik havası estirmesi, devamının da küçük-orta yatırımcılarla gelmesi. Spekülasyon ve manipülasyonların nelere yol açtığını kripto piyasasında pek çok kez deneyimledik geçmişte...

Ayrıca Binance ve bazı borsalarda stop-loss'lar çalışmamış; bu yüzden de frenler tutmamış, daha aşağılara inmiş fiyat. Telegram gruplarında çok kişi yazdı bunları.

Hani ünlü bir söz vardır ya: "Bir kelebeğin kanat çırpması, uzak bir yerlerde fırtınaya sebep olabilir" şeklinde... Burada da benzeri yaşanmış olabilir. Matematik dışında çok fazla faktör var bu piyasada. Düşüşlerin ve yükselişlerin kaynağına bakarken, hepsini değerlendirmek lazım bence.
hero member
Activity: 1655
Merit: 600
1000 btc ile böyle bir hareketin olması imkansız. Olabilir yazmış bazıları ama gerçekten olabilirliği kesinlikle yok. Eğer olabilir diyorsanız bence matematik dersi almalısınız.

Fakat geçtiğimiz aylarda yaklaşık 200 bin BTC'lik vurgun yapan Plus Token ponzisi düşüşe etki etmiş olabilir.

https://beincrypto.com/plus-token-scam-dumps-another-13000-btc-118m-may-be-responsible-for-bitcoin-drop/
member
Activity: 966
Merit: 18
1000 btc ile imkansız gelebilir bunu başarması ama botlar yüzünden 500 btc ile mümkün olabilir bu.

birden 1000i birden satışa koyduysa, piyasalar farklı algılayıp satışa geçmiş olabilir aniden
hero member
Activity: 1204
Merit: 630
Tek borsa, tek kişi ve totalde 7-8 saatten kısa sürede böyle bir şeyin gerçek olacağına inanmak güç. Bu işlem bittikten bir kaç saat sonra otomatik olarak Bitcoin Coinbase'de dahil eski haline gelmese de 300-500$ eksiğine gelirdi bana göre.
Bu adam bu BTC'leri farklı 7-8 büyük borsaya dağıtmış olsa zaten fiyata etkisi bu kadar olamazdı.

Bu konuyu sağlıklı ele alabilmek için ilgili borsalardan o günün saatlik hacimlerini görebilmemiz lazım. Yani gerçekten tek bir kişi Coinbase'den bir anda 1000BTC'yi market sell yaparak çıktı mı? Bunu görebilmemiz lazım. Üstelik Coinbase'in finansman departmanı bu tarz bir durumda nasıl davrandı? Bunu da öğrenmek güzel olur. Ortalama 6000'den bozdu saysak 6 milyon$ para yapıyor bunu Coinbase trink diye ödeyebiliyor mu hemen? Paribu veya BTCTürk'ten 6 milyon $'a tekabül eden BTC satıp parayı çekmeye çalıştığımı düşünemiyorum. Herhalde hesaplara blokeler, maliye baskınları falan kurtulamazdık.

Eğer adam kazara gerçekten böyle bir şey yaptıysa da büyük ihtimalle zamanlaması çok kötü olmuş oldu. Tam Korona'nın yayılmasının ve piyasalara etki ettiği günlere gelmesi sorun yaratıyor.

Yukarıda dediğim gibi ben 1000 BTC'nin böyle bir etki yaratmasını beklemiyorum ve pek ihtimal vermiyorum. Ancak eğer 1000 tane bunu yapıyorsa CSW doğru söylüyor ve korkmak gerektir diyebiliriz. Adamın elinde 1 milyon BTC olma ihtimali var. Beyanatı bu şekilde en azından. Demek ki satıyorum dese dükkanı kapatacağız.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
ozaman bu üye bu olayı nasıl bilebiliyor? nasıl düşüş geleceğini bildi ve elindekileri çıkarttı.
jr. member
Activity: 165
Merit: 2
1000 btc ile böyle bir etki yapmak imkansız türkiye pazarında bile btcturkte fiyatı anlık 1k tl düşürmek için 100 btc gerekirken kaldı ki coinbase gibi büyük bir borsada 8k’lardan 5k’lara düşürmek imkansız , domino etkisi olması içinde her borsadan aynı anda yüksek miktarlarda satışlar gerçekleşmesi gerekir yoksa coinbasede fiyat 500 dolar düştü diye millet arbitraj fırsatını değerlendirmek için saniyeler içinde fiyatı eski haline çevirir.
hero member
Activity: 1260
Merit: 644
Btc yi sikimsonik altcoinlerle karışırdınız sanırım.
1000 btc ile kesinlikle bu seviye bir zincir etkisi yaratamazsınız.
8 -9 milyon usd çoğu insanın vahşi hayallerini süsleyecek kadar büyük bir mebla olabilir ,
Fakat btc gibi bir markette çölde bir avuç kum tanesi.

Ayrıca 2010 da madencilik yapacak kadar ''nerd'' olacakta
Sonra foruma gelecek amanda zenginmi oldum diye.
Herif zenginliğini kullanarak taşak geçmiş forumla.kusura bakmayında globaldede böyle efsane falan yazıldıysa çok eğlenmiştir.

aynen öyle,

arada bir çıkar böyle şeyler, daglasına yazar, sonra gerçekleşir,

dalgasına aklınca shıllemek için yazmıstır, 10 sene önce kazdım bak sımdı mılyon dolar edıo, 10 yıl sonra ne olur sız dusunun , demek istemiştir, btc çakılınca da bu mu sattı lan accaba demıslerdır ama, 1000 btc ile o biraz zor,
full member
Activity: 1358
Merit: 193
Btc yi sikimsonik altcoinlerle karışırdınız sanırım.
1000 btc ile kesinlikle bu seviye bir zincir etkisi yaratamazsınız.
8 -9 milyon usd çoğu insanın vahşi hayallerini süsleyecek kadar büyük bir mebla olabilir ,
Fakat btc gibi bir markette çölde bir avuç kum tanesi.

Ayrıca 2010 da madencilik yapacak kadar ''nerd'' olacakta
Sonra foruma gelecek amanda zenginmi oldum diye.
Herif zenginliğini kullanarak taşak geçmiş forumla.kusura bakmayında globaldede böyle efsane falan yazıldıysa çok eğlenmiştir.
member
Activity: 294
Merit: 17
Mutlak şartla forum efsaneleri arasına girmesi gereken bir olay. 1.000 adet BTC ile bunu başarabilirmi?

1000 adetle 8000$ dan  düşer mi bilinmez belki ama bir dalga oluşturabilir. Zaten diğer borsalar sürekli çakılıyor. Bu da sert bir dalga oluşturmuş olabilir.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Yada birileri  bizim bu şekilde olduğunu hissettirmek istiyor olabilir mi?

Elimizde birkaç bin usd ile btc dünyasını kontrol edebiliriz. ancak bunu neden istesinler mantıklı bir sebebi yok.
sr. member
Activity: 868
Merit: 265
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
Nasıl böyle bir şey yapmış olabilir ki. Sadece birazcık hesap kitap ile bu BTC'leri farklı borsalara atsa 8-9 milyon $'a satabileceği BTC'leri hiç umrunda olmadan böyle şakır şakır boşalttı mı yani?
Konuya bu kadar uzak olabilir mi gerçekten?
Yani bu kadar da basitse bu iş, hakikaten pamuk ipliğinde yürüyoruz biz. Demek ki satoshi elindeki malı boşaltmaya çalışsa 100-200$'ları göreceğiz. Yani elbette adam 10 yıl önce bedavaya yaptığını düşündüğü şeyden kazandığı 5 milyon kayda değer elbette ama o 1000 BTC ile doğru yer de gir çık yaparak çok daha fazlasını da kazanabilirdi. Demek ki adam bunların farkında olarak 2-3 BTC'lik 100X'le short açsa süper para kaldırırmış.
Bunu söylediğime bile inanamıyorum ama elinde çok BTC olan birisi bu aklı kullanırsa çok dump görürüz biz daha...
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Bu olayı ben de okumuştum fakat düşüşün ana sebeplerinden biri olacağı aklıma gelmemişti. 1000 BTC ile böyle bir şey hem yapılır hem de yapılamaz!

Şöyle açıklayayım: Aslında 1000 BTC'nin elden çıkartılması tek başına piyasayı dibe çekmez, fakat büyük bir tetikleme (kelebek) etkisi yaratır. Örneğin, 9000 dolar geçilmişti ve her şey yolunda gidiyordu. Bu BTC'ler birkaç parti halinde elden çıkmaya başladığında, orta ve büyük yatırımcılar şunu düşünmüş olabilirler: "bir şeyler oluyor galiba, zaten hızlı yükselmişti, demek ki birileri malları boşaltıyor, biz de girelim bu kervana".

Hal böyle olunca küçük yatırımcılar da durumun kötüleştiğini görüp vazife çıkarttılar ve onlar da satışa geçti. Bu şekilde büyük bir satış dalgası yayılınca, altcoinler de bu kervana katıldılar. 1000 BTC'lik ufak bir dalga, büyük bir tsunamiye dönüşmüş oldu.
member
Activity: 714
Merit: 82
1000 BTC'ye sahip biri nasıl olurda bunu unutur. Hastalanıp komaya fln girmesi gerekir, komadan çıktım geldim şimdi okutacağım dese neyse.

10 yıldır oynamayan bir cüzdan vardı sanırım 1000 BTC sahibi. O cüzdan bu cüzdan mı acaba? Haber olarak çıkmıştı 10 yıldır hareket etmeyen cüzdanlar bile satış yapıyor gibisinden.

Ben pek inanmadım bu olaya.
hero member
Activity: 1400
Merit: 569
Adamın nicki de ilginç, "who am i soon" belki yakında çok farklı olaylara da gebe olabiliriz. 1000 btc olsa, bir anda transfer eder miyim orası bile şüpheli Smiley eğer durumu çok iyi olmayan biri ise milli piyango çıktı diyebiliriz.

Tom'un söylediği gibi, bitcointalk için bir milata tanıklık etmiş olduk. Belki de buradan yükseldikten sonra bu konulara bakıp, neden daha fazla almadık diye sitem edeceğiz.
Pages:
Jump to: