Pages:
Author

Topic: %1’lik Hisse - page 2. (Read 299 times)

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
September 30, 2023, 02:38:36 AM
Bir ülkedeki nüfusun çoğunluğu yatırım amaçlı birşeyler yapmaktan ziyade, sadece ay sonunu getirebilmek için cabaliyorsa o ülkenin ne malı ne de manevi olarak gelişmiş ve ekonomik olarak güçlü bir ülke olduğu söylenemez. Son birkaç aydır en trend mevzu halka arzlar mesela, çevremize bakalım yüzde kaçı yatırım amaçlı katılıyor, ben yüzde 5 derin 6 asla olmaz, ki çoğunluk da eşinin dostunun adına da hesap açıp biraz daha fazla kazanabilme derdinde. Hayat döngüsü ay başından ay sonuna ulaşmak üzerine Survivor olan toplumuz, çoğumuzun uzun vadeli programı olamaz yani.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
September 29, 2023, 08:38:59 PM
Sizinde birikmişiniz olsa sizde benzer bir girişimde bulunursunuz diyorsun ama o durum maalesef öyle olmuyor.

@ZekiBeyy hocambu yazdıkların aslında burada olanları özetliyor. Yaşadığımız devlet bizi düzenli aralıklarla bir güzel sögüşlüyor. Az besiye çekip semirmemiz için zaman tanıyor sonra buları elimizden almak için türlü bahaneler ve krizler üretiyor. Bunu ben çok düzenli olarak yaşadım. Ta Atatürk dönemine gidelim; O zaman başlatılmış olan kalkınma planlarının ondan sonra bir daha  tam olarak uygulanmadığını göreceksiniz. Düzenlü olarak uygulanan şey zamanı geldiği zaman bizim donumuza kadar soyulmamız. Aha içinden geötiğimiz dönem. Şimdi hangi birikim ve göz ardı edilecek para ile ben bu %1 bekleyeyim. Hiç bu %1 kadar olmadı ki. Baksana halka arzlardan gelen üç beş lotu bile elli yüz arttı diye bir hafta içinde elden çıkarmaya çalışıyoruz. Nerde o 20 seneler. Askere bile gönderirim ben o %1 i.
Aslında satış stratejisi önemli.Sattığınız zaman büyük bir ihtiyacınız var ve bu %1’lik dilim o ihtiyacınızı karşılayacaksa, doğru bir satış yapmışsınız demektir.Eğer kenarda paranız var ve öylesine bir satış yapıyorsanız işte burada dövünebilirsiniz.

Halkın bir çoğu şu an bir şeylerin derdine düştü.Ekonomik durum o kadar kötü ki üniversiteye gidip tek derdi ders öğrenmek olması gereken öğrenci de, o derse girip ders veren akademisyen de ek gelir derdine düştü.Hocalar ile öğrenciler artık nasıl para kazanabiliriz bunu konuşuyor, bilimi değil.

Burada yine ortaya coğrafyanın kader olduğu gerçeği giriyor.Coğrafya her türlü hayatta aldığınız kararlarda etkili oluyor, o kaderdir.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
September 29, 2023, 03:18:11 PM
Sizinde birikmişiniz olsa sizde benzer bir girişimde bulunursunuz diyorsun ama o durum maalesef öyle olmuyor.

@ZekiBeyy hocambu yazdıkların aslında burada olanları özetliyor. Yaşadığımız devlet bizi düzenli aralıklarla bir güzel sögüşlüyor. Az besiye çekip semirmemiz için zaman tanıyor sonra buları elimizden almak için türlü bahaneler ve krizler üretiyor. Bunu ben çok düzenli olarak yaşadım. Ta Atatürk dönemine gidelim; O zaman başlatılmış olan kalkınma planlarının ondan sonra bir daha  tam olarak uygulanmadığını göreceksiniz. Düzenlü olarak uygulanan şey zamanı geldiği zaman bizim donumuza kadar soyulmamız. Aha içinden geötiğimiz dönem. Şimdi hangi birikim ve göz ardı edilecek para ile ben bu %1 bekleyeyim. Hiç bu %1 kadar olmadı ki. Baksana halka arzlardan gelen üç beş lotu bile elli yüz arttı diye bir hafta içinde elden çıkarmaya çalışıyoruz. Nerde o 20 seneler. Askere bile gönderirim ben o %1 i.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1138
September 28, 2023, 12:56:39 PM
bizim bi abimiz vardı 2009da falan tanıdım az çok kendisini
borsaya giren nerdeyse tüm hisseleri alırmış ve ellemezmiş, o zamanlarda bile milyonluk derlerdi
ailesine bakardı ama kendi çok pespaye durumdaydı, yenmeyen paranın da aq Smiley

ha ama halim vaktim yerinde olsaydı 2017den bu yana aldığım hiçbir malı SAAT MAAZ DIM
her biri milyon dolarlar oldu. yani elimde 1m dolar falan nakit olsaydı ve o paraya ihtiyacım olmasaydı şu anda belki milyar dolarım olurdu abartısız söylüyorum
sr. member
September 28, 2023, 12:30:07 PM
Valla öyle bir param olsa özellikle Amerika'da yaygın olan at hissesi alırdım. Mesela flightline isminde bir yarış atı vardı en son bildiğim, bu at yarış hayatında hiç geçilmedi, bu yıl 150k USD ile aşım yapıyor yani kısrak başı çiftleşme ücreti bu ve en az 100-150 civarı aşım yapacaktı en son bilgiye göre. Bu atın koşarken ortağı olanlar hara hayatı boyunca da kazançlarından paylarını alacaklar ki eğer yavruları da şampiyon olursa aşım bedeli private seviyelere gelebilir ki o zaman oturduğunuz yerden para basmis olursunuz😂
Aslında direkt yatırım kafasıyla alakalı gibi görünmese de bu sistem birçok insan tarafından kullanılıyor, az önceki örnekteki atın aygır olur olmaz % 2.5 Luk hissesi 4.6 milyon dolara satıldı, gerisini siz düşünün 😂
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
September 28, 2023, 12:13:57 PM
Sizinde birikmişiniz olsa sizde benzer bir girişimde bulunursunuz diyorsun ama o durum maalesef öyle olmuyor. Çoğunluk için konuşuyorum genelde hiç paramız olmuyor, borçlu oluyoruz, ihtiyacımız var diye bahane üreterek birikim yapmıyoruz ama telefon tablet vs bir çok şey için para bulabiliyoruz yani 5-10 sene boyunca birikim olarak ciddi bir yatırımı olan çok az kişi vardır ev araba bilgisayar gibi şeyleri saymıyorum.
Mesela rakamları biraz oransal olarak düşürelim, yani biz kendimizce kendi bütçemize göre şimdiye kadar uzun soluklu bir yatımın içine girdik mi? Son 5-10 yılınızı gözünüzde canlandırın hiç mi paranız olmadı...

Çoğumuzda uzun vadeli yatırım mantığı maalesef yok genelde bir hisse veya x bir şeyi uzun vadeli diyerek alsak bile 3-5 katına gelince hemen satmak istiyoruz, uzun vadeli yatırım planlayamıyoruz planımıza sadık kalamıyoruz.

Her ay her yıl düzenli bir birikimimiz olsaydı yıllarca bu birikim büyümüş olurdu ama genelde paramız yok ihtiyacım var borcum var gibi dertler bitmiyor, durum benim için benzer ilerliyor hep şöyle yapacağım böyle edeceğim demekten öte geçmiyor yani yatırımcı girişimci taframız biraz zayıf.

Bu gün bile 2,5 milyon dolarımız olsa böyle bir iş için rahatımızı bozmak bile istemeyiz birazda risk almaktan çekindiğimizi düşünüyorum. Mesela bir şirkette üst düzey çalışıyorsunuz ve aylık kazancınız 250 bin olduğunu varsaysak bu işinizi bırakıp x bir iş kurmak için yeltenir misiniz? 

Babamız bize böyle bir kıyak yapmamış olabilir ama siz kendi çocuğunuza yada kendinize benzer bir yatırım yaptınız mı? 120 bin dolar olmasında 12 bin lira, olsun 120 bin olsun yeter ki olsun, artık bir farkındalık oluşsun diye paylaştım.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
September 28, 2023, 11:51:00 AM
Bir şirketin mal varlığının %1 lik bölümü bende olur ise ben bu riski alabilirim. Elimdeki para hiçbir durumda bir şirketin bu durumuna ulaşacak seviyede olamayak durumda her zaman. Aslında bizde bir laf var para parayı çeker diye. Durum tam da bu. İhtiyacınızın olmadığı alduğu zamanda buna dokunmayacağınız para mutlaka size kazandıracaktır. Bunu banka hisselerine yatırın bekleyin bundan daha fazla kazandıracaktır. Adamların son yıllardaki karları manyak seviyelere çıktı. Üretim şirketi de neymiş.
sr. member
September 28, 2023, 01:42:46 AM
Bundan neredeyse 40 yıl önceki ekonomik ve siyasi dinamikler ile günümüzunkilere de bakmak lazım. Ayrica o dönem Hüsnü bey kendisi de işin içinden gelme biri olarak üst düzey çalıştığı yılları da hesaba katarsak müşteri portföyünü yeterli düzeyde tutabilmesine yardımcı olmuştur. Yatırım konusunda ise 120k USD yatırım yapabilecek birinin 20 yıla yakin süre bekleyebilecek Sabrı ve parası vardır, o rakam şu anda herhangi biriniz de olsa benzer yatırımı yapar miyiz emin olamadım😂
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
September 28, 2023, 01:41:50 AM
Karadenizde ki çobanlar denize yakın yerlerdeki arsları almazmış ya verimsizmiş yada salık ve sulak hayvanların gezebileceği arsa müsait olmayınca buralardaki arsaları satın alan olmazmış. Bulunduğum ilçede dere yatakları var ve üstü kapatılmış durumda bundan sadece 20 yıl önceye kadar fındık bahçeleri vardı kimsede gidip almazdı şuan bütün alanlar inşaat ile doldurulmuş durumda boş arsa bulmak imkansız. Kafası çalışan geleceği gören birkaç girişimci diyebileceğimiz büyükler gidip arsaları almış tarıma verimsiz olduğu için hemde ucuzmuş.

Şimdi buradaki örnek bu dayılara benziyor tek farkı adamın cebinde riske atacak parası var. Reel hayatta telefonu bozulup canı sıkılmayan nadir insanlar vardır durum bizde bu olunca yapacak birşey yok adam için birkaç milyon doları riske atmak alınabilir bir risk ama bizim için değil.

İnsanlara  böyle hikayeler anlatılmasıda saçma geliyor herkes risk alsın bakalım kaç kişi verimli olacak.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
September 28, 2023, 12:08:32 AM
Hocam başlık çok güzel bir motivasyon yaratıyor yalan olmasın teşekkür ederim ben de ama banka kurmak da kim ne derse desin her yiğidin harcı değil. Bizim zimbabve(!) gibi ülkelerde banka kurmaya çalışmak için kim bilir kimlere paralar atmanız gerekiyordur. İş sadece para bile olsa çalıştırmazlar adamı. Şu da var işte eskiden fakir olduğu için ülke doğru kararları alınca hızla zenginleşilebiliyormuş. Şu anda çok daha zor bunu yapmak ama hâlâ dolabilecek ve boş kalmış güzel sektörler var.

Eskiden zenginleşmek çok kolaymış günümüze göre çünkü borsaya yatırım yapan yok denecek kadar azmış. Arsa alan yok ev alıp veya yaptıranlar çokmuş. Bugün hisse senetlerinden arsa fiyatlarına, ev fiyatlarından en basiti araba fiyatlarına kadar her şey çok yüksek. Artık yatırım yapmak pahalı ama yapmamak daha pahalıya mal oluyor enflasyon ülkesinde. O yüzden nereden başlarsak kardır. Banker olamayız elbette ama herkesin mutlaka yatırım yapması gerek.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
September 27, 2023, 07:42:59 PM
Hocam başlık çok güzel bir motivasyon yaratıyor yalan olmasın teşekkür ederim ben de ama banka kurmak da kim ne derse desin her yiğidin harcı değil. Bizim zimbabve(!) gibi ülkelerde banka kurmaya çalışmak için kim bilir kimlere paralar atmanız gerekiyordur. İş sadece para bile olsa çalıştırmazlar adamı. Şu da var işte eskiden fakir olduğu için ülke doğru kararları alınca hızla zenginleşilebiliyormuş. Şu anda çok daha zor bunu yapmak ama hâlâ dolabilecek ve boş kalmış güzel sektörler var.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
September 27, 2023, 05:49:58 PM
Kişiler biraz da kendi başarılarını abartmak için konuşmakta bir zarar görmüyorlar.Araştırmadım, bilmiyorum ancak zaten varlıklı iseniz ve kenarda 2.5M$ edecek varlıklar ve bankacılık üzerine zarardan kâra geçirebilecek bir tecrübeye sahipseniz siz de bu riski alır, istediğiniz şekilde değerlendirirsiniz.Bu başarı sayılabilir ancak asıl başarı aldığı hisseyi bir türlü satmayıp uzun vade elinde tutan %1’lik hisse sahibi çocuğundur.50M$ parası olan 2 kuşağını doğru yatırımlar ile çok büyük rahatlığa kavuşturur.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1138
September 27, 2023, 05:46:18 PM
Hüsnü Mustafa Özyeğin[1] (d. 1944, İzmir), Türk iş insanı. Fiba Holding yönetim kurulu başkanı. Liseyi Robert Koleji'nde tamamladı. İnşaat mühendisi olmak istediği için tercihini ABD'den yana kullandı. Oregon State University İnşaat Bölümü'nde okurken finans konularına daha ilgili olduğunu fark etti. Harvard'da master yaptı. Üç yıl çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönen Özyeğin, kolejden arkadaşı Mehmet Emin Karamehmet'ten iş teklifi aldı. 32 yaşındayken (1977) Pamukbank genel müdürü oldu. 1984'te yine Karamehmet'e ait Yapı Kredi Bankası'nın genel müdürlüğüne geçti.
*

onur hocama katılıyrum gerçi yazıda Hüsnü Özyeğin'den çok 120k dolara vurgu var ama

21 ortaktan bir tanesi 2 oğluna 120 bin dolardan %1’er hisse satın alıyor. %1 hisseye sahip olan çocuklardan bir tanesi 19 yıl boyunca hisselerini satmıyor. 2006 yılında Finansbank 5 milyar dolara satılınca % 1’lik hisse 50 milyon dolar yapmış oluyor.

iki oğluna 120k dolarlık (toplam 240k) hediye verebilen babalar herkeste yok Grin para parayı çekiyor bize de "kendi aptallığın ya da beceriksizliğin yüzünden hala fakirsin" demek düşüyor Undecided oysa bizim de kenarda duran böyle ufak meblağlarımız ossaydı biz de bi vurgun yapardık ama borçtan harçtan kafayı kaldırıp bi zikim olmuyor

*wikipedia
hero member
Activity: 1288
Merit: 592
In #Bitcoin me trust
September 27, 2023, 04:53:16 PM
Bir bankanın genel müdürüyken işi bırakıp sıfırdan bir banka kurma cesareti göstermekte ayrı bir girişimcilik ruhu.

Bu içerik yeni değil asılında ve hemen herkes olayın "kazanç", "girişimcilik", "cesaret" boyutlarına hayret ediyor.

Arkadaşlar, sizin de elinizin altındaki 1,5 milyon Dolar'a ek olarak satınca 2,5 milyon dolar edecek 2 eve sahip olsanız siz de girişimcilik yapacak cesareti bulabilirsiniz. (bkz: Finansbank, 26 Ekim 1987'de Hüsnü Özyeğin tarafından 4 milyon Amerikan doları sermaye ile kuruldu. Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/QNB_Finansbank )

Özyeğin'in yaptığı basitti demiyorum tabi ki, ancak şartlar (dikkat! şans değil; şartlar) o kadar Özyeğin'den yanaymış ki başarısız olması mucize olurmuş. Hüsnü Özyeğin bankacılıktan gelme. Pamukbank ve Yapı Kredi bankalarında genel müdürlük yapmış. Sonra kendi bankasını kurmuş. Deneyim var, iş ağı (network) var, özel bankacılık Türkiye'de yeni yeni kamu bankalarının tekelinden çıkıyor. Ee, daha ne olsun?

Siz bugün X bir girişim için kendi cebinizden 4 milyon dolar yatırsanız, bir süre sonra hisselerinizin önemli bir bölümünü %50 karla satabilecek 21 ortak bulabilir misiniz?

Herkes girişimci olabilir ama herkes başarılı olamaz. Doğru zamanda doğru adımı atmayı beceremeyen bir sürü girişim tarihin tozlu sayfalarına gömüldü. (Bkz, Türkiye'de şubesiz bankacılık: Enpara'nın rakibi var mı? Yok. Teb denedi, beceremedi. Garanti denedi (Garanti One) kar edemeyince, önce pazardan çekilir gibi yaptı sonra sadece gençlere hizmet vermeye başladı. Yapı Kredi denedi, olmadı. Sonra ne oldu? Pazarda neredeyse tekel olan Enpara, gitti lisans aldı, yakında QNB Finansbank'tan ayrı bir banka olarak hizmet vermeye başlayacak.)
full member
Activity: 406
Merit: 188
September 27, 2023, 01:53:30 PM
Buradan çıkarılacak çok ders var bence. Yatırımınız ufakta olsa uzun vadeli yatırım olsun ve bir şeyler yapmak istiyorsanız bunu ertelemeyin bir an önce hayata geçirin. Motivasyonuz daim olsun Smiley

Risk alıp da sıfırdan bir iş kurmak büyük cesaret fakat bu örnekler büyük bir havuzda su damlası gibi oluyor. Örnek olarak elbette bir çok yatırımcıya ilham olabilirler ama bence artık eskiden olduğu gibi kolay değil bazı şeyler. Yine de güzel bir örnek ve ders alınabilir.

Burada önemli bir detay da var. 19 yıl boyunca hisseleri satmamak için belirli bir ekonomik düzeyde olmak gerekiyor. Bizim aldığımız bir hisse örnek veriyorum x5 yapsa ne oluyoruz acaba diye diye satarız. Bekleyebilmek ve o bekleme sürecinde de yaşamımızı istediğimiz gibi yaşayabilmek önemli. Aradan geçen yıllarda yaşayamadıktan sonra paranın da çok kıymeti olmayabilir.

Buna benzer durumlarda örnek alınacak çok şey var. Her yatırım riskleri de beraberinde getirir ama getirisinin de büyük olduğu zamanlar oluyor.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
September 27, 2023, 01:36:39 PM
Hüsnü Özyeğin Yapı Kredi bankasında 1984-1987 yılları arasında çalışmış ve bankayı zarardan kârlı bir hale getirince bankadan %1’lik hisse talebinde bulunuyor fakat olumsuz yanıt alıyor. Daha sonra kendisi banka kurmaya karar veriyor mevcut birikimine ek olarak 2 evini satarak kiralık bir eve taşınıyor. 2,5 milyar ile (2,5 milyon dolar) Finansbank’ı kuruyor sonrasında 21 ortak daha alarak sermaye artırımına gidiyor ve ortaklarına hisseleri %50 kârla satıyor. 21 ortaktan bir tanesi 2 oğluna 120 bin dolardan %1’er hisse satın alıyor. %1 hisseye sahip olan çocuklardan bir tanesi 19 yıl boyunca hisselerini satmıyor. 2006 yılında Finansbank 5 milyar dolara satılınca % 1’lik hisse 50 milyon dolar yapmış oluyor.

Demek istediğim uzun vadeli doğru bir yatırımın hayatınızı değiştireceğinin bir kanıtı. Bir bankanın genel müdürüyken işi bırakıp sıfırdan bir banka kurma cesareti göstermekte ayrı bir girişimcilik ruhu. Bu gün benzer bir pozisyonda çalışsak istifa edeceğimizi kendi işimizi kuracağımızı söylesek sanırım çevremiz bize deli, salak gibi yakıştırmalar yapacaklardır.

Buradan çıkarılacak çok ders var bence. Yatırımınız ufakta olsa uzun vadeli yatırım olsun ve bir şeyler yapmak istiyorsanız bunu ertelemeyin bir an önce hayata geçirin. Motivasyonuz daim olsun Smiley

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=myCIACIYMLM
Pages:
Jump to: