Pages:
Author

Topic: 2015 Genel Seçimleri (Read 8411 times)

hero member
Activity: 490
Merit: 500
June 23, 2015, 11:31:00 AM
Mhp zaten oylarını kaybetti. Bütün partiler uzlaşmaya açıkken Mhp hiçbir öneriye yanaşmıyor. Bu saatten sonra kemik kitlesi dışında oy alabileceklerini sanmıyorum.
legendary
Activity: 1596
Merit: 1014
June 23, 2015, 09:38:08 AM
Chp Akp ile koalisyona girerse,Mhp ''Nuh derim pergamber demem'' tavrını sürdürürse oy oranlarında düşüş kaçınılmaz olur.Ülke için en hayırlısı Chp-Mhp koalisyonuna  Hdp nin güvenoyu vermesi olur.
twn
legendary
Activity: 1204
Merit: 1011
June 23, 2015, 05:58:03 AM
Bu konuda seçimler bittiğinden beri okuyorum. Anladığım şu:
Türkiye'de sağ-sol-milli-dini konuları bir kenara bırakıp, ülkenin menfaati için çalışacak bir parti kurulsa %80 oy ile iktidara gelir.
Siyasi partilerin hiç birisi ülkenin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Hiç kimse oy verdiği ve vermediği partiden memnun değil.
şuan çoğu insan için mhp ve chp zaten aynı parti görevi görüyor.ideolojiler siyasi duruşların pek önemi yok. hesap sorabilcek tutumda olabilen tepki koyabilen parti bir.ondan belediye seçimlerinde birçok mhpli chpye bircok chpli mhp ye oy verdi. sağlam kadrolaşabilen ve mhp ve chp ağırlıklı bir parti kurulsa hatta buna akpli istifa etmiş eski isimlerdende destek gelirse dik kafa ile mhpyi chpyi destekleyenler hariç ve kararsız görünenlerin çoğu bu partiyi destekler. bunun için para, zaman ve medya gerekli.
legendary
Activity: 3150
Merit: 1516
June 22, 2015, 07:20:13 PM
Türkiye'de sağ-sol-milli-dini konuları bir kenara bırakıp, ülkenin menfaati için çalışacak bir parti kurulsa %80 oy ile iktidara gelir.
Siyasi partilerin hiç birisi ülkenin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Hiç kimse oy verdiği ve vermediği partiden memnun değil.

Biz tuhaf bir milletiz.
Ülkenin menfaatini düşünmemiz için gençliğe hitabedeki duruma düşmemiz gerekiyor galiba.

İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

ta 1927 de bu milletin 80 sene içinde yeniden sıçıp batıracağını ön görmüş rahmetli.
newbie
Activity: 2
Merit: 0
June 22, 2015, 05:49:27 PM
legendary
June 22, 2015, 05:34:46 PM
Mhp yüzünden hala koalisyon kurulamıyor. Tam oyun bozan bunlar.

Hocam kime göre ve hatta neye göre?

Adam seçim gecesi söyledi amaç kualisyon kurmak değil. HDP-AKP hükümetine zemin hazırlıyorlar hemde taa oslo görüşmelerinden beri diye söyledi açık seçik.
Tabandan baskı  var Bahçeli ye. Bizim milletimiz statükocudur. AKP - HDP olmasından sa AKP-MHP koalisyonunu yeğleriz. Bundan daha doğal bir şey yok.
Ama bahçeli biliyor... AKP nin kucağına oturulursa bir sonraki seçimde MHP barajın altında bile kalabilir.
Ama şu olursa şık olur. Önceki dönemde AKP nin akladığı 4 bakan yüce divana sevk edilir, mhp ile akp iktidar olur.
Böylece bahçeli tabanına bak ben sözümü yerine getirdim der. hemde hükümet ortağı olarak biraz devlette kadrolaşılır. ozaman tadından yenmez, o derece yani Smiley
Zz
legendary
Activity: 1820
Merit: 1077
June 20, 2015, 05:27:53 AM
Mhp yüzünden hala koalisyon kurulamıyor. Tam oyun bozan bunlar.
legendary
June 16, 2015, 04:50:28 AM
tayyip baykal görüşmesinde tayyip baykaldan vekil istedi, baykal kendisine bağlı 30 kadar vekil ile akp saflarında yer alacak Smiley

Böyle birşey olmasına imkan vermiyorum.Tayyip istemiş olabilir ama Baykal böyle birşey yaparsa seçmen tarafından asla affedilmez keza Chp'de zarar görür.
legendary
June 16, 2015, 04:26:49 AM
tayyip baykal görüşmesinde tayyip baykaldan vekil istedi, baykal kendisine bağlı 30 kadar vekil ile akp saflarında yer alacak Smiley

Bana da öyle geliyor.
1 dönem daha tek parti hükümeti olacak gibi geliyor bana.
valla AKP-HDP kualisyonundan iyidir bu Smiley
legendary
Activity: 952
Merit: 1006
June 16, 2015, 03:13:00 AM
Hiçbirine oy vermem. Hepsi aynı bokun farklı rengi. Eğer bir parti çıkıp derse ki : " Başbakan ve milletvekilleri toplumun en fakiri gibi yasayacaklar, makam araçları doğan slx olacak, bir mitinge önce başbakan gelip halkın gelmesini bekleyecek, halk idarecilerin değil idareciler halkın önünde ceketini ilikleyecek, kimsenin koruması olmayacak, idareciler halkın içinde dolaşacak,  halk kapıyı bile çalmadan başbakanın odasına girip hesap sorabilecek.... vs." İşte o zaman oy veririm. Yani ölene kadar oy veremiycem heralde Smiley bana göre olması gereken budur. İşte o zaman gerçekten hizmet edecek insanlar basa gelir. Sen idarecilere krallara layık bir hayat sunarsan oda hepimizi düdükler .

öyle bi şey türkiyede asla olmayacack bizim insanımız bunu hayatta yapamaz
hero member
Activity: 1103
June 16, 2015, 02:55:47 AM
twn
legendary
Activity: 1204
Merit: 1011
June 16, 2015, 02:10:24 AM
büyük bir amerikan şirketinde çalışıyorum. Dolayısıyla seçimlerden sonra amerikadan seçimle ilgili bir rapor ve yorumlanma geldi geçen hafta. Koalisyon için en büyük beklenti akp chp koalisyonu onlara göre ve onların istediğide bu.haricinde şuan türkiyedeki durumu olağan ve stabil görüyorlar olumlu yada olumsuz bir yoruma gerek olmadığını düşünüyorlar. yatırımdan nakite kadar bir kaç tavsiyede de bulunmuşlar ama onların görüşü suanki durum normal ve gereken. bu arada seçimin galibinide hdp olarak ilan etmişler.
legendary
June 15, 2015, 06:24:39 PM
Ben Akp nin hükümeti kuramayacağını düşünüyorum.Demokrasi ve evrensel değerlerden kopuk tek adama çalışan bir parti görünümünde Akp.Bunu diğer partiler kabul etmez.Chp-Mhp koalisyonu+ HDP nin dışardan desteğiyle bir hükümet kurulması daha olası.

Belkide AKP keşenin ağzını açacak, diğer partilerden 20 - 25 millet vekilini transfer edecek ve tek parti Hükümet'i olarak 1 dönem daha devam edecek.

Buda olası bir senaryo.

Eğer erken seçim olursa ki sanmıyorum olacağını, MHP nin oyları AKP ye kayar ve MHP Barajın altına gider diye tahmin ediyorum.
legendary
June 15, 2015, 05:32:06 PM
AKP Eğer HDP ile ittifak yaparsa oylarını MHP'ye kaptırır.
Mhp Eğer AKP veya (CHP -HDP) ile ittifak yaparsa oylarını AKP'ye kaptırır.
AKP CHP ile iktidar yaparsa MHP'liler "ulan sen niye girmedin hükümete" diyerek oylarını iktidara kaptırır.

Ortada ciddi anlamda bir karmaşa var hükümeti kimin kuracağı konusunda. MHP'ye herkes kızıyor iktidara yanaşmadığı için ancak gözünü AKP'nin oylarına diktiği için en doğru şeyi yapıyor. Eğer AKP-MHP koalisyonu denenmeden AKP-HDP veya AKP-CHP koalisyonları denenirse AKP'den büyük oranda oy MHP'ye kayar erken seçimde... Bahçeli büyük risk aldı şu anda. Ya en büyük 2. parti olacak erken seçimde ya da baraj altında boğulacak...

Ben Akp nin hükümeti kuramayacağını düşünüyorum.Demokrasi ve evrensel değerlerden kopuk tek adama çalışan bir parti görünümünde Akp.Bunu diğer partiler kabul etmez.Chp-Mhp koalisyonu+ HDP nin dışardan desteğiyle bir hükümet kurulması daha olası.
hero member
Activity: 644
Merit: 501
June 15, 2015, 04:55:25 PM
AKP Eğer HDP ile ittifak yaparsa oylarını MHP'ye kaptırır.
Mhp Eğer AKP veya (CHP -HDP) ile ittifak yaparsa oylarını AKP'ye kaptırır.
AKP CHP ile iktidar yaparsa MHP'liler "ulan sen niye girmedin hükümete" diyerek oylarını iktidara kaptırır.

Ortada ciddi anlamda bir karmaşa var hükümeti kimin kuracağı konusunda. MHP'ye herkes kızıyor iktidara yanaşmadığı için ancak gözünü AKP'nin oylarına diktiği için en doğru şeyi yapıyor. Eğer AKP-MHP koalisyonu denenmeden AKP-HDP veya AKP-CHP koalisyonları denenirse AKP'den büyük oranda oy MHP'ye kayar erken seçimde... Bahçeli büyük risk aldı şu anda. Ya en büyük 2. parti olacak erken seçimde ya da baraj altında boğulacak...
legendary
June 10, 2015, 10:22:26 AM
akp-hdp koalisyonuna hazırlıklı olun, güney doğunun yasal bir zemine dayandırılarak kürtlere verilmesinin başkanlık sisteminden başka yolu yok. Bunlar konuşulup anlaşılmış şeyler, asla olmaz, asla koalisyon yapmayız demelerine bakmayın. Biri başkanlık sistemi istiyor, diğeri toprak istiyor. Yıllar önce Oslo görüşmeleri için "Böyle birşey yapan vatan hainidir" diyenler daha sonra barış için bunu yaptıklarını söylediler. Bu koalisyon olursa şaşırmayın.

Kesinlikle benim dusuncemde bu. Her ne kadar yok olmaz deselerde ya akp-hdp koalisyon yada akp tek iktidar arkadan hdp destekli olacakmıs gibi geliyor

Malesef haklısınız,
Gidişat bunu gösteriyor,
ama birde Bakarsınız MHP den HDP den millet vekili transferleri oluverir ve AKP gene tek başına iktidar Smiley
Ben burada şaşırmam açıkcası.
hero member
Activity: 918
Merit: 1001
June 10, 2015, 09:51:00 AM
akp-hdp koalisyonuna hazırlıklı olun, güney doğunun yasal bir zemine dayandırılarak kürtlere verilmesinin başkanlık sisteminden başka yolu yok. Bunlar konuşulup anlaşılmış şeyler, asla olmaz, asla koalisyon yapmayız demelerine bakmayın. Biri başkanlık sistemi istiyor, diğeri toprak istiyor. Yıllar önce Oslo görüşmeleri için "Böyle birşey yapan vatan hainidir" diyenler daha sonra barış için bunu yaptıklarını söylediler. Bu koalisyon olursa şaşırmayın.

Kesinlikle benim dusuncemde bu. Her ne kadar yok olmaz deselerde ya akp-hdp koalisyon yada akp tek iktidar arkadan hdp destekli olacakmıs gibi geliyor
hero member
Activity: 1103
June 10, 2015, 09:48:32 AM
legendary
Activity: 1666
Merit: 1030
June 08, 2015, 11:13:42 AM
Akp %40 aldığı halde seçimin kaybedeni oldu gibi görünüyor.
%40 aslında sahane bir oy.ama tr yi o kadar kutuplaştırdılar o kadar böldülerki, %40 la yenilmiş sayılıyorlar. erken seçim olursa bu oyuda alamazlar.fareler gemiyi terketmeye başlamıştır.

Herkesle kavga edersen ihtiyacın olduğunda yanında kimseyi bulamazsın.
legendary
Activity: 1470
Merit: 1024
June 08, 2015, 10:16:37 AM
Erdoğan gibi adamların siyasi yasaklı olması bir ''oyunun parçası'' değil bir gerekliliktir.Her olayın ardından bir komplo teorisi üretmek ortadoğunun bir gerçeğidir.

Bazen de komplo teorisi olduğuna inandırmak oyunun gereğidir. Smiley

Bazen de komplo teorisi olduğuna inandırmaya inandırmak oyunun gereğidir. Wink

Bizim nesil komplo teorileri ile büyüdü. Çok görmemek lazım.
Pages:
Jump to: