Pages:
Author

Topic: 2020 Gelmeden İlk zam Sigaraya 3 TL (Read 289 times)

hero member
Activity: 1531
Merit: 560
January 03, 2020, 04:03:39 AM
Ulan cidden yazık bu millete, arabayı misli vergilerle zar zor alır, alsa da yakıt pahalı binemez, kaliteli telefon için 3-5 aylık maaşını verir, sigarası alkolü gelirine göre çok yukarıda resmen lükse girer, gelirine göre kirası, yiyeceği, giyeceği hep yüksektir, peki neden yazık dedim?
Genellikle bunlardan mahrum kalan dar gelirli kesim, onları bu durumda yaşamaya mahkum edenleri en çok destekleyecek kadar beyin yoksunu oldukları için.
Fakirlik, zenginlik gelip geçicidir, Allah koyun tadında beyin fakirliği vermesin.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
January 02, 2020, 04:04:02 PM
Son 3 senedir hazır paket (marka) sigara almıyorum. Tütüncüm var; almaya ilk başladığım zamanlar 3 liraydı paketi. Şimdi ise 5 lira yapmış. Adıyaman tütünü. Kendi sarıp hazırlıyor, ben ekstra sarmayla uğraşmıyorum. Ayrıca 3 ay kadar önce sigarayı azaltma kararı almıştım; günde 1,5 paketten, günde 7 adete kadar indim. Bütçemi zorlamıyor şimdilik :)
legendary
Activity: 2982
Merit: 1485
Rollbit.com Crypto Futures
January 01, 2020, 02:14:01 PM
Arkadaş hala kamusal alan, özel alan diyorsunuz.

Evet diyoruz ve demeye devam edeceğiz. Kamusal alanda insanlar başkalarının özgürlük alanlarına giremeyeceklerini anlayana kadar da bunun peşini bırakmayacağız. Smiley

Yukarıdaki karbon salınımı ne yapacağız?

Yeni teknoloji ve temiz enerjiyle çözeceğiz.

Siz hala sanıyorsunuz ki bu zamlar sigara ile mücadele için yapılıyor.

Devlete para lazım, bütçe açık veriyor. Zamlar her dönemde her şeye yapılıyor ve yapılmaya devam edecek.

Gerçekten sizlere gülüyorum.

Gülmeye devam edebilirsin. Gülmek güzeldir.

Millet tutun ya da kaçak sigara içiyor. Bu tutun ya da kaçak sigaradan kimlerin para kazandığı iyi araştırılmalı.

Kaçak oranını düşürmek hükümetin elinde ama bunu yapmak istemiyor. Demek ki bundan kimlerin para kazandığını biliyorlar ve göz yumuyorlar.

Bana deseniz ki devlet olarak sigarayı bıraktırmak için güzel programlar, çalışmalar yapılıyor helal olsun.

Evet yapılıyor, hatta hükümetin sayılı düzgün icraatından biri bu.

Her tiryaki sigarayı bırakmak ister ama sen fiyatı artirirsan kaçak artar.

Bu saatten sonra tiryakileri kurtarmak zor. 3. kez belirtiyorum. Ama yeni neslin hiç başlamamasını sağlamak bizim elimizde.

6 ay zam yokmuş (sözlerinde dururlarsa Grin), konu kilit. Smiley
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
December 31, 2019, 01:52:51 PM
sigara içmiyorum ama içen arkadaşlar için hem sağlık açısından hemde maddi açıdan çok üzülüyorum. Bu kadar zevk veriyor mu bu meret ? değiyor mu bari. herkes parasızlıktan yakınır. 1 yılda sigara ya verilen parayı bi  hesaplasalar valla içler acısı

Zamlardan sonra çoğu kişi sigarayı bıraktı. Daha ekonomik diye elektronik sigaraya geçenler ya da tütün saranlar çoğaldı.
Malesef bizim halkımızda böyle, ceza ödemediği sürece alışkanlığından vazgeçmiyor. 200 lira ödeyen kemer takmaya başlıyor, ayda 500 lira sigaraya veren sigarayı bırakıyor. Zorunda olmadığı sürece de kötü alışkanlıklarını sürdürüyor Smiley

Aslında yere çöp atmaya 500, tükürmeye 1000 lira ceza kesseler sokaklar tertemiz olurdu Cheesy
member
Activity: 454
Merit: 37
December 31, 2019, 09:51:29 AM
sigaraya alkole zam yok 6 ay . kent zam yapmıs olamaz sızın bakkal kazıklıyordur Cheesy
sr. member
Activity: 1022
Merit: 306
December 31, 2019, 08:11:29 AM
sigara içmiyorum ama içen arkadaşlar için hem sağlık açısından hemde maddi açıdan çok üzülüyorum. Bu kadar zevk veriyor mu bu meret ? değiyor mu bari. herkes parasızlıktan yakınır. 1 yılda sigara ya verilen parayı bi  hesaplasalar valla içler acısı
hero member
Activity: 1078
Merit: 696
December 31, 2019, 07:57:44 AM
Bu zam gelmedi diyorlar yalan diyorlar? öyle mi?   sanki söylenti gibi çünkü sigaralara zam daha yeni geldi.
legendary
Activity: 1176
Merit: 1013
DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!
December 31, 2019, 07:53:09 AM
Resmi gazetede yer aldığı belirtilen yazıya göre bu senenin ilk altı ayında alkol ve sigaraya zam gelmeyeceği belirtilmiş. İnternette yer alan geyiklere baksak şu anda otuz liranın altında sigara kalmamış olacaktı. Ulaşılan her bilgi gerçek değildir.
Firmalar kendi kafalarına göre zam yapıyorsa bilemem.
sr. member
Activity: 728
Merit: 261
December 31, 2019, 04:13:52 AM
Bu zamlara ben de sövüyordum da sigarayı bırakmamı sağlayan da bu zamlar oldu aslında, kazıklanma hissi sinirlendirmeye başlayınca sigarayı bıraktım içmiyorum 1.5 yıldır, bırakabilen varsa bunu bahane edip bıraksın bence arkadaşlar.
full member
Activity: 294
Merit: 193
December 31, 2019, 02:10:34 AM
yakında colombia kokainine başlayacaz arkadaş bu zam nedir hemen hemen kafa kafaya gelecekler yakında  Grin   (narcos dizisi etkisinden kurtulamayan genç)
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
December 31, 2019, 01:38:54 AM
Bana gülüyorsun sanırım, doğal olarak cevabımı vereceğim. 2005 civarıydı bu sigara ile mücadelenin başladığı dönem. O zaman pro-akp olan bir arkadaşım bana bunu anlattığında ben de ona gülmüştüm. Şimdi geldiğimiz noktaya bakınca Erdoğan'ın bu zamana kadar memlekete en büyük faydasının bu sigara ile mücadelesi olduğunu görüyorum. Çevremde sigara kullananların azaldığını görünce doğru yolda olduğumuzu anlıyorum. İlk mesajımda söylediğim gibi 30 yaş üstü hayatını bu şekilde sürdürecek ama yeni nesilde içicilik oranı çok daha düşük olacak. Amaç zaten sonraki nesilleri bundan kurtarmak.

Benzine gelen zam sigara ile aynı olmasa da elektrikli araçların yaygınlaşması ile petrole olan bağımlılık azalacak. Yine orta vadeli projeksiyonlara bakarak konuşuyorum, günlük yaşamdan değil. 20-30 sene sonra benzinle çalışan çok fazla araç kalmayacak. Dizel birçok gelişmiş ülkede yasaklandı bile. Pil sorununu çözerlerse çok daha hızlı yaşarız bu dönüşümü. Temiz enerji konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor.

Arabadan çıkan zararlı gazları çekmek zorunda değiliz ve buna karşı sesimizi çıkarıyoruz. Fabrikaların çevreye zararını çekmek zorunda değiliz ve buna karşı sesimizi çıkarıyoruz. Ha siz bunlara ses çıkarmıyorsanız toplumsal sorunlarla ilgilenmiyorsunuz demektir. Bu da sizi ikiyüzlü yapar bizi değil. Bu durumda biz size gülemeyiz, çünkü aynı dünyada yaşıyoruz. Umarım en yakın zamanda bu farkındalığa ulaşabilirsiniz.

Benim özgürlüğümü kısıtladığın noktada senin özgürlük alanın kalkıyor. Özel alanınızda istediğinizi yapabilirsiniz. Kamusal alanda sigara içmenin savunulacak bir tarafı yoktur.
Arkadaş hala kamusal alan, özel alan diyorsunuz. Yukarıdaki karbon salınımı ne yapacağız? Siz hala sanıyorsunuz ki bu zamlar sigara ile mücadele için yapılıyor. Gerçekten sizlere gülüyorum. Millet tutun ya da kaçak sigara içiyor. Bu tutun ya da kaçak sigaradan kimlerin para kazandığı iyi araştırılmalı. Sigaradan alınan fazla vergilerle de İstanbul dan azalan gelir tamamlanmis olur.

Bana deseniz ki devlet olarak sigarayı bıraktırmak için güzel programlar, çalışmalar yapılıyor helal olsun. Kalkar sizleri tebrik ederim. Her tiryaki sigarayı bırakmak ister ama sen fiyatı artirirsan kaçak artar. Bunun yanında sentetik uyuşturucu satışında tavan yaşarsın. Benim yaşım tam olarak size değil sizin gibi dusunenlere. Benim neler yaptığımı ise bilmiyorsunuz ben de söylemem zaten:).
full member
Activity: 490
Merit: 104
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
December 31, 2019, 01:18:58 AM
Evet arkadaşlar bugün öğrendiğim şeye göre Sigaralara 3 TL zam geliyor. Şu an için sadece Kent grubu yapmış bu zammı,Marlboro ve Winston grubu aynı fiyatta. Gerçi bu lanet şeyi bırakmak lazım aslında. Herşeye zararı var. Ekşi de falan gezen Marlboro 32 TL falan balonu yanlış hikaye.

Ben içmiyorum ama bu ne arkadaş zırt port zammı olur? RTE kendisi de içmediği için hiç müdahale etmiyor galiba. Sigaraya zam yaparak millet sigarayı asla bırakmaz. Yalniz son zamanlarda çok içenler mecburen tütüne dönmüş gibi
legendary
December 31, 2019, 12:31:58 AM
Bana gülüyorsun sanırım, doğal olarak cevabımı vereceğim. 2005 civarıydı bu sigara ile mücadelenin başladığı dönem. O zaman pro-akp olan bir arkadaşım bana bunu anlattığında ben de ona gülmüştüm. Şimdi geldiğimiz noktaya bakınca Erdoğan'ın bu zamana kadar memlekete en büyük faydasının bu sigara ile mücadelesi olduğunu görüyorum. Çevremde sigara kullananların azaldığını görünce doğru yolda olduğumuzu anlıyorum. İlk mesajımda söylediğim gibi 30 yaş üstü hayatını bu şekilde sürdürecek ama yeni nesilde içicilik oranı çok daha düşük olacak. Amaç zaten sonraki nesilleri bundan kurtarmak.

Benzine gelen zam sigara ile aynı olmasa da elektrikli araçların yaygınlaşması ile petrole olan bağımlılık azalacak. Yine orta vadeli projeksiyonlara bakarak konuşuyorum, günlük yaşamdan değil. 20-30 sene sonra benzinle çalışan çok fazla araç kalmayacak. Dizel birçok gelişmiş ülkede yasaklandı bile. Pil sorununu çözerlerse çok daha hızlı yaşarız bu dönüşümü. Temiz enerji konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor.

Arabadan çıkan zararlı gazları çekmek zorunda değiliz ve buna karşı sesimizi çıkarıyoruz. Fabrikaların çevreye zararını çekmek zorunda değiliz ve buna karşı sesimizi çıkarıyoruz. Ha siz bunlara ses çıkarmıyorsanız toplumsal sorunlarla ilgilenmiyorsunuz demektir. Bu da sizi ikiyüzlü yapar bizi değil. Bu durumda biz size gülemeyiz, çünkü aynı dünyada yaşıyoruz. Umarım en yakın zamanda bu farkındalığa ulaşabilirsiniz.

Benim özgürlüğümü kısıtladığın noktada senin özgürlük alanın kalkıyor. Özel alanınızda istediğinizi yapabilirsiniz. Kamusal alanda sigara içmenin savunulacak bir tarafı yoktur.
legendary
Activity: 2072
Merit: 1138
December 31, 2019, 12:31:07 AM
Şimdi sigara içmeyen arkadaşlar aman bana ne diyor ya şöyle bir örnek vereyim size: eve cagirdiginiz usta günde 1 paket sigara içiyor. O, her gelen zamdan sonra sizden alacağı ücret artacak.  Bunun gibi bir sürü örneği aklınızda cogaltin. Sigara fiyatlarının artmasini sigara ile mücadele edilmesi olarak anlayan arkadaşlara da gülüyorum. Benzine gelen zam da hükümetimizin karayollarını kullanmayı azaltma isteği.  Böylece petrole daha az ihtiyaç duyulacak. Keza elektrike gelen zamlar da öyle. Gıdaya vs gelen zamlarla da sizi gerçek bir müslüman yapmayı hedefliyor. Tek lokma tek hirkaya ne kadar çabuk uyum sağlarsaniz iyi olur. Maaşların neden artmıyor derseniz de sizi Survivor yarışmasına hazırlıyor devletimiz. Bunu anlamayan vatan hayini fedoncu ittir.

Ama sigara sağlığa zararlı. Senin pis kökünü çekmek zorunda mıyım? Ben senin arabandan çıkanları çekmek zorunda mıyım? Üstüne siktigin parfümün bana ve doğaya verdiği zararın farkında mısın? Bre amk tüm fabrikalar doğayı katlederken sesin çıkmaz ama sigaraya gelince abooo. Ergene bok yuvası oldu lan sence sigara daha mı zararlı? Bok yiyoruz amk memleketinde ama paşalar sigara kokusundan rahatsız. Ben bu ikiyüzlülüğü anlamiyorum. 

Yaşım büyük ama son 10 senedir sigara içiyorum. Bütün tiryakiler gibi ne tadından ne de kokusundan hoşlanıyorum. Bu forumda olan çoğu kişinin yaşı kadar sigara icmedigim yıl olmuştur. Şunu bir aklınıza sokun: kimse sigaraya 2 yaşında başlamıyor.

Not: sigaranın amk!

yürü be üstad arkandayız Cheesy bi de şu var: sigara fiyatı arttıkça daha çok geriliyorum, gerildikçe bırakmak bir yana sigara içme hissi-isteği artıyor. eğer sigara fiyatları artacaksa ve insanlar destekliyorsa ben de "alkole zam gelsin" kampanyası başlatırım, benzine de...yakarım roma'yı da yakarım heyy
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
December 31, 2019, 12:18:18 AM
Şimdi sigara içmeyen arkadaşlar aman bana ne diyor ya şöyle bir örnek vereyim size: eve cagirdiginiz usta günde 1 paket sigara içiyor. O, her gelen zamdan sonra sizden alacağı ücret artacak.  Bunun gibi bir sürü örneği aklınızda cogaltin. Sigara fiyatlarının artmasini sigara ile mücadele edilmesi olarak anlayan arkadaşlara da gülüyorum. Benzine gelen zam da hükümetimizin karayollarını kullanmayı azaltma isteği.  Böylece petrole daha az ihtiyaç duyulacak. Keza elektrike gelen zamlar da öyle. Gıdaya vs gelen zamlarla da sizi gerçek bir müslüman yapmayı hedefliyor. Tek lokma tek hirkaya ne kadar çabuk uyum sağlarsaniz iyi olur. Maaşların neden artmıyor derseniz de sizi Survivor yarışmasına hazırlıyor devletimiz. Bunu anlamayan vatan hayini fedoncu ittir.

Ama sigara sağlığa zararlı. Senin pis kökünü çekmek zorunda mıyım? Ben senin arabandan çıkanları çekmek zorunda mıyım? Üstüne siktigin parfümün bana ve doğaya verdiği zararın farkında mısın? Bre amk tüm fabrikalar doğayı katlederken sesin çıkmaz ama sigaraya gelince abooo. Ergene bok yuvası oldu lan sence sigara daha mı zararlı? Bok yiyoruz amk memleketinde ama paşalar sigara kokusundan rahatsız. Ben bu ikiyüzlülüğü anlamiyorum. 

Yaşım büyük ama son 10 senedir sigara içiyorum. Bütün tiryakiler gibi ne tadından ne de kokusundan hoşlanıyorum. Bu forumda olan çoğu kişinin yaşı kadar sigara icmedigim yıl olmuştur. Şunu bir aklınıza sokun: kimse sigaraya 2 yaşında başlamıyor.

Not: sigaranın amk!
legendary
December 30, 2019, 08:55:40 PM
Zam konusunda desteklediğim tek şey bu olabilir. Hükümetin devlet politikası haline getirdiği sigara ile mücadeleyi çok başarılı buluyorum. En etkili yöntem olarak fiyat ayarlamasını kullanıyorlar. Belki şu anki kullanıcılar sıkıntı yaşıyor ancak bunun asıl amacı gelecek nesillerin bu zararlı maddeleri kullanmaması.
Umarım zamların yanında kamusal alanlarda sigara içme yasağı da bir an önce yasalaşır. Kaldırımda yürürken önümdeki kişinin dumanını solumak istemiyorum.
legendary
Activity: 2240
Merit: 2584
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
December 30, 2019, 06:31:38 PM
Buharlıya devam, vergilere ve sigaraya selam diyorum efendim. Vergi vermekten tiksindim artık, ota vergi boka vergi.

İlaveten vergi ödemelerinin bundan sonra sadece kamu bankalarından yapılacak olması ne kadar küçük hesaplar peşinde koşulduğunun bir göstergesi aynı zamanda. Para özel bankalarda değilde 3 gün dahi olsa devlet bankalarında kalacak, işletilecek. Yükümlü açısından bu devirde zorluktan başka bir şey değil. Diğer taraftan çok küçük hesaplar bunlar efendim..
full member
Activity: 700
Merit: 134
December 30, 2019, 06:23:07 PM
Yakında nefes almayı bile vergiye bağlayacaklar gerçekten. Bu adamlardan hiç biri mi sigara alkol falan tüketmiyor acaba lan yapmayalım demiyor mu hiç biri Cheesy Din olaylarına zaten inanmıyorum onların ama hepsi birbirine göstermelik dinci oldukları için demez tabi hiç biri, gerçi onlara koymaz da bu fiyatlar anca bizi yorar Sad Umarım birilerinin bırakmasını sağlar da iyi bir şeye vesile olmuş olurlar belki. Ben Kent 12 TLyken falan bırakmıştım hala içiyor olsam bu zamda kahrolurdum herhalde
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
December 30, 2019, 02:51:16 PM
Sigara içen ve içmeyen olarak ikiye ayrıldık sanırım.
Zam konusu ayrı mevzu ama bende içerikte sigara içmeyen birisi olarak, sigara içilen ortamlar da bulunmak bazen inanılmaz zor ve kötü olabiliyor.
Yoldan geçerken sigarasını keyifle içenleri anlamak istiyorum ama üzerime üflenen veya rüzgarla üzerime doğru gelen bir duman bulutu içinde kalmak kadar az sıkılıyorum. Yani ben onun sigara içmesine saygı duyuyorum da o kokuyu benim istemememe de onun saygı duymasını bekliyorum.

Hal bu olunca ben hep 0TL'lik sigara aldığım için bana farketmez Smiley
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
December 30, 2019, 01:31:31 PM
boşuna demiyordum asgari ücretti zam keşke hiç gelmese milleten bu %15 i %50  olarak geri alacaklar. ne oldu direk %10 dan fazla zam yapıldı sigaraya.

içmiyorum ama yazık
Pages:
Jump to: