Pages:
Author

Topic: 2022 Haziran Ayı Enflasyon Oranı (Read 218 times)

legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
July 18, 2022, 04:17:01 PM
Haziran ayında enflasyon düşük çıksın diyerek çok fazla zam yapılmadı ama temmuz ayı ile birlikte yapılan maaş zamları dolayısıyla da maliyet artışları neticesinde başta ekmek olmak üzere  temel gıda ürünlerinde ciddi artışlar söz konusu. Temmuz ayı enflasyonu Tüik'te bile en az %10 açıklanmalı ama açıklamayacakları kesin. Her konuda dürüst olsalardı zaten bu gün bu durumda olmazdık hiç bir zaman gerçeği açıklamayacaklarını düşünüyorum hayal dünyasında yaşatılıyoruz.

Hocam tam tahmin edildiği gibi temmuz ayı maaşların belli olması ile beraber her şeye, temel gıda ürünleri de dahil olmak üzere zam gelmeye başladı. Gerçekte var olan Temmuz ayı enflasyonu epey yüksek olacak ama çok güvenilir kurumumuz TÜİK %1-2 gibi komik bir rakam açıklar.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
July 17, 2022, 02:03:56 PM
Haziran ayında enflasyon düşük çıksın diyerek çok fazla zam yapılmadı ama temmuz ayı ile birlikte yapılan maaş zamları dolayısıyla da maliyet artışları neticesinde başta ekmek olmak üzere  temel gıda ürünlerinde ciddi artışlar söz konusu. Temmuz ayı enflasyonu Tüik'te bile en az %10 açıklanmalı ama açıklamayacakları kesin. Her konuda dürüst olsalardı zaten bu gün bu durumda olmazdık hiç bir zaman gerçeği açıklamayacaklarını düşünüyorum hayal dünyasında yaşatılıyoruz.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
July 16, 2022, 05:01:25 PM
ENAG enflasyon rakamlarının TÜİK'e kıyasla çok daha fazla dikkate alınması gerekir. Kesinlikle gerçeğe yakın oranlar paylaşıyorlar. TÜİK'te de eminim ki gerçek oran derinlerde bir yerlerde vardır ama paylaşmaları engelleniyordur. Yüzde 100'ün altında herhangi bir değer paylaşmak cidden gülünç. Alım gücü gitgide eriyor ve bunun karşısında henüz durulabilmiş değil. Tüm dünyada enflasyon olduğunu öne sürenler bir noktaya kadar haklılar. Evet var ama bir de durumu iyi ve kötü yönetmek diye bir kavram var. Bizdeki enflasyon artışının ve seviyesinin yanında Avrupa ve ABD'ninki hiçbir şey.
copper member
Activity: 644
Merit: 269
July 16, 2022, 03:31:43 PM
ENAG oranlarını kimse umursamıyor ama asıl verilere en yakın tahmini onlar veriyorlar. Maaşlar yatmaya başlamıştır muhtemelen ve eksik yatıyor. İnsanların alım gücü günden güne erirken eskiden yeten maaşlar miktar olarak artış göstermiş olsa bile gerçekte daha az ürün alındığı için zarardan başka bir şey değiller.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
July 15, 2022, 05:24:45 PM
ENAG'ın açıkladığı oran daha inandırıcı geliyor bana. Yıllık enflasyon oranının her şeyden önce %100'den aşağı olmasına şu koşullarda imkan yok. Geçen sene marketten aldığınız örneğin etin, yumurtanın vs. fiyatı ile şimdi aldığınız fiyatı kıyaslamak bile kısa yoldan bir fikir verecektir. Hayat pahalılığı inanılmaz bir hızla arttı ve böyle giderse yakında en az yüzde 200 gibi yıllık enflasyon oranlarından da bahsetmeye başlayacağız. Enflasyonun önüne geçmek için yapıcı çözümler bulunmadığı sürece yükseliş durmayacak.
ENAG’ın açıkladığı enflasyon verisi bile az olabilir. Ama yakın bir tahmin olduğunu düşünüyorum. Herşey 2 katını geçtim neredeyse birkaç ürün artık 3 katına çıkmış bile. Ortalama bir enflasyon verisi alırsak şuan 200’e çok da bir şey kalmadığını düşünüyorum. Asgari ücreti arttırmak bir çözüm değil. Bu enflasyonu iyice arttırır. Yakında daha iyi tedbirler göremezsek yüzde 300 leri görebiliriz enflasyon açısından.

Bizim ülkemizde asgari ücret yıllardır hemen hemen aynı seviyeye sabitleniyor. bu sefer yaşatılan durum eskilere göre daha fazla fırsatçılık, daha fazla gözünü para hırsı bürüme olayı. 5 sene önce de 300 dolara insanlar asgari ücret ile çalışıyordu ama o zaman çarşı pazar işi fazlasıyla rahat görülüyordu. şimdi kiraları 500 dolar yapmış adamlar, 300 dolar alan nasıl geçinecek?

Her yapılan zamdan sonra dolar kuru arttığı için yaptık diye bir sebep sunuluyorsa bu iş böyle.
Lan sen suyu da mı dolarla alıyorsun diye sorarlar adama Cheesy
Bir su olmuş 3 türk lirası. Biz zamanında bir suyu 50 kuruşa alıyorduk evet pet şişedeki 500 ml olan suyu.
Hal böyle olunca asgari ücretle geçinmesi de zor,asgari ücrete çalışması da.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
July 14, 2022, 10:47:53 PM
ENAG'ın açıkladığı oran daha inandırıcı geliyor bana. Yıllık enflasyon oranının her şeyden önce %100'den aşağı olmasına şu koşullarda imkan yok. Geçen sene marketten aldığınız örneğin etin, yumurtanın vs. fiyatı ile şimdi aldığınız fiyatı kıyaslamak bile kısa yoldan bir fikir verecektir. Hayat pahalılığı inanılmaz bir hızla arttı ve böyle giderse yakında en az yüzde 200 gibi yıllık enflasyon oranlarından da bahsetmeye başlayacağız. Enflasyonun önüne geçmek için yapıcı çözümler bulunmadığı sürece yükseliş durmayacak.
ENAG’ın açıkladığı enflasyon verisi bile az olabilir. Ama yakın bir tahmin olduğunu düşünüyorum. Herşey 2 katını geçtim neredeyse birkaç ürün artık 3 katına çıkmış bile. Ortalama bir enflasyon verisi alırsak şuan 200’e çok da bir şey kalmadığını düşünüyorum. Asgari ücreti arttırmak bir çözüm değil. Bu enflasyonu iyice arttırır. Yakında daha iyi tedbirler göremezsek yüzde 300 leri görebiliriz enflasyon açısından.

Bizim ülkemizde asgari ücret yıllardır hemen hemen aynı seviyeye sabitleniyor. bu sefer yaşatılan durum eskilere göre daha fazla fırsatçılık, daha fazla gözünü para hırsı bürüme olayı. 5 sene önce de 300 dolara insanlar asgari ücret ile çalışıyordu ama o zaman çarşı pazar işi fazlasıyla rahat görülüyordu. şimdi kiraları 500 dolar yapmış adamlar, 300 dolar alan nasıl geçinecek?
legendary
July 14, 2022, 05:21:36 PM
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
July 14, 2022, 04:38:56 PM
legendary
July 14, 2022, 04:25:50 PM
Temmuz ayı enflasyon oranının açıklanması da Ağustos ayında olacak. o zaman görün ki enflasyon yine düşük gösterilecek. enflasyon, bu kadar para basılan bir ortamda nasıl düşecek anlayamıyorum. bankamatikten para çektim bankamatiğin verdiği para gıcır gıcır ve sadece 50 tl oluşan banknotlar. D serisi paralarla devam ediyoruz yolumuza.

Düşük gösterilmesi düşük olduğunun kanıtı değildir zaten. Ben istediğim gibi bir sayı sallayabilirim enflasyon adına. Ama bunun kanıtını göstermezsem bu sadece sallamasyon olur yani sadece benim gösterdiğim veya söylediğimle kalır. İşin iyi yanı bu enflasyon verilerine inanmayanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Artık dışarı adım attığınızda 50 değil 200 türk lirası çıkmak zorunda cepten.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
July 13, 2022, 07:26:06 AM
Temmuz ayı enflasyon oranının açıklanması da Ağustos ayında olacak. o zaman görün ki enflasyon yine düşük gösterilecek. enflasyon, bu kadar para basılan bir ortamda nasıl düşecek anlayamıyorum. bankamatikten para çektim bankamatiğin verdiği para gıcır gıcır ve sadece 50 tl oluşan banknotlar. D serisi paralarla devam ediyoruz yolumuza.
yeni basılan paranın anlamı laps diye para basmak değildir hocam. mesela piyasadan toplanan ve haşatı çıkan paralar yerine yenileri sürülür ama bizdeki tabii ki böyle değil:))

tüm dünyada enflasyon mevcut. adamlarda %2'den %5'e çıkmış "vay babayin kemiğine sıçam." diyor. lan biz o oranları günlük yaşıyoruz sen ne diyorsun dürrük. temmuzu bayramla geçirdiğimiz için çok fazla fark etmedik ama bayram sonrası güzellikler bizi bekliyor. dolar zaten şahlanmış, rusya-ukrayna savaşı ayrı geçiriyor, avrupa'da kriz derinleşmek üzere ve bunların hiçbiri bizim işimize gelecek türden olaylar değil. bu sene ekonomik anlamda daha da zor geçecek hepimiz için.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
July 13, 2022, 06:26:28 AM
legendary
#SWGT CERTIK Audited
July 07, 2022, 05:41:04 AM
Elbette işlerine gelen ürünleri işlerine gelen oranlarda ekliyorlar, temel tüketim maddelerinde ya da benzeri şeyler ile oluşturulmuş bir listede enflasyonun şu an söylenilenden 3 kat fazla çıkacağını herkes biliyor.
Kendilerince kontrol altında ve yavaş yavaş artıyormuş gibi gösteriyorlar. Şu saatten sonra eksi enflasyon çıkartırlarsa herkes tepki verecek biliyorlar, en koyu hükümet yanlıları bile ekonomi hakkında konuşur oldu ve klasik din muhabbetleri olmasa başka partiye oy vereceklerini sile getirmeye başladılar Smiley

Ekonomi o kadar kötü bir hale geldi ki kendi kemik kitlesinde bile çatlama bu konulardaki rahatsızlığını dile getirmeye başladı. Zaten geçenler de bir iktidar yöneticisi yaptırdıkları ankette kendi seçmenlerinin ekonomi ve yabancı uyruklu kişiler konusunda iktidara kırgın olduğu sonucu çıktığını açıklamıştı.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
July 07, 2022, 03:35:54 AM
Elbette işlerine gelen ürünleri işlerine gelen oranlarda ekliyorlar, temel tüketim maddelerinde ya da benzeri şeyler ile oluşturulmuş bir listede enflasyonun şu an söylenilenden 3 kat fazla çıkacağını herkes biliyor.
Kendilerince kontrol altında ve yavaş yavaş artıyormuş gibi gösteriyorlar. Şu saatten sonra eksi enflasyon çıkartırlarsa herkes tepki verecek biliyorlar, en koyu hükümet yanlıları bile ekonomi hakkında konuşur oldu ve klasik din muhabbetleri olmasa başka partiye oy vereceklerini sile getirmeye başladılar Smiley
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
July 06, 2022, 11:37:11 AM
sizlerin aksine ben hala nasıl olur da eksi olarak açıklamadıklarına şaşırıyorum. tuik, en son sepette hangi ürünlerini kullandığını açıklamayacağını söylemişti ve inanın ben de bu doğru mu yoksa fikirleri değişti mi yoksa diye hiç bakmadım çünkü ne işimize yarayacak ki?! bugün böyle açıklanan oranlar şayet ilerleyen seçimler sonucu iktidar değişikliği ile değişecek mi? mesela x ayında enflasyon 80 diyelim, x+1 ayında yeni hükümet %200 diyebilecek mi? bence diyemeyecek ve devlet kurumlarına olan güvensizlik uzun bir süre devam edecek gibi. beni en çok üzen konu da bu.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
July 06, 2022, 11:23:29 AM
Kalem açacağı 3 olurken ekmek nasıl 2 puan. Bu nasıl bir hesaplama Cheesy
Eğer gerçekten öyleyse bu işte bir saçmalık var ozaman dediğiniz gibi enag da eksik hesaplıyor enflasyonu.

Tüik işine gelen veriyi alıyordur. İşine gelen veri de en ucuz olduğu yer haliyle. O yüzden bir anlamı yok tüik verilerinin. Araştırma şirketleri daha mantıklı bir değer açıklar.

Karman-çorman, evlere şenlik hesaplamalar var valla! Kalem açacağını "sallıyorum" diye örnekledim aslında:) ama demek istediğim şuydu: Zorunlu ihtiyaç olan bazı ürünlerin ağırlık değeri bilinçli olarak düşük tutuluyor. Zorunlu olmayıp da fiyatları az değişenlerin ağırlık oranı ise yükseltiliyor. Şimdi aklıma sadece pinpon topu geldi mesela. Araştırınca böyle şeyler çok çıkıyor.
legendary
#SWGT CERTIK Audited
July 06, 2022, 05:46:42 AM
valla bence hepimiz bir otobüsteyiz, otobüsü epeyce bir süredir aynı şoför kullanıyor, ama ne hikmetse her kaza yaptığımızda ya muavin, ya lastikçi, ya motorcu, ya kaportacı, ya mazotçu şoför tarafından hatalı bulunup değiştiriliyor, yani mutlaka son günlerin popüler tabiriyle adaya biri veda edip yerine yeni biri geliyor. ha bu yaşananlar sonucu değiştiriyor mu, elbette ki hayır. biz yine kaza yapmaya devam ediyoruz.
Ama işin en acı tarafı ne biliyor musunuz arkadaşlar, otobüste bizimle seyahat eden minimum %30 luk kesim ne olursa olsun şoförü haklı buluyor...

Üstüne üstelik şoförün ehliyeti olmayabilir mi acaba? Birde otobüste bulunan şu dandik televizyondan da sürekli şoförün ne kadar iyi bir şoför olduğu ve olmasa otobüsün devrileceği ve otobüsün başına neler geleceği pompalanıyor. Hatta diğer otobüslerdeki yolcuların kıskançlığından filan bahsediliyor.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
July 06, 2022, 01:31:38 AM
valla bence hepimiz bir otobüsteyiz, otobüsü epeyce bir süredir aynı şoför kullanıyor, ama ne hikmetse her kaza yaptığımızda ya muavin, ya lastikçi, ya motorcu, ya kaportacı, ya mazotçu şoför tarafından hatalı bulunup değiştiriliyor, yani mutlaka son günlerin popüler tabiriyle adaya biri veda edip yerine yeni biri geliyor. ha bu yaşananlar sonucu değiştiriyor mu, elbette ki hayır. biz yine kaza yapmaya devam ediyoruz.
Ama işin en acı tarafı ne biliyor musunuz arkadaşlar, otobüste bizimle seyahat eden minimum %30 luk kesim ne olursa olsun şoförü haklı buluyor...
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
July 06, 2022, 12:37:27 AM
Her zaman yaptıkları en iyi işten birini yapıyorlar buda gerçek dışı yada sürekli değiştirilen enflasyon sepetine göre ortaya bir enflasyon rakamı çıkarıyorlar daha önce hesaplama kalemlerini de paylaşıyorlardı artık onu dahi paylaşmıyorlar çünkü tutarsızlık diz boyu. Gerçek enflasyonun çok daha yüksek olduğunu çoğunluk biliyor diyeyim çünkü halen bu açıklamalara inanlar var yada inanmak isteyenler var.
sr. member
Activity: 1358
Merit: 374
July 06, 2022, 12:11:12 AM
Zaten yapılan oyunlar bu yüzden enflasyonun düşük gösterilmesi amaçlı yapılıyor, ülkemizde genel sıkıntılar var bunda şeffaflık olmaması, enflasyon sepetinin adil olmaması, insanların ekonomik gücünün her gün düşmesi, Türk lirasının bozuk 5-10 lira ihtiyacının doğması kadar düşmesi genel sebepler, insanlara yapılan zam oranı yüksek görünüyor ama hayat pahalılığı daha yüksek, bir de çıkıp sadece bu durumu biz düzeltebiliriz diyorlar ya gülesim geliyor, sebep olduk demiyorlar da biz düzeltebiliriz diyorlar Smiley
legendary
July 05, 2022, 04:58:46 PM
Aslında bana ENAG'ın açıkladığı oran da yeteri kadar inandırıcı gelmiyor. Çünkü TÜİK'in ağırlık oranlarını kullanıyorlar mecburen. Mesela atıyorum; ekmeğin ağırlığı 2 puanken, kalem açacağının ağırlığı 3 puan ise orada bir sorun vardır. Bu hesaplamaya dahil edilen ağırlık oranları çok tartışılmıştı zamanında. Bakınız: pinpon topu:)

TÜİK ve ENAG arasındaki temel fark bence şu: TÜİK bir ürünün piyasadaki en düşük fiyatını baz alıyor. ENAG ise en az 10 marketin ortalama fiyatını... TÜİK, çalışmasını yapacağı gün bazı marketlerde "fiyat indirimi / promosyonu" yaptırtıyor; hatta akaryakıt fiyatlarında genelde o gün ne hikmetse bir indirim oluyor. ENAG ise ay içerisinde rastgele birkaç farklı gün seçiyor ve ortalama alıyor.

Sonuç: Bence aylık en az %10'dan, yıllıkta ise %250'den aşağı değildir!

Kalem açacağı 3 olurken ekmek nasıl 2 puan. Bu nasıl bir hesaplama Cheesy
Eğer gerçekten öyleyse bu işte bir saçmalık var ozaman dediğiniz gibi enag da eksik hesaplıyor enflasyonu.

Tüik işine gelen veriyi alıyordur. İşine gelen veri de en ucuz olduğu yer haliyle. O yüzden bir anlamı yok tüik verilerinin. Araştırma şirketleri daha mantıklı bir değer açıklar.
Pages:
Jump to: