Pages:
Author

Topic: 2023 dünyanın en fazla ziyaretçi çeken şehirleri (Read 168 times)

sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
2023 yılında dünyada en fazla görülen şehir İstanbul olmasına sevindim.Türkiye’nin turizm şehri olduğunu her yerde dillendiriyorum ancak bir konu daha var.Müşteri velinimettir ancak kazıklamak isteyen onlarca, yüzlerce taksisinden tut, restorant işletmesine kadar yerler olunca artık turistler korkarak ülkeye gelir oldu.

Bunun önüne geçmek lazım.Sadece İstanbul değil, Antalya’da da benzer durumlar var.İnsanlar ucuz diye zincir fast food şirketlerde yemek yiyorlar.Herhangi bir lokantaya gitseniz, Türk dahi olsanız bir suyu € bazlı ödetiyorlar size ve bu fazlasıyla gurur kırıcı.

Fiyat politikası gözden geçirilmeli ve işletmeler bu konuda denetlenmeli. Turist kaçırılmamalı.Ayrıca Kapadokya iyi ziyaretçi almasına rağmen listede olmamış, yakında onları da görebiliriz bence listede.

Hocam bu denk getirdim emükleyeyim, dibine kadar söğüşleyeyim kafası maalesef memleketin birçok yerinde var. Dürüst esnafımız da var tabii ki ama buradaki bir kötü örnek bile o bölgenin adını kötüye çıkarmaya yetiyor. 20 seneden fazla olmuştur kesin, Zonguldak' tayken yazın bir alman çift motorlarıyla avrupa turu yaparken bizim sahile gelmişlerdi, neyse çat pat ingilizcem ile birkaç gün yardım ettim, adama bizden önce nasıl davranıldıysa, ne alsak pahalı mı diye soruyordu. birkaç gurbetçi denk geldi Allahtan, onlardan rica ettim, aldıkları ile ilgili fiyatlandırmada buralarda sorun olmayacağı ile ilgili. Aradan geçen çeyrek asırda maalesef geldiğimiz nokta daha da kötü.

Bu arada kendi ülkemizde bir süredir yabancı turistlerden daha pahalıya tatil yapıyor oluşumuz da bence atlanmaması gereken bir sıkıntı.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
2023 yılında dünyada en fazla görülen şehir İstanbul olmasına sevindim.Türkiye’nin turizm şehri olduğunu her yerde dillendiriyorum ancak bir konu daha var.Müşteri velinimettir ancak kazıklamak isteyen onlarca, yüzlerce taksisinden tut, restorant işletmesine kadar yerler olunca artık turistler korkarak ülkeye gelir oldu.

Bunun önüne geçmek lazım.Sadece İstanbul değil, Antalya’da da benzer durumlar var.İnsanlar ucuz diye zincir fast food şirketlerde yemek yiyorlar.Herhangi bir lokantaya gitseniz, Türk dahi olsanız bir suyu € bazlı ödetiyorlar size ve bu fazlasıyla gurur kırıcı.

Fiyat politikası gözden geçirilmeli ve işletmeler bu konuda denetlenmeli.Turist kaçırılmamalı.Ayrıca Kapadokya iyi ziyaretçi almasına rağmen listede olmamış, yakında onları da görebiliriz bence listede.
hero member
Activity: 756
Merit: 701
]
Listede Antalya’da var ve Türkiye iki şehir birden listeye sokmuş durumda. Turizm için güzel bir haber bu. Gelecekte de turizm adına dünyanın merkezilerinden biri olacağız.

Çok güzel ve tarihi şehirlerimiz var. Dünyanın her tarafından ziyaretçi akınına uğramaları çok normal. Bu mirası en iyi şekilde korumamız gerekiyor. Duruma sadece turizm geliri olarak bakmamalıyız. Bu şehirlerimizin yapsını korumak ve sonraki nesillere aktarmak önemli. Listede olmayan ama çok ziyaret edilen şehirlerimiz var. Bu kültüre ve yapılara iyi bakmak gerekiyor.

Kur farkının yüksek olması da bu şehirlerin tercih edilmesine sebep oluyor. Sadece oraları görmek değil de lüks yerlerde kalmak, kaliteli mekanlara gitmek ve eğlenmenin yurtdışından gelen bir kişi için ucuz olması faktörleri de var. Onların normal bir gelir seviyesine sahip olanlarının yapabildiği bu şeyleri bizim normal gelire sahip olanımızın yapması zor. Onlar da bu avantajı kullanıyor, iyi de döviz bırakıyorlar ülkemize. Biz de bu durumda olabilseydik ve rahatça ülke gezebilseydik keşke.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
yukardaki yazılanlara baktıkça aranızda en şanslınız benmişim. İstanbulun daha bozulmadan önceki halini epeyce gördüm ve gezdim. Florya plajında denize girdim. Şemsi Paşa Pasajının içinden geçip Şemsi Paşa caminin avlusunda geçerek üsküdardaki sahilde denize girdim. Bakın bu iki yerdeki denizi dedoldurup bu plajları yok ettiler. Ok meydanında ok atılan alanın boş olduğu zamanı gördüm. Taksim meydanının sadece ağaç ve yerlerin toprak olduğu zamanı gördüm. Hatta denize batan kabataş limanından çok vapura bindim. Filmlerde olduğu gibi trenden inip haydar paşa garından denize nazır olan kapıdan çıktım. Ve diğerleri Benim hatırladığım istanbulda Boğaz içi köprüsü beş yıllık falandı. Öyle otoban falan yoktu.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
Başka bir yerde başka bir yönetimle İstanbul gibi bir şehir olsa tek başına bir ülkeyi kalkındıracak kadar turizim gelirini sahip olurdu. Fakat biz bu şehrin değerini bilmiyoruz kesinlikle, nasıl kullanmamız gerektiğini kavrayamıyoruz.
İstanbul gibi muhteşem bir şehire muhteşem bir potansiyele sahibiz fakat ülkenin gelir durumu maalesef ortada Smiley
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
Türkiye'den iki şehir birden listede. Avrupalı yada Asyalı olsaydım İstanbul, Antalya'yı merak ederdim, ucuz olur diye kesinlikle seyehat edeceğim bir ülke olurdu Türkiye.
Farklı kültürlerin buluşma noktasıdır ; İstanbul 2024 yılında ziyaretçi sayısı daha da artar  Smiley

Tam bi orta noktada. Avrupa'dan dünyayı gezmeye çıkan da uğrar İstanbul'a. Asya'dan dünyayı gezmeye çıkan da. Tarihi yapısı da var. Roma, Osmanlı için başkentlik yapmış. O döneme ait bişiler görmek ister herkes. Önemli bi şehir bu açıdan bakınca.

Bana kalırsa Dubai sürpriz bi şehir listede. Çöle devasa binalar yapmış Araplar orda. Gezmek istemem öyle yerleri pek. Daha bi çok Hong Kong, Bangkok bana uyar. Asya'nın egzotik büyüsü beni kendine çekiyor her zaman. Bi de Paris'e gitmezdim. Aşırı abartılıyor. Şehrin çok ciddi dezenfektan sorunu var. Arkadaşlarımın hepsi aynı şeyden şikayet etmişti Paris seyahatlerinden döndüklerinde.
sr. member
Geçenlerde denk gelmiştim, elin ingilizi Manchester'da bir aylık kira ve fatura masrafları için 944 sterlin ödemek yerine bir aylığına 950 sterlin ödeyerek Antalya'da beş yıldızlı bir otele taşınmış, burası daha ucuza gelmiş delikanlıya. E haklı tabi, döviz kuruna falan vurunca adamların parası burada en amelesini krallar gibi yaşatıyor. Aynı şekilde buradan biri de oralara gitse sefil olur eğer yüklü bir parası yoksa.

İstanbul' un listede olmasına şaşırmadım, çok çok güzel bir şehir ama nüfus problem, nüfusu şöyle 10 milyon civarı olsa da rahat rahat her yerini ağız tadıyla gezsek denilebilecek bir şehir İstanbul.

https://www.haberturk.com/ingiliz-turist-antalya-ya-geldi-turkiye-de-bir-ay-5-yildizli-otelde-yasamak-ingiltere-de-yasamaktan--3662621#:~:text=24%20ya%C5%9F%C4%B1ndaki%20Josh%20Kerr%2C%20Manchester,yiyecek%20ve%20i%C3%A7ecekler%20de%20dahil.

Coğrafyası da aslında kaldırmıyor bu yoğunluğu bence. Bir yerde İstanbul’dan göç başlayabileceğini düşünüyorum ama bunun sebebi umarım beklenen büyük deprem olmaz. Hala 50-60 yıllık binalarda oturuyor insanlar çünkü o kadar kalabalık ki insanlar oturacak ev bulmakta zorluk çekiyorlar. Bu açıdan Güney Kore Seul’a benzetiyorum İstanbul’u. Orada da bodrumda evlerde insanlar kalıyor İstanbul’da da. Ama şehir mükemmel tabi. Ziyaret edilmesi çok normal.

Hocam 50-80 li yılları İstanbulda geçirmiş tanıdıklarınız varsa onlarla yaşadıkları dönemi konuşun lütfen. İstanbul ayrı bir kültür, ayrı bir yaşammış o dönemlerde. Sanayileşme, kırsalda iş bulamayanları taşı toprağı altın şehre çeke çeke şehrin kendine has havası bozulmuş, sonrasında mültecisiydi, sığınmacısıydı derken bambaşka bir şehir olmuş canım istanbul, bunca arızaya bir de silüetini bozacak yapıları da eklersek (İstanbula ihanet ettiğini beyan edenleri unutmadan) netice şimdiki İstanbul işte. Bunca olumsuzluğa rağmen yine de geç kalınmış sayılmaz aslında, fethi bir çağ kapatıp başka bir çağ açan bu şehri eski günlerine döndürmeli çok geç olmadan.

Aslında artık İstanbul’a  eskisi kadar çok rağbet yok. Bunun en büyük sebepleri de tabii ki ekonomik sebepler. Nüfusu çok fazla olmuş ve kiralar ile hayat çok pahalı. Bu pahalı hayatı tercih edecek insanların ortalama gelirleri bunu karşılayacak düzeyde olması gerekiyor. Tersine göç yakında başlar ayrıca bu mültecileri de oradan kovup İstanbul’u güzel bir temizlemek de gerekiyor.

İstanbul'u eski kendine has haline getirmek elbette çok zor, ayıklanması gereken çok detay var malumunuz. Turistik olarak Avrupalı turist için bence mevcut döviz kuru üzerinden bakarsak Avrupa'nın birçok yerinden ucuzdur. Nüfusun doğal seleksiyon ile (ölümden bahsetmiyorum, hayat pahalılığı ile tersine göç kastım) azalması, akabinde mültecilerin de kademeli olarak ülkelerine dönüşü gibi başlangıç hamleleri ile daha ferah ve turistler için daha güvenli bir şehir haline gelebilir İstanbul herşeye rağmen.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
Keşke bu şehirlere turistlerin bıraktığı para miktarının da olduğu bir veri olsa idi, turizm sektöründe çalışan arkadaşlarım hep Türkiye'ye gelen turistlerin en alt tabaka olduğundan yakınırdı. Orta ve üst turistlerin örnek veriyorum Antalya yerine Kanarya adalarını seçtiğini, bize gelenin nicelik olarak fazla ama nitelik olarak düşük olduğunu söylerlerdi. Zannetmiyorum ama nitelik olarak gelen turist sayısı artmıştır.

Bizimkiler sürümden kazanıyorlar. Sadece yurtdışı turistlerde değil, yerli turistlerde de benzer durumlar yaşanıyor. Türk turist, gücü olan yine Maldivler’e gidiyor. Gücü olmayan kuzey kıbrısa tatile gidiyor. Biraz daha uygun diye yakın yerleri seçmek zorundasınız. Ülkeye gelecek her turistten belirli miktarda para kazanılsa yeter. Bu yüzden sürümden kazanmak için sayıyı arttırmaya çalışıyorlar.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
Keşke bu şehirlere turistlerin bıraktığı para miktarının da olduğu bir veri olsa idi, turizm sektöründe çalışan arkadaşlarım hep Türkiye'ye gelen turistlerin en alt tabaka olduğundan yakınırdı. Orta ve üst turistlerin örnek veriyorum Antalya yerine Kanarya adalarını seçtiğini, bize gelenin nicelik olarak fazla ama nitelik olarak düşük olduğunu söylerlerdi. Zannetmiyorum ama nitelik olarak gelen turist sayısı artmıştır.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Şehir listesine baktım aklıma yattı gibi bu oranlar. Ama İstanbul için bu oran daha yüksek olmalı. Verilen değer bana göre az. Bu kadar ucuz bir şehir yok bu listede. İstanbul burada yaşayanlar için epeyce pahalı. GErçekten yaşamak zor. Ama sizin geliriniz dolar yada farklı bir yabancı par burada kral dairesinde yaşarsınız. Bana göre burayı ziyarete gelen gitmek yerine burada kalmaya devam ederek buradaki oranın yerleşik şekle geçildiği için düşmesine yol açmıştır.
full member
Activity: 154
Merit: 115
Türkiye'den iki şehir birden listede. Avrupalı yada Asyalı olsaydım İstanbul, Antalya'yı merak ederdim, ucuz olur diye kesinlikle seyehat edeceğim bir ülke olurdu Türkiye.
Farklı kültürlerin buluşma noktasıdır ; İstanbul 2024 yılında ziyaretçi sayısı daha da artar  Smiley
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
Geçenlerde denk gelmiştim, elin ingilizi Manchester'da bir aylık kira ve fatura masrafları için 944 sterlin ödemek yerine bir aylığına 950 sterlin ödeyerek Antalya'da beş yıldızlı bir otele taşınmış, burası daha ucuza gelmiş delikanlıya. E haklı tabi, döviz kuruna falan vurunca adamların parası burada en amelesini krallar gibi yaşatıyor. Aynı şekilde buradan biri de oralara gitse sefil olur eğer yüklü bir parası yoksa.

İstanbul' un listede olmasına şaşırmadım, çok çok güzel bir şehir ama nüfus problem, nüfusu şöyle 10 milyon civarı olsa da rahat rahat her yerini ağız tadıyla gezsek denilebilecek bir şehir İstanbul.

https://www.haberturk.com/ingiliz-turist-antalya-ya-geldi-turkiye-de-bir-ay-5-yildizli-otelde-yasamak-ingiltere-de-yasamaktan--3662621#:~:text=24%20ya%C5%9F%C4%B1ndaki%20Josh%20Kerr%2C%20Manchester,yiyecek%20ve%20i%C3%A7ecekler%20de%20dahil.

Coğrafyası da aslında kaldırmıyor bu yoğunluğu bence. Bir yerde İstanbul’dan göç başlayabileceğini düşünüyorum ama bunun sebebi umarım beklenen büyük deprem olmaz. Hala 50-60 yıllık binalarda oturuyor insanlar çünkü o kadar kalabalık ki insanlar oturacak ev bulmakta zorluk çekiyorlar. Bu açıdan Güney Kore Seul’a benzetiyorum İstanbul’u. Orada da bodrumda evlerde insanlar kalıyor İstanbul’da da. Ama şehir mükemmel tabi. Ziyaret edilmesi çok normal.

Hocam 50-80 li yılları İstanbulda geçirmiş tanıdıklarınız varsa onlarla yaşadıkları dönemi konuşun lütfen. İstanbul ayrı bir kültür, ayrı bir yaşammış o dönemlerde. Sanayileşme, kırsalda iş bulamayanları taşı toprağı altın şehre çeke çeke şehrin kendine has havası bozulmuş, sonrasında mültecisiydi, sığınmacısıydı derken bambaşka bir şehir olmuş canım istanbul, bunca arızaya bir de silüetini bozacak yapıları da eklersek (İstanbula ihanet ettiğini beyan edenleri unutmadan) netice şimdiki İstanbul işte. Bunca olumsuzluğa rağmen yine de geç kalınmış sayılmaz aslında, fethi bir çağ kapatıp başka bir çağ açan bu şehri eski günlerine döndürmeli çok geç olmadan.

Aslında artık İstanbul’a  eskisi kadar çok rağbet yok. Bunun en büyük sebepleri de tabii ki ekonomik sebepler. Nüfusu çok fazla olmuş ve kiralar ile hayat çok pahalı. Bu pahalı hayatı tercih edecek insanların ortalama gelirleri bunu karşılayacak düzeyde olması gerekiyor. Tersine göç yakında başlar ayrıca bu mültecileri de oradan kovup İstanbul’u güzel bir temizlemek de gerekiyor.
sr. member

hero member
Activity: 994
Merit: 607

sr. member
Hocam yurt dışında olsam şahsen bende gelir gezerdim adamların 1 aylık maaşını burada 1 yılda biriktiriyorsun. 60.000 tl gibi bir paraya paşalar gibi 2 kişi tatilini yapar adamlar nedden gelmesin ülkemiz vatandaşlarını hizmetçi durumuna getiren zihniyet utanmazki.

Zamanında görevli arkadaşların kafalarına taktıkları aşılı uyarılı şapkaları unutan varmı? Ben unutamıyorum

Hocam uzağa gitme, elin gavuruna falan bakmaya gerek yok, bizim gurbetçilerin büyük kısmına baksan yeter (arada mutlaka farkındalığı yüksek, olayları objektif değerlendirenlere denk geliyoruz, onları ayrı tutmak lazım) Buradaki herşeyi öve öve bitiremiyor herif, neden, çünkü 1000 euro biriktirip geliyor buraya ohhhh mis gibi tatil, sonra yok vatan özlemi, yok şu yok bu, la kardeşim hadi çalışanını anlıyorum, emekli olmuş hala ağlayanına diyorsun ki, madem çok özlüyorsun kalk gel, yok olmaz nasıl gelelim orada bizim kurulu düzenimiz var diyorlar. E ondan bizde de var, bizim de düzenimiz belli yıllardır pek kurulu olmasa da Grin
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Hocam yurt dışında olsam şahsen bende gelir gezerdim adamların 1 aylık maaşını burada 1 yılda biriktiriyorsun. 60.000 tl gibi bir paraya paşalar gibi 2 kişi tatilini yapar adamlar nedden gelmesin ülkemiz vatandaşlarını hizmetçi durumuna getiren zihniyet utanmazki.

Zamanında görevli arkadaşların kafalarına taktıkları aşılı uyarılı şapkaları unutan varmı? Ben unutamıyorum

sr. member

hero member
Activity: 882
Merit: 879
Yurtdışı şehirlere bakıldığı zaman bence ülkemiz aşırı pahalı kalıyor, aynı paralara yurtdışında çok daha fazla şehir gezilebilir. Turizm olarak daha fazla gelişmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Antalya için Ukrayna Rusya savaşı dolayısıylada gelenlerin sayısı oldukça arttı. İstanbul tarihi bir şehir bu nedenle her sene gezmek tarihi yerleri görmek için milyonlarca kişi akın ediyor.
Antalya ve Rusya’da olan o bölgenin insanı gidiyor, geliyor. Gelen de muhtemelen ziyaretçi olarak giriş yapıyor. Bunun dışında Suriyelileri falan saymış olabilirler mi? Ben Antalya’dan daha fazla potansiyel bekliyordum. Bu arada gerçekten İstanbul çok iyi bir şehir ve her insanın ölmeden mutlaka görmesi gereken bir şehir. Eğer trafik sorunlarına çare bulurlarsa daha fazla ziyaretçiyi çekebilir. Ayrıca çok pahalı da değil yurtdışıyla. Burada 5 Euro’ya kebap porsiyon yiyebiliyorsa yurtdışında daha fazla yemek masrafı gidiyordur. Oteller de yurtdışı Avrupa ülkelerine göre bence daha ucuz. Parasını bir alman 35 e bölüyor sonuçta.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Yurtdışı şehirlere bakıldığı zaman bence ülkemiz aşırı pahalı kalıyor, aynı paralara yurtdışında çok daha fazla şehir gezilebilir. Turizm olarak daha fazla gelişmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Antalya için Ukrayna Rusya savaşı dolayısıylada gelenlerin sayısı oldukça arttı. İstanbul tarihi bir şehir bu nedenle her sene gezmek tarihi yerleri görmek için milyonlarca kişi akın ediyor.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
Türkiye için en önemli şehirlerden birisidir İstanbul. Bu kadar ziyaretçi çekmesini garipsememek lazım. Elbette yurtdışında gezi firmalarında çok ucuz olan Türkiye gezisi için de seçim etkeni olmuştur. Örneğin İspanya’ya gidip 1000 Euro harcayacağına, Türkiye’ye 300 Euro ile tura gelebiliyor. Rakamlar sallamasyon ama eminim bu kadar fark vardır aralarında. Antalya zaten Rus ve Ukraynalı şehri olmuş durumda. Akrabaları gelse yeter Cheesy
Pages:
Jump to: