Author

Topic: 2024 Zam Ana Konusu (Read 564 times)

sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
April 04, 2024, 04:30:20 AM
Sigaraya da yeni bir zam geldi ve bugün itibariyle geçerli olması bekleniyor.

https://www.haberturk.com/sigara-zammi-son-dakika-4-nisan-2024-guncel-sigara-fiyatlari-listesi-aciklandi-en-dusuk-sigara-fiyati-ne-kadar-ve-kac-tl-oldu-3675117-ekonomi/3

JTİ grubundaki en ucuz sigara 58 lira en pahalısı ise 69 liraya yükselmiş. Yeni yıl zamları tüm hızıyla devam ediyor diyebiliriz.  Smiley  En can sıkıcı olanlardan birisi de kakao alım fiyatlarının aşırı yükselmesi sonrası çikolata fiyatlarına beklenen dev zam. Ülkemizde bu dev zamlar refahı yüksek ülkelerdekine kıyasla daha derinden etkiliyor malum. Ayrıca enflasyon artmaya devam ettikçe biz daha ne zamlar görürüz kim bilir.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
April 03, 2024, 12:05:06 PM
Farklı yerlerde de yazılanlar arasında hep enflasyona değiniliyor.
Birde ürün kaitesi içindeki kullanılan ham made de azalmaya yol açan etkilerden bahsediliyor mesela Shrinkflasyon, Skimpflasyon, Greedflasyon gibi.
Şimdi kakao ve kullanıldığı ürünler için bu kelimeler karşılığını bulacak demekki.
Ürün kaliitesizleşecek
ürün gramajı düşecek
ve ürünün fiyatı yükselecek.
Bakın bunlar bizigerçekten iktisatçı yaptılar. Gör daha neler neler öğreneceğiz.

Hocam bizim üç harflilerde kendi markaları olarak tezgahta olanların zaten kalitesi belliydi, şimdi bu aşamadan sonra sadece bisküvisi kalır kakaosu falan mikroskopla anca görülür şekilde olur büyük ihtimalle. Hani bilinen bir durum var, Alman nutellası ile bizim içeride üretilen nutella diye, aralarında bariz üstü fark var bizzat denedim gördüm, şimdi orada da makas biraz daha açılacak muhtemelen, tüm bunlar heeeeep gerçek iktisatçıların işi bu arada dediğiniz gibi  Grin
Sadece Nutella da değil üstelik. Soğuk çay markalarında da benzer durumlar var. Yurtdışında bildiğiniz demlenmiş çayı %80-90 oranında satarlarken Türkiye’de demlenmiş çay yok. Varsa yoksa katkı maddesi ile doldurulmuş şeyler var. O yüzden kakao artan fiyatlarıyla Türkiye’de artık çikolata falan bulmak da zor olacak. Bulsan da fiyatı cep yakacak.
Hocam bu kakao örneğinde olduğu gibi, dünyada herhangi bir yerde küçük bir dalgalanma olsa, bize yansıması Tsunami dalgası gibi oluyor mevcut ekonomik şartlar nedeniyle. Ben çikolata çok sevmem, kırk yılda bir canım ceker çekmez ama onu da sağolsun biraderler hallediyor, kırk yılda bir akşam keyfi yapayım, kurayım çilingir soframi diyorum, 50 lik rakıya üç sene önce komple masa kurduğum geliyor aklıma ondan da vazgeçiyorum.
Diyosunki hocam bir rakı balık yapayım yanına bir kaç ta meze ekleyeyim diyince hesap adamı bir çarpıyor lan bu hesabı yinemi sek yaptınız ne kadar sert olmuş olum biraz indirim katında az kafa yapsın ama bu kadar sert çarpmasın diyosun.  O olmuyo artık. Önde tekel çarpıyo, sonra meze çarpıyo ciğerin kilosu 850tl olmuş. Bunları alıp halen kafayı bulmadıysan eh artık rakıyı hakettin sen. Yarasın Grin
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
April 03, 2024, 12:01:25 PM
Birde ürün kaitesi içindeki kullanılan ham made de azalmaya yol açan etkilerden bahsediliyor mesela Shrinkflasyon, Skimpflasyon, Greedflasyon gibi.
Şimdi kakao ve kullanıldığı ürünler için bu kelimeler karşılığını bulacak demekki.
Ürün kaliitesizleşecek
ürün gramajı düşecek
Bakın bunlar bizigerçekten iktisatçı yaptılar. Gör daha neler neler öğreneceğiz.

Hocam bizim üç harflilerde kendi markaları olarak tezgahta olanların zaten kalitesi belliydi, şimdi bu aşamadan sonra sadece bisküvisi kalır kakaosu falan mikroskopla anca görülür şekilde olur büyük ihtimalle. Hani bilinen bir durum var, Alman nutellası ile bizim içeride üretilen nutella diye, aralarında bariz üstü fark var bizzat denedim gördüm, şimdi orada da makas biraz daha açılacak muhtemelen, tüm bunlar heeeeep gerçek iktisatçıların işi bu arada dediğiniz gibi  Grin
Sadece Nutella da değil üstelik. Soğuk çay markalarında da benzer durumlar var. Yurtdışında bildiğiniz demlenmiş çayı %80-90 oranında satarlarken Türkiye’de demlenmiş çay yok. Varsa yoksa katkı maddesi ile doldurulmuş şeyler var. O yüzden kakao artan fiyatlarıyla Türkiye’de artık çikolata falan bulmak da zor olacak. Bulsan da fiyatı cep yakacak.
Hocam bu kakao örneğinde olduğu gibi, dünyada herhangi bir yerde küçük bir dalgalanma olsa, bize yansıması Tsunami dalgası gibi oluyor mevcut ekonomik şartlar nedeniyle. Ben çikolata çok sevmem, kırk yılda bir canım ceker çekmez ama onu da sağolsun biraderler hallediyor, kırk yılda bir akşam keyfi yapayım, kurayım çilingir soframi diyorum, 50 lik rakıya üç sene önce komple masa kurduğum geliyor aklıma ondan da vazgeçiyorum.
hero member
April 03, 2024, 11:56:48 AM
Bu içinde bulunduğumuz hafta kredi kartlarındaki bedava taksit bitti. Şimdi zamlı taksit dönemi başladı. Yarın bir gün bunun zamlı taksidini de kaldırırlar sonrası taaaaa eskiden olduğu gibi çek senet işine döneriz. Çocuklar eskiler bilir siz bilmessiniz her mahallede bir mafya vardı. Bunar çek senet tahsili ile uğraşırdı. Ahanda o döneme yeniden eliyoruz. Hani 2000 li yıllara geri dönme başlamıştı ya yakında 1990 sonra aşağı doğru gideriz. Zamda neymiş deriz. Grin
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
April 03, 2024, 08:08:13 AM
Operatör ücretlerinde Nisan ayı ile birlikte çok ciddi ödemeler çıkmaya başladı. Biraz sosyal medya biraz internet kullanıyorsanız ve evde internet paketiniz yoksa yıllık belki de 8-10 bin lira ödemeniz gerekecek.
Şu anda en basit internet dahil olan paketler aylık 300 liradan başlıyor.
Zam dediğin böyle olur. Adamlar 1 gecede %50 zammı yapıştırmayı başardılar Smiley
hero member
Activity: 994
Merit: 607
April 03, 2024, 03:45:45 AM
Ürün kaliitesizleşecek
ürün gramajı düşecek

Hocam bizim üç harflilerde kendi markaları olarak tezgahta olanların zaten kalitesi belliydi, şimdi bu aşamadan sonra sadece bisküvisi kalır kakaosu falan mikroskopla anca görülür şekilde olur büyük ihtimalle. Hani bilinen bir durum var, Alman nutellası ile bizim içeride üretilen nutella diye, aralarında bariz üstü fark var bizzat denedim gördüm, şimdi orada da makas biraz daha açılacak muhtemelen, tüm bunlar heeeeep gerçek iktisatçıların işi bu arada dediğiniz gibi  Grin
legendary
March 27, 2024, 10:23:45 AM
Kakao fiyatları inanılmaz bir artış gösteriyor. 2023 Mart ayında 2700 dolar olan kakao emtia fiyatı 2024 Mart ayında 9700 doları geçti. Ciddi bir uçurum var. Hesaplamayı dolarla yaptığımızı varsayarsak bir de buradaki döviz farkını ele aldığımızda geçen sene 10 lira olan çikolatanın bu sene 100 lirayı bulması oldukça beklenen bir şey olacaktır. Tabi bizdeki üretimler çok kaliteli değil, kakao oranı düşük ve şeker basılmış çikolatalar yiyoruz bu ülkede genel olarak.

3-4 sene önce arkadaşlarla muhabbet ederken bazı siteler üzerinden kakao satın alan bir arkadaşımız vardı ve hep öneriyordu. Bitcoin alınca en azından cüzdana çekebiliyoruz, kakaoyu nasıl temin edeceğiz tamamen sanal ve sahte gibi geliyordu bana. Belki şimdi zengin olmuştur bilemiyorum Cheesy
sr. member
March 27, 2024, 03:26:18 AM
Ürün kaliitesizleşecek
ürün gramajı düşecek

hero member
March 27, 2024, 03:02:27 AM
Ürün kaliitesizleşecek
ürün gramajı düşecek
hero member
Activity: 882
Merit: 879
March 26, 2024, 05:14:52 PM
Aşağıdaki kaynak gibi başka bir çok yerin de girdiği habere göre çikolataya çok ciddi bir zam beklentisi var.

Kakao toplu alım fiyatlarının artmasıyla birlikte dünya çapında çikolata fiyatlarına önemli bir zam gelecek gibi gözüküyor. Bazı kaynaklar %85 gibi bir artış olacak da diyor ama ne kadar doğrudur bilmiyorum. Ülkemizde zaten enflasyon, kur almış başını giderken bir de böyle bir dış faktör nedeniyle sağlam zam gelmesi iyice can sıkıcı bir haber. Şu anki çikolata fiyatları bile el yakan cinsten zaten.

Haber kaynağı: https://twitter.com/ZAMajans/status/1772659947299291399
%85 ha. İnanılmaz bir oran. 1 iken 1.85 olacak. Ayrıca bu tüm dünyada olacak anladığım kadarıyla. Hadi biz çok çikolata bulamıyoruz da Avrupalı insanlar üzülecek ve enflasyonla olmasa da zamla tanışmış olacaklar böylece. Kakao alanlar varsa iyi kazanmış olacaklar.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 402
Play Bitcoin PVP Prediction Game
March 26, 2024, 03:27:43 PM
Aşağıdaki kaynak gibi başka bir çok yerin de girdiği habere göre çikolataya çok ciddi bir zam beklentisi var.

Kakao toplu alım fiyatlarının artmasıyla birlikte dünya çapında çikolata fiyatlarına önemli bir zam gelecek gibi gözüküyor. Bazı kaynaklar %85 gibi bir artış olacak da diyor ama ne kadar doğrudur bilmiyorum. Ülkemizde zaten enflasyon, kur almış başını giderken bir de böyle bir dış faktör nedeniyle sağlam zam gelmesi iyice can sıkıcı bir haber. Şu anki çikolata fiyatları bile el yakan cinsten zaten.

Haber kaynağı: https://twitter.com/ZAMajans/status/1772659947299291399
hero member
March 26, 2024, 09:26:03 AM
Elektrik ve doğalgazda inanılmaz artışlar olacak belki buradan 2 kat artabilir veya daha fazlasıda olacak.  Enerjinin üretim maliyeti belliyken vaad vermek zır cahil işidir. Birde bu toprakalrda eskiden geceleri üretilen elektrikler elektrik dağıtım şirketlerine bedava veririlirdi düşünün bu kadar ucuzdu maliyeti şimdi ise konuşacak birşey yok paranın değeri olmayınca herşey değerli oluyor.

qmandown hocam geceleyin yağmurlu günlerde üretim miktarı mecburen artıyor. Özellikle kanaltipi elektrik üreten firmalar mecburen çalışıyor. Yağışın olduğu bölgede eğer birde büyük hidroelektrik santralı var ise savakları açmak yerine onlarda elektrik üretiyorlar. ve geceleri yine 0 tl den elektrik satıyorlar piyasaya. Tabi doğalgaz ve kmür santralları bu durumu değerlendirip alım yapabiliyor.
Bu kanal tipi santrallar hangi durumda ne üretirse üretsin gece yada gündüz onlar parasını hep alıyor. Onlarda bedava yok.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
March 26, 2024, 02:57:36 AM
Elektrik ve doğalgazda inanılmaz artışlar olacak belki buradan 2 kat artabilir veya daha fazlasıda olacak.  Enerjinin üretim maliyeti belliyken vaad vermek zır cahil işidir. Birde bu toprakalrda eskiden geceleri üretilen elektrikler elektrik dağıtım şirketlerine bedava veririlirdi düşünün bu kadar ucuzdu maliyeti şimdi ise konuşacak birşey yok paranın değeri olmayınca herşey değerli oluyor.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
March 25, 2024, 03:03:22 PM
Zamların sırayla gelmesine çok az kaldı. Seçimden sonra teker teker yapılacak zamların haberleri merakla bekliyor olacağım.Vaatlere baktığımız zaman doğalgaz,elektrik ve su faturalarında belediyeler indirime gitmek için birbiriyle yarışıyor fakat seçimden sonra neler olabileceğini az çok hepimiz biliyoruz.Bu vaatlerin her zaman altı boş çıktı ve seçim çalışması olarak kaldı.Yapılsa bile bu kadar bir indirim söz konusu olamaz çünkü belediyelerin çoğu şuanda zararda zaten.Belediyelerin böyle bir indirim yapması için önce bakiyesinin artıya geçmesi gerekir.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
March 25, 2024, 01:44:36 AM
Bu gece yarısından itibaren benzin grubuna 1,53 lira, motorin grubuna ise 1,10 lira zam yapılacak duyduk duymadık demeyin Smiley Seçim öncesi biraz daha indirim beklerken zam gelmesi şaşırttı beni. Pazartesi depoyu yeni doldurmuştum en az 2 bin liraya depo doluyor ilerleyen dönemde elektrikli araç almayı planlıyorum sıkıldım her seferinde 2k ödemekten.

Elektrikli araçlara geçmek gittikçe daha mantıklı hale geliyor hocam. İşin teknolojisi, karbon emisyonu vs. bir yana ülkemizde şartların ağırlaşması da insanı bu yöne itiyor.  Sad  Zaten ülkede şarj istasyonlarının sayısı da oldukça hızlı bir şekilde artıyor. Benzinli araç fullemeye kıyasla daha ucuza bu iş halledilir. 43-44 liralar nedir yahu? Bir de yani bu bir şey değil daha kim bilir kaç lirayı görecek. Elektrikli araçlarda menzil en büyük problem gibi görülebilir belki ama artık yüksek menzil vadeden elektrikli araçlar da üretilmeye başlandı.
Benim genel kullanımım genelde kısa menziller günlük 50-60 km ile genelde sınırlı, hafta sonu da 100-150 yazın biraz daha artabilir bu olabilir ayda bir belki bir ilden başka bir ile gitsem 250-300 km ile rahatlıkla bu işimi de görebilirim. Elektrikli araç olayına sıcak bakıyorum 2025 yılında güzel mantıklı bir araç olursa aracımı değiştireceğim. Senede 1-2 defa uzun yol yapacaksam onuda yolda şarj ederim çok sıkıntı değil artık. Yakıt zamlarının sonu gelmez seçimden sonra hemen 50 lira seviyesine doğru yolculuğumuz başlar belki bir bakarsınız vergi toplayamayan hazine ekstra 5 lira ötv zammı bile yapabilir.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
March 24, 2024, 08:44:33 AM
Bu gece yarısından itibaren benzin grubuna 1,53 lira, motorin grubuna ise 1,10 lira zam yapılacak duyduk duymadık demeyin Smiley Seçim öncesi biraz daha indirim beklerken zam gelmesi şaşırttı beni. Pazartesi depoyu yeni doldurmuştum en az 2 bin liraya depo doluyor ilerleyen dönemde elektrikli araç almayı planlıyorum sıkıldım her seferinde 2k ödemekten.

Elektrikli araçlara geçmek gittikçe daha mantıklı hale geliyor hocam. İşin teknolojisi, karbon emisyonu vs. bir yana ülkemizde şartların ağırlaşması da insanı bu yöne itiyor.  Sad  Zaten ülkede şarj istasyonlarının sayısı da oldukça hızlı bir şekilde artıyor. Benzinli araç fullemeye kıyasla daha ucuza bu iş halledilir. 43-44 liralar nedir yahu? Bir de yani bu bir şey değil daha kim bilir kaç lirayı görecek. Elektrikli araçlarda menzil en büyük problem gibi görülebilir belki ama artık yüksek menzil vadeden elektrikli araçlar da üretilmeye başlandı.
hero member
March 15, 2024, 12:08:11 PM
Ben hep elli liralık benzin alıyorum ama inek pompacı hep ikibinliralık koyuyor. Adama durumu nasıl izh edecem bir türlü bulamadım. Ya arkadaş sadece elli liralık ver şu zıkkımı diyorum neden mi ikibinliralık benzin alan kafa artık sıkıntı oluyor ya. Elli liralık kafayı bir bulsam dünya umurumda olurmu be. Ondan sonra elli liralık duygu ve ruh haliyle tüm etrafımda dönen olaylara bir dur diye bilirim.
hero member
March 15, 2024, 06:27:39 AM

Artık depo aynı ama ödediğimiz ücret günden güne artacak hocam. Son zamanlarda arka arkaya gelen zamlardan sonra araba kullanmak da dert oldu. Buna belediye otobüsü veya dolmuş gibi toplu taşıma zamları da gelecek ve arabası olmayanlar da doğal olarak etkilenecek. Hayatın genelini etkileyen zamlar bunlar.
Seçim sonrası fiyatın artan kur etkisiyle ve öncesinde daha az yapılan zamlarıda ilave edeceklerini litre fiyatının yaklaşık olarak 50-55 seviyesine çıkacağını düşünüyorum. Yakıtın pahalı olmasından kaynaklı araçlarımızı fazla kullanamıyoruz çoğu zaman hesap yapıyoruz. Şimdiden elektrikli araçlar üzerinde yoğunlaşmaya başladım 500-600 km menzilli araçlar fazlasıyla işimi göreceği için bu aralıkta fiyat performans olarak en iyisini bulmaya çalışıyorum.
hero member
Activity: 994
Merit: 607
March 14, 2024, 11:56:32 PM

Artık depo aynı ama ödediğimiz ücret günden güne artacak hocam. Son zamanlarda arka arkaya gelen zamlardan sonra araba kullanmak da dert oldu. Buna belediye otobüsü veya dolmuş gibi toplu taşıma zamları da gelecek ve arabası olmayanlar da doğal olarak etkilenecek. Hayatın genelini etkileyen zamlar bunlar.
hero member
March 14, 2024, 07:20:44 AM
hero member
January 25, 2024, 03:04:16 PM
Pi Hole + inattv + xioami mi tvbox 4k + stremio

Bu dortlunun maliyeti 3000 TL civarında belki de daha ömür boyu herşey bedava. Eskiden kullandığım herşeyi orjinal almaya bakardim ancak hayat eskisi gibi değil. Bu platformlara para dayanmaz hepsi aylık ödeme istiyor hepsine para verecek olsan aylık 1000 liradan fazla tutar gerek yok abi.

@mandown hocam ben bu yazdıkların içinden sadece stremio yu çalıştıramadım. Eskiden kullanmışlığım vardı. Bir güncelleme aldı güncelleme sonrası hesap oluşturma zorunluluğu geldi. Laptop üstünde işlem yapıyor ama android tv üstünde çalışmıyor. Bir türlü olmadı. Benim bilmediğim senin çözdüğün bir durum mu var acaba. Bunu nasıl çalıştırabilirim.
legendary
January 20, 2024, 02:48:44 PM
Pi Hole + inattv + xioami mi tvbox 4k + stremio

Bu dortlunun maliyeti 3000 TL civarında belki de daha ömür boyu herşey bedava. Eskiden kullandığım herşeyi orjinal almaya bakardim ancak hayat eskisi gibi değil. Bu platformlara para dayanmaz hepsi aylık ödeme istiyor hepsine para verecek olsan aylık 1000 liradan fazla tutar gerek yok abi.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
January 20, 2024, 12:41:52 PM
Netflix abonelik ücretleri zamlandı artık en düşük paket olan Temel Plan 120 lira oldu. Temel plan içeriği tek cihazda 720 p çözünürlükte izleyebiliyorsunuz. Unutmadan Nays ile ödemelerde aylık %50 iade (max.80 lira) alabilirisiniz.

Temel Plan Netflix Abonelik Ücreti: 119,99 TL
Standart Plan Netflix Abonelik Ücreti: 176,99 TL
Özel Plan Netflix Abonelik Ücreti: 229,99 TL
Netflix kendini zorluyor bence. Türkiye’de inattv gibi uygulamalar olduğu sürece orijinal üyelik alan kişi sayısı, Netflix’in zammı ile birlikte azalacak, insanları kaçağa yönlendirecekler. Kaçakta da kayıp onlarda olacak şahsen ben 229 lira verip üyelik oluşturmam. Senelik üyelik gibi bir kavram sanki yoktu bunlarda. Olsa hemen 1 yıllık üyelik almak mantıklısı.
legendary
January 20, 2024, 05:55:00 AM
Yok mu şöyle güzel bir zam ya yeni yıla girdiğimizi bilelim Cheesy
Yapılan Asgari ücret zammının yakında hiç bir işe yaramayacağını hepimiz biliyoruz sanırsam.Seçimlere kadar belki de bunu asgari ücretli çalışanlar çok iyi bir şekilde hissedecekler diye tahmin ediyorum.Şuan da yavaştan tekrardan fiyatlar artmaya başladı ve açıkcası 30 güne vurduğumuzda günde 1 paket sigara içen birisinin bile 150-200 TL civarında sigaraya verdiği para bile arttı.Daha bu başlangıç gibi gözüküyor bunların ardı arkası kesilmez seçimlere kadar.
hero member
January 20, 2024, 03:12:14 AM
Gece 00.00 sonrası motorine 1.15 zam yapıldı, bu zam ile birlikte motorin fiyatı 41 lirayı aştı zamlar hız kesmeden devam ediyor. Akaryakıt zamlanması demek nakliye ücretlerinin artması demek dolayısıyla başta temel gıda ürünlerinin fiyat artışı demek yani fiyat artışını durdurmadan enflasyon nasıl duracak. Domino etkisi gibi her biri diğerinin fiyatını yükseltiyor.
hero member
January 16, 2024, 02:15:24 PM
Netflix abonelik ücretleri zamlandı artık en düşük paket olan Temel Plan 120 lira oldu. Temel plan içeriği tek cihazda 720 p çözünürlükte izleyebiliyorsunuz. Unutmadan Nays ile ödemelerde aylık %50 iade (max.80 lira) alabilirisiniz.

@ZekiBeyy hocam I nat tv diye bişey icat etmişler içine bir dünya yayın kuruluşu koymuşlar. Birde bunu yapan kime gıcık olsun diye yapmış bilmiyorum ama hepsini de bedava yapmışlar. Biraz araştırıp bunu bir deneyin derim. Ben bir nüddettir deniyorum gayet güzel çalışıyor. Sadece her açılışta bir reklam var onu seyretmek pek olmuyor ama olsun. Ben buna başka bir reklam engelleyici çözüm ürettim reklam da yok bende.
Teşekkürler bu tarz kullanımları pek sevmiyorum bu nedenle denemiyorum bile. Yeğenimin çoklu hesabını kullanıyorum çok sık kullanmıyorum orası ayrı. Kendim alacak olsam 3-4 kişi ortak Özel planı alırdım Nays ile öderdim 4-5 kişi indirimle beraber zaten çok uyguna gelebiliyor bu şekil yapardım. Tek kişi olarak pahalı genelde bu şekil çok kullanım yapanlar var.
hero member
January 16, 2024, 12:08:46 PM

@ZekiBeyy hocam I nat tv diye bişey icat etmişler içine bir dünya yayın kuruluşu koymuşlar. Birde bunu yapan kime gıcık olsun diye yapmış bilmiyorum ama hepsini de bedava yapmışlar. Biraz araştırıp bunu bir deneyin derim. Ben bir nüddettir deniyorum gayet güzel çalışıyor. Sadece her açılışta bir reklam var onu seyretmek pek olmuyor ama olsun. Ben buna başka bir reklam engelleyici çözüm ürettim reklam da yok bende.
hero member
January 16, 2024, 11:00:13 AM

hero member
January 15, 2024, 03:19:22 PM
Bu arada sıfır arabalara %4 oranında yeni yıl zammı uygulandığı yönünde haberler gördüm ki çok normal kur arttıkça araba fiyatlarına misliyle etki edecektir. Firmalar araç satabilmek için düşük oranla bir miktar kredi veriyor ama sıfır araba alabilmek için o kadar az kredi kimseye fayda etmez. Birde parası olan faizde değerlendirip araç almayı düşünmez sanırım. Çünkü araç masraf demek sürekli vergi vs gideri çok bu nedenle yatırım için bu zamanda araba düşünmez çoğu.

Araçlar için verilen krediler gerçekten insanın canını sıkan cinsten. 12 ay 0 faiz 250k maksimum. Eğer 36 aya varan bir seçim yaparsan bu seferde başka araba al bu borcun altına girme seçenekleri ile karşı karşıya kalıyorsun. Saçma sapan geri ödeme planları. Şimdi bu %4 artışı bilmem ama aralık ayı içinde bir arkadaş için nerdeyse bütün modelleri gezdik fiyat aldık. Alabildiğimiz kadar fiyat aldık hepsi duruyor. Ama araba almadık.
hero member
January 15, 2024, 01:34:58 PM
Bu arada sıfır arabalara %4 oranında yeni yıl zammı uygulandığı yönünde haberler gördüm ki çok normal kur arttıkça araba fiyatlarına misliyle etki edecektir. Firmalar araç satabilmek için düşük oranla bir miktar kredi veriyor ama sıfır araba alabilmek için o kadar az kredi kimseye fayda etmez. Birde parası olan faizde değerlendirip araç almayı düşünmez sanırım. Çünkü araç masraf demek sürekli vergi vs gideri çok bu nedenle yatırım için bu zamanda araba düşünmez çoğu.
legendary
January 15, 2024, 08:27:49 AM

Bu yapılan sınavlar için ödenek vs alipta hala fiyatları sisirerek öğrencinin cebindeki 3-5 kuruşa göz dikiyorlar. Kafasını şöyle bı santim yukarı çıkarmasına müsade etmiyorlar sonra yurtdışına gitti mi hain damgası basıyorlar oh ne ala memleket. Madem sınavlara %164 zam yaptılar kredi ve burslara da aynı oranda yapsalardi ya...
Kendilerine gelince kat kat zam yaparlar ama diğer maaşlardı kredi ve burslardı bunlara minimum zam yaparlar adalet beklemeyin boşuna. Geçen yıl yeniden değerleme oranı %123 belirlendi ama enflasyon %78 hesaplandı maaş zamlarıda buna göre yapıldı ama trafik cezasından bandrol ücretlerine kadar hepsi yeniden değerleme oranında arttırıldı. Bana kalsa sınavlar ücretsiz olmalı yada sembolik bir ücret alınmalı.

Alım gücünün düşmesinin temelinde de bu var. Maaşa verilen zam ile enflasyon arasındaki uçurum bizi bu duruma sokuyor. Zaten diğer türlü olsa enflasyon aynı oranda hareket etmeye devam eder, maaş aynı miktarda yükselse devlet için kara geçme şansı olmaz.
Markette enflasyon yüzde 250, kirada 200, maaş zammında 50. Artık kim neye inanırsa, zengin zenginleşiyor fakir dibi boyluyor Smiley
hero member
January 15, 2024, 08:21:52 AM

Bu yapılan sınavlar için ödenek vs alipta hala fiyatları sisirerek öğrencinin cebindeki 3-5 kuruşa göz dikiyorlar. Kafasını şöyle bı santim yukarı çıkarmasına müsade etmiyorlar sonra yurtdışına gitti mi hain damgası basıyorlar oh ne ala memleket. Madem sınavlara %164 zam yaptılar kredi ve burslara da aynı oranda yapsalardi ya...
Kendilerine gelince kat kat zam yaparlar ama diğer maaşlardı kredi ve burslardı bunlara minimum zam yaparlar adalet beklemeyin boşuna. Geçen yıl yeniden değerleme oranı %123 belirlendi ama enflasyon %78 hesaplandı maaş zamlarıda buna göre yapıldı ama trafik cezasından bandrol ücretlerine kadar hepsi yeniden değerleme oranında arttırıldı. Bana kalsa sınavlar ücretsiz olmalı yada sembolik bir ücret alınmalı.
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
January 15, 2024, 05:13:26 AM
ÖSYM sınav ücretlerine %164 zam yaptı. Enflasyon kaçtı be %60 mi %50 mi ne verelim abime.
Sınav ücretlerinin enflasyon oranının neredeyse 3 katı arttırılması nedendir anlamış değilim. ÖSYM sınavlarına çoğunlukla öğrenciler giriyor ve öğrencileri bu denli soymak nedendir. Bırakın enflasyon oranının 3 katı zam yapılmasını enflasyondan oranından daha az zam yapılmalı diye düşünüyorum, öğrencilere daha çok kolaylık sağlanmalı.

Bu konuda yeni mesaj olunca bakmayada korkuyorum yine neye zam geldi diye.

hero member
January 15, 2024, 04:30:59 AM
ÖSYM sınav ücretlerine %164 zam yaptı. Enflasyon kaçtı be %60 mi %50 mi ne verelim abime.
Sınav ücretlerinin enflasyon oranının neredeyse 3 katı arttırılması nedendir anlamış değilim. ÖSYM sınavlarına çoğunlukla öğrenciler giriyor ve öğrencileri bu denli soymak nedendir. Bırakın enflasyon oranının 3 katı zam yapılmasını enflasyondan oranından daha az zam yapılmalı diye düşünüyorum, öğrencilere daha çok kolaylık sağlanmalı.

Bu konuda yeni mesaj olunca bakmayada korkuyorum yine neye zam geldi diye.
legendary
January 15, 2024, 03:47:23 AM
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
January 05, 2024, 10:38:00 AM
Kira artışında %25 zam yapanlar oldukça azdır neredeyse herkes bu sene %100 kira artışı yaptı. %25 kira artışı kuralına uyan kimse yok gibi. Her şey katlandı artık. Hükümet %25 orandan fazla arttırılamaz demesiyle olmuyor işte uygulama ile söylenen hiç nir zaman tutmuyor.

%25 zaten kağıt üstünde bir uygulamaydı, şimdi tefe tüfe oranına göre yine artışlar yapılacak, gerçi son 2 senedir tefe tüfe oranına göre de yapılmıyordu, %300-400 artışlar da oluyordu, bu artışlar neticesinde insanlar artık ev sahipleri ile anlaşamaz oldu, diğer açıdan düşünürsek ev sahipleri de kiraları yetersiz buldu, böyle serbest bırakınca yine orta yol bir şekilde bulunur,
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
January 05, 2024, 03:06:27 AM
Kira artışında %25 zam yapanlar oldukça azdır neredeyse herkes bu sene %100 kira artışı yaptı. %25 kira artışı kuralına uyan kimse yok gibi. Her şey katlandı artık. Hükümet %25 orandan fazla arttırılamaz demesiyle olmuyor işte uygulama ile söylenen hiç nir zaman tutmuyor.
Doğru hocam ben de %50 Kira zammı yaşayan bir birey olarak ev sahibine de bir yerde hak veriyorum 12 ay boyunca aynı kirayı ödüyorsun ve kira 12 ay sonunda düşük kalıyor benim ev sahibim zengin çok dairesi var ama bununla geçinen, kendi evi dışında bir ev alıp kiraya veren insanları düşününce %25 yetersizdi zaten
hero member
January 05, 2024, 02:44:12 AM
legendary
January 05, 2024, 02:33:40 AM
lan şurada bir kere hayırlı bir olay için başlık açın:(
bugün akaryakıta gelecek olan zam belli oldu. ötv nanesinden dolayı %25 civarı bir artış olacakmış bunun da pompaya yansıması 2-3 lira olacakmış. zaten piyasada neredeyse 3 gündür sigara bulmak imkansıza yakın bir şey oldu. her gün farklı sigara içmek zorunda kaldığım için öksürmekten ciğerlerim götüme girecek. bu akşam da akaryakıt istasyonlarında bolca kuyruk görürüz. benim araçta da 100 km'lık yakıt kalmıştı gidip alayım dedim de ne anlamı var anasını satayım. 30 lira kar yapacağım diye 1 paket sigara içip havaya uçurağım orayı yanlışlıkla.

30 lira kar için kat ettiğiniz mesafeye değmez bence eğer yolunuzun üzerindeyse evet gidip almak mantıklı ama 30-40 lira için kalkıp akaryakıt kuyruğuna girmeye değmez bir paket sigara daha az içersen daha kardasın hocam Grin

Bu sene bu başlık daha çok güncellenir bu arada %25 kira artış da kalkıyor bakan söyledi
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
January 04, 2024, 05:43:32 PM
Ötv oranı değiştiği için 3 lira civarı zam beklendiği birkaç gündür belliydi. Petros diye bir instagram hesabından bu petrol ürünleri zamlarını takip ediyorum ben, uygulaması da varmış. Bir depoda bir sigara parası kadar fark ediyor etse etse ama böyle şeylere artık dikkat etmek zorunda kalıyoruz. Ben çarşamba öğleden sonra benzin aldım, oradaki çalışanlar biriyle zam olayını konuşuyordu. Her gece burada sıra vardı yoğunluk vardı zaten, o gece olabilir diye herkes alıyordu dedi. Millete iyice kafayı yedirttiler.
hero member
January 04, 2024, 05:33:53 PM
Bu geceden geçerli motorine 41 kuruşluk indirim geldi. 41 kuruşluk indirime sevinemiyorum ama sevindiğim nokta zam değilde indirim oluşu. @gospodin hocam sırf senin için paylaşıyorum zam değil indirim ona göre Smiley
Umarım bu indirimin ardın okkalı bir zam gelmez.

https://www.patronlardunyasi.com/haber/motorine-cumadan-itibaren-41-kurus-indirim/302226
hero member
January 04, 2024, 12:30:56 PM
bugün akaryakıta gelecek olan zam belli oldu. ötv nanesinden dolayı %25 civarı bir artış olacakmış bunun da pompaya yansıması 2-3 lira olacakmış. zaten piyasada neredeyse 3 gündür sigara bulmak imkansıza yakın bir şey oldu. her gün farklı sigara içmek zorunda kaldığım için öksürmekten ciğerlerim götüme girecek. bu akşam da akaryakıt istasyonlarında bolca kuyruk görürüz. benim araçta da 100 km'lık yakıt kalmıştı gidip alayım dedim de ne anlamı var anasını satayım. 30 lira kar yapacağım diye 1 paket sigara içip havaya uçurağım orayı yanlışlıkla.
adam haklı beyler zam gelmeyen ne var onunla ilgili konu açmak lazım
mesela tuvalet kağıdı ilk zam furyasında heywen gibim artmıştı ama hala o seviyelerde, yakında sağlam zam gelebilir totomuzu ısırgan otu yapragiyla silebilirik  Grin

@wolwoo hocam sizin sözünüzü sanırım mandown hocam duymuş. Hemen isteğinize uygun bir başlıkla konu açmış. Buraya kadar çok güzel. Ama konunun içine şimdiye kadar sadece bir ürün girmiş. Diğerleri içinde araştırma yapıyoruz. Konuya giren ürünü belki tahmin etmişsindir. POŞET 25 kuruş. Grin Grin

https://bitcointalksearch.org/topic/2024-ylnda-zam-gelmeyen-urunler-listesi-5480380
legendary
Activity: 2072
Merit: 1137
January 03, 2024, 05:30:15 PM
adam haklı beyler zam gelmeyen ne var onunla ilgili konu açmak lazım
mesela tuvalet kağıdı ilk zam furyasında heywen gibim artmıştı ama hala o seviyelerde, yakında sağlam zam gelebilir totomuzu ısırgan otu yapragiyla silebilirik  Grin
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
January 03, 2024, 05:07:48 PM
Milleti alkol içmeden sarhoş ettiler. Biri de demiyorki Akaryakıt ne zamandır özel tüketim ürünü.

Biz bunları defalarca anlattık. Yıl olmuş 2024 hala özel tüketim vergisi ve özel iletişim vergisi olması hem de böyle temel ihtiyaç olan şeylerden bu vergilerin alınması soygundan başka bir şey değildir. Bu soygun ancak yasaların tanınmadığı muz cumhuriyetlerinde yapılabilir. Yargıtayın anayasa mahkemesini tanımadığı, adalet bakan yardımcısının yandaşlara torpil yaparken suçüstü yakalandığı, kural yasa tanımaz darbecilerin yönettiği rejimlerde bunlar olur ancak. Böyle bir ortamda daha çoook zam olur koyunlar da meelemeye devam eder.
legendary
January 03, 2024, 04:29:12 PM
Milleti alkol içmeden sarhoş ettiler. Biri de demiyorki Akaryakıt ne zamandır özel tüketim ürünü.

Arkadaş yakıt olmasa evde boş duvarları kemirirsin. Yediğin fakir dostu ekmek bile yakıt olmadan eve gelemez. Bir aklı başında siyasetçide çıkıp lan bu buzdolabı vs gibi ürünlerde neden ötv var.  Bu ülkede millet vekili olmak lazım hiçbirşeye karıştıkları yok ama maşallah aldıkları maaşın sadece 1 ayını asgari ücretli 1 yılda almıyor.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 271
January 03, 2024, 03:59:25 PM
Akaryakıtta ÖTV oranında %25 gibi bir artış olacak. Bu da demek oluyor ki benzinde 2,31 lira motorinde ise 2,17 lira gibi bir artış gerçekleşecek. Bu artış sonrası İstanbul'da benzinin litresi 36,77 lira olurken motorinin litresi de 39,33 lira olacak. Beklediğimden daha az oranda bir artış geldi açıkçası ama yine az değil tabi. Henüz pompaya yansımamış gibi görünüyor acaba bu gece mi artacak? Akaryakıt istasyonları bu açıklama sonrası dolup taşmıştır yine. İnsanlar zamdan tek seferliğine de olsa yırtmak için uğraşıyorlar işte.
legendary
January 03, 2024, 03:16:44 PM
Sabah yanlış hatırlamıyorsam 34.90 civarına benzin aldım. Zam gelecek muhabbetleri çıkınca dedim depoyu doldurmak lazım. Öğleden sonra zam gelmişti bile. Normalde gece yarısını beklerlerdi ama vergi muhabbeti olunca anında yapıştırmış adamlar da.
Benzin 39, mazot 42 lira civarına geldi sanırım. 1 dolar olsa yine iyiydi, şu vergilerden sonra iyice artmış oldu fiyat. Depo 50 litre desek kafadan 150 lira daha devletimiz vergi almaya başladı ekstra Cheesy
hero member
January 03, 2024, 02:15:08 PM
Hocam zam başlığında indirim haberimi paylaşalım Smiley hani indirimde olmuyor ki bir indiriyorlarsa 5 vuruyorlar. Yeşilçam filmlerine döndük bu gün zam yok derlerse şaşıracağız o derece yani. Zam enflasyon kısır döngüsünden çıkamadığımız sürece aynı şeyleri yaşayıp duracağız.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
January 03, 2024, 01:49:48 PM
hero member
January 03, 2024, 12:05:20 PM
2024 elinize ne geçerse gücünüz neye yeterse. Taksit ne kadar oluyorsa. Gözünüzü kapatıp alın. Yarın gözünüzün içine baka baka çakacaklar bunlara. Şimdiden ötv ye gelen artışla birlikte yakıta zam geldi. Akar yakıt artınca diğer ne var ise ona da zam gelecek. Tl de durmak yine insanın cebini yakıyor.
sr. member
January 03, 2024, 11:17:47 AM
Sigaraya paket başı 3 lira zam geldi arkadaşlar. Tiryaki arkadaşlarımın bilgisi olsun. Şimdi @verbakalim hocam gelir ciğerlerinize yazık etmeyin diye haklı bir sitemde bulunur  Smiley Yine de bu bir zam haberi olduğu için sanırım yeri burasıdır. Sigara içen arkadaşlarımın stoklamasını mantıklı buluyorum günde 3 paket içiyorsanız alın bir kaç onlu karton atın kenara.

Çok değil ya 2 sene önce paketini 17 liraya alıyordum ve şimdi oldu 56 lira kocaman bir Elllliiiii Altııııı Liraaa. Şimdi verbakalim hocamı bırak diğer bu hükümeti destekleyen insanlar içmeyiverin diye maval okuyacaklar ben onlara ayar oluyorum asıl. Adamlar nefes alıp sabah kalkıp akşam yatmayı yaşamak sanıyor anasını satayım.

Her gittiğimde 3-4 paket alıyordum artık kartonn kartonn alıcam anasını satayım.

Türkiye’de şu anda taahhütlü işlemler, taksitli işlemler ve stok ürünler en mantıklı şeyler, taahhüt bozulduysa 24 ay taahhüt yapın hemen, taksit alışveriş vade farksız oluyorsa yapıştırın geçin, sigara gibi stoklanınca sizi uzun süre götürecek ürünler varsa beklemeden alın, ekonomik kriz yok belki ama deli gibi para basılan bir döneme giriyoruz ki ekonomik kriz yok demek doğru olmaz, bu durumu en güzel belirten cümlelerden birisi sanırım “kriz”
legendary
January 03, 2024, 10:31:09 AM
Şükretmeyi bilin. 2 sene 17 liraya aldığın şey 5 yıl önce 8 lira değildi Cheesy Çok yakında 1 usd 100 tl olur 2 sıfır silerler dünyaya  Türkün gücünü gösterirler.
Almanya bizi kıskanıyo......

Arkadaşlar yaz gelince asıl eğlence başlayacak 1 lira oldu 10 lira. Nar dediğin kış meyvesi 40 lira Cheesy

Nas var lan nassssssssss
hero member
January 03, 2024, 10:22:24 AM
Sigaraya paket başı 3 lira zam geldi arkadaşlar. Tiryaki arkadaşlarımın bilgisi olsun. Şimdi @verbakalim hocam gelir ciğerlerinize yazık etmeyin diye haklı bir sitemde bulunur  Smiley Yine de bu bir zam haberi olduğu için sanırım yeri burasıdır. Sigara içen arkadaşlarımın stoklamasını mantıklı buluyorum günde 3 paket içiyorsanız alın bir kaç onlu karton atın kenara.

Çok değil ya 2 sene önce paketini 17 liraya alıyordum ve şimdi oldu 56 lira kocaman bir Elllliiiii Altııııı Liraaa. Şimdi verbakalim hocamı bırak diğer bu hükümeti destekleyen insanlar içmeyiverin diye maval okuyacaklar ben onlara ayar oluyorum asıl. Adamlar nefes alıp sabah kalkıp akşam yatmayı yaşamak sanıyor anasını satayım.

Her gittiğimde 3-4 paket alıyordum artık kartonn kartonn alıcam anasını satayım.
legendary
Activity: 2506
Merit: 1287
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
January 03, 2024, 09:33:43 AM
Koca ülke ben ekonomistim bu kardeşinizin bilimsiz inadının bedelini ödüyor, faiz indiriminde ısrar etmek zaten boka sarma yolunda emin adımlarla ilerleyen ekonominin üzerine tüy dikti. Bir iki sene önce pandemi, zaten bütün dünya böyle diye bıt bıt kitleleri uyutuyorlardı ama şu an o argüman da geçerli değil.
Ve işin acı tarafı şu, herkes gerçekten layığını buluyor, bugün seçim olsa o meşhur gotüyün kılları yine oy verir.
sr. member
Activity: 630
Merit: 463
January 03, 2024, 08:46:21 AM
Garanti vergilere yine yüklenmeye devam ediyorlar sigarada olduğu gibi ve devamında diğer tekel gurubuna zam gelir diye tahmin ediyorum. Yakın zamanda akaryakıtı unutmazlar çünkü onuda mecburen kullanıyoruz. Araç ÖTV’si var tabi ama satışlar azaldığı için ÖTV zammı şimdilik beklemiyorum.
Gözümüz aydın motorin ve benzine 2 liranın üzerinde vergi zammı geliyor. Bence bu zamlar daha başlangıç yakın zamanda akaryakıt fiyatı 45-50 lira seviyesine ulaşacaktır. Zamlar bu geceden itibaren geçerli en azından zamdan önce bir kez depoları doldurabiliriz.
%50 zam yapılacak ya, bugün 35 lira olan benzin 52 lira olana kadar durmak yok yola devam büyük ihtimalle. Çok büyük paralar dönüyor artık. Bu akaryakıt zamları yüzünden toplu taşımadan, şehirler arası yolculuğa kadar her şey çok etkileniyor. Bu etkilenen piyasayı rahatlatmanın tek yolu vergi azaltıcı hareketler ancak onun yapılmayacağı gün gibi ortada.
hero member
January 03, 2024, 07:52:18 AM
Garanti vergilere yine yüklenmeye devam ediyorlar sigarada olduğu gibi ve devamında diğer tekel gurubuna zam gelir diye tahmin ediyorum. Yakın zamanda akaryakıtı unutmazlar çünkü onuda mecburen kullanıyoruz. Araç ÖTV’si var tabi ama satışlar azaldığı için ÖTV zammı şimdilik beklemiyorum.
Gözümüz aydın motorin ve benzine 2 liranın üzerinde vergi zammı geliyor. Bence bu zamlar daha başlangıç yakın zamanda akaryakıt fiyatı 45-50 lira seviyesine ulaşacaktır. Zamlar bu geceden itibaren geçerli en azından zamdan önce bir kez depoları doldurabiliriz.

Edit: zamlar tabelaya yansımış
legendary
Activity: 2506
Merit: 1287
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
January 03, 2024, 07:24:50 AM
Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisinden bildirilmiştir:
Dünya liderliğimizi pekiştirme politikamızın sürdürülebilirliği çerçevesinde yapılan fiyat güncellemelerinin günlük saat sayısındaki kısıtlamalar nedeniyle devreye alınmasında bir takım sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sorunun yaşanmaması amacıyla geçici bir süreyle günlük saat sayısında güncelleme yapılmıştır, 31 Temmuz 2024 tarihine kadar her gün 34 saat olarak uygulanacaktır.

A Haber son dakika.....  Yeni devreye alınan %100 Yerli ve Milli takvimimiz dünyada hayranlıkla karşılandı.
legendary
January 03, 2024, 04:53:55 AM
Arkadaşlar bu geceden itibaren akaryakıtta yeterli gelmeyen ötv'ye ötv zammı geliyor seçime kadar ufak ufak seçimden sonra kol gibi fiyatlarla karşılacağımız garanti gibi görünüyor.
sr. member
January 01, 2024, 03:16:51 PM
Bizimki gibi vergi geliri ile çarkların döndüğü ekonomilerde asgari ücret 17k açıklanıp, memur ve emekli zamlarının yüzde 50 olacağı konuşulan ortamda, üstelik de kitleler buna artık alışmış ve bağışıklık kazanmışken seçime kadar ufak ufak, seçim sonrası kucak kucak zamların gelmesi gayet doğal. 10 milyona yakın misafir bakıyoruz ayrıca, bunların cüzi kısmı kendi ekmeğini çıkarıyor desek, geri kalanı da bize girdiği için ekstra çalışmalıyız beyler😅

Misafir değil onlar, artık yavaş yavaş ülkenin tamamını ele geçirdiler diyebiliriz, her yerde varlar, zanaat gerektiren tüm işlerin çırakları ve ustaları bunlar, bir kaç zeki çocukla yarın bir gün siyasete de girerler, aldıkları vatandaşlıklarla meclis çatısı altında grupları da olur, her şey olur hocam,
hero member
January 01, 2024, 03:05:26 PM
sr. member
January 01, 2024, 02:15:21 PM
Bizimki gibi vergi geliri ile çarkların döndüğü ekonomilerde asgari ücret 17k açıklanıp, memur ve emekli zamlarının yüzde 50 olacağı konuşulan ortamda, üstelik de kitleler buna artık alışmış ve bağışıklık kazanmışken seçime kadar ufak ufak, seçim sonrası kucak kucak zamların gelmesi gayet doğal. 10 milyona yakın misafir bakıyoruz ayrıca, bunların cüzi kısmı kendi ekmeğini çıkarıyor desek, geri kalanı da bize girdiği için ekstra çalışmalıyız beyler😅
hero member
January 01, 2024, 01:41:25 PM
Dün ile bugün arasında ilk temas edilen şey direk ekmekti. Ekmek 1 tl zamlanmış durumda. Yani dakka bir gol bir. Yarın işe gideceğiz. Bakalım yarının işyeri yanındaki alışveriş merkezindeki çalışan personel etiket değişikliğine başlamış olacak mı bunu yarın göreceğim. Muhtemelen değişiklik başlamış olacak.
sr. member
Activity: 504
Merit: 324
January 01, 2024, 01:28:50 PM
legendary
January 01, 2024, 01:28:37 PM
Bundan sonraki senelerde yeni yıla geçmeyle beraber artık zam haberlerinin ardı arkası kesilmeyecek gibi gözüküyor.Geçen sene de yılbaşından sonra 1 ocak günü yine aynı olayları yaşamıştık.Zam haberleri sırasıyla sıralanmıştı.Şimdi ise asgari ücrete yüzde 50 üstünde bir zam geldiği için her türlü zam haberlerinin bu ay içinde olmasa bile ilerleyen aylarda sırayla geleceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.Bu sebeple Ocak ayını rahat geçirecek asgari ücretli diğer aylarda yine aynı refah seviyesinde kalamayacaktır.
legendary
January 01, 2024, 12:58:24 PM
Telefon faturalarında olan özel iletişim vergisi telsiz kullanım bedeli mi ne vardı ona da küçük bir zam  gelmiş bunun dışında %58 lik zammı söylemeye gerek yok bir de akaryakıtta 3 liralık zamdan bahsediliyor 3 ocaktan itibaren deponuz boşsa doldurun
hero member
January 01, 2024, 02:50:15 AM
Yeni yıla güzel bir haberle neden başlayamıyoruz ki ilk iş zam zam zam... Yeni yıla nasıl başlarsan öyle gidermiş ya kötü başlıyoruz kötü devam etmesin diyelim. Yakında bu konunun sayfalarca dolacağını düşünüyorum mesela yakında doğalgaz, elektrik, ekmek zamları gibi...
hero member
December 31, 2023, 06:56:56 PM
Önceleri hep derdik ya iyisiyle kötüsüyle ardımızda bıraktık bla bla diye artık kötüsüyle ardımızda bırakıp kötünün kötüsüyle açıyoruz yeni günleri, yılları sayfaları vs. Şaşırtmıyor bu durum artık süregelen bir çember haline geldi bir yerden zam geldi mi sanki herşey bu zama bağlıymış gibi artıp gidiyor ve daha da kötüsü o zam gelmeden daha kötü hale geri geliyoruz.
legendary
December 31, 2023, 05:20:15 PM
Köprü geçiş ücretlerine zam geldi. Smiley
Jump to: