Pages:
Author

Topic: 22 Haziran 2023 Faiz Kararı - page 2. (Read 235 times)

legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
June 09, 2023, 06:29:15 PM
Merkez Bankasının başkanının değişmesinin cidden önemli veya herhangi bir faktör olarak değerlendiriyor musunuz?
Merkez Bankası başkanının çok söz hakkı bulunmuyor ülkemizde, direk olarak reis veriyor talimatı ve o ne derse o olur.
Yani istediğiniz kişiyi getirin Merkez Bankasının başına ama söz reisden çıkar.

Ben faizin aynı kalacağı yönündeyim, ama yeni başkan gelmiş diye bir şeyler yapabilirler.
Gerçi çok bir şey de fark etmeyecek bence.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
June 09, 2023, 05:58:18 PM
Göreve gelen kişilerin cv'leri oldukça dolu, bu sefer gerçekten rasyonel yola ve ortodoks yöntemlere dönebiliriz ama mantıklı olan şeyi yapacaklar mı bilmiyoruz, ve ben sanmıyorum. Gene değişik ve kendi yöntemlerini yapmaları lazım, dini bir şeyler sıkıştırırlar araya. Mehmet Şimşek gerçekten çok pazarlık etti ve anlaştı geldiyse biraz sert önlemlere başvurabilir ama her şey bir kişinin iki dudağının arasında. Tahmin etmek çok güç. Faiz kararı kadar başka bir önemli konu da temmuzdaki asgari ücret zammı. Seçim öncesi aşırı yüksek yaptılar ama bu sefer artık dolar olarak çok yüksek olmamalı. Ya da en azından şov için ilk başta yüksek açıklasalar da doların yükselmesine izin verdiklerinde dolar olarak düşük kalmalı, en azından. Yani bana şu anda a senaryosu en çok olabilecek olan gibi geliyor. Ama mantık olmadığı için hiç kestiremiyoruz.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
June 09, 2023, 04:08:33 PM
13 gün sonra açıklanacak faiz kararının ne olacağını az çok kestiriyorsunuz herhalde. Önünde sonunda Rahip Brunson olayı gibi geri dönülecek ve faiz arttırılma kararı verilecek. Buna ülke olarak mecburuz. Faizi düşürerek kazanamayız, yarışmıyorum ki kaybedeyim veya yarışmayan birisiyle kaybedemezsinizci şekilde de konuşmamak lazım. Artık bu günden sonra bir şeyleri değiştireceksek buna en alttan başlamak lazım bu da ilk başta faiz arttırımı ile olacak, olmalıdır.
hero member
Activity: 756
Merit: 701
June 09, 2023, 04:00:12 PM
Burada aylardır sayın Cumhurbaşkanının belirlediği bir çizgi var, o da faiz indirimi, kişisel olarak şak diye faiz arttırımı bana çok uzak ihtimal olarak geliyor, ilk ay özelinde faiz sabit bırakılabilir, faiz artışı için ben de Eylül ayına kadar beklenecegi kanaatindeyim.
Biliyorsunuz ki çizgiler sık sık değişen güncellenen şeyler şahsım özelinde. Yani dün söylediğinden farklı bir şey söylemesi gayet mümkün diye düşünüyorum. Bence eylüle kadar beklenirse sonuçları çok sert olabilir. En geç temmuzda bir adım atılması kesinkes gerekir bana göre. Ama yanılır mıyım bilemiyorum. Benim tahminim özetle, bu ayı pas geçip temmuzda artması yönünde. Yeni gelen merkez bankası başkanı bağımsız davranacak birisi gibi duruyor bana göre.

Realite sizin söylediğiniz gibi olması gerektiği yönünde, umarım da öyle olur ama tahminimce özellikle yaz aylarında turist hareketliliğini de göz önünde bulunuduracaklar. Başka bir konuda da yazmistim, bu seneki döviz beklentisi 56 milyar USD turizm sektöründen. Diğer yandan, karar vericinin önceden de çok keskin u dönüşlerini gördüğümüzden , çabuk bir fikri dönüşe tamamen de kapıları kapatamiyorum,

Merkez bankası başkanının geldiği ilk ay açıklayacağı karar ve sonrasındaki politikası büyük önem arz ediyor. Yapılan söylemler faizi düşürmek yönünde ilerledi bu zamana kadar ama daha önce de başka söylemlerden dönüldü ve bu sefer yine öyle olacağını düşünüyorum. Ne kadar bir faiz artışı geleceği yönünde çok fazla şey konuşuluyor hatta çok yüksek bir artıştan bahsediliyor. O konuda tahminim yok ama ilk aydan artış yapacaklarını ve beklemeyeceklerini düşünüyorum.

Merkez bankası bağımsızlığının gerekliliğini hepimiz biliyoruz. Bu zamana kadar yanlış politikalarla bu gereklilik sağlanmadı ama yeni dönemde sanki sağlanacak izlenimi veriliyor. Onu da ilk aydan göreceğiz sanıyorum. Diyelim ki ilk aydan yapmadılar bu izlenim hemen değişir diyemem ama faiz artırımı bu ay olmasa bile önümüzdeki ay kesin olarak yapılır. Benim düşüncem 22 Haziran'da yapılacağı yönünde.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
June 09, 2023, 01:45:09 PM
Burada aylardır sayın Cumhurbaşkanının belirlediği bir çizgi var, o da faiz indirimi, kişisel olarak şak diye faiz arttırımı bana çok uzak ihtimal olarak geliyor, ilk ay özelinde faiz sabit bırakılabilir, faiz artışı için ben de Eylül ayına kadar beklenecegi kanaatindeyim.

Artık beklenecek bir hal kalmadı ki totti hocam, tabi italyada durum farklı olabilir Wink şaka bir yana da yeni merkez bankası başkanının görevinde bağımsızlığı ön şartı kabul görmüş olunacak ki, başkan olarak atandı, bu arada eski başkanı da BDDK başkanı yaptı, en azından bir yerde kuklalık devam etmeli, ne yardan ne serden geçilmiyor anlaşılan, umarım bizim için güzel bir sonuç alınır,
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 09, 2023, 12:59:35 PM
Reisleri ne derse o olacak. Smiley Ülkede reisleri birşeey demezse hiçbirşey olmuyor bilmiyormusunuz. Merkez bankasında yeni başkan olmuş olmamı pek önemli değil. Zaten en kralını getirseler 2 günsonra istediklerini yaptırırlar.

Valla doğru her satırı yazdiklarinizin, ama maalesef hala 2 kişiden 1 inin biraz fazlası bu seçeneği uygun görüyor, dolayısıyla bu kesimin çoğunlukta olması,  taraflı tarafsız herkesi olumsuz etkiliyor. en kazançlı kesim gurbetçiler, onların tercihi tamamen duygusal 💸💸💸, ama evine ayda bir et alamayan kitleyi asla anlayamayacagiz sanırım.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
June 09, 2023, 12:05:03 PM
Reisleri ne derse o olacak. Smiley Ülkede reisleri birşeey demezse hiçbirşey olmuyor bilmiyormusunuz. Merkez bankasında yeni başkan olmuş olmamı pek önemli değil. Zaten en kralını getirseler 2 günsonra istediklerini yaptırırlar.
sr. member
June 09, 2023, 11:31:09 AM
Biliyorsunuz ki çizgiler sık sık değişen güncellenen şeyler şahsım özelinde. Yani dün söylediğinden farklı bir şey söylemesi gayet mümkün diye düşünüyorum. Bence eylüle kadar beklenirse sonuçları çok sert olabilir. En geç temmuzda bir adım atılması kesinkes gerekir bana göre. Ama yanılır mıyım bilemiyorum. Benim tahminim özetle, bu ayı pas geçip temmuzda artması yönünde. Yeni gelen merkez bankası başkanı bağımsız davranacak birisi gibi duruyor bana göre.

Realite sizin söylediğiniz gibi olması gerektiği yönünde, umarım da öyle olur ama tahminimce özellikle yaz aylarında turist hareketliliğini de göz önünde bulunuduracaklar. Başka bir konuda da yazmistim, bu seneki döviz beklentisi 56 milyar USD turizm sektöründen. Diğer yandan, karar vericinin önceden de çok keskin u dönüşlerini gördüğümüzden , çabuk bir fikri dönüşe tamamen de kapıları kapatamiyorum,
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
June 09, 2023, 04:23:42 AM
sr. member
June 09, 2023, 02:58:22 AM
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
June 09, 2023, 01:39:04 AM
22 Haziran 2023 saat 14.00 de TC Merkez Bankası yeni merkez bankası başkanımız ile ilk faiz kararını açıklayacak. Daha şimdiden hem uyarı mahiyetinde bu başlığı açmak istedim hem de neler olabileceğini konuşmak istedim.
Elimizdeki senaryolar:
a. Merkez bankası başkanı daha yeni geldiği için ilk dönemi pas geçerek temmuzda karar alabilir.
b. Beklentileri inceliyorum, faizin %15-20 seviyelerine çekilebileceği konuşuluyor. Bu senaryoda lirada biraz değerlenme görebiliriz.
c. Dolara müdahale etmeden önce bulması gereken değeri bulması beklenebilir. Yani 26-27 seviyesine çıkması beklenip ağustos ya da Eylül ayında faiz artışı gerçekleşebilir.

Sizce ne olacak?
Pages:
Jump to: