Pages:
Author

Topic: 460.000 Kredi kart bilgisinin Çalınması / Satılması [Haber] (Read 317 times)

sr. member
Activity: 840
Merit: 300
bulnarın içinde kesin bizim kartlarımız da vardır. bunlar yarım milyon kişi diyorsa, rahat 2-3 milyon kişi vardır.  birde bu çalıntı kartlarla ne aldıkları önemli, başa bela işler de yapabilirler uğraşıp durursunuz sonra.
sr. member
Activity: 630
Merit: 252
Çok fazla yasanıyor artık bu olaylar, sahsen kredı kartı kullanmayan bırıyım ve zorunlu olmadıkca kullanılmasını da tavsıye etmem hem cebe dusman hem boyle olaylarla tonla ugrasıp duruluyor hele bır de ınternetten alısverıs yapan bırıysenız.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1068
bugün başıma gelen bir durumdan bahsedeyim, bu hack olayı ile alakalı mı bilmiyorum.
kredi kartıma bağlı olan internet alışverişlerinde kullandığım sanal kart ile bugün alışveriş yapmaya çalışıyordum. 4 5 kez detay vermeden hata oluştu. bankayı arayıp durum hakkında bilgi almak istediğimde çok sayıda cvv2 arka yüzdeki güvenlik kodunun hatalı girildiğinden dolayı kart bloke edilmiş dendi.
normalde limit açmadan ve 3d onayı olmadan kullanılamayan sanal kartta böyle bir sorun çıkması aklıma bu hack haberlerini getirdi.
kredi kartımı internet alışverişine mail order a kapalı tutuyorum, tüm işlemleri sanal kart ile yapıyorum ama bi yerlerde kaydedilmiş herhalde kartı bloke etmişler Smiley
sr. member
Activity: 1470
Merit: 449
Alışveriş yapmıştım ve kartlarım kayıtlıydı kesin çalınmıştır Smiley Bu sabah tüm kartları iptal ettirdim. Gerçi sms ile şifre gönderimi yapıyorlar ama mail order ile çekim yapılırsa sms şifresi gelmiyor. Kuşkunuz varsa aklınızda iptal ettirin.
full member
Activity: 490
Merit: 104
★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!
Şu ana kadar Türkiye'den hiçbir banka yetkilisi çıkıp da açıklama yapmadı. BDDK tarafından bir şey denmişse de ben duymadım...
Prestijleri sarsılacak, millet parasını çekecek, kartını iptal edecek diye acayip tırsıyor olmalılar. Fakat bu sonucu değiştirmiyor. Kokusu bir şekilde çıkar bunun sonuçta. Umarım bizlere bir şey söylemeseler de arka tarafta bir şeyler yapıyorlardır. Çalındıysa bilelim de kapatalım bari. İnsan böyle bekledikçe kafasında da kurup duruyor.

Not: Yukarıdaki yorumlarda 3D secure kullanmadan yapılan harcamaların iptali/iadesi oluyor diye okudum. Umarım doğrudur bu. 3D, sms ile onaylandığı için geçilmesi pek mümkün değil zaten.

Hocam akşam haberlerinde gördüm. 455 bin gibi birşey var galiba. Bir yetkili nasıl önlem alınır vs onu belirtmiş. Onun dışında detay izlemedim. Haberin ortasında denk geldiğim için pek anlamadım doğrusu.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Şu ana kadar Türkiye'den hiçbir banka yetkilisi çıkıp da açıklama yapmadı. BDDK tarafından bir şey denmişse de ben duymadım...
Prestijleri sarsılacak, millet parasını çekecek, kartını iptal edecek diye acayip tırsıyor olmalılar. Fakat bu sonucu değiştirmiyor. Kokusu bir şekilde çıkar bunun sonuçta. Umarım bizlere bir şey söylemeseler de arka tarafta bir şeyler yapıyorlardır. Çalındıysa bilelim de kapatalım bari. İnsan böyle bekledikçe kafasında da kurup duruyor.

Not: Yukarıdaki yorumlarda 3D secure kullanmadan yapılan harcamaların iptali/iadesi oluyor diye okudum. Umarım doğrudur bu. 3D, sms ile onaylandığı için geçilmesi pek mümkün değil zaten.
hero member
Activity: 1400
Merit: 569
3d secure olmadan yapılan bütün harcamalar için harcama itirazında bulunabilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Bazı bankalar bu konuda kullanıcıyı mağdur ediyor, iş bankası gibi. O yüzden ilişkimi kestim o bankayla. Finansbankası bu durumlarda kullanıcının haklarını savunuyor sonuna kadar, olumlu da sonuç veriyor.

İş bankası ise "kart numaranızı korumak sizin göreviniz" diyor kapatıyor mevzuyu. Öyle bankayı kullanmamak da benim görevim.

Ekstrenizi kontrol edin, şüpheli işlemlerde bankanızı arayın, form doldurun 2 aya kadar sonuç olumlu olarak döner. Bu süreç "chargeback" veya "ters ibraz" şeklinde de anılıyor. Özellikle adrese teslim edilen fiziksel ürünlerde suçluyu bulmak daha kolay. Banka daha sonra mahkeme sürecini takip ediyor taraf olarak sizin bir ilginiz kalmıyor. Kart numaralarının çalınması çok kolay. Her yerde veriyoruz sonuçta insanların eline. Sitelerde bunları kaydediyor.

Normal şartlarda siteler bu bilgileri kayıt altına almıyor olmalı. Çünkü kredi kartı bilgisi gerçekten büyük güvenlik gerektiren bir bilgi, sadece mastercard gibi bir altyapıya güvenmek lazım. Orada da sitedeki hesap çalındığında, kişi girip yeni adres ekleyerek adınıza işlem yapabiliyor.

Trendyol çakallık yaparak, alışveriş tamamlandığında, küçük yazı ile kredi kartı bilgilerini kaydetmek istiyoruz gibi bir ibare çıkarıyor. Okumayan herkes alışverişi tamamlamak için tamam yapıp geçiyor. 3d secure aktif olmadığı bu tarz sitelerden alışveriş yapmadan önce çok dikkatli olun.
legendary
Activity: 2562
Merit: 1482
İş bankası ise "kart numaranızı korumak sizin göreviniz" diyor kapatıyor mevzuyu. Öyle bankayı kullanmamak da benim görevim.

Henüz sadece 1 kere fiziksel olarak kullandığım (AVM içerisinde büyük bir mağazada) İş Bankası kredi kartım ile yurtdışından 30'un üzerinde alışveriş yapılmıştı. Her biri yaklaşık 1-2 dolarlık harcamalar olduğu için kaybım çok olmadı ve banka harcama itiraz formu doldurarak 2 ay sonunda paramı geri almıştım. Henüz hiç kullanılmamış kart olduğu halde böyle bir şeyle karşılaşınca İş'ten soğumuştum. Birkaç ay önce kartı tamamen kapattırdım ve rahatladım.

Yıllardır kullanmanın verdiği alışkanlık ile kullanıyordum ama bankaya hiç güvenim kalmadı, şu an çok mutluyum
legendary
Activity: 1848
Merit: 1727
Be A Hope
bundan 4-5 ay kadar önce hadi adını da verelim Garanti bankası kullandığım kredi kartına çalınma, şüpheli işlem gibi durumlarda aylık ekstre tutarının %2'si kadar fark ödeyerek sigorta yapma teklifiyle aramıştı. bi de özellikle küçümseyerek söylüyor sadece %2 diyor.

Kendi hukuki hakkınızı kullanmanız için sizden ayrıca sigorta mı yapmanızı istiyor. Asıl dolandırıcı böyle bir teklifi yapan kişiler olur bence Smiley Belki yanlış anlamışsınızdır hocam. Kartınızdan bilginiz dışında para çekildiğinde bunu banka harcama itirazı yolu ile geri iade etmek zorunda. Tabi dediğim gibi süreci takip etmeyen bankalarla hiç bir şekilde çalışmamak lazım.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1068
bundan 4-5 ay kadar önce hadi adını da verelim Garanti bankası kullandığım kredi kartına çalınma, şüpheli işlem gibi durumlarda aylık ekstre tutarının %2'si kadar fark ödeyerek sigorta yapma teklifiyle aramıştı. bi de özellikle küçümseyerek söylüyor sadece %2 diyor. şahsi kartı iş icabı da kullandığımdan aylık ekstreler 8-9bin altında gelmediğinden bütçede ilave min. 150tl yük bindirmemek için istemiyorum deyip geçiştirmiştim.  bana herhangi bir harcamaya itiraz etmemle birlikte süreç bağımsız sigorta kapsamında ödemenin iade edileceğini taahhüt etmişti.

çalıntı kredi kartları ile malesef ülkemizde uygulanan prosedür çok zayıf. geçen yıl e-ticaret sitesi bir müşterimizin sitesinden çalıntı kredi kartı ile işlem yapılıp ürün teslimatı kargo şubesinden alınarak yapılmış. kartın asıl sahibi itirazı ile banka parayı eticaret sitesi sahibinin hesabından chargeback ile geri çekti ama bizim eticaretçi müşteri gönderdiği ürünle kaldı. ödeme 3D yapılmış, ürünü alan belli ip kayıtları var. ama bu başka bir dava konusu olduğundan işletme sahibi bunlarla mı uğraşacam ben deyip bu yıl siteyi kapattı Smiley
legendary
Activity: 1848
Merit: 1727
Be A Hope
3d secure olmadan yapılan bütün harcamalar için harcama itirazında bulunabilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Bazı bankalar bu konuda kullanıcıyı mağdur ediyor, iş bankası gibi. O yüzden ilişkimi kestim o bankayla. Finansbankası bu durumlarda kullanıcının haklarını savunuyor sonuna kadar, olumlu da sonuç veriyor.

Ekstrenizi kontrol edin, şüpheli işlemlerde bankanızı arayın, form doldurun 2 aya kadar sonuç olumlu olarak döner. Bu süreç "chargeback" veya "ters ibraz" şeklinde de anılıyor. Özellikle adrese teslim edilen fiziksel ürünlerde suçluyu bulmak daha kolay. Banka daha sonra mahkeme sürecini takip ediyor taraf olarak sizin bir ilginiz kalmıyor. Kart numaralarının çalınması çok kolay. Her yerde veriyoruz sonuçta insanların eline. Sitelerde bunları kaydediyor.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
hiçbir zaman kredi kartımı hicbir siteye kaydetmiyorum. Bence dunyanın en gereksiz işi kartı siteye kayıt etmek. her sefer bilgilerini girsen max 30saniye alıyor.eğer bu bilgilerde patlatıldıysa sıkıntı ama tahminim sadece kayıtlı kartlar patlatılmıştır.
Yanlış anlamadiysam bu sitelerde kaydetmesen bile bir şekilde kayıt altına aliniyormus. Yani sıkıntı en başta burada. Ben genelde sanal kart kullanıyorum ama bazen direkt kredi kartını kullanmam gerekiyor. Orada kart bilgilerini kaydetmesem bile patlama ihtimali söz konusu. Ben 1-2 hafta içinde bütün kartlarını yeniden cikartacagim. Gotu saglama alayım da.
sr. member
Activity: 710
Merit: 255
hiçbir zaman kredi kartımı hicbir siteye kaydetmiyorum. Bence dunyanın en gereksiz işi kartı siteye kayıt etmek. her sefer bilgilerini girsen max 30saniye alıyor.eğer bu bilgilerde patlatıldıysa sıkıntı ama tahminim sadece kayıtlı kartlar patlatılmıştır.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1291
Yeni bir şey değil bu, bazi sitelerde fresh cc bulmak borsadan btc satin almaktan kolay.
Trendyol veya Morhipo’nun tahminimce 460 bin değil, milyon müşterisi vardir. Bu nedenle phishing ile ele geçmiştir.
hero member
Activity: 1111
Merit: 525
CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!
bunların içinde heralde hepimizin kredi kartı vardır. yarım milyon adet kredi kartından bahsediyoruz illa bizim de kartımız vardır içinde, ne diyelim allah sabır versin çaldıranlara. çünkü genelde çalınana kartlarda tırtıklama yapılıyor yani 40 tl 30 tl 100 tl çekiliyor fark edilmiyor bu şekilde

Son zamanlar birçok tanıdığımın hesaplarından dediğiniz gibi meblağlar çekiliyordu misal bir tanıdığımdan 3 seferde 600 tl den 1800 tl çekilmiş bunda herhangi bir mesaj falan yok ama 2 tl lik bir işlem için mesaj geliyor bankayı arıyor diyorlar böyle işlem olmuş bugün diye iptal ettirmeye uğraşıyordu. Sıkıntı olabildiğincr işlemlere kapalı bırakmakta fayda var kartları
sr. member
Activity: 840
Merit: 300
bunların içinde heralde hepimizin kredi kartı vardır. yarım milyon adet kredi kartından bahsediyoruz illa bizim de kartımız vardır içinde, ne diyelim allah sabır versin çaldıranlara. çünkü genelde çalınana kartlarda tırtıklama yapılıyor yani 40 tl 30 tl 100 tl çekiliyor fark edilmiyor bu şekilde
hero member
Activity: 1111
Merit: 525
CryptoTalk.Org - Get Paid for every Post!
Bizde sıkıntı olacağını sanmıyorum, limitler full kullanıldığı için.. Çalan adam acır belki bir kısmını kapatır😉

Avukatların en çok iş yaptığı nokta budur herhalde dosyanız bize intikal etti davalık olmuyorsanız bla bla bla şeklinde 😂😂

Tabi şakası bir yana kartlarımın internet alışverişi mail ordera kapalı olması ve sadece sanal kart kullanımıyla bir nebze içim rahat. Sadece limit atarken dikkatli olmam gerek
full member
Activity: 156
Merit: 170

O zaman tüm kartları yenilemek lazım. Evet büyük bir maliyet ama burada sonrasındaki süreci düşünmek lazım. Yani iyi bir risk analizi yapılmalı.
Müşterilerin bilgisi dışında yapılan işlemler dolayısıyla oluşacak zarar mı büyük yoksa kart yenileme masrafları mı?
Mesela bildiğim kadarıyla ülkemizde en çok kartı kullanılan banka Garanti bankası. Onlar için kart yenileme çok maliyetli olabilir. Ama sadece bunu değil imajı da düşünmek lazım.

Bir de bir çok alışveriş platformu, kartlar üzerindeki bilgiler ile isim-soyisim eşleştirmesini yapmıyor. O zaman bunu yapmak üzere bir çalışma yapılması gerekir bence. Sonuçta 1 harf bile ek güvenlik olarak eklenmiş olsa çok büyük olasılık hesabı yarattırır. Ya da CVV'ye ek bir katman daha oluşturulabilir.

Kredi kartınızı çaldırmadığınız veya böyle olaylarda bilgilerinizi kaptırmadığınız sürece son derece güvenlidir ancak kaptırırsanız içinizde kuşku kalmaması için değiştirmeniz elbette önemli.  CVV ye ek olarak bir katman oluşturulmuş durumda aslında alışveriş sonrasında onaylamanız için sms veya bkm(Bankalararası kart merkezi) üzerinden kodlu giriş sistemi, yine bazı bankaların uyguladığı sayfa yönlendirmeli kod giriş sistemi var. bütün bunlarla uğraşmak yerine en başa dönüp kredi kartınıza sanal kart ekleyerek ve ihtiyacınız dahilinde limit tanımlayarak bütün riskleri sıfıra indirebilirsiniz.
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
Bu kredi kartlarının nasıl bir algoritma ile üretildiğini hep merak etmişimdir. Ve sanırım olay bu algo'yla ilgili.

Luhn Algoritması Olarak geçiyor ama algoritma ile ürteseniz bile tarih ccv bilgileri banka tarafından atanıyor.

Visa, Mastercard, American Express gibi kartların belli başlangıç numaraları var bunun için şu adresi kontrol edebilirsiniz. Burada önemli olan nokta şu 2122 2222 2222 2222 gibi bir numara ürettiniz ama bu kart numarası dünyada hangi ülkede ve hangi bankada olduğunu bilmeniz imkansız ve dahası kredi kart numarasını bulsanız bile banka henüz son kullanma tarihi ve diğer bilgileri vermediği için kullanmanız imkansız. bu nedenle algoritma size sadece tüm olasılıkları verir ama aradan aktif olanları bulup çekmeniz çok çok zor.

O zaman tüm kartları yenilemek lazım. Evet büyük bir maliyet ama burada sonrasındaki süreci düşünmek lazım. Yani iyi bir risk analizi yapılmalı.
Müşterilerin bilgisi dışında yapılan işlemler dolayısıyla oluşacak zarar mı büyük yoksa kart yenileme masrafları mı?
Mesela bildiğim kadarıyla ülkemizde en çok kartı kullanılan banka Garanti bankası. Onlar için kart yenileme çok maliyetli olabilir. Ama sadece bunu değil imajı da düşünmek lazım.

Bir de bir çok alışveriş platformu, kartlar üzerindeki bilgiler ile isim-soyisim eşleştirmesini yapmıyor. O zaman bunu yapmak üzere bir çalışma yapılması gerekir bence. Sonuçta 1 harf bile ek güvenlik olarak eklenmiş olsa çok büyük olasılık hesabı yarattırır. Ya da CVV'ye ek bir katman daha oluşturulabilir.
full member
Activity: 156
Merit: 170
Bu kredi kartlarının nasıl bir algoritma ile üretildiğini hep merak etmişimdir. Ve sanırım olay bu algo'yla ilgili.

Luhn Algoritması Olarak geçiyor ama algoritma ile ürteseniz bile tarih cvv bilgileri banka tarafından atanıyor.

Visa, Mastercard, American Express gibi kartların belli başlangıç numaraları var bunun için şu adresi kontrol edebilirsiniz. Burada önemli olan nokta şu 2122 2222 2222 2222 gibi bir numara ürettiniz ama bu kart numarası dünyada hangi ülkede ve hangi bankada olduğunu bilmeniz imkansız ve dahası kredi kart numarasını bulsanız bile banka henüz son kullanma tarihi ve diğer bilgileri vermediği için kullanmanız imkansız. bu nedenle algoritma size sadece tüm olasılıkları verir ama aradan aktif olanları bulup çekmeniz çok çok zor.

Edit : ccv - cvv

Pages:
Jump to: