Pages:
Author

Topic: Γιατί χρειάζεται 5-10 confirmations ? - page 2. (Read 2458 times)

member
Activity: 119
Merit: 10
My passion in life is to help people.
Πόσος χρόνος χρειάζεται περίπου για 5-6 confirmations?
legendary
Activity: 910
Merit: 1000
Βασικά υπάρχει ένας όρος που ονομάζεται "Double Spend"

Τα πολλά confirmations είναι για να αποφύγεις τυχόν double spent. Δηλαδή αγοράζω κάτι από εσένα, σου στέλνω τα bitcoins, αλλά παράλληλα μπορώ τα ίδια bitcoins να τα στείλω και σε κάποιον άλλο, οπότε...

Δεν έχω καταλάβει ακόμη αλλά ούτε και γνωρίζω πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Στην ουσία λοιπόν, τα 3 confirmations δεν είναι τίποτα άλλο, από την επιβεβαίωση ότι τα bitcoins αυτά "κλειδώνουν" και δεν μπορούν να ξαναχρησιμοποιηθούν από τον ίδιο που τα έστειλε.

Ελπίζω να τα λέω σωστά!  Tongue
full member
Activity: 456
Merit: 102
The Premier Digital Asset Management Ecosystem
Γεια σας

Είμαι νέος στα Bitcoins και προσπαθώ να μάθω τα βασικά Smiley

Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί λένε ότι χρειάζονται 5-10 confirmations για να είσαι σίγουρος για τα χρήματα ότι θα τα πάρεις?

Υπάρχει τρόπος δηλαδή στα 2-3 confirmations να τα ζητήσεις πίσω και να μην πάνε στον προορισμό τους?

Ευχαριστώ

Γεια σου @pamamolf

Απαντησεις στις Ερωτησεις σου
 
Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί λένε ότι χρειάζονται 5-10 confirmations για να είσαι σίγουρος για τα χρήματα ότι θα τα πάρεις?

Κανονικα με 3 confirmations εισαι ενταξει αλλα οταν το ποσο ειναι πανω απο 30€ καλυτερα
να περιμενεις για 6 confirmations

Υπάρχει τρόπος δηλαδή στα 2-3 confirmations να τα ζητήσεις πίσω και να μην πάνε στον προορισμό τους?

Οχι απο την ωρα που τα εχεις στειλει εχουν αρχισει να πηγαινουν και δεν τα εχεις πια
απλα μερικες φορες αργουν να βγουν τα νεα Block και δεν μπορεις να τα στειλεις γρηγορα..
member
Activity: 119
Merit: 10
My passion in life is to help people.
Γεια σας

Είμαι νέος στα Bitcoins και προσπαθώ να μάθω τα βασικά Smiley

Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί λένε ότι χρειάζονται 5-10 confirmations για να είσαι σίγουρος για τα χρήματα ότι θα τα πάρεις?

Υπάρχει τρόπος δηλαδή στα 2-3 confirmations να τα ζητήσεις πίσω και να μην πάνε στον προορισμό τους?

Ευχαριστώ
Pages:
Jump to: