Pages:
Author

Topic: 500 TL kağıt para basılması gerekliliği (Read 415 times)

member
Activity: 160
Merit: 10
Arkasında AKP logosu önünde de genel başkanlarının fotoğrafı olmalı. Kaldırsınlar artık o rezilliğin üstündeki Gazi'nin fotoğrafını. Hatta yazsınlar logonun altına "Onlar Konuşur AK Parti Yapar" diye. Bir de utanmadan cahil seçmenlerini bir TL bilmem kaç Japon Yeni yapıyor diye kandırıyorlar. Yahu Japon Yeni son elli yılda dolar karşısında iki kat değerlenmiş. Bir dolar isterse 10 milyon TL olsun ama 50 yıl sonra da aynı olsun.
full member
Activity: 1400
Merit: 161
Ülkede her şeyin fiyatı arttığı için mantıklıymış gibi geliyor ama nakit olarak para eskisi kadar kullanılmamaya başlandı artık. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte genellikle online ödeme veya kredi kartıyla ödeme işlemleri yapılıyor. İnsanlar maaşlarına dokunmuyor bile bankaya yatırılan para aynı şekilde faturalara alışveriş ödemelerine gidiyor. Bu yüzden boşuna uğraşmaya gerek olmadığını düşünüyorum.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu tarafından 5 liralık madeni para ve 500 liralık banknotların piyasaya sürüleceği iddiası ortaya atılmıştı ilk olarak. İlk duyduğumda şaşırmadığımı da söyleyebilirim çünkü ekonominin durumu ortada. 200 liralık banknotlardan çok daha fazla gerekiyor artık yüklü harcamalarda vs.. 5 liranın da artık bir değeri kalmadığı için madeni para haline getirilmesi normal karşılanırdı. Ama Şahap Kavcıoğlu böyle bir hazırlığın olmadığını söyleyerek iddiaları yalanladı şimdilik. Ama bence boşuna atılmadı bu iddia ortaya diyorum ben.

Her zamanki gibi nabız yokluyorlar bunu yıllardır yapıyorlar tepki yoksa devam tepki varsa bu ortalığa atılan bir yalan deyip geçiştiriyorlar.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu tarafından 5 liralık madeni para ve 500 liralık banknotların piyasaya sürüleceği iddiası ortaya atılmıştı ilk olarak. İlk duyduğumda şaşırmadığımı da söyleyebilirim çünkü ekonominin durumu ortada. 200 liralık banknotlardan çok daha fazla gerekiyor artık yüklü harcamalarda vs.. 5 liranın da artık bir değeri kalmadığı için madeni para haline getirilmesi normal karşılanırdı. Ama Şahap Kavcıoğlu böyle bir hazırlığın olmadığını söyleyerek iddiaları yalanladı şimdilik. Ama bence boşuna atılmadı bu iddia ortaya diyorum ben.
hero member
Activity: 756
Merit: 701
Merkez Bankası konuya açıklık getirdi ve öyle bir ihtiyacın olmadığını söyledi. Halkın böyle bir beklentisi de olmadığını belirttiler.

-Bekliyoduk la ben halk değil miyim Cheesy

Haberin detayına ulaşabilirsiniz;

https://www.sondakika.com/ekonomi/haber-merkez-bankasindan-500-tl-lik-banknot-14905231/
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
Bence 500 türk lirası az 1000 türk lirası basılması lazım. 500 de erir ki bir çıkmaya ama 1kyı biraz daha zor eritirsin bunu 2klık banknot yaparsak iş daha da zorlaşır. Ozaman en iyisi 2klık basmak.
full member
Activity: 700
Merit: 134
Para basmak çözüm değil eğer çözüm bulmak istiyorlarsa para basmak değil basılmış olan paranın değerini korumak üzerine çalışmalar yaparlardı ama onu da yaptıkları yok (: 500 liralık banknotların çıkacağı artık sanırım kesinleşti herkes bununla ilgili konuşmaya başladı ayrıca para ile ilgili tasarım görselleri de paylaşılıyor resmi mi bilmiyorum ama yeni para yolda Smiley
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Paraya değer katmakla uğraşmadıkları sürece 500-1000 TL de basılır yetmezse 5000 de basılır. 200 TL 1 Ocak 2009 yılında basıldı ve 200 TL ile 131 dolar alınabiliyordu bu günler 13,5 dolar ancak alabiliyor. 13 senede ekonomik olarak ne kadar büyüdüğümüz geliştiğimiz ortada.
jr. member
Activity: 36
Merit: 11
Mevcut En büyük banknotuyla pazardan bile bir çift ayakkabı alınamadığını düşününce 500 de olur 5000 de, farketmez. Uzatmaları oynuyoruz artık, 90larda yaşandığında en azından baştakiler olanı biteni kabul ediyor, 3-4 ayda bir maaşlar düzenleniyordu. Şimdi kendi sürreal dünyalarında ehonomi hala çoh eyi.  Roll Eyes
hero member
Activity: 756
Merit: 701
Paraların basım maliyetlerinden başladı olaylar ama asla neden değer kaybettiği konuşulmadı ülkede. Basarız 500 de 1000 de, daha çok basarız bu gidişle.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
Vayyyy beeee, surda 8 ay önce 100 lira bozdurunca hemen bitiyo nereye gidiyor anlamıyorum geyigini 200 liraya tam oturtmaya çalışırken hooop 500 liraya terfi edicez desene😂

500 lira basmak daha kolay hocam 5 lira ile 500 lirayı aynı kağıttan imal edecekler. üzerlerindeki desen farklı olup rakama da 500 diye girdikleri zaman ülkede rahatça para basılacak bir de bu açıdan düşün. insanlar aslında tüketiciyi düşünmüyor şu an nasıl kısa yoldan para basarım derdine girmiş olmalılar. 200 liradan 5 tane basınca 1000 lira ederken şimdi aynı kağıtı 2 kere kullanacaklar bir de bu açısı var işin.
legendary
Activity: 966
Merit: 1047
#SWGT CERTIK Audited
Başlığı açan arkadaştan ricam, bu ileri görüşlülük ile bir iki iddia tahmini filan söyleyebilir mi, şakası bir yana tebrik ediyorum. Tabi diğer yandan ülke adına gerçekten kötü bir durum. Enflasyonun yarattığı ve hissettirdiği durum ortada. Ama ekonomi böyle yönetilirse 5 lira nasıl bozuk para olduysa 10 lirada olur 20 lirada bozuk para olur.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Vayyyy beeee, surda 8 ay önce 100 lira bozdurunca hemen bitiyo nereye gidiyor anlamıyorum geyigini 200 liraya tam oturtmaya çalışırken hooop 500 liraya terfi edicez desene😂
copper member
Activity: 644
Merit: 269
Gerçekten ileri görüşlüymüş başlığı açan arkadaş. Ayrıca ben dahil herkesin beklediği şey gerçek oldu. 5 lira artık madeni para oluyor. Ben kağıt 5 liranın basımını da durduracaklar diye tahmin ediyorum. Hayırlı olsun hepimize. Ben sözümün de arkasındayım bence 10 liranın da bozuk para versiyonu çıkmalı çünkü onun da kullanımı artık bu hale geldi. Yani boş bir kullanım alanı mevcut. 10 lira kolay harcanıyor.

Bence de öngörüsü yüksek bir kişiymiş konuyu açan. Madeni 5 lira ile kağıt 500 lira basımı talimatı verilmiş. 500 lira neyse de madeni 5 lira benim için çok iyi bir adım oldu. Kağıt 5 TL tedavülde bulmak zaten çok zor. Para üstü vermek bizim için zorlaşıyordu. 5 liranın da bir anlamı kalmadığı için daha iyi bir adım gördüm.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
Gerçekten ileri görüşlüymüş başlığı açan arkadaş. Ayrıca ben dahil herkesin beklediği şey gerçek oldu. 5 lira artık madeni para oluyor. Ben kağıt 5 liranın basımını da durduracaklar diye tahmin ediyorum. Hayırlı olsun hepimize. Ben sözümün de arkasındayım bence 10 liranın da bozuk para versiyonu çıkmalı çünkü onun da kullanımı artık bu hale geldi. Yani boş bir kullanım alanı mevcut. 10 lira kolay harcanıyor.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1042
Artık para basılmasın bir zahmet. Dediğiniz şekilde para basılırsa paranın değeri gitgide erir. Paranın değeri daha ne kadar eriyecek merak ediyorum. Nereye varacak bu işin sonu? Basılan her para, elimizdeki paranın daha çok değer kaybetmesi demek oluyor.
Paramız en düşük seviyesinde daha ne kadar düşecek ki demişti sayın bakan hatırlarsınız hatırlamayan veya hatırlamak istemeyenler için,
https://twitter.com/t24comtr/status/1506173834717761537

Bu açıklamayı yapan bir bakan hemde Hazine ve Maliye Bakanı daha neyi tartışıyoruz ki...

Kur korumalı mevduat hesabı iptal edilsin 30 liraya kadar çıkar tek başına doları tutmuyor ancak psikolojik olarak etkiliyor hocam yani bakanın söylediğini çok takmamak lazım en düşük değerinde dedikten sonra eminim şu an dolarları kenarda bekliyordur hatta türk lirasına sahipse onu bile dolara çevirmiştir
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Çok zorunlu olmaz ise üstümde hiç nakit taşımam. Kağıt paralardan bana garip kötü kokular gelir hep. Kağıt para kokusunu hiç sevemedim. Plastik para oldum olası hoşuma gitmiştir. 1997 yılından beri kredi kartı kullanıyorum. Şimdiye kadar hiç sıkıntım olmadı. Yıllar içinde yaşadığım tek sıkıntı, indirim yapacak olan satıcı kredi kartını görünce bundan vazgeçmesi. Bunu yok sayarsanız ben yıllardan beri parayı kullanmıyorum. Plastik para yada nakit para enflasyon etkisi hepsine aynı.
legendary
Activity: 1722
Merit: 1630
Yavaş yavaş fiziksel paralara bağımlılığımızın biteceği bir dünyada bizim hala daha fazla kağıt ya da madeni para basma gibi konuları konuşuyor olmamız ne kadar üzücü. Ekonomimizin kötü olmasının beraberinde getirdiği sonuçlardan birisi bu da ne yazık ki. Ayrıca ne kadar fazla para basarsak o kadar da kötü olacak enflasyon açısından. Zaten yüzde 100 civarlarında gerçek enflasyon oranlarından bahsedildiği bir ortamda biz daha da kötüleştirecek adımlar attığımız sürece değişen bir şey de olmayacak iyi yönde.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Artık para basılmasın bir zahmet. Dediğiniz şekilde para basılırsa paranın değeri gitgide erir. Paranın değeri daha ne kadar eriyecek merak ediyorum. Nereye varacak bu işin sonu? Basılan her para, elimizdeki paranın daha çok değer kaybetmesi demek oluyor.
Paramız en düşük seviyesinde daha ne kadar düşecek ki demişti sayın bakan hatırlarsınız hatırlamayan veya hatırlamak istemeyenler için,
https://twitter.com/t24comtr/status/1506173834717761537

Bu açıklamayı yapan bir bakan hemde Hazine ve Maliye Bakanı daha neyi tartışıyoruz ki...
member
Activity: 99
Merit: 20
Bence mesele bu şekilde çözülmez. Kökten çözüm lazım. Parayı komple ortadan kaldırmak lazım. Dijitalleştirmek lazım. Böylece para çalınma riski azalır ve israftan kurtuluruz. Sonra da sonuna sıfır at, sonundan sıfır sil naparsanız yapın. Bence asıl sorun paramızın değerinin yeterince bilinememesi. Paramızın değeri bu kadar da düşük olmamalı.
Pages:
Jump to: