Pages:
Author

Topic: Açgözlülük - page 2. (Read 228 times)

legendary
Activity: 2156
Merit: 1069
January 26, 2021, 05:14:25 AM
Açgözlülüğün temelinde yatan şey insan nefsidir insan nefsini terbiye ettiği müddetçe açgözlülüğü bırakır eğer terbiye edilmemiş bir nefis varsa açgözlülük sınır tanımaz şekilde gider nefis nasıl terbiye edilir bünyeden bünyeye değişir tam olarak kimse terbiye edemez bence ki her insan da az da olsa açgözlülük vardır daha fazla kazanma hırsı gibi
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 26, 2021, 04:42:55 AM
Aç gözlü olan aç gözlü olduğunu bilir mi. Durumunu görüp ona anlatmaya çalıştığın zaman bunu kabullenir ve seni takdir eder mi. Böyle bir durumu yaşayan gören var mı.  Etrafınızda mal sahibi olup yardımda bulunan kişiye enayi diyerek bakan kimseleri mutlaka görmüşsünüzdür. Yardım severlik bunun panzehiri. Bunu çoğalttıkça diğeri azalacaktır.
member
Activity: 1008
Merit: 19
Backed.Finance
January 25, 2021, 03:58:08 PM
Aç gözlülük büyük günah olmakla birlikte insan fıtratının doğal bir sonucudur. Eftal olan bu tıyneti terbiye etmek köreltmek ve palaşmak kannat gibi hasletlere dönüşmesini sağlamaktır ancak bunu başarabilen kimler vardır ki zor zanaat zor.
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
January 25, 2021, 03:56:43 PM
Açgözlülük kadar kötü bir şey yok. Benim bir arkadaşım var gerçi kestim konuşmayı. Yani artık arkadaşım değil. Adam açgözlülünün önde gideniydi. Bir de çığır açmıştı açgözlülükte. Artık milletin parasına göz dikmeye başladı. Arkadaş ortamındayız ya senin şu kadar paran vardır diğerine biraz bir şey ısmarla para çok diye açgözlülükten ve milletin parasına göz dikmesinden kestim arkadaşlığımı.

İyi yapmışsınız  hocam. Bu tarz adamlar yanımda olsa ne olmasa ne?
Babamın bir lafı vardır. Varlığı bolluk, yokluğu darlık mı oğlum derdi. Ayni o hesap. Koy ver gitsin
sr. member
Activity: 1022
Merit: 306
January 25, 2021, 03:52:01 PM
"aç doyar aç gözlü doymaz" diye boşuna dememiş atalar. çok güzel bir söz bence. anlamlı sözler konusu vardı oraya da yazılabilir. aç gözlü insan ölene kadar doymaz.

tolstoy'un da o hikayesini bilirsiniz, hükümdar adama demiş güneş batana kadar koş koşabildiğin kadar tarla senin, adam koşmuş koşmuş aç gözlülükten hiç durmamış en sonunda güneş batmış ama adam çatlamış ölmüş.
o hesap...
full member
Activity: 588
Merit: 125
January 25, 2021, 03:49:12 PM
Açgözlülük kadar kötü bir şey yok. Benim bir arkadaşım var gerçi kestim konuşmayı. Yani artık arkadaşım değil. Adam açgözlülünün önde gideniydi. Bir de çığır açmıştı açgözlülükte. Artık milletin parasına göz dikmeye başladı. Arkadaş ortamındayız ya senin şu kadar paran vardır diğerine biraz bir şey ısmarla para çok diye açgözlülükten ve milletin parasına göz dikmesinden kestim arkadaşlığımı.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
January 25, 2021, 03:40:47 PM
Hristiyan inanışına göre 7 ölümcül günahtan biridir. Aynı şekilde İslam dininde büyük günahlar arasındadır. Açgözlü olmayınız efendim. Her daim ağır başlı alçakgönüllü tevazuyu elden bırakmadan bir yaşam sürmek gerekir.
Pages:
Jump to: