Pages:
Author

Topic: Adres imzalama nedir? - page 2. (Read 1556 times)

sr. member
Activity: 308
Merit: 253
July 01, 2017, 01:07:22 PM
Öncelikli olarak cüzdan değil ADRES'in kontrolü. Bir cüzdanda milyonlarca adres olabilir.
Bir çok şey için mesaj imzalanabilir.
X kişisi Y kişisine 100 btc'yi 1 milyon tl'ye satmayı vaat ettiğinde,Y kişisi X kişisinden 100 BTC içeren adresiyle mesaj imzalamasını isteyebilir. Bu da karşıdaki kişinin dolandırıcı olma olasılığını düşüren bir faktördür.

Konuyu açan üye adres imzalama diye doğru bir şekilde sormuş fakat cevapta verdiğim linklerde Cüzdanlar için imzalama anlatıldığından olay cüzdan imzalama gibi görünmüş, sonra konu cüzdan üzerinden gitmiş.

Elbette doğrusu mesajı Private key ile(yani adrese özel) imzalamaktır/şifrelemektir.

Fakat satıcının 100 BTC içeren bir adresi imzalamasının dolandırıcılık riskini azalttığı fikrine katılmıyorum, sadece 100 BTC lik işleme açık bir adres sahibi olduğunu gösterir.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
July 01, 2017, 09:49:01 AM
Electrum için:
Tools > Sign/Verify Message

Address: Buraya mesaj imzalamak istediğiniz cüzdanın içindeki adresinizi yazın

Sign dedikten sonra cüzdan şifrenizi soracak, onu girin. Signature bölümünde imzanız oluşturuldu.
legendary
Activity: 1176
Merit: 1013
DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!
July 01, 2017, 09:35:15 AM
Öncelikli olarak cüzdan değil ADRES'in kontrolü. Bir cüzdanda milyonlarca adres olabilir.
Bir çok şey için mesaj imzalanabilir.
X kişisi Y kişisine 100 btc'yi 1 milyon tl'ye satmayı vaat ettiğinde,Y kişisi X kişisinden 100 BTC içeren adresiyle mesaj imzalamasını isteyebilir. Bu da karşıdaki kişinin dolandırıcı olma olasılığını düşüren bir faktördür.
sr. member
July 01, 2017, 08:37:52 AM
Cüzdan için mesaj imzalamak diye bir zorunluluk/gereklilik yok.

Fakat ihtiyaç olabilir diye geliştirilmiş bir şifreleme/mesajlaşma yöntemi. Özellikle NXT kullananlar bu şifreli mesaj olayına daha aşinadır.

Bu işlemin cüzdandaki coinleri harcamak veya biriktirmekle bir alakası da yoktur.
full member
Activity: 602
Merit: 122
June 30, 2017, 03:23:00 PM
Cüzdanın senin kontrolünde olduğunu göstermenin bir yolu.

Şu adreste

https://support.slushpool.com/article/36-how-to-sign-a-message-with-your-bitcoin-address

farklı cüzdanlara ait mesaj imzalama (yardım)linkleri verilmiş.

Anladım da neden bir cüzdanın benim olduğunu insanlara kanıtlamak zorunda kalayım ki o zaman anonimliğin ne anlamı kalıyor ? Buna neden ihtiyaç duyar insan. Cüzdan seninse zaten istediğin zaman harcayamıyor musun?
sr. member
June 30, 2017, 03:07:09 PM
Cüzdanın/adresin senin kontrolünde olduğunu göstermenin bir yolu.

Şu adreste

https://support.slushpool.com/article/36-how-to-sign-a-message-with-your-bitcoin-address

farklı cüzdanlara ait mesaj imzalama (yardım)linkleri verilmiş.
full member
Activity: 602
Merit: 122
June 30, 2017, 07:03:30 AM
Arkadaşlar okuduğum bazı konularda sık sık görüyorum bu adres imzalama vs olayı tam olarak nedir nasıl yapılır bilgisi olan var mı acaba?
Pages:
Jump to: