Pages:
Author

Topic: Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. Halka Arz (AGROT) - page 2. (Read 349 times)

hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Bu gün dağıtım başlamış. İş bankası 100 adet girene 76 tane vermiş. Benim vakıflar bankası olduğu için hep bir gün geriden geliyor açıklamaları. Ben de 100 tane istemiştim bakalım vakıflar banlası ne kadar verecek. Bireysele %70 diyordu iş bankasına göre %76 olmuş durumda. Bu tarz fazla dağıtımın sebebi aracı kurumlara aynı oranda verilmemsi sanırım. Verilen miktarı kendi içlerinde birazdaha farklı dağıtıyorlar gibi.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
Halka sonuçlarını aşağıya ekliyorum.
halka arzında,arz edilen toplam payların %5''inden fazla pay alan gerçek veya tüzel kişi bulunmamaktadır.
Kurumsal yatırımcılardan en fazla 4.5 milyon lottan fazla alan olmamış beyanı var.

Halkaarz.com sitesinde paylaşılan bilgilerde bu hisse için 30 milyon lot yurtdışı kurumsal yatırımcılara ayrıldığı belirtilmişti bende bu sebeple bu halka arza katılmamayı tercih ettim sebebi ise kurumsal yatırıcılara çok fazla hisse veriliyor olması, kurumsal yatırımcılar eşit pay almış olsalar kurum başına 687 bin lot yapıyor kısaca çok fazla tavan gitmesini beklemiyorum.

Böyle kurumsallara çok fazla hisse dağıtan firmalar güven vermiyor. Yine de %50 verse bile yeterli mantığıyla hareket edip ben giriş yaptım. 390 liralık dağıtım yapmışlar yeter zaten zarar etsek ne kadar zarar ederiz ki? Doğalgazı açtığımız bu aylarda doğalgaz faturasının yarısı arzlardan karşılansa yeter bana. Elbette doğalgaz fiyatlarına da bakacağız son zamlardan sonra kışın doğalgaz fiyatı hakkında şu an pek bir bilgim yok.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Halka sonuçlarını aşağıya ekliyorum.
halka arzında,arz edilen toplam payların %5''inden fazla pay alan gerçek veya tüzel kişi bulunmamaktadır.
Kurumsal yatırımcılardan en fazla 4.5 milyon lottan fazla alan olmamış beyanı var.

Halkaarz.com sitesinde paylaşılan bilgilerde bu hisse için 30 milyon lot yurtdışı kurumsal yatırımcılara ayrıldığı belirtilmişti bende bu sebeple bu halka arza katılmamayı tercih ettim sebebi ise kurumsal yatırıcılara çok fazla hisse veriliyor olması, kurumsal yatırımcılar eşit pay almış olsalar kurum başına 687 bin lot yapıyor kısaca çok fazla tavan gitmesini beklemiyorum.

legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
ilginç bir şekilde akbank'ta agrotech'in halka arzı için alım yapılamadı. internette araştırınca akbank'ın konsorsiyumda yer almadığı için arz olayında olmadığını yazmışlar. daha önce başka bir halka arzda da akbank yine yoktu, sanırım vera gyo olabilir. bunun nedenleri ile ilgili bir bilgiye ulaşabilsek fena olmazdı. arkadaşım katılım endeksine uygun olmadığı için belki yoktur dedi. daha önce katılım endeksine uygun olmayan arz gerçekleşti mi diye kontrol etmeye üşendim. 200 lirayı 250 lira yapma hayalimiz böylece erkenden sona erdi.

Valla tam olarak sebeplerini bilmiyorum ama size tavsiyem Garanti Bankasını kullanmanız, bütün halka arzlarda varlar ve mobil uygulamasının ara yüzü iyi yani kullanımı rahat. İlk girdiğimde bu halka arzlara Yapı Kredi ile giriyordum ama bazı halka arzlara katılım orada yoktu ondan dolayı Garantiye geçtim, iyi ki geçmişim de dedim.
full member
Activity: 406
Merit: 188
ilginç bir şekilde akbank'ta agrotech'in halka arzı için alım yapılamadı. internette araştırınca akbank'ın konsorsiyumda yer almadığı için arz olayında olmadığını yazmışlar. daha önce başka bir halka arzda da akbank yine yoktu, sanırım vera gyo olabilir. bunun nedenleri ile ilgili bir bilgiye ulaşabilsek fena olmazdı. arkadaşım katılım endeksine uygun olmadığı için belki yoktur dedi. daha önce katılım endeksine uygun olmayan arz gerçekleşti mi diye kontrol etmeye üşendim. 200 lirayı 250 lira yapma hayalimiz böylece erkenden sona erdi.

Hocam 50 lira kazanabilmenin yolunu ararken 100 liralık ugrasmissin ama😅 katılım endeksine uygunluk ile ilgili yazdiklariniz şaka bir yana benim de kafama takıldı, bankadan bankaya uygulama farklılıkları da olabiliyor demek ki halka arzlarda şirket durumlarına göre, dediğiniz gibi konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaşlar aydınlatırsa bizi güzel olur.

Bazı coinleri bazı borsaların güven gibi sebeplerden dolayı listelememesine benzer bir olay mı acaba. Bu bankada bu hisse için öyle düşünmüş olabilir mi? Halka arzı onaylanmasına rağmen de böyle düşünüp de hareket etmek cesaret ister ama bankadır yapar sonuçta. Aklıma böyle bir sebep geldi herhangi bir yerden okumadım yani bilgi doğru olmayabilir.

Bundan sonrakilerde de bu bankanın yaptığı gibi diğerlerinde de olursa biraz müşteri paslaşma gibi anlaşılabilir. Bizden alamazsınız ama diğer bankadan alabilirsiniz gibisinden. Pek bir mantıklı gelmedi bu olay asıl amacı ne olabilir ki.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293

Hocam 50 lira kazanabilmenin yolunu ararken 100 liralık ugrasmissin ama😅 katılım endeksine uygunluk ile ilgili yazdiklariniz şaka bir yana benim de kafama takıldı, bankadan bankaya uygulama farklılıkları da olabiliyor demek ki halka arzlarda şirket durumlarına göre, dediğiniz gibi konuyla ilgili bilgi sahibi arkadaşlar aydınlatırsa bizi güzel olur.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
hero member
Hocam en az 3 milyon kişi halka arzına katılsa bireysel yatırımcıya kişi başı 40 lot hisse düşer. Tahmini 180-210 TL gibi pay düşmüş olacak. Bu halka arz için kurumsal yatırımcıya da fazla hisse verileceği için çok fazla tavan gitmesini beklemiyorum üç ya da dört tavan sonra muhtemelen tavan bozacaktır. Halka arz sonuçları açıklandığında Yurtiçi ve yurtdışı kurumsal yatırımcıların ne kadar pay aldıklarını göreceğiz. Muhtemelen yurtdışı kurumsal yatırımcı daha fazla pay alacaktır.
sr. member
Gün içinde katıldım. Kaç gün tavan çeker bilmiyorum. Az da olsa birşeyler bırakacaktır. Bakalım gelen gün Agrot için ne getirecek. 5 liradan halka arz edilen bir kagıt. Miktar komik geldi bana. Küçük miktar diye bunun tavanı da insanı gıcık edecek kadar gıdım gıdım gidecektir. Sabrımızı kontrol etmek için mi böyle bir miktar seçtilerki. Yap şunu 50tl falan %10 yapınca miktar 5 lira olsun. Al sana 50 kuruş. Hayırlı tavanlar.

Hocam şu hesaplamaları neden 1 lot fiyatı üstünden yapıyorsunuz halka arzlarda, olay bizim elimize ne kadarlık Lot geçeceği, ister 500 lira olsun lot ister 5 lira, benim elime her türlü 500 liralık lot geçiyorsa kazançlar aynı oluyor.

Çok gideceğini sanmıyorum çünkü halka arzın büyük çoğunluğu kurumsallara satıyor onlar da yüksek meblağlar yatırdıkları için %10-20 gibi oranlara büyük paralar kazanıyorlar.

@MK-74 hocam lot fiyatı söylediğiniz gibi elimize geçecek olan adet sayısını etkiliyor. Bu konuda haklısınız. Ama küçük yatırımcı günlük artış sonucunda yükseliş miktarına bakınca düşük görüp satmama eğilimi içine giriyor. Şimdi 50 kuruş için malmı satılır diye vaz geçiyor. Anlatmaya çalıştığım burada bir ilizyon yaratmaya çalışıyorlar. üç beş tavan sonra satmasınlar biraz daha sistem içinde dursunlar. Ondan dolayı diyorum ki neden 1 lot fiyatı bu k adar düşük.

Hocam hadi lot fiyatı düşük, kişi başı 100 lot düşer mı, hiç sanmıyorum, diyelim 20 düştü, 120 liraya yakın bir bedel eder, 120 ile ne kazanacağız, harcanan zamana bile değmez bence. Ama 100 ve üzeri lot düşeceğini bilsem kesin katılırdim, en azından 150-200 getirene kadar beklerdim.
hero member
Gün içinde katıldım. Kaç gün tavan çeker bilmiyorum. Az da olsa birşeyler bırakacaktır. Bakalım gelen gün Agrot için ne getirecek. 5 liradan halka arz edilen bir kagıt. Miktar komik geldi bana. Küçük miktar diye bunun tavanı da insanı gıcık edecek kadar gıdım gıdım gidecektir. Sabrımızı kontrol etmek için mi böyle bir miktar seçtilerki. Yap şunu 50tl falan %10 yapınca miktar 5 lira olsun. Al sana 50 kuruş. Hayırlı tavanlar.

Hocam şu hesaplamaları neden 1 lot fiyatı üstünden yapıyorsunuz halka arzlarda, olay bizim elimize ne kadarlık Lot geçeceği, ister 500 lira olsun lot ister 5 lira, benim elime her türlü 500 liralık lot geçiyorsa kazançlar aynı oluyor.

Çok gideceğini sanmıyorum çünkü halka arzın büyük çoğunluğu kurumsallara satıyor onlar da yüksek meblağlar yatırdıkları için %10-20 gibi oranlara büyük paralar kazanıyorlar.

@MK-74 hocam lot fiyatı söylediğiniz gibi elimize geçecek olan adet sayısını etkiliyor. Bu konuda haklısınız. Ama küçük yatırımcı günlük artış sonucunda yükseliş miktarına bakınca düşük görüp satmama eğilimi içine giriyor. Şimdi 50 kuruş için malmı satılır diye vaz geçiyor. Anlatmaya çalıştığım burada bir ilizyon yaratmaya çalışıyorlar. üç beş tavan sonra satmasınlar biraz daha sistem içinde dursunlar. Ondan dolayı diyorum ki neden 1 lot fiyatı bu k adar düşük.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
Bu halka arzı hiç sevmedim muhtemelen katılmam bence sizlerde katılmayın tepkimizi ortaya koyalım.

Bireysel yatırımcıya 120 milyon lot

Yurtiçi Kurumsal yatırımcıya 120 milyon lot

Yurtdışı Kurumsal yatırımcıya 60 milyon lot

Yurtdışı Kurumsal Yatırımcı sayısı az olacağı için Yurtiçi Kurumsal Yatırımcılardan tahmini 10 kat daha fazla lot alacaklar. Kısaca 3-4 tavan bile zor gibi görünüyor.

https://halkarz.com/agrotech-yuksek-teknoloji-ve-yatirim-a-s/

Bana kalırsa da hoş bi dağılım yok. Kurumsal yatırımcılara ayrılan pay çok yüksek. Ama 30 günlük fiyat istikrarı sağlanacakmış. Bi de sermayeyi zaten var olan işletmeyi yenilemeye harcayacaklarmış. Yeni bi kapasite artışı yok benim anladığım kadarıyla. Tabi detaylı okuyamadım izahnameyi. Bi göz attım sadece. Ama kapasite artışı olsaydı daha bi iyi olurdu. Sermayeyi daha bi iyi kullanırlardı sanki. Aynı kalmaktansa artması iyidir çünkü.

Ben 70 lot talepte bulundum. Son zamanlarda katılım düştü halka arzlara. Belki daha bi çok pay düşebilir. Ama olsun. Çok bi iyi arz olmadığı için 70 lot yeter bana göre. Fazlasına gerek yok çok.
legendary

hero member
legendary
Cashback 15%
agrotech'i akbank üzerinden almaya çalıştım ama halka arz kısmında yoktu. geçtiğimiz günlerde de başka bir halka arz yine akbank'ta bulunmuyordu. katılım endeksine uygun olmadığı için kuveyt türk bankası'nda da yok. bu tahmini ben yürüttüm. başka bankalarda da hesabım var ama kurumsal yatırımcı sayısı fazla olduğu için almak istemedim. ha bu arada dediğim ikinci hesap için geçerli yoksa bir hesaptan halka arza girdim aç köpek gibi.
hero member
300 liralık gibi alıp yolumuza bakarız ama bunda kurumsal yatırımcıya satış çok fazla. @ZekiBeyy'in de dediği gibi 3-4 tavandan fazlasını görmesi imkansız. yarınlar yokmuş gibi kurumsal yatırımcı insanlar kafasına çakacaktır.

edit: katılım endeksine uygun değilmiş.
yurtiçi kurumsal sayısı yine 90-100 oluyor ama yurtdışı yatırımcı sayısı genelde daha az olduğu için yurtiçi yatırımcının 5-10 katı daha fazla hisse almış oluyor burada eşit dağıtımdan uzak bir dağıtım olduğu için bizler için önemsiz görünen %10-20 artış onlar için gayet yeterli olabiliyor. Dağıtım açıklanınca kime ne düştüğünü daha net görebileceğiz ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır.
sr. member
300 liralık gibi alıp yolumuza bakarız ama bunda kurumsal yatırımcıya satış çok fazla. @ZekiBeyy'in de dediği gibi 3-4 tavandan fazlasını görmesi imkansız. yarınlar yokmuş gibi kurumsal yatırımcı insanlar kafasına çakacaktır.

.

Hocam 5 liralık lot en fazla nereye çıkar, evet katılım endeksine uygun olmaması bazılarının ayağını gazdan çekmesini, dolayısıyla kişi başı dağıtılacak lot miktarının artmasını sağlar, bu iyi midir yoksa olumsuz bir durum mu çok bilmiyorum ama böyle durumda 500 liralık bile talep edilebilir, bir hafta içinde de see you der vedalasilir.
benim telefon param aylık 160 lira mı ne. onun faturasını çıkarırım sonra yoluma devam ederim. yok agrotekmiş, katılım endeksiymiş umrumda olmaz.
mesela tab benim için gömlek parasıydı ama aldıramadı bir türlü.

Mantalite süper hocam, devir zaten mevcutla çarkı çevirmekten ziyade, mevcuda birşeyler ekleyebilir ufak tefek giderleri buradan sağlayabilme devri. Hepimizin çevresinde halka arzcilar mevcut hem de azımsanmayacak kadar, ki bence bunların da büyük çoğunluğu bizim gibi düşünüp hareket edenler.
legendary
Cashback 15%

.

Hocam 5 liralık lot en fazla nereye çıkar, evet katılım endeksine uygun olmaması bazılarının ayağını gazdan çekmesini, dolayısıyla kişi başı dağıtılacak lot miktarının artmasını sağlar, bu iyi midir yoksa olumsuz bir durum mu çok bilmiyorum ama böyle durumda 500 liralık bile talep edilebilir, bir hafta içinde de see you der vedalasilir.
benim telefon param aylık 160 lira mı ne. onun faturasını çıkarırım sonra yoluma devam ederim. yok agrotekmiş, katılım endeksiymiş umrumda olmaz.
mesela tab benim için gömlek parasıydı ama aldıramadı bir türlü.
sr. member

.

legendary

Katılım endeksine uygun olmaması açıkca işime gelir çünkü bunu ciddiye alıpta girmeyenler oluyor halka arzlara ve böylelikle bana daha fazla pay düşmüş oluyor.
4 gün benim için ideal %50 gibi bir oran yapıyor yeter ki yatırım miktarımız yüksek olsun gerisi çok önemli değil. 500 Liralık verse 250 temiz kar, arkama bile bakmam alır çıkarım paramı.
legendary
Cashback 15%

Pages:
Jump to: