Pages:
Author

Topic: Ajutor - sfat achizitie placa 280x pentru mining! - page 2. (Read 1863 times)

member
Activity: 95
Merit: 10
Salut,

Sursa ta este 80% eficienta cand este solicitata la maxim. Eu sunt de parere ca un 280X in full load iti va ingenunchea sursa. Sa ma corecteze colegii daca gresesc.

Asa zic si eu, mai ales ca, in functie de model, 280x in full load poate sa traga si 300w
full member
Activity: 156
Merit: 100
Conceive. Believe. Achieve.
Salut,

Sursa ta este 80% eficienta cand este solicitata la maxim. Eu sunt de parere ca un 280X in full load iti va ingenunchea sursa. Sa ma corecteze colegii daca gresesc.
newbie
Activity: 12
Merit: 0
Salut!

Vreau să achiziționez o placă video pentru mining si am nevoie de o părere (chiar mai multe) pentru viabilitatea folosirii sistemului actual pentru mining.
Am un sistem vechi de vreo 4 ani cu
   Procesor Athlon 64 x2 5400+ - TDP 65W
   placă video 3850 + memorii ...
   sursa Sirtec High Power de 450W - are un singur conector PCI-E 6 pini si +12V1 18A, +12V2 18A.
   http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/hp-450-a12s/

Ma intereseaza daca sursa poate face față la un 280x în mining LTC/dodge. Am consultat mai multe calculatoare  PSU online (thermaltake, extreme.outervision.com ...) si am obtinut un necesar teoretic de 150 - 170W pentru sistem fără video, hdd (pot folosi un stick usb cu linux) și dvd-rw. La această valoare aș adăuga cei 250W de la 280x și rezultatul ar fi < 450 W ai sursei actuale. Asta ar fi pe partea de putere, însă la amperaj nu stiu să fac socoteala și nu stiu dacă este recomandat să fol un adaptor 2 molex -> PCI-E 8 pin conector, de genul celui din prima imagine
https://bitcointalksearch.org/topic/pci-e-62-pin-with-2-molex-connectors-adaptor-new-design-powered-risers-220912.

Cand este in mining, consumul placii video atinge val maxima sau poate lucra si la 80-90%?
Am gasit pe Anandtech un review de sistem cu o placă 280x care consuma într-un joc (Metro Last Light) ~311W și în Furmark ~ 393W si nu stiu care dintre cele două valori să o iau ca referință.

Ce parere aveti?
Pages:
Jump to: