Pages:
Author

Topic: Ardahan Veri Merkezine rig koyarmısınız? - page 4. (Read 1715 times)

copper member
Activity: 1274
Merit: 555
https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site
November 18, 2017, 01:32:18 PM
Akrabam orada yaşıyor. Dediğiniz gibi inanılmaz soğuk bir memleket Smiley Yazın bile kışı yaşıyorlar. Yılın ilk karları genelde buraya düşüyor.
Serinlik olarak mantıklı fakat buraya rig koymam. Neden derseniz ardahana ulaşmak türkiyenin merkez şehirlerine fazlasıyla uzak. Haritanın diğer ucu sonuçta Smiley Otobüsle ulaşım zaten çekilmez, uçaklar hem pahalı hemde 5-10 saatlik aktarma süreleri var.
SONUÇ OLARAK ARDAHANDA MİNİNG VB İŞLERİ YAPMANIN TEK AVANTAJI KLİMA VE SOĞUTMA MASRAFLARININ NEREDEYSE OLMAMASI ( DOĞAL SOĞUTMA VAR )
legendary
Activity: 3150
Merit: 1516
November 18, 2017, 01:20:27 PM
proje sadece mining için mi yoksa daha geniş bir yelpaze mi sunacak acaba? düşüncelerinizi merak ediyorum

Burda benim yaklaşımım bu alt yapı ile her türlü hosting işi yapılabileceği yönünde ancak ana hedef mining yatırımcılarına barındırma hizmeti vermek. Zaman gösterecek aslında bunu, eğer yeterli talep olmazsa zamanla kendi farmını oluşturma yoluna da gidebilir ana yatırımcı.
member
Activity: 336
Merit: 11
November 18, 2017, 01:13:23 PM
ardahan ile kars mesafe olarak birbirine çok yakın iklimlerinin de benzer olduğunu düşünüyorum.

kars için arkadaşlarımdan duyduğum özellikle mayıs haziran ve temmuz ayları için, saat 7 den sonra terlemeyen yerleri kalmıyormuş fakat güneş batınca bi o kadar soğuk oluyormuş. haziran ayında geceleri yorganla yattıklanı söylüyorlardı. tabi rig kurma düşüncesiyle detaylı konuşmamıştım. sıcaklık ortalamasının bu kadar düşük olmasının sebebi büyük ihtimalle ondandır.

doğudan arkadaş varsa bu konuda bilgi verebilir mi acaba? merak ettiğim için soruyorum.

proje sadece mining için mi yoksa daha geniş bir yelpaze mi sunacak acaba? düşüncelerinizi merak ediyorum
legendary
Activity: 3150
Merit: 1516
November 18, 2017, 12:57:58 PM
Değerli bitcointalk sakinleri,
Ardahan'da bir veri merkezi projesi ile ilgili olarak ön hazırlık ve fizibilite çalışmasına başladım.
2 veya 3  katlı, toplamda 4500 m2 sistem salonu, toplam ofis kullanım alanı 1500 m2 olacak şekilde müstakil çalışma alanları.
Yedekli Internet ( fiber optik, 3G, uydu) ve elektrik alt yapısına sahip olacak,
Görsel ve yazılımsal monitoring imkanları sunacak bilişim alt yapısına sahip olacak.
Daimi elemanlar için bina dışında ayrı bir lojman binası.
Sağlık ocağı, sosyal tesisler de düşünülüyor.
100 araçlık kapalı otopark gibi temel özelliklere sahip.
Tamamen kripto para madenciliği için özelleştirilmiş özgün raf / dolap / kabin sistemleri olan bir mekan tasarlanacak.

Projenin gelir modeli barındırma hizmeti üzerine kurulu olacak.
Kripto Para Madencilerine,
Barındırma
Internet Erişimi
Statik IP
Firewall
Elektrik
İzleme
Uzak eller (sizin yerinize bir teknisyenin müdahalesi olarak düşünün)
IP over KVM
Kendi personelini koymak isteyenler için kiralık ofis ve lojman imkanları
ve bunun hizmet kalemleri olacak.

Burayı madencilik yatırımı olanlar için doğal yaşam ortamı olarak düşünebilirsiniz.

Neden Ardahan sorularınızı duyar gibiyim, Ardahan'ın seçilmesinin 2 önemli sebebi, doğalında soğuk bir yer ve hazır düz arazi var.
Fizibilite çalışmasına arazi sahibinin talebi üzerine başladım.

Eleştiri öneri ve düşüncelerinizi bekliyorum.
Pages:
Jump to: