Pages:
Author

Topic: Başka Toplumların Kapısına Varanlar-Varmak İsteyenler - page 2. (Read 326 times)

member
Activity: 1011
Merit: 64
Bir zamanlar yurtdışına gitmeyi düşünmüş biriyim sürekli videolar izler acaba gitsem mi derdim şimdi o günlere baktığımda aslında ne kadar ezik düşüncelere sahip biriymişim diyorum.

İnsan başarıyı dışarda değil kendi içinde aramalı. 4-5 sene önce sıfırdım hiçbirşeyim yoktu bankalar kredi bile vermezdi kredi çıkınca mutlu olurdum 3-5 kuruş kazanırdım. şimdi çok daha iyi yerdeyim. Çok çalıştım saçlarımı beyazlattım ama yaşadığım alanı cennete çevirdim. Yurtdışında sizi tuvalet temizliği barmenlik angarya işler inşaat ameliliği bekliyor. orada üniversiteye yılda 50 bin dolar bayılıp kalan vakitlerde hayvan gibi çalışıp kalan son boş vakitlerinizde günde kazandığını 50 dolarla markete gidip yurtdışında 1 birim Türkiyede 3 birim diye videolar çekip kendinizi avutursunuz. 1.000 dolara araba aldım dersiniz 5.000 dolar sigorta ödersiniz bir bakım masrafı 7-8 bin dolar çıkınca ağlarsınız falan. günde 100 dolar kazanırsınız mesala 1+1 bodrum katta rutubetli eve 1700 dolar kira verirsiniz. hastaneye gidersiniz grip oldum diye 300-400 dolar masraf çıkınca orada 1 birim burada  8 birim muhabbetinin saçmalığını anlarsınız. Sonuç olarak 10 sene çalışır gerçekten isterseniz orada da fark yaratıp kendi işinizi falan kurarsınız ama geriye dönüp baktığınızda ben bu eforu Türkiye de sarf etseydim sabancı falan olurdum dersiniz. Smiley neyse uzattım ben bunlara hiç gerek görmedim dedim ki insan birşeyleri içinde aramalı çevresinde fark yaratmalı ve iyi ki öyle düşünmüşüm.
legendary
Activity: 2170
Merit: 1306
Kesinlikle saçma sapan bir açıklamadır. Senin devlet başkanı olarak görevin ülkenin refahını sağlamak, refah isteyenleri eleştirmek değil. Bu kafada bir adama hâlâ oy vermeyi normal bulanlar var inanılmaz. Kendisi inanılmaz lüks içinde yaşıyor ve lüks/rahat yaşamak isteyenleri eleştiriyor. Böyle bir saçmalığı ben ilk kez duydum kendisinden, bu kadar çok saçmalamamıştı hiç yani. Rezalet bir yorum resmen.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1225
Ülkemizi hepimiz seviyoruz, daha iyi şartlar için yurtdışına gitmek istediğin zaman bu tamamen kişisel tercihtir ki ortada bir sorun yoktur. Gelir eşitsizliğinin en açık ara yaşandığı ülkelerden birinde yaşıyoruz. Lüks tüketimi geçtim insanlar ülkemizde tatil dahi yapamıyor şuan ki şartlarda. İnsanımız sadece daha iyi araba almak ve kullanmak için yurtdışına gitmiyor, geleceklerini düşündükleri ve çocuklarının geleceklerini düşündükleri için gidiyorlar. Ekonomik etkenler birinci sırada olsa da diğer etkenlerde beyin göçünü tetikleyen diğer unsurlarda eşitsizlikten, haksızlıklardan ve liyakatsızlıktan kaynaklanıyor.
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Ülkemi bende seviyorum elbette ama neden daha iyi şartlarda yaşamak için gitmem sorun edilebiliyor. Bence sorun neden bu ülkeden gitmek istemelerinin nedenini çözüme kavuşturmak.

Şöylede bir örnek vereyim bataklığı kurutmak yerine her gün ilaçlama araçlarıyla sokak sokak ilaçlamak gibi, kimse sorunun kaynağıyla ilgilenmiyor sonucuyla ilgileniyor. Kısaca Türkiye'de çalışmak için yaşarsınız, daha iyi bir ülkede ise yaşamak için çalışırsınız. 10 sene öncesinde sabit bir işte çalışmama rağmen şimdikinden alım gücüm daha iyi bir seviyedeydi. Çok fazla ileriye gitmeyede gerek yok daha 1 yıl öncesinde bu forumda nereler gezilir nerelerde tatil yapılır vs konular konuşurduk şimdilerde bolca konuştuğumuz şeyler zamlar alım gücü enflasyon vs.
legendary
Activity: 2198
Merit: 2570
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
İnsanlar daha iyi bir araba yada eve sahip olmak için yurtdışına gitmiyor. Ki gidiyor olsalar bile daha iyi yaşam fırsatları sunulduğu için yaşadığı yeri değiştiren insanları eleştirmek yerine onlara gitmeyi planladıkları yerden daha iyi yaşam şartları sunabileceğinizi göstermeniz gerekir.

İnsanlar bu ülkeden gidiyorlar çünkü emeklerinin enflasyon karşısında yok olup gittiğini görmekten bıktılar.  2021 yılı ocak ayı öğretmen maaşı 4800 TL, bugün maaşları neredeyse 2 katına çıkmış olmasına rağmen enflasyon karşısında ezilmeye devam ediyorlar.

Enflasyonu yok saysak bile bu ülkede artık adalet, liyakat gibi kavramlar kalmadığı için gitmek istiyorlar. Sıradan bir vatandaş çocuğuna en iyi eğitimleri aldırmaya çalışsa bile sınırları çizili ve siyasi figürler tarafından kollanan kişiler sürekli olarak gerçekten emek veren insanların önüne geçerek daha iyi şartlarda yaşıyorlar. Yani ne yaparsanız yapın normal bir hayat yaşayamıyorsunuz. Ya diğer insanları ezen kişi olmak zorundasınız ki ahlaklı bir insan bu davranışı sergilemez yada sürekli olarak hakları çalınan insanlardan birisi olmalısınız.

En önemli başlık ise özgürlük. Bu forumda çoğumuz anonim olduğumuz sürece özgürce yazabiliyoruz ancak günlük hayatta siyasi yöneticilere dair yapacağınız en ufak eleştiri hayatınızdaki tüm dengeleri bozabiliyor. Fikirlerini ortaya koymak için bile uyulması gereken bir ortamda hiç kimse özgürlükten bahsedemez.
sr. member
Activity: 1064
Merit: 350
Bu açıklamaları gerçekten çok talihsiz buluyorum bir insan kısacık ömründe ne için yaşar arkadaşlar  Huh Vatan millet sevgisi tabii ki çok önemli ama sen devlet olarak bunları vatandaşlarına sunamıyorsan onlar da çareyi başka yerde ararlar dünyanın her yerinde tarih boyunca durum hep böyle olmuştur.Senin kendine ben bu vatandaşlarıma niye iyi bir araba telefon ev alma fırsatı yaratamıyorum niye konserlere gitmesine engel oluyorum diye sorman gerekirken suçu vatandaşa yüklemek bana göre hiç olmamış.
legendary
Activity: 1890
Merit: 1273
Kendisi en iyi evde oturacak
kendisi en iyi arabaya binecek
kendisi en iyi sebzeyi yiyecek
kendisine özel bilmem kaç bin odalı sarayında konserlerini kendine özel yaptıracak
kendisine  özel ramazan davulu çalınacak
kendisine en iyi ve özel üretim meyveyi yiyecek
Kendisine yurt dışından özel suyu gelecek
Kendi torunları yurt dışında okuyacak

Sırf kendisi yukarıda dediklerimi yapabilmek için vatandaşın vergisinden alıp çatır çatır yiyor ya

ama vatandaş sadece birkaçını yaşamak için isteyince millete acıyarak bakıyor.
Kendisinin bir devlet memuru olduğunu unutan birinin açıklamalarıdır.

Ülke ülkelikten çıkalı çok oldu normal bir ülkede şu açıklama bile birçok istifayı getirir.

Millet bu kafadan uzaklaşmak için gidiyor işte.

Yiyorsa 5500 lira ile geçsin bir ay mutlu mesut yaşattığı ülkede deneme yapsın borçsuz geçiniliyor mu diye.

Sayıştay raporuna göre Cumhurbaşkanlığı harcamaları katlandı: Günlük 10 milyon lira

https://twitter.com/Darkwebhaber/status/1575184173555646464

Bir devlet binasının günlük harcaması 10 milyon lira ve orada kalan kişi sayısı 1
jr. member
Activity: 149
Merit: 6
AMERİKA
Gençler çalışmıyor o yüzden araba alamıyor sorsan ekonomi kötü devlete suç atarlar. Ben 25 yaşımda 2 tane 0 araç çektim çalısarak kredisiz kimseden yardım almadan. Çalısınca herşey olur.

Burdan gençlere sesleniyorum çalısmazsanız 100 yılda bekleseniz 500 yılda sabretseniz ne istediğiniz kızı nede istediğiniz hayatı yasarsınız. Artık para kimdeyse kızlar orda.
legendary
Activity: 896
Merit: 974
#SWGT CERTIK Audited
Bugün ki yapılan açıklama: "sırf daha iyi arabaya binmek, daha yeni telefon almak, daha çok konsere gidebilmek gibi süfli(aşağılık, bayağı) heveslerle ellerin yani başka ülkelerin başka toplumların kapısına varanlara acıyarak bakıyoruz."

'acaba gençlerimiz neden araba alamıyor, neden telefon alamıyor, neden daha iyi şartlarda yaşayamıyor da kendi ülkelerinden kaçmak için türlü yollar denemek zorunda kalıyor' şeklinde düşünmeyip, başka ülkelerin yöneticilerinin kendi gençlerine gördüğü refah seviyesi yüksek yaşam standartlarını bizlere layık görülmediğini ve hatta yüksek refahlı yaşam için ülkemizden gurbet ellere gidip oralarda yaşamamız da aşağılık ve bayağı olarak tanımlanıyor.

Bu arada: 1 USD: 18:50
Pages:
Jump to: