Pages:
Author

Topic: Bakan Şimşek yeni özelleştirmelerin müjdesini verdi😅😅😅 - page 3. (Read 399 times)

hero member
Activity: 1204
Merit: 623

Zonguldak isikveren de büyüdüm Çatalağzı beldesine bağlı bu küçük kasaba da cumhuriyet döneminin ilk termik elektrik santralleri den biri olan Çatalağzı termik elektrik santrali var, daha sonra daha moderni yapıldı, devlet elindeyken  bence tüm kamu kuruluşlarinda olduğu gibi 2 kişinin yapacağı iş için 5 kişi olan bölümler vardı, çoğu işçi kadrosunda olan bu insanlar için normal mesai ücreti yüzde 50, haftasonu bayramlar vs için ise katları şeklinde düşünün. Sadece bu nedenle ozellestirildiler demiyorum ama personel giderleri bence haddinden fazlaydı.

Özelleştirme elbette yapılabilir ama stratejik önem arz eden alanlarda devletin başvurması gereken yöntem şartları güncellemek ve kontrolü bizzat elinde tutmaktır.

@totti67 hocam özelleştirmesinler demiyorum. Gereken devlet küçülmesini sağlasınlar gereksiz enerjinizi sömüren işleri özele devredin. Buna neden itiraz edyim. Benim itirazım yapılan özelleştirmlerin geri dönüp kontolu yapılmıyor. Saldım çayıra mevlam kayıra. Teröik santraller atıyorum 20 yıllığına özelleştiriliyor bunların bakımları nasıl yapıldı yada yapılıyor mu diye bir kontrol yok. Sistem güvnliği ciddi tehlikeye gireceği duruma kadar özel sektör parmagını oynatmıyor. Şimdi özelleştirme kapsamında kömür santralleri yok zaten. Bunların ciddi bakım masrafları var. Kar eden sorunu olmayan barajlar gidici. Kontrol hiç bir özelleştirme sonrası yapılmıyor.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
Özelleştirmelerin devamını geleceğini düşünüyorum, özelleştirilebilecek şeylerin çoğu özelleştirilmişti zaten artık neler kaldı bilmiyorum,  kalanları da artık özelleştirilecek mecburen, bu konuda Mehmet Şimşek’e kızamıyorum, ekonomiyi bir şekilde düzeltmesi gerekiyor adam buna çabalıyor keşke daha önce müdahale etseydiler de bu aşamaya gelinmeseydi, imf tahmininden 7 lira fazlasıyız şu anda döviz olarak,
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Bir şeyi şu anda merak ettim. Neden bunlar daha önce satılmamış? Unakıtan'ın dediğini hepimiz hatırlıyoruz. O zamanlar veya sonrasında yeni yapıldıktan sonra satılmaması ilginç geldi. Ben açıkçası bu kurumları iyileştirip en iyi verimle ve kâr amacı gütmeden çalıştırmak varken satılmasını destekleyenleri anlayamıyorum. Atıyorum elektrik dağıtımı şirketleri. Bunun çalışanının yaptığı işler belli, niye üstüne bir de bu şirket sahibinin cebine kâr koymakta ısrar ediyoruz. Zaten temel bir hizmet. Devlet çalışanının verimli çalışmasını sağlayalım yeter.
@püsür  hocam elektrik konusu acaip bir konu. Kimi ne için zengin etmeye çalıştıkları ve bunu nasıl yapacakları ap ayrı uzmanlık konusu.
TEK yani  Türkiye Elektrik Kurumu
Tek = Tedaş, Teaş
Tedaş Teaş = Teiaş, Tetaş, Eüaş
Tedaş Teaş = Teiaş, Eüaş

Tek bu halde şimdi. Bu dönüşüm sırasında kurulan ve kapatılan şirketlerin malları ne oldu kime gitti. Normalde kamudaydı kamuda kalmıştır. İyi araştrmalı.

Tek tarafından her türlü yatırımı yapılan ve işletilen elektrik sektörü Devlet tarafında 4 şirket. Bunları kontrol eden Epiaş var.
Özelleştirilen santraller var.
Yap işlet santraller.
Yap işlet devret santraller.
İşletme hakkı devri olan santraller.
Yap işlet olan santraller devlete deri sözkonusu olmadığı için bakımları zamanında yapılıp kar edebiliyor. Diğerlerindeki kar yapılmayan bakım ve yedek parça malzemelerinden maksimize ediliyor. Sonrası devlette.

Birde 21 Dağıtım ve perakendeci  şirketler var. Bunların görevlerini de Tek yapıyordu. Özelleştirildi şimdi elektrik fiyatını belirler iken bu şirketlerin egitim ve personel giderleri lüx harcama kalemlerini de tarifenin içine yerleştirdiler. Maksat adamlar kar etsin. Bunlara kalırsa zarar edebilirler mazallah.

Zonguldak isikveren de büyüdüm Çatalağzı beldesine bağlı bu küçük kasaba da cumhuriyet döneminin ilk termik elektrik santralleri den biri olan Çatalağzı termik elektrik santrali var, daha sonra daha moderni yapıldı, devlet elindeyken  bence tüm kamu kuruluşlarinda olduğu gibi 2 kişinin yapacağı iş için 5 kişi olan bölümler vardı, çoğu işçi kadrosunda olan bu insanlar için normal mesai ücreti yüzde 50, haftasonu bayramlar vs için ise katları şeklinde düşünün. Sadece bu nedenle ozellestirildiler demiyorum ama personel giderleri bence haddinden fazlaydı.

Özelleştirme elbette yapılabilir ama stratejik önem arz eden alanlarda devletin başvurması gereken yöntem şartları güncellemek ve kontrolü bizzat elinde tutmaktır.
hero member
Bir şeyi şu anda merak ettim. Neden bunlar daha önce satılmamış? Unakıtan'ın dediğini hepimiz hatırlıyoruz. O zamanlar veya sonrasında yeni yapıldıktan sonra satılmaması ilginç geldi. Ben açıkçası bu kurumları iyileştirip en iyi verimle ve kâr amacı gütmeden çalıştırmak varken satılmasını destekleyenleri anlayamıyorum. Atıyorum elektrik dağıtımı şirketleri. Bunun çalışanının yaptığı işler belli, niye üstüne bir de bu şirket sahibinin cebine kâr koymakta ısrar ediyoruz. Zaten temel bir hizmet. Devlet çalışanının verimli çalışmasını sağlayalım yeter.
@püsür  hocam elektrik konusu acaip bir konu. Kimi ne için zengin etmeye çalıştıkları ve bunu nasıl yapacakları ap ayrı uzmanlık konusu.
TEK yani  Türkiye Elektrik Kurumu
Tek = Tedaş, Teaş
Tedaş Teaş = Teiaş, Tetaş, Eüaş
Tedaş Teaş = Teiaş, Eüaş

Tek bu halde şimdi. Bu dönüşüm sırasında kurulan ve kapatılan şirketlerin malları ne oldu kime gitti. Normalde kamudaydı kamuda kalmıştır. İyi araştrmalı.

Tek tarafından her türlü yatırımı yapılan ve işletilen elektrik sektörü Devlet tarafında 4 şirket. Bunları kontrol eden Epiaş var.
Özelleştirilen santraller var.
Yap işlet santraller.
Yap işlet devret santraller.
İşletme hakkı devri olan santraller.
Yap işlet olan santraller devlete deri sözkonusu olmadığı için bakımları zamanında yapılıp kar edebiliyor. Diğerlerindeki kar yapılmayan bakım ve yedek parça malzemelerinden maksimize ediliyor. Sonrası devlette.

Birde 21 Dağıtım ve perakendeci  şirketler var. Bunların görevlerini de Tek yapıyordu. Özelleştirildi şimdi elektrik fiyatını belirler iken bu şirketlerin egitim ve personel giderleri lüx harcama kalemlerini de tarifenin içine yerleştirdiler. Maksat adamlar kar etsin. Bunlara kalırsa zarar edebilirler mazallah.
hero member
Activity: 1078
Merit: 638
sr. member
Babalar gibi satarız. ( Yani kibarcası biz özelleştirme yapmak istersek yaparız.) Hani yapılan özelleştirmeleri bu millet seçim sıloganlarında alkışlar ile karşıladı ve destekledi. geldiğimiz noktada ne derlerse alkışlıyorlar. Yakında sizide satacağız derlerse önce beni önce beni sat diye birileri kavgaya bile tutuşur. Satılan her memleket değeri bir daha geri getirilemeycek şekilde deforme edildi. Arsaları için alınan şeker fabrikaları yok edildi. Tatlının kilosunu artık 1000tl ye yesinler yiyebiliyorlarsa.

Neyin satılıp satilamayacagini biz çok iyi biliriz raconu hepimizin aklindadir muhtemelen. Yalnız şöyle birşey var, böyle bir açıklama yapılınca doğal olarak kesinlikle satılmayacak şeyler de var anlamı çıkıyor fakat bakan Bey'in son hamlesinin ana fikri elde kalanların da satılacağı yönünde bence, elimizdekileri satıp daha sonra daha pahalıya alalım kafasi merak ediyorum bizi nereye götürecek.
hero member
Babalar gibi satarız. ( Yani kibarcası biz özelleştirme yapmak istersek yaparız.) Hani yapılan özelleştirmeleri bu millet seçim sıloganlarında alkışlar ile karşıladı ve destekledi. geldiğimiz noktada ne derlerse alkışlıyorlar. Yakında sizide satacağız derlerse önce beni önce beni sat diye birileri kavgaya bile tutuşur. Satılan her memleket değeri bir daha geri getirilemeycek şekilde deforme edildi. Arsaları için alınan şeker fabrikaları yok edildi. Tatlının kilosunu artık 1000tl ye yesinler yiyebiliyorlarsa.
legendary
Activity: 1218
Merit: 1176
Ülkemiz o kadar bereketli bir ülke ki sat sat bitmiyor, ben acaba bizi ne zaman satacaklar diye düşünüyorum, belki de satmışlardır haberimiz yoktur.

Normal karşılıyorum bu haberi, çok öncelerden beri var olan bir şey bu, şimdi elde avuçta ne varsa satacaklar çünkü ekonominin durumu ortada ve devlette para yok, ülkeyi bildiğin boşaltıyorlar, bu özelleştirmelerin şuan sahipleri bile belli olmuştur, kimin neyi alacağı, kime ne kadar para verileceği(ihaleyi alan elbet birilerine para verir Smiley )
Yani kazanan yine yandaşlar olacak bu kadar basit.
sr. member
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2024 yılı bütçesinin görüşmelerine katilan  ve sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in gelecek dönemde önemli bir özelleştirme programını duyurdugunu öğrendik öğlen saatlerinde.
Sayın bakan, Elektrik Üretim A.Ş'ye (EÜAŞ) ait hidroelektrik santraller (HES), limanlar, otoyollar, köprüler ile arsa ve arazilerin özelleştirileceğini açıklamış. Yahu ne bereketli memleket taaaaa rahmetli!!! Unakıtan dan beri istikrarlı şekilde özelleştirme yapılıyor, hala satılacak birşeyler kalması gerçekten enteresan. Sevgili forumdaslar ne düşünür yeni satilacaklar ile ilgili, gerekçeleri ne ve sonuçları neler olabilir bu özelleştirmelerin?

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mehmet-simsek-acikladi-hepsi-ozellestirilecek-728120h.htm
Pages:
Jump to: