Pages:
Author

Topic: Balık Tüketiyor muyuz? - page 2. (Read 296 times)

legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
September 06, 2021, 04:39:44 AM
akşam pazarında balıklar her zaman ucuzlar, ister hamsi olsun, ister sardalya, uskumru vs... arada sırada aklıma geldiğinde, daha doğrusu evde temizleyecek birini bulduğumda akşam pazarından muhakkak hamsi alırım. :) akşam pazarlarında, genelde ezilmiş ve bayat balıkları gazladıkları da olduğu için satın almadan önce tezgahta bulunan balıkları iyice kontrol etmenizi tavsiye ederim, sonra pişman olmayın. :)
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
September 05, 2021, 03:14:27 PM
Balık fırsat buldukça tüketiyoruz, genellikle balık pazarına gidip taze almaya özen gösteririm çünkü balığın bayatını kullanmayı, satmayı çok seviyorlar, hele deniz kenarında bir balık restorant yoksa normal bir restorantta balık siparişi vermemeye özen gösteririm,
member
Activity: 294
Merit: 49
September 05, 2021, 06:48:08 AM
Evet hem de çok severim özellikle hamsiyi kılçıklı kılçıksız farketmeden löp diye atarım Cheesy

geçenlerde istavrit aldık bol bu sezon heralde kilosu 15 türk lirası gayet güzel idi tadı.

Hamsi sevilmez mi ya. Mangal.da yada tavada mis gibi. Ama özellikle yağlanmış olacak hamsi. Yani kar suyu degecek hamsiye. Yanında bir baş soğan  yada bol soğanlı salata birde kola. Mis mis...
hero member
Activity: 1400
Merit: 536
September 05, 2021, 06:46:10 AM
Surekli olmasada ayda 2 bazen 3 oluyor hatta bu aksama dogru yemegi dusunuyorum, buzluga attim hepsini mikrodalgada isitinca hizli bir yemek oluyor benim icin, benim bahsettigim buyuk yabanci baliklar, yerli kucuk baliklari hergun olsa abartmadan yerim ancak, hazirlamasi, pisirmesini baskasi yapmak sartiyla.

legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
September 05, 2021, 06:43:02 AM
Evet hem de çok severim özellikle hamsiyi kılçıklı kılçıksız farketmeden löp diye atarım Cheesy

geçenlerde istavrit aldık bol bu sezon heralde kilosu 15 türk lirası gayet güzel idi tadı.
hero member
Activity: 1162
Merit: 719
September 05, 2021, 06:09:45 AM
Kokusunu, tadını sevmiyor olsam da ayda bir tüketmeye çalışıyorum. Balıklar zengin omega3 yağlarına sahiptir. Kolesterolü dengeler. Tavada ve fırında pişirilirse çok fazla sevmem ama ızgarası güzel olur. Sürekli kırmızı et tüketmek kilo problemine yol açıyor. Arada sırada değişiklik yapmak lazım. Cheesy
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
September 05, 2021, 04:24:00 AM
Hocam musilajın içeriğinin yüzde 99’u suymuş diye duymuştum. Yani balık yemeğe engel bir durum yok içiniz rahat olsun. Ya da Karadeniz’de görülmedi bildiğim kadarıyla müsilaj Karadeniz balıkları tüketebilirsiniz.

valal hocam insan bir kere huylandıktan sonra su mu fark etmiyor. işin kötü tarafı kimse de bilimsel bir açıklama yapmıyor.

seviyorsanız balıktan uzak kalmayın derim zaten bir sorun olursa yakında Marmara'da yaşayanlardan haber çıkar.

dostum ben zaten marmara'da, istanbul, yaşıyorum. götümüzde kol çıkmaya başlarsa sizler de yemeyi kesersiniz artık:))
member
Activity: 294
Merit: 49
September 05, 2021, 03:58:02 AM
Ya balığı tanıyacaksın yada balıkçıyı eniştem ablam balık sezonunda balık satarlar ama balık konusunda enişteme bile pek güvenmem az çok kendimde anlarım taze balığı. Daha öncede belirttiğim gibi hileye çokça başvuruyorlar buzlu hamsiyi genelde normal hamsi diye satarlar bazıları söylüyor ama söylemeyende var küçük balıklar alta iriler üste genelde bunu tüm balıkçılar yapar bu gün satılmayanı yarında satarlar yada tazesi ile karıştırırlar. Balık canlı görünsün diye sürekli tuzlu su ile balığı sularlar ki derisi parlak gözüksün.

Evet hocam. Özellikle taze ve bayat balığı karıştırarak hile çok yapılıyor.  Üstte  cam gibi tazecik altta bayat balık.  Adam küreği bir sallıyor.  Üstte 2-3 taze gerisi bayat. Eve geliyorsun poşeti açtığında öyle pis koku geliyor ki balık çöp e gidiyor.

Deniz kenarında ufak sahil kasabasında yada şehrinde yaşayanlar için kayıkla balıkçılık yapanlardan alınan balıklar  on numara oluyor. Denizden çıkar çıkmaz taze balık yiyorsun. Ama bu dediklerime ulaşmak büyük şehirlerde imkansız....
member
Activity: 454
Merit: 37
September 04, 2021, 04:48:51 PM
param olsa da yesem
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
September 04, 2021, 04:39:03 PM
Ya balığı tanıyacaksın yada balıkçıyı eniştem ablam balık sezonunda balık satarlar ama balık konusunda enişteme bile pek güvenmem az çok kendimde anlarım taze balığı. Daha öncede belirttiğim gibi hileye çokça başvuruyorlar buzlu hamsiyi genelde normal hamsi diye satarlar bazıları söylüyor ama söylemeyende var küçük balıklar alta iriler üste genelde bunu tüm balıkçılar yapar bu gün satılmayanı yarında satarlar yada tazesi ile karıştırırlar. Balık canlı görünsün diye sürekli tuzlu su ile balığı sularlar ki derisi parlak gözüksün.
full member
Activity: 182
Merit: 140
September 04, 2021, 04:20:20 PM
Balıkların resimleri de olsa daha güzel olurmuş. Ben balık bilmem. Eskiden hiç sevmezdim. Hamsiden başka da balık yemezdim. Gel gör ki derme çatma bir yere beni bir arkadaşım balık yemeye götürene kadar. Adam o kadar güzel balık pişiriyor ki yediğiniz tüm balıkları unutuyorsunuz. Öyle ki adam derme çatma yerle lüks bir lokanta açtı. Her yerden müşteri akmaya başladı. En sevdiğim yönü ise salatasıydı. Adam önünüze göze hitap eden yaklaşık 2 kilo salatayı koyuyor. Zaten salataı yiyin doyarsınız. Hele hele kabak tatlısını hiç sevmezdim. Ora aşmıştı kendini. Yani balık yiyormusunuz deyince yiyene değil yedirene bakmak lazım
hero member
Activity: 1260
Merit: 957
September 04, 2021, 04:12:59 PM
Balıkla aram pek olmamıştır ne bileyim kokusu biraz ağır geliyor ama grip olduğumda falan löpür löpür götürüyorum bu da benim serseri serbest stilim Cheesy Hatta rakıyla balık yapanları çok merak etmişimdir abi o anason kokusu biraz ağır ee balıkta ağır nabıyonuz burnunuzu direk çökertiyonuz mu Cheesy

Hocam balık pişirmeye başlayınca bir kap içine biraz su ve içine sirke koy. Bir taraftan balığını pişir bir taraftan da bu su kaynasın. Göreceksin ki balık kokusu etrafta daha az hissediliyor.  Bayatlamış olan balık pişerken daha fazla koku çıkarır.

Kendi tuttuğum balığı pişirirken ve yerken neredeyse hiç koku olmuyor balık yediğimi bile anlamıyorum bir gün dolapta bekletince tadı daha iyi oturmuş oluyor balıkçılardan taze balık alabilmek genelde zor ya bayat satıyorlar yada karıştırma yapıyorlar taze balık tavada bile belli oluyor pişerken kuyruklar havaya doğru kalkar. Genelde aynı yerden balık alırsanız tembihleyin taze değilse vermeyin diye ama burada iş biraz anlamaktan geçiyor.

Hem balığın kendi kokusu hemde bir o ortamın kokusu gerçekten ağır geliyor aynı şeyi örneğin kahvaltı da yumurta yiyenlerin yanında çok hissediyorum. Ha yumurtayı tek başıma iken yiyebiliyorum ama balıkta bu söz konusu olmuyor ancak dediğinizi tek başıma iken bir deneyeceğim teşekkürler sipirmiiiin  Cheesy
hero member
September 04, 2021, 02:49:31 PM
musilaj muhabbetinden dolayı bu sene balıktan biraz uzak duracakmışım gibi geliyor. yurtdışından gelen dondurulmuş balıklar da dünya para olduğu için bu seneyi boş geçerim. hayır işin boktan tarafı ise günde 1 paket sigara içen bir insanım. lan sana ne arkadaş musilajdan:) haksız mıyım reisler?

Bir şey olacağını sanmıyorum çünkü bu balıkların çoğu sürekli göç halinde müsilaj zamanı olan balıklar şu an kim bilir nerededir Smiley Şuan için balıklarda müsilaj etkisi var mıdır yok mudur bilmiyorum ama sanırım kalmamıştır. Dediğiniz gibi daha zararlısı sigara içiyorsunuz, seviyorsanız balıktan uzak kalmayın derim zaten bir sorun olursa yakında Marmara'da yaşayanlardan haber çıkar.
copper member
Activity: 644
Merit: 269
September 04, 2021, 02:39:58 PM
musilaj muhabbetinden dolayı bu sene balıktan biraz uzak duracakmışım gibi geliyor. yurtdışından gelen dondurulmuş balıklar da dünya para olduğu için bu seneyi boş geçerim. hayır işin boktan tarafı ise günde 1 paket sigara içen bir insanım. lan sana ne arkadaş musilajdan:) haksız mıyım reisler?

Hocam musilajın içeriğinin yüzde 99’u suymuş diye duymuştum. Yani balık yemeğe engel bir durum yok içiniz rahat olsun. Ya da Karadeniz’de görülmedi bildiğim kadarıyla müsilaj Karadeniz balıkları tüketebilirsiniz.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
September 04, 2021, 01:48:52 PM
sr. member
Activity: 1442
Merit: 256
September 04, 2021, 01:28:09 PM
Ben çok fazla balık arayan birisi değilim ama tutmayı cok seviyorum.
Bir gölden 17 tane balık tuttum 1 tane bile eve götürmedim..
İllaki balık yiyeceksem de kılçığı ayıklaması kolay balıklar tercihim oluyor. Palamut ve hamsi gibi.
hero member
September 04, 2021, 01:12:22 PM
Balıkla aram pek olmamıştır ne bileyim kokusu biraz ağır geliyor ama grip olduğumda falan löpür löpür götürüyorum bu da benim serseri serbest stilim Cheesy Hatta rakıyla balık yapanları çok merak etmişimdir abi o anason kokusu biraz ağır ee balıkta ağır nabıyonuz burnunuzu direk çökertiyonuz mu Cheesy

Hocam balık pişirmeye başlayınca bir kap içine biraz su ve içine sirke koy. Bir taraftan balığını pişir bir taraftan da bu su kaynasın. Göreceksin ki balık kokusu etrafta daha az hissediliyor.  Bayatlamış olan balık pişerken daha fazla koku çıkarır.

Kendi tuttuğum balığı pişirirken ve yerken neredeyse hiç koku olmuyor balık yediğimi bile anlamıyorum bir gün dolapta bekletince tadı daha iyi oturmuş oluyor balıkçılardan taze balık alabilmek genelde zor ya bayat satıyorlar yada karıştırma yapıyorlar taze balık tavada bile belli oluyor pişerken kuyruklar havaya doğru kalkar. Genelde aynı yerden balık alırsanız tembihleyin taze değilse vermeyin diye ama burada iş biraz anlamaktan geçiyor.
full member
Activity: 854
Merit: 113
September 04, 2021, 01:07:52 PM
Balık tüketiminin Türkiye gibi üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede fazla olacağını varsayarsınız normalde ama durum öyle değil. Balık ülkemizde etin gördüğü kadar rağbet görmüyor gözlemlediğim kadarıyla. Et fiyatları balığa kıyasla kat kat pahalı olsa da bence et tüketimi her türlü daha fazladır. Aslında ülkede o kadar fazla balık restoranı da var ki. Belki de verileri sadece bir yerden alıp evde pişirmeye göre oluşturuyor da olabilirler. Çünkü balık restoranlarının çok rağbet gördüğüne şahit oluyordum. Ben de çok bayıldığımı söyleyemeyeceğim balığa. Mevsimi gelince nadiren yediğim olur.
member
Activity: 125
Merit: 16
SEO, BLOG, DOMAIN, CONTENT
September 04, 2021, 11:33:29 AM
Denize kıyısı olan bir ilçede yaşıyorum. Hatta biraz önce balık yedim. İnanılmaz lezzetliydi. Müsilajı falan düşünmeden yedim.
Buna takılacak durumda değilim. Deniz ürünü, diğer ürünlerden her türlü temizdir.
Kısacası, ben tüketiyorum ve tükeceğim.
hero member
Activity: 1176
Merit: 617
September 04, 2021, 11:03:27 AM

Pages:
Jump to: