Pages:
Author

Topic: Biraz da Hisse Senedi mi Konuşsak? - page 3. (Read 1037 times)

legendary
Activity: 3164
Merit: 1517
May 05, 2020, 05:49:47 AM
Spor hisseleri çok düştü. Ligler açıldığında temiz bir %25 i var diyerek aldı millet.
yükseldi de %100 mü yaptı? abartmayın bu kadar.
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
May 05, 2020, 05:24:55 AM
Konuşalım tabii! Mesela BİST spor hisselerinin nasıl artışta olduğunu konuşalım. Ligler ertelendi, takımların gelirleri azaldı, şampiyonluk başka bahara kaldı. Ama Trabzonspor başta olmak üzere çoğu spor hissesinde yükselişler var. Bunu neye yormak lazım? Sıkı bir taraftar kitlesi mi ayakta tutmaya çalışıyor acaba kulüpleri? Ben çıkamadım bu işin içinden...

Teknik analiz, temel analiz ve psiskolojik analiz...

Örnek verdiğiniz konuyu dünyanın herhangi bir yerinde açıklayabilecek kimse olamaz. Ama durduk yere bir altcoin'in de yükselişine defalarca şahit olduk.
Yani Binance IEO'larına bakalım. Milyonlarca kilidi açılmayan token varken, projenin gerçekten ne olduğunu kimse bilmeden birilerinin satın alım baskısı fiyatı yükseltiyor.
Spor takımlarının kârlılığı düştü belki ama sektör olarak halen önemli yerlerdeler. Mantık ararsak işin içinden çıkmak zor olur.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
May 04, 2020, 05:45:01 PM
Konuşalım tabii! Mesela BİST spor hisselerinin nasıl artışta olduğunu konuşalım. Ligler ertelendi, takımların gelirleri azaldı, şampiyonluk başka bahara kaldı. Ama Trabzonspor başta olmak üzere çoğu spor hissesinde yükselişler var. Bunu neye yormak lazım? Sıkı bir taraftar kitlesi mi ayakta tutmaya çalışıyor acaba kulüpleri? Ben çıkamadım bu işin içinden...
member
Activity: 294
Merit: 17
May 04, 2020, 02:51:31 PM
Ben ara ara galip Öztürk un hisselerini alip satıyorum. İzellikle belli zamanlarda galip hareket ettireceği hissesini 3-4 kat götürür. Ama tam bir risk.
Su günlerde zaten takip eden bilir. Labaratuvar gıda ilac gibi sektörlerde iyi hareket var. Ben ecilc aldim kenara koydum bakalim nerelere kadar gidecek.
full member
Activity: 980
Merit: 152
May 04, 2020, 11:41:55 AM
Ülkemizde büyük kumardır borsa. Şu videoyu mutlaka izleyin, adamlar neler yapıyor, ülkede çalışan hiçbir kurum yok malesef; spk izlemekle yetiniyor. https://www.youtube.com/watch?v=SbMdHEvRjFY
legendary
May 04, 2020, 08:57:41 AM
lan o değil de ne para varmış lan bizde. oraya yatır, buraya yatır bitmiyor. biraz da hisse senetlerinde paraları sıfırlayalım:)

Ya şimdi olay öyle değil. Smiley
2014 - 2015 de bitcoin de potansiyel görüp alanlar. saçma sapan trade ler ile parayı pul etmelerine, fonlara kaptırmalarına, bu kadar iniş çıkışa rağmen hala x10 durumdalar.
Bir kulağımızın arkası kalmakla birlikte bu dönemde girenler hepimiz belli oranda akıllandık, hiç birimiz bağı bahçeyi satıp buralara yatırmadık. İşinde gücünde çalışan insanlarız.

2016 sonları ve 2017 de gelen fırsatçı kesim çok büyük battı.Uyardık mı uyardık, dinlediler mi hayır. Bizde onlarla beraber ağzımız açık izleyip zamanında satmayı beceremedik.
Ben TL ile en son Mart 2019 da 700 TL den Ethereum almış ve aldırmış idim. 2000 TL gördüğünde sattım mı hayır. (bende bir satamama hastalığı var sanırım.)

Yani bu gün gidip TL ile Bitcoin Ethereum almam ama elimdeki 15-20k TL ile kıçımı kaldırabilseydim geçen mart ayında bu hisselerden sepet yapardım.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
alex
May 04, 2020, 08:26:54 AM
2019 sonu ve 2020'nin şu son döneminde aslında bizim borsada boğa etkiliydi. en son olarak corona virüsü için tanı kiti üreten rt lab kağıdı çılgın bir yükseliş yaşadı: https://tr.investing.com/equities/rta-lab-biyoloji

aslında bu hastalık daha başlamadan önce, ülkemizdeki resmi tarih, bu tür sağlık vs uğraşan kağıtlara yatırım yapabilirdik ama ben ülkemizdeki borsadan nefret ediyorum. daha doğrusu borsa ile ilgilenen garip kitleden nefret ediyorum. bizim shitcoinler gibi bir masa, sandalye firmaları aslında zaman zaman iyi fırsatlar sunuyor ama riske değer mi?

lan o değil de ne para varmış lan bizde. oraya yatır, buraya yatır bitmiyor. biraz da hisse senetlerinde paraları sıfırlayalım:)
legendary
Activity: 2156
Merit: 1069
May 04, 2020, 08:21:40 AM
Murathan hocamın dediği gibi genelde birşeyler üretenler tercih edilmeli  spekülasyona açık senetler yerine . Hatta uzun vadede düşünüyorsanız bedelsiz verenlerden de bekletin fonunuzda mutlaka. Uzun vadede güvenilir ve sağlam hisse senetleri her zaman kazandırır. Beraber çalıştığımız yeni gelen bir arkadaşım aracılığı ile benim de borsa ile bilgim oluşmaya başladı. Rta 4 TL iken bana baskı yaptı al al al diye tabi ben borsa işlerini pek bilmediğim için kulaktan dolma bilgilerle yatırım yapmıyorum. Uçtu uçtu rta 24 TL yi geçti bugün. Temiz 6 kat verdi inanılmaz bir rakam hala da sıraya giriyorlar almak için ama bana nedense güven vermiyor tek kurtardığı yanı borsada rakibi olmaması aynı sektörde . Hisse senedi iyidir ama sağlam hisse senetleri iyidir düşerse de korkmamak lazım elbet alındığı yere uğruyor diye duyuyorum şuanlık bilgilerim Bu kadar  Grin
legendary
May 04, 2020, 07:46:40 AM
Belli işletmeler var ki ülkemiz var oldukça her zaman yaşayacak ve karlı olacaklar, bunlarda 3 aşağı 5 yukarı belli.
Özetlemek gerekirse, Bist 30 listesindeki şirketler arasında gerçekten bir şey üreten şirketler :
Arçelik - Aselsan - Ereğli Demir Çelik - Kardemir - Petkim - Şişe Cam - Soda fabrikaları - THY - Tofaş oto - Trakya Cam - Tüpraş

Bist 30 un geri kalanı para ile para kazanan veya parayı topraktan veya sokaktan toplayan şirketler.

Bu üreten şirketlere iskontolu iken yatırım yapmak lazım idi. Bu yatırımda mart ayının sonlarında yapılmalı idi.
Sanki burada da fırsatı kaçırdık gibi.

hero member
Activity: 1582
Merit: 670
May 04, 2020, 05:16:23 AM
Yıllardır burada kriptolarla ilgili her haltı konuşmaya çalışıyoruz. Ama doğru yatırımın, tüm paranla aynı enstrümanı kullanmamak olduğunu da her fırsatta ayrıca belirtiyoruz. O zaman 100TL'miz varsa ve 50TL'si kripto için ayrılmışsa, 50TL'yi de farklı alanlarda değerlendirmeliyiz.

Bu noktada aklıma benim kriptoyla benzer takip edebileceğimiz hisse senetleri geliyor. Çok tecrübem yok herhangi bir FX hesabım bile yok. Sadece dönem dönem aklıma yatarsa bankamın internet bankacılığı üzerinden al-sat yaparım.

Aklıma takılan ilk soru şu;
Hiç bilmediğim bir konu ama oturduğumuz yerden "yasal olarak" yabancı ülkelerdeki hisse senetlerini alıp-satma şansımız var mı?

İkincisi ise BIST'te geleceği nasıl görüyorsunuz?

Son dönemde herkes gibi bende epey THYAO'yu takip ediyordum ama girme cesareti bulamadım. Nisan başında alsaydım güzel kâr bıraktıracaktı. Fikirlerinizi paylaşın lütfen, seviyeli bir şekilde yatırım danışalım birbirimize.

NOT: Bu başlıkta yazılan hiç bir şey "yatırım tavsiyesi niteliği taşımamalıdır". Bu ibare ilgili postta olmasa bile, böyledir. Yani bu başlıkta yazılan herşey YTD! kapsamındadır.
Pages:
Jump to: