Pages:
Author

Topic: Bist'e dolar bazlı bakmak. - page 2. (Read 276 times)

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
September 01, 2023, 11:32:01 AM
Tl olarak uzun vadeli, yakın vadeli bile yatırım yapmak bana hiç mantıklı gelmiyor. Enflasyonu en sert olan para birimini böylesine istikrarlı yükselirken BIST'e giren içi boş şirketleri takip edip emek harcamak bana göre doğru gelmiyor. Anlık kazanç için daha iyi tarafı var gibi yorumlardan onu anlıyorum, uzun vade de tabi bir anda her şey tersine dönerse o da büyük süpriz olur bu saatten sonra.
legendary
Activity: 2520
Merit: 1510
September 01, 2023, 09:52:35 AM
Herhangi bir yatırım aracına TL bazında bakmak çok büyük hata olur bu sadece hisseler için değil her şey için geçerli. Türkiye'de hep yüksek enflasyon vardı ama son 5 seneki kadar yüksek enflasyon tarihte olmadı. Paramız 10 kat birden değer kaybetti paraya bir 0 daha eklenmiş oldu.
Borsada aylık bakarken bile enflasyonu hesaba katarak yatırdığımız ve kazancımızı hesaplamalıyız. Enflasyonun altında artış gösteren hisseler kazandırmamış aksine kaybettirmiştir.
member
Activity: 447
Merit: 88
September 01, 2023, 07:44:25 AM
Ben hala biste yatırım yapmayı mantıklı göremiyorum. İçi boş şirketler tek tek biste girdi.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
September 01, 2023, 06:27:17 AM
Bir çok hisse dolar bazında bakıldığı zaman çok çok ucuz kalıyor yabancı yatırımcıda bu durumu bildiği için yatırım yapmak daha cazip hale geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe hisseler değil şirketlerde ucuzlamış oluyor yani dolar değerlenmiş olduğu için yabancı yatırımcının parası değerli oluyor mesela geçen yıl 2 birime aldığı şirketi bu yıl 1 birime alarak %50 ucuza almış oluyorlar bu nedenle şirketler bir bir satılıyor.

Bir çok hisse 2 katına çıksa bile dolar karşısındaki değerine ulaşamamış oluyor.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
September 01, 2023, 05:45:48 AM
Bistte hisse alıp satarken en önemli konulardan biri aldığınız hisse enflasyon karşısında paranızı koruyabiliyormu? Hisseyi yıllarca taşımakla zarar mı ediyorsunuz? Yada neden hisseler çok ucuz deniyor?
Arkadaşlar çoğu hisse malesef  enflasyona karşı paranızın değerini koruyamamış size bir tane örrnek göstermek istiyorum.

Sözde hisse ath yapmış ve yatırımcısı uzun bir bekleyiş sonrasında parasına para katmış değilmi?

Malesef hisseyi elinde tutanlar ciddi anlamda zarar etmiş durumda 2020 yılında ki yükselişinde tepe noktasında 134 dolar yapıyormu şimdiki ath'sinde 59 dolar yapıyor yani hala bu hisse bir önceki tepesine göre 75 dolar ekside hisse 2000 tl daha artmadıkça yatırımcısına 1 tl bile kazandırmış sayılmayacak.

tradingview'de size bist hisselerine dolar bazlı nasıl bakarsınız onu göstermek istiyorum.

trading view web sitesini açıyorsunuz arama kısmına alttaki kodu yapıştırım enter'a basıyorsunuz.

BIST:TETMT/OANDA:USDTRY

TETMT yazan yere hangi hisseyi görmek istiyorsanız onun kodunu yazıyorsunuz ve karşınızda dolar bazlı hisseniz.

Yani ben hisseyi alayıım tutayım 2x yapayım para kazanayım diyene kadar paranızdan da olabilirsiniz.
Pages:
Jump to: