Pages:
Author

Topic: Βαρουφάκης για bitcoin - page 2. (Read 483 times)

sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
July 28, 2022, 07:47:54 AM
#6
Για να είμαι ακριβοδίκαιος στην κριτική μου, λέει και κάποια σωστά πράγματα:

Ότι επί της ουσίας δεν υπάρχει Δημοκρατία, αλλά Corporatocracy. Εντελώς κυνικά μας λέει (και συμφωνώ) ότι οι εκλογές δεν έχουν κάποιο ουσιαστικό νόημα. Υπάρχει και ρητό ότι οι εκλογές θα ήταν παράνομες αν μπορούσαν να αλλάξουν κάτι.

Τώρα αυτός ή αφελής/ρομαντικός ιδεολόγος/ιδεαλιστής είναι και πιστεύει ότι θα υποτάξει/γκρεμίσει το σύστημα που ελέγχει σχεδόν τα πάντα (πιθανόν ΚΑΙ τον ίδιο και το κόμμα του, που ζητάει την ψήφο μας, κι ας ξέρει ότι δεν έχει νόημα) ή βαλτός ηθοποιός που το παίζει δήθεν αριστερός/επαναστάτης...
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
July 28, 2022, 07:33:21 AM
#5
Καλά ρε, είναι τόσο καραγκιόζης ο άνθρωπος που τολμάει και μιλάει για «αποκεντρωμένο» (πιο centralized πεθαίνεις) «δημόσιο» (τι δημόσιο ρε κουραμπιέ, ΚΑΡΑ-ΙΔΙΩΤΙΚΟ είναι το μονοπωλιακό τραπεζικό χρήμα, με μονοπώλιο που εκχωρεί το κράτος σε ιδιωτές -> Rothschilds/Rockfellers και σία) χρήμα;;; Angry

Και όχι μόνο αυτό, αλλά σε κάποια φάση λέει ευθέως ότι πρέπει να αντιγράψουμε την Κίνα (βλ. CBDC/e-yuan + social credit score) εδώ στην Ευρώπη;

Για πόσο μαλάκες μας περνάει; Ποιανού την ατζέντα προωθεί (θέλω να πιστεύω εν αγνοία του ως χρήσιμος ηλίθιος και όχι ως βαλτός ηθοποιός);

Ναι, κι εμένα μου ήταν συμπαθής το 2015 επειδή θεωρώ ότι έφαγε βρώμικο πόλεμο από την ΕΚΤ, αλλά ο άνθρωπος είναι καραγκιόζης με περικεφαλαία!

Όχι, δεν πιστεύω ότι μας φέσωσε 100 δις (άλλοι έκαναν την ζημιά πιο πριν), αλλά δεν παύει να μας δουλεύει ψιλό γαζί ο «αριστερός» με δεξιές τσέπες (πολύ πριν εκλεγεί ο ΣΥΡΙΖΑ είχε συναντηθεί αυτός και ο Τσίπρας με τον Soros στο Τέξας το 2012-3 αν θυμάμαι καλά).

Άσε μας ρε φίλε που ο Satoshi Nakamoto με 1 εκατομμύριο αδρανή BTC ελέγχει το 97% του supply... τα πτυχία σου νύχτα τα πήρες; Δεν σου διδάξανε μαθηματικά Δημοτικού; Το ρημάδι το BTC whitepaper δεν το διάβασες;

Δεν τρέφω ελπίδες βέβαια ότι ο κόσμος εκεί έξω, αυτός ο άκρως ιδρυματοποιημένος και επιδοματοποιημένος κόσμος δεν θα τον εκλέξει πρωθυπουργό το 2025 (τυχαίο το Μέρα25; είναι δεδομένο ότι θα τον «σπρώξει» το σύστημα) και μάλιστα σε πλαίσιο USoE (United States of Europe). Ο ίδιος κόσμος που το 2020 ξεπούλησε την ελευθερία του για ολίγη ασφάλεια (δήθεν λόγω COVID). Κάτι έχει πει ο Benjamin Franklin περί αυτού και παραμένει άκρως επίκαιρο.

Nα είμαστε καλά όσοι έχουμε assets που θα πληθωριστούν ελέω MMT/QE και η πλέμπα δεν πειράζει μωρέ, ας ζει αιωνίως με UBI €1000/μήνα, αρκεί το social credit score τους να μην είναι στα κόκκινα (α λα Κίνα).

Δυστυχώς η μοίρα των κρατών είναι να αντιγράφουν υπερδυνάμεις (άλλοτε Αμερική, οσονούπω Κίνα).
sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
July 27, 2022, 01:20:36 PM
#4
Ο chek τα είπε πολύ καλά.

Keynes vs Hayek είναι σαν να λέμε ΟΣΦΠ vs ΠΑΟ, κοινώς μαύρο και άσπρο. Grin

Το BTC έχω ξαναπεί ότι είναι γνήσιο τέκνο της Hayek σχολής και ως εκ τούτου δεν συμβαδίζει με τα σοσιαλιστικά ιδεώδη της MMT (aka Modern Monetary Theory), των CBDCs, του UBI, του μόνιμα υψηλά πληθωρισμού (καλά όνειρα εύχομαι σε όσους πιστεύουν ότι θα πέσει).

Πάντως η ειρωνεία είναι ότι το αέναο τύπωμα της Keynes σχολής μπορεί να ωφελήσει το BTC όσον αφορά το fiat valuation. Wink Αυτό για όσο είμαστε στο fiat standard.

Θεωρώ ηλιθιότητα (ή εκ του πονηρού?) κάποιος να στηρίζει αέναο τύπωμα για την πλέμπα/μάζα που δεν κατέχει assets (ούτε καν ένα σπιτάκι και μένει στο ενοίκιο και το ενοίκιο θα πληθωρίζεται συνεχώς)... ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
July 27, 2022, 10:33:06 AM
#3
Είναι τελείως αντίθετο στο πως βλέπουν την οικονομία γιαυτό λέει αυτές τις αρλούμπες που δεν έχουν καμία λογική.
Αν βλέπουν διαφορετικά την οικονομία σημαίνει πως δεν είναι αρλούμπες για αυτούς (τουλάχιστον με βάση το perspective τους).

Αλλά έχει και μια αντικειμενικά εσφαλμένη εντύπωση. Ίσως και το κάνει επίτηδες για να προωθήσει την αντζέντα του.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
July 27, 2022, 10:25:55 AM
#2
Oι οπαδοί του Keynes όπως ο Βαρουφάκης έχουν γενικά πρόβλημα με τα μέσα αποθήκευσης αξίας και το σκληρό χρήμα. Είναι τελείως αντίθετο στο πως βλέπουν την οικονομία γιαυτό λέει αυτές τις αρλούμπες που δεν έχουν καμία λογική.
Και ο ίδιος πιστεύω να κάτσει να σκεφτεί ορθολογικά αυτά που λέει θα καταλάβει ότι λέει μλκ
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
July 27, 2022, 09:14:44 AM
#1
Δεν παρακολουθώ κανένα κόμμα, αλλά όταν μιλάει αυτός μου τραβάει το ενδιαφέρον. Σε δύο διαλέξεις του μιλάει για χρήμα, πόλεμο και τεχνολογία, και αγγίζει και το bitcoin. Δεν περίμενα τέτοια στάση, στα όρια του γελοίου, από έναν άνθρωπο που φαίνεται τόσο σοβαρός.

Η πρώτη αναφορά γίνεται στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων: https://youtu.be/IFSQ3dcgAfk?t=5857

Εδώ έχουμε γνωστό επιχείρημα, απομυθοποιημένο χιλιάδες φορές, με την αναλογία bitcoins-τουλίπες. Με το που το άκουσα ξενέρωσα, και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ξενέρωσε και ο καθηγητής που τον ρώτησε. Θα ήθελα αλήθεια να τον ρωτήσω εκείνη τη στιγμή, ποια ήταν η τελευταία φορά που τα φυτά σάς επέτρεψαν να μεταφέρετε αξία από το ένα σημείο του κόσμου στο άλλο, με έναν ανθεκτικό στη λογοκρισία τρόπο, γρήγορα, με σχεδόν μηδενικό κόστος;

Η δεύτερη αναφορά γίνεται στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας: https://youtu.be/97pUJTB8Ges?t=3658 (έχω κάνει και σχετικό σχόλιο-μακρυνάρι)

Εδώ όχι απλά κάνει βεβιασμένη γενίκευση, αλλά λέει και ψέματα. "Το 97% ανήκει σε μια ομάδα ατόμων, το ξέρεις". Όχι ρε φίλε δεν το ξέρω, μήπως μπορείς να μας το αποδείξεις εσύ; Επίσης το ποσοστό των bitcoin που λέει ότι δεν έχει μετακινηθεί από το 2009 είναι τεράστιο ψέμα, αρκεί να κοιτάξεις μόνος σου στην αλυσίδα και να το επιβεβαιώσεις.

Κάτι επίσης που με ενόχλησε είναι το "χρησιμοποιείται ελάχιστα για συναλλαγές". Έχει κάποια απόδειξη για αυτά που λέει ή σπεκουλάρει; Το ότι μια τεράστια οικονομία έχει χτιστεί, διαμορφώνεται και θα συνεχίσει να αναβαθμίζεται πάνω στο bitcoin θα του το πει κάποιος;




Πάμε παρακάτω. Ο λόγος που έγινε η αναφορά είναι επειδή θέλει να καταργηθεί το σημερινό λογιστικό χρήμα, και να υϊοθετηθεί digital currency (AKA, CBDC) που θα ελέγχεται από το κράτος. Λέει η τεχνολογία blockchain θα βοηθήσει σε αυτό, εγώ ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως. Αφού μιλάμε για μια οντότητα που θα το ελέγχει, τι να την κάνουμε την διαφάνεια (βλ. Tether);
Pages:
Jump to: