Pages:
Author

Topic: Το μελλον του BITCOIN στην Ελλαδα... - page 5. (Read 5827 times)

sr. member
Activity: 275
Merit: 250
Καλά ρε γίνεται Ελληνική κοινότητα χωρίς πρόεδρο; χωρίς γενικό γραμματέα, χωρίς ταμεία, χωρίς καφέ από το κυλικείο και κίτρινα μουστάκια από το τσιγάρο; Tongue
Η μισή Ελλάδα είναι πρόεδρους και παράγοντες - πως νομίζεται πως φτάσαμε ως εδώ Smiley

Πολύ ωραίος check2fire
το ίδιο αντιμετωπίζω και εγώ στις κουβέντες που προσπαθώ να ανοίξω για αυτό - περίγελος, πεσσιμισμός, καχυποψία κλπ (...)
με λίγα λόγια είμαι μέσα
θα μπορούσα να βοηθήσω πιστεύω

Μιας που είμαστε σε κρυπτο χώρο
προτείνω να χρησιμοποιύμε όλοι το https://crypto.cat/ για να γνωριστούμε και να οργανωθούμε
είναι ένα προσθετο για browsers όπου μπορείς πολύ εύκολα να δημιουργήσεις και να συνδεθείς σε ένα
δωμάτιο για κρυπτογραφημένη επικοινωνία - είτε μεταξύ όλων είτε private επικοινωνία
Για να κάνω την αρχή δημιουργώ ένα δωμάτιο ονόματι "cryptoGreece" (τυχαίο και αφού είδα πως το google δεν βγάζει κάτι σχετικό) στο crypto Cat
και μπαίνω μόνος μου μέσα, όποιος θέλει έρχεται να τα πούμε




legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Ωραια η ιδέα σου check2fire! Νομιζω κατάλαβα που το πας.

Δρν ξέρω αν έχεις δει την σελίδα του bitcoin.org, αλλα κάπου είχε συγκεντρωμένες όλες τις τοπικές κοινότητες (aka Bitcoin Foundation /Association της κάθε χώρας) Σκοπός αυτών των foundation, είναι προφανώς η διάδοση του bitcoin στην χωρα τους, τόσο στους απλούς χρήστες, οσο και στους καταστηματάρχες ώστε να δέχονται πληρωμές με bitcoin. Δεν θα ηταν πολύ δύσκολο να κάνουμε και το δικο μας(προφανώς θα χρειαστούμε ενα χψ ποσό) και απο την άλλη πρέπει να οργανώσουμε το governance, εκλογές κλπ. Όντως κακή η ιδέα του 'chairman' . Αλλα σίγουρα δεν θα ηθελα να γίνουμε σαν το bitcoinfoundation.org (να λειτουργει δηλαδή το board πίσω απο 'κλειστές πόρτες'). Ολα να είναι ανοιχτά και ο οποιοσδήποτε να μπορεί να δει την δουλεια μας.

Αλλά η αλήθεια είναι οτι είμαστε μια παρα πολυ μικρή κοινότητα.. Δείτε πόσα topic/post έχουν τα άλλα local board και ποσο ενεργοί είναι.

Ps: Check2fire, δηλαδή θα σε δω fosscomm φέτος;
newbie
Activity: 10
Merit: 0
Γεια σας!!! Χαίρομαι ιδιαίτερα που βρήκα Έλληνες που ασχολούνται με cryptocurrency!
Δεν είχα ψάξει πολύ είναι η αλήθεια! Πρώτη φορά ήρθα σε επαφή μέσω του reddit και του dogecoin...
και ότι είχα διαβάσει για bitcoin και litecoin από δεξιά και αριστερά... Κρίμα που έχασα το meetup στην Αθήνα...
Χαίρομαι ιδιαίτερα όμως για την κοινότητα που υπάρχει εδώ !
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Ναι ομως χρειαζομαστε και αλλα ατομα προς το παρον.

Τα βλεπει κανεις αραγε τα μηνυματα μας?
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
H καλύτερη λύση θα είναι μια ομάδα ατόμων χωρίς κάποιον πρόεδρο για να μην έχουμε και διαμάχες που συνηθίζουμε εμείς οι Ελληνες. Αλλά όλα αυτά μπορούμε να τα συζητήσουμε αφού πρώτα μπορέσουμε να πραγματοποιήσουμε την ίδρυση της κοινότητας. Το πρώτο βήμα θα είναι να δημιουργηθεί μια ομάδα που θα μπορέσει να ξεκινήσει την κοινότητα και αργότερα να είσαι σίγουρος η όλη ιδέα θα διαδοθεί άμεσα σε κάθε τεχνολογικό forum της Ελλάδας.
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Αφου ηταν ιδεα σου , σε εσενα θα πηγαινε η ψηφος μου!

Πως θα προσεγγισουμε τωρα κοινο?
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
πρόεδρος πάντα βγαίνει με ψηφοφορία. Δλδ ο καθένας θα ψήφιζε τον εαυτό του.. Tongue
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Χεχε, θα ηταν πρωτοποριακη!

Ποιος θα ηταν ο προεδρος??

 Grin
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Καταρχήν θα πρέπει να δούμε αν υπάρχει ενδιαφέρων και από άλλους να συμμετέχουν. Κοινότητα με μόνο δύο ανθρώπους δεν υπάρχει Tongue.
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Ωραια η ιδεα σου.

Αν γνωριζεις και καποιο ατομο ακομη καλυτερα για μας βοηθησει χωρις να ψαχνομαστε.

Για προχωρα!
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Σε αυτό θα μπορούσε να μας βοηθήσει κάποιος από το hackerspace που έχει και έμπειρα μέλη στον χώρο του ελεύθερου λογισμικού. Δλδ να δημιουργηθεί μια κοινότητα με την δικιά της σελίδα στο internet με το δικό της irc κανάλι, την δικιά της email λίστα τα δικά της μέλη καθώς και τις ανεξάρτητες δραστηριότητες της. Κάτι τέτοιο φυσικά θέλει αρκετή συμμετοχή και όρεξη από τα μέλη της. Θα ήταν χρήσιμο αν διάβαζε κάποιος το μήνυμα να μας έδινε οδηγίες το πως θα γινόταν. Μπορεί να στείλω και κατευθείαν email στην λίστα το hackerspace για οδηγίες αν υπάρχουν αρκετοί που ενδιαφέρονται ώστε να το προχωρήσουμε.
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Μου αρεσει η προσεγγιση σου.

Οντως , υπαρχει αρκετο scamming και ισως ειναι ενας λογος που φοβαται ο μεσος Ελληνας στο να γνωρισει νεα προιοντα ή ιδεες.

Καλη η ιδεα σου περι κοινοτητας. Πρακτικα ομως πως γινεται?
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Θα γράψω και την προσωπική μου εμπειρία και το τι bullying έχω συναντήσει σε τρια τεχνολογικά forum που ανεβάζω καθημερινά νέα γύρω από το bitcoin. Κάτι ανάλογο είχα βιώσει και όταν πριν καμια δεκαετία όταν τότε γράφαμε  σε διάφορα forum και προσπαθούσαμε να διαδόσουμε το linux. Και τότε την ίδια καχυποψία και αρκετές φορές την ίδια επιθετική συμπεριφορά βιώναμε..
Με την ευκαιρία αυτού του μηνύματος μια καλή κίνηση θα ήταν να δημιουργούσαμε μια ελληνική κοινότητα για το bitcoin όπου μετά θα μπορούσαμε να δραστηριοποιηθούμε σε διάφορα τεχνολογικά συνέδρια όπως το FOSSCOMM που γίνετε κάθε χρόνο σε διάφορα πανεπιστήμια στην Ελλάδα με ομιλίες από τις κοινότητες του Ελεύθερου λογισμικού.

http://lamia.fosscomm.gr/


Το μόνο αρνητικό με το bitcoin και όσο η αξία του ανεβαίνει είναι οι scammer που λυμαίνονται τον χώρο και προσπαθούν με διάφορα μέσα να εξαπατήσουν νεοεισερχόμενους στον χώρο που έχουν και την όρεξη και την επιθυμία να συμμετέχουν σε αυτή την επανάσταση που γίνετε. Νομίζω μια οργανωμένη ελληνική κοινότητα με κανόνες προστασίας των μελών της θα μπορούσε να λειτουργήσει και σαν δίχτυ προστασίας σε κάθε επιτήδιους.
hero member
Activity: 728
Merit: 500
Καλησπερα σε ολους και σε ολες.

Ανοιγω αυτο το thread (ας πουμε και κανα Αγγλικο), για γνωμες και ιδεες που μπορει να εχετε σχετικα με την αποδοχη του Bitcoin στην Ελλαδα, ειτε αφορα το τωρα , αλλα ειτε αφορα και κυριως το μελλον.

Ιδεες για την χρηση του Bitcoin ως μεσο εμπορικης συναλλαγης, για ανταλλαγη (η αλλιως trading) αλλα και για μαινινγκ (η αλλιως mining), ειναι ολες αποδεκτες.


Δυστυχως, αντιλαμβανομαι οτι η αποδοχη του κλινει περισσοτερο , κυριως, ως μεσο πλουτισμο με την μεθοδο του μαινινγκ.

Φοβαμαι επισης οτι, λογω της συντηρητικης μας κοινωνιας, δεν θα εχει γενικοτερη αποδοχη για το προσεχες μελλον.

Θα ηθελα γνωμες και σχολια.



Ευχαριστω!

 Smiley
Pages:
Jump to: