Pages:
Author

Topic: αποδοχη bitcoin ως μεσο πληρωμης - page 2. (Read 2474 times)

legendary
Activity: 975
Merit: 1003
@lalakies, τα nicks δεν αλλαζονται, θα πρεπει να φτιάξεις καινούργιο account και να γίνεις πάλι noobas  Grin

*Σορρυ για το οφ-τοπικ


αν σε περίπτωση είχες κάποιο πελάτι που σε πλήρωνε σε USD ή ρούβλια ή ΥΕΝ ή σε κάποιο άλλο ξένο νόμισμα πώς θα δεχόσουν την πληρωμή αυτή;

δεν θα έκοβες τιμολόγιο / απόδειξη σε ΕΥΡΩ και θα ζητούσες το αντίστοιχο ποσό ανάλογα με την ισοτιμία στο ξένο νόμισμα;

το 'συνάλλαγμα' το πουλάς στα ανταλλακτήρια που εμπιστεύεσαι εσύ ή το κρατάς ως επένδυση.

Ακριβώς. Σχετικά με το tablet τώρα, αν αρχίσεις και έχεις κίνηση τότε θα ηταν καλή αγορά, αλλά αν το αγόραζες τωρα αποκλειστικά για αυτό μάλλον θα πήγαινε χαμένο  Sad

Υπάρχει και ενα POS μηχανηματάκι, το coinkite. Είναι στο μέγεθος με τα υπόλοιπα POS μηχανηματα για πιστωτικές και το ίδιο portable, με wifi/3G για να κατεβάζει το blockchain, qr scanner κλπ. Αν και είναι λίγο τσιμπημενη η τιμη του, θα έλεγα ότι είναι must άμα αρχίσεις και έχεις κίνηση!!!

Btw τι μαγαζί έχεις αν επιτρέπετε; Ίσως να του έκανα μια επίσκεψη όταν αρχίσεις να δέχεσαι bitcoins Wink
legendary
Activity: 1461
Merit: 1025
i love Emerald (EMD)
αν σε περίπτωση είχες κάποιο πελάτι που σε πλήρωνε σε USD ή ρούβλια ή ΥΕΝ ή σε κάποιο άλλο ξένο νόμισμα πώς θα δεχόσουν την πληρωμή αυτή;

δεν θα έκοβες τιμολόγιο / απόδειξη σε ΕΥΡΩ και θα ζητούσες το αντίστοιχο ποσό ανάλογα με την ισοτιμία στο ξένο νόμισμα;
για μελλοντικό έλεγχο μπορείς να αναφέρεις στο τιμολόγιο το ποσό που πληρώθηκες / πλήρωσες και σε ΕΥΡΩ και σε bitcoin με την ισοτιμία της ημέρας.

το 'συνάλλαγμα' το πουλάς στα ανταλλακτήρια που εμπιστεύεσαι εσύ ή το κρατάς ως επένδυση.


για το bitcoin θα πρότεινα να αγοράσεις μια απλή 7" ταβλέττα και να φορτώσεις μια εφαρμογή (app) για ηλεκτρονικό πορτοφόλι bitcoin

για android μπορώ να σου συστήσω τις εξής εφαρμογές

https://play.google.com/store/apps/details?id=de.schildbach.wallet&hl=el

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mycelium.wallet&hl=el

https://play.google.com/store/apps/details?id=piuk.blockchain.android&hl=el


με εφορία και επαγγελματικό τραπεζικό λογαριασμό δεν θα έπλεκα τα bitcoin που εισπράτω.
επίσημο νόμισμα πληρωμής δεν είναι το ΕΥΡΩ; άρα πληρώνεις τους φόρους σου σε ΕΥΡΩ και τηρείς τα βιβλία σου σε ΕΥΡΩ !

το bitcoin παραμένει στο προσωπικό λογαριασμό, και όσο δεν το ανταλλάζεις σε ΕΥΡΩ έχεις 'συνάλλαγμα'.



sr. member
Activity: 266
Merit: 250
Συμφώνω και με τον mitzie και με τον mavromixalakis. Όταν θα γίνει σοβαρή κοινότητα στην Ελλάδα τότε θα αλλάξω
και το nick μου. Μέχρι τότε το αφήνω για να το απολαμβάνουν κάποιοι στο 100%  Smiley
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
+1 mavromixalaki

Η αλήθεια είναι οτι είμαστε ήδη μια ενεργή κοινότητα απο μόνοι μας (bitcointalk) και δεν βρίσκω κάποιον σοβαρό λογο να φτιάξουμε αλλη μια κοινότητα. Ίσως όταν μεγαλώσει η Ελληνική κοινότητα να το σκεφτόμασταν ξανά
full member
Activity: 135
Merit: 100
Quote
Αν και δενεείμαι λογιστής εγω νομίζω οτι απλα αν δεχόσουν τα bitcoin στην ισοτιμία που συμφωνήσετε και μετα κόβοντας απόδειξη κανονικα (σαν να δέχτηκες μετρητά δηλαδή) είσαι οκ. Γιατί μετά θα τα πας σε ενα ανταλλακτήριο και θα τα κανείς withdraw στην τραπεζα σου, και δεν θα υπάρχει πρόβλημα για μικρά ποσά.

Αν αρχίσεις όμως και έχεις πολλά bitcoin απο τις συναλλαγές που κάνεις τότε θα πρεπει να 'ερευνήσεις' το θέμα πιο πολύ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το εκτιμώ ιδιαιτέρως.

Πάντως το γέγονος ότι μιλάμε για Ελληνική κοινότητα που θα συμβουλεύει το κόσμο κτλ κτλ αν δεν μπορούν υπεύθυνα να απαντηθούν από κάποιο γνώστη αυτές οι απλές ερωτήσεις τότε δεν έχει νόημα η δημιουργία καμίας κοινότητας. Αν κάποιος δεν έχει μια υπεύθυνη τεκμηριωμένη απάντηση για το πως μπορεί νόμιμα ένα κατάστημα να δέχεται bitcoins τότε το bitcoin δεν έχει κανένα μέλλον στην Ελλάδα και θα είναι κρίμα...
legendary
Activity: 975
Merit: 1003
Αν και δενεείμαι λογιστής εγω νομίζω οτι απλα αν δεχόσουν τα bitcoin στην ισοτιμία που συμφωνήσετε και μετα κόβοντας απόδειξη κανονικα (σαν να δέχτηκες μετρητά δηλαδή) είσαι οκ. Γιατί μετά θα τα πας σε ενα ανταλλακτήριο και θα τα κανείς withdraw στην τραπεζα σου, και δεν θα υπάρχει πρόβλημα για μικρά ποσά.

Αν αρχίσεις όμως και έχεις πολλά bitcoin απο τις συναλλαγές που κάνεις τότε θα πρεπει να 'ερευνήσεις' το θέμα πιο πολύ.
full member
Activity: 135
Merit: 100
η Bitpay απ'οτι βλεπω στο site της με χρεώνει $30 για 30 μέρες και σίγουρα θα έχει και άλλα fees. Αν είναι να μη πουλήσω τίποτα δε θα θελα να αρχίσω με bitpay. Θέλω να αρχίσω μόνος μου αλλά χωρίς να κάνω οτιδήποτε παράνομο η κάποια φοροδιαφυγή.

Οι λογιστές και οι τραπεζίτες που ξέρω (και ξέρω αρκετούς) δεν έχουν ιδέα για το bitcoin και δεν μπορούν να με κατατοπίσουν σωστά.

Υπάρχει κάποιος λογιστής Ελληνας εδώ που να το χει ψάξει καθόλου?

sr. member
Activity: 275
Merit: 250
πολύ δυνατές οι ερωτήσεις σου,

προσωπικά θα έβαζα bitpay να είχα το κεφάλι μου ησυχο, δεν ξέρω γιατί το αποφευγεις
συμβουλή παίζε με διεθνέις πρακτικές πάντα.

κάποιος λογιστής; - εφοριακός, τραπεζίτης;
full member
Activity: 135
Merit: 100
Θελω να βάλω το bitcoin σα μεσο πληρωμης στην επιχειρησή μου που είναι κατάστημα. Τι πρέπει να κάνω για να είμαι νόμιμος?

Δεν θέλω να βάλω τη bitpay σαν ενδιάμεσο. Θελω οι πελάτες να με πληρώνουν σε bitcoins με μια ισοτιμία που θα συμφωνούμε επιτόπου.

Τα ερωτήματα μου είναι τα εξείς:

1. Μπορώ να δέχτω bitcoin και να κόψω απόδειξη σε ευρώ? Επιτρέπεται αυτό στην Ελλάδα? Γενικά τι απόδειξη πρέπει να κόψω?

2. Αν κάποιος μου κάνει μια παραγγελία μέσα από internet, τι απόδειξη πρέπει να δώσω? Μπορώ να δώσω απόδειξη σε ευρώ ενώ έχω πληρωθεί σε bitcoin? ή πρέπει να του κόψω κάποιο τιμολόγιο που λέει ότι έλαβα χ bitcoin έναντι χ ευρώ για τη πώληση του προιόντος? Πως δικαιολογείται αυτό στον έφορο που θα με ελέγξει και δε θα έχει ιδέα τι είναι το bitcoin?

3. Γενικά πως δηλώνω το εισόδημα μου στην εφορία αν έχω πληρωθεί με bitcoins.

4. Εγω μετά αυτά τα bitcoins θα πάω κάποια στιγμή να τα αλλάξω στο bitstamp. Πως θα δικαιολογήσω αυτό το έσοδο σε ευρώ στο τραπεζικό μου λογαριασμό από τα bitcoins σε περίπτωση ελέγχου? Διοτί η τραπεζά μου θα βλέπει να έρχονται συνέχεια ευρώ από μια ξένη επιχείρηση. Ο λογαριασμός αυτός πρέπει να είναι της επιχείρησης μου η προσωπικός λογαριασμός?

Παρακαλώ πολύ συμβουλέψτε με όσο πιο αναλυτικά γίνεται ώστε να το βάλω σα μέσο πληρωμής και να είμαι νόμιμος. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

 

Pages:
Jump to: