Pages:
Author

Topic: Bitcoin Price Crash- Λόγοι που δημιουργούν την πτώση - page 3. (Read 7292 times)

newbie
Activity: 39
Merit: 0
Είχα ποστάρει και άλλα λινκ παλιότερα και δεν είχα πρόβλημα ...
Τι να πώ δεν ξέρω δεν πειράζει αφού μπορούμε να βγάλουμε άκρη και αλλιώς μια χαρά. Wink
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Mπορεί επειδή έχεις λίγα μυνήματα να μην σε αφήνει να ποστάρεις link
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Η πλάκα είναι οτι δεν με αφήνει ούτε να την γράψω την λέξη στα αγγλικά βάλω δεν βάλω link ,βάλω δεν βάλω http ή com.
Ρε τι πάθαμε ; Μηπώς είχανε κανένα θέμα με το σύστημα ασφαλείας του φόρουμ με λίνκ που βάζανε χρήστες και όποιο δεν τους αρέσει το πετάνε εκτός;
Τι να πώ;

εχει πρόβλεψη μέχρι τέλος του μήνα. Θα το παρακολουθήσω για να δω αν πέσει μέσα.
Εγώ αν πουλούσα όταν μου έιπε πρίν πέσει το bitcoin και ξαναγόραζα πρίν καμια βδομάδα θα είχα βγάλει κανα χιλιάρικο αέρα αλλά ήθελα να το τεστάρω.
Βέβαια έπεσε και μια φορά έξω στην άνοδο του bitcoin αλλά το αλλάξανε κατευθείαν !Υπάρχουν και αστάθμητοι παράγοντες φαίνετε!!
Γι'αυτό είπα και κατα 90% πέφτει μέσα.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
εχει πρόβλεψη μέχρι τέλος του μήνα. Θα το παρακολουθήσω για να δω αν πέσει μέσα.
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Θα το γραψω στα Ελληνικά και όποιος θέλει ας το γράψει στα αγγλικα να το βρεί.
βτψπρεδιψτιονσ.ψομ
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Δεν με αφήνει να στείλω το link... Δεν ξέρω γιατι...Μου βγαζει Suspicious link removed και ειναι ελεγμένο το site με το virustotal.
Τι να πώ;
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
newbie
Activity: 39
Merit: 0
Εγώ παιδιά βρήκα ένα site που κατα 90% έχει πέσει μέσα στις προβλέψεις του για την τιμή του bitcoin.
To παρακολουθώ έδω και ένα μήνα περιπου αν θέλετε ρίχτε μια ματιά .
[Suspicious link removed] dot com
full member
Activity: 140
Merit: 100
Ο ουσιαστικός λόγος για τη στασιμότητα του BitCoin είναι η ανυπαρξία καινοτόμων χαρακτηριστικών. Οι επενδυτές πιθανολογούν ότι το μέλλον ανήκει σε κάποιο από τα νεότερα νομίσματα που συνεχώς εξελίσσονται (NXT, BitSharesX, MaidSafeCoin κλπ)
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Πάντως η πρόσκληση ισχύει για όποιον θέλει να μπει να γράφει και γενικά να βάλει και την δικιά του πινελιά στο ύφος του blog Smiley
hero member
Activity: 602
Merit: 500
In math we trust.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Ωραιες οι μεταφρασεις σου chek2fire.
Οσον αφορα την τιμη, φαινεται να εχει ανακαμψει στα 500$

Για τις μεταφράσεις πιστεύω ότι δεν το λες ειρωνικά γιατί όντος είναι μεταφορά ειδήσεων από 2 και τρια ξένα site καθώς δεν είμαι δημοσιογράφος αλλά κάθε μήνυμα έχει πληθώρα παραπομπών από πηγάζουν οι ειδήσεις και όχι ένα κείμενο που το έχω μεταφράσει με δικό μου ύφος και το θεωρώ και ειδησεογραφική δουλειά.
Παιδιά το site είναι ανοιχτό για την κοινόητα και όποιος θέλει μπορεί να συμμετέχει και να αρχίσει να γράφει. Φυσικά δεν πληρώνουμε και τίποτα γιαυτή την δουλειά και είναι καθαρά εθελοντικό. Για πληρωμες πηγαίνετε σε site με αυθεντικές μεταφράσεις Tongue
Υπάρχουν κάποιες ιδέες που θα τις πω να τις υλοποιήσουμε ώστε να υπάρχει περισσότερη συμμετοχή και κείμενα και από απλό κόσμο αλλά από το Σεπτέμβρη ώστε να γυρίσουν και όλοι από τις διακοπές και να μπορέσουμε να οργανωθούμε.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1006
Trainman
Έτσι πάνε αυτά  Smiley
hero member
Activity: 812
Merit: 1000
το btc ειναι σαν ασανσερ! μπαινεις στο υπογειο και βγαινεις ρετιρε. το αξιοσημειοτο ειναι οτι καθε χρονιά
το ρετιρε και το υπογειο ειναι ψηλοτερα  Wink
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Και εδώ μια πολύ καλή ανάλυση για το marging trading και τις υποψίες που υπάρχουν ότι παίζει καθοριστικό ρόλο στην πτώση της ισοτιμίας του bitcoin

http://www.coindesk.com/margin-trading-blame-bitcoins-price-decline/

πλέον η τιμή του bitcoin έχει ξεπεράσει και πάλι τα 500 δολάρια και κινείτε ανοδικά αν και όχι τόσο θεαματικά που θα περίμεναν αρκετοί. Προσωπικά πιστεύω ότι η ισοτιμία θα έχει αρκετές διακυμάνσεις για ακόμα αρκετούς μήνες.
hero member
Activity: 602
Merit: 500
In math we trust.
Ωραιες οι μεταφρασεις σου chek2fire.
Οσον αφορα την τιμη, φαινεται να εχει ανακαμψει στα 500$
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Η πτώση της ισοτιμίας συνεχίζεται και πλέον το bitcoin διαμορφώνετε κάτω από τα 500 δολάρια με το btc-e να κάνει μια θεαματική βουτιά στα 300 δολάρια στιγμιαία και να επανέρχετε μετά πάνω από τα 400 δολάρια αλλά με διαφορά από τα υπόλοιπα ανταλλακτήρια στα 40 δολάρια.

http://www.bitcoin-gr.org/?p=351


Τους λόγους που έχουμε αυτή την πτώση τους έχουν αναλύσει αρκετοί και θα γράψω τα δύο βασικά επιχειρήματα.
Το ένα μιλάει ότι ο κύριος λόγος του crash είναι το merging trading το οποίο είναι μια πρακτική που από τι φαίνεται χρησιμοποιούν αρκετά ανταλλακτήρια. Δεν γνωρίζω και εγώ πολλά για το θέμα και παρακαλώ να με διορθώσει αν ξέρει κάποιος περισσότερα. Το βασικό από τι κατάλαβα στο marging trading είναι ότι κάποιος παίζει σε κάποιο ανταλακτήριο με χρήματα που υπόσχεται ότι θα γυρίσει πίσω μέτα. Κάπως έτσι χοντρικά το έχω καταλάβει. Δείτε εδώ και την περιγραφή που δίνει το Investopedia

http://www.investopedia.com/university/margin/

Ο Rafaell Danielli είναι αυτός που υποστηρίζει αρκετά αυτή την θεωρία

https://twitter.com/RaffaelDanielli

Η άλλη άποψη έχει να κάνει με την αναιμική άνοδο της ισοτιμίας του bitcoin. Αυτό όπως υποστηρίζουν αρκετοί έχει να κάνει με τους retailer που πλέον δέχονται bitcoin όπως η Dell, dish, Overstock ktl. Η αποδοχή του bitcoin από όλους αυτούς τους retailer συμπιέζει την ισοτιμία του καθώς αυτοί άμεσα μετατρέπουν τα bitcoin τους σε fiat money.
Αυτό το πρόβλημα το διαβάζω πάντως καιρό τώρα και το είχαν γράψει αρκετοί ότι θα συμβεί αν το bitcoin διαδοθεί στους retailer σαν εναλλακτικό νόμισμα αγοράς.
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
To bitcoin αυτές τις μέρες έκανε μια εντυπωσιακή βουτιά στην ισοτιμία του και πλέον βρίσκετε η τουλάχιστον παίζει ανά διαστήματα κάτω από τα 500 δολάρια. Είναι ενδιαφέρων αυτό εδώ το άρθρο που περιγράφει τις υποψίες που υπάρχουν ότι κάποιοι παίζουν πλέον με την ισοτιμία του ανοιχτά

http://www.coindesk.com/margin-trading-crash-price-bitcoin/

η κρίση άρχισε όταν πουλήθηκαν 500 btc στο bitstamp και μετά την πώληση η ισοτιμία άγγιξε τα 500 δολάρια με την μια. Μετά συνεχίστηκε σε άλλα ανταλλακτήρια συντονισμένα από τι δείχνουν όλα. Υπάρχει και η θεωρία ότι αρκετοί βρίσκονται σε διακοπές και δεν υπάρχουν τόσο πολλές εντολές αγοράς αφήνοντας το πεδίο σε αρκετούς να παίξουν με την τιμή του. Μην εκπλαγείτε αν τις επόμενες μέρες δούμε μια εντυπωσιακή άνοδο η ακόμα και μια εντυπωσιακή  πτώση.
Είναι στην φύση του bitcoin αυτές οι έντονες διακυμάνσεις στην ισοτιμία του καθώς μιλάμε για ένα τελείως άναρχο νόμισμα που δεν υπάρχει κάποια αρχή για το συγκρατεί τις τιμές του με διάφορους τρόπους όπως τυπώνοντας νέα νομίσματα και ρίχνοντας τα στην αγορά η οτιδήποτε άλλο γίνετε στα παραδοσιακά fiat money.
Αυτή πάντως είναι και η ομορφιά του Smiley άλλα νομίζω και η αχίλλειος πτέρνα του. Ότι διαμορφώνεται ελεύθερα από την αγορά και ζήτηση.
Pages:
Jump to: