Pages:
Author

Topic: Bitcoin ve düşüşleri - page 2. (Read 322 times)

legendary
Activity: 2240
Merit: 2584
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
June 14, 2022, 02:31:25 PM
Sorunun cevabı basit hocam. Kriptoya yatırım yapan insanların çoğu acemi olduğu için riski yok sayıp yatırım yapıyor bundan dolayı 1 BTC'yi 27 BTC yapsalar bile günün sonunda o 27 BTC'yi 1 BTC'nin altına tekrar düşürürler.

Ben kripto piyasalarını 2016'dan beri takip ederim zaman zamanda yatırım fırsatlarını değerlendiririm. Yatırım yaparken piyasadaki riskin ne kadar yüksek olduğunu bildiğim için hiçbir zaman sermayemin tamamını kripto piyasalarına bağlamam. Ama acemiler yatırım yaparken riski yok sayıp uyduruk hikayelere inanıp yatırımlarını yaparlar. Yok işte Bitcoin finansal sistemi değiştirecekmiş, merkez bankaları ilerde bitecekmiş, fiat paralar yok olacakmış belki ilerde dünya güneşin etrafında değil Bitcoin'in etrafında dönmeye başlayacak filanda diyebilirler. Ben bu hikayeleri 2017 son çeyrekte internette, Twitter'da filan o kadar çok duydum ki o zaman bende Bitcoin'in gelecekte farklı bir yerde olacağını düşünüyordum ama 5 yılda Bitcoin'de değişen tek şey o zaman xxxx dolardı şimdi xxxx dolar olmuş başkada hiçbir şey değişmedi. O zamanlarda en çok şu segwit hikayesi satıyordu bir tane görsel vardı visa saniyede bilmem kaç bin işlem yapıyor Bitcoin segwitten sonra onun bilmem kaç katı işlem yapacak ilerde herkes gündelik hayatta Bitcoin kullanacak diyorlardı hatta bir tane deli vardı Bitcoin 2020'de bir milyon dolar olacak filan diyordu. Şimdide birileri bu hikayelere güvenip yatırım yapıp zarar ediyor baksanıza BTC son 7 ayda tepeden %70 değer kaybetmiş belki daha da düşer. Tabi her şeyin ileride Bitcoin olacağını düşünen arkadaşlar için Bitcoin'in fiat para olarak değerinin hiçbir önemi yok o yüzden ha %70 değer kaybetmiş ha değeri 1 dolara düşmüş sonuçta 1 Bitcoin 1 Bitcoin'dir Smiley
Daha öncede yazdığım gibi kripto piyasaları da diğer yatırım araçları gibi zaman zaman güzel yatırım fırsatları sunabilir eğer profesyonelseniz piyasa düşüşlerinde bile para kazanabilir veya zararınızı minimize edebilirsiniz ama hikayelere güvenip yatırım yapan bir acemiyseniz günün sonunda hep zortlarsınız

Acemi bir kişi hangi alanda yatırım yapmaya kalkarsa kalksın gerekli alt yapıyı edinecek kadar kendini eğitmemişse, araştırma yapmamışsa tokatlanır. Altın da alsa ev de alsa dolandırılır. Para kazandıran şey ev almak değildir, evi alırken seçmekte kullandığın bilgidir. Bilgi = Para. Depremde ağır hasarlı olan ve sonradan raporları değiştirilmiş yüzlerce ev var Türkiye'de, yalıtım zorunluluğu sonrası bunların dış yapıları da tamamen değiştiği için araştırma ihtiyacı hissetmeyen insanlar hasarlı evleri almaya devam ediyor.

Bitcoinin sizin beklediğiniz şekilde şu ana kadar ilerlememiş olması başarısız olacağı anlamına gelmiyor. Yada benim bitcoinin başlattığı devrime inanmam da bitcoinin kesin başarılı olacağı anlamına gelmiyor. Ama emin olabilirsiniz bitcoinin başlattığı şey bitcoinin kendisinden bile çok daha büyük ve bir fikir dünyayı değiştirmeye başladığında hiç bir güç durduramaz.

Benim için 1 BTC = 1 BTC. Zortlama kısmına gelirsek, bir profesyonel değilim. Belki piyasaya sizden de sonra girdim ama zortlama olasılığım zaten yok (matematiksel olarak yok). Ben dünyayı değiştirecek şeyin bir parçası olma ihtimalini satın aldım, elimde piyasaya girdiğim günden çok daha fazla bitcoin var. Bunun yanında altlardan gelen ve çeşit çeşit reel yatırıma dönüştürdüğüm kısım da var. Bir gün bitcoin bir şekilde sıfıra gitse bile ben o hikayenin bir parçasıyım.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
June 14, 2022, 02:06:10 PM
An itibariyle piyasa sanırım çok kötü, özellikle deneyimsiz ve bir anda köşeyi dönme hevesinde olanlar için işler hiç te yolunda gitmiyor. Dün yasadigim bölgede bir intihar vakası yaşandı. Coin piyasasına giriş yapmış bir genç 500000 tl civarı borçlanmiş, sonunda çıkış bulamayıp intihar etmiş. Kişisel olarak bu işlerden çok anlamıyorum, evet çevremde bilenler var ama neticede herkes kendi parasiyla birşeyler yapmaya çalışıyor. Yani kazanç evet güzel ama kayıp durumunda girilen risk çok büyükse sonuçlar daha da kötü olabiliyor.
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
June 14, 2022, 01:40:51 PM
Biraz daha korkutucu senaryoya bakarsak BTC 15k dolara sarkarsa artık orada tutunur ve altcoinlerde parça parça düşüşler görebiliriz.Şu an için -kişisel tercihim- fiat parada kalmak daha sağlıklı gibi geliyor bana.Bu yüzden bir süre geriden izlemeyi tercih ediyorum.Tabi bu tercih sonunda almayı düşündüğüm altcoinlerin adetini yükseltmek gibi bir amacım olduğu için geriden takip ediyorum.Hedef fiyatlara inince kademeli alışlara geçmeyi düşünüyorum.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
June 14, 2022, 09:13:01 AM
64 bin dolardan 30 bin dolara, şimdi de 22 bin dolara düşen bitcoin, mutlaka tekrar zirvesini tekrar eder ama önemli olan bu zirveyi ne zaman tekrar eder? bitcoin 5 sene beklettikten sonra zirveyi tekrar ederse o zaman işte herkes dökülür. şu düşüşte bile çok kayıplar yaşandı. luna olayıyla başlayan silsileler bakalım perşembe günkü fed kararından sonra nasıl etkilenecek? daha da düşecek mi yoksa yükselişe başlayacak mı?
jr. member
Activity: 84
Merit: 5
June 14, 2022, 08:55:16 AM

Sorunun cevabı basit hocam. Kriptoya yatırım yapan insanların çoğu acemi olduğu için riski yok sayıp yatırım yapıyor bundan dolayı 1 BTC'yi 27 BTC yapsalar bile günün sonunda o 27 BTC'yi 1 BTC'nin altına tekrar düşürürler.

Ben kripto piyasalarını 2016'dan beri takip ederim zaman zamanda yatırım fırsatlarını değerlendiririm. Yatırım yaparken piyasadaki riskin ne kadar yüksek olduğunu bildiğim için hiçbir zaman sermayemin tamamını kripto piyasalarına bağlamam. Ama acemiler yatırım yaparken riski yok sayıp uyduruk hikayelere inanıp yatırımlarını yaparlar. Yok işte Bitcoin finansal sistemi değiştirecekmiş, merkez bankaları ilerde bitecekmiş, fiat paralar yok olacakmış belki ilerde dünya güneşin etrafında değil Bitcoin'in etrafında dönmeye başlayacak filanda diyebilirler. Ben bu hikayeleri 2017 son çeyrekte internette, Twitter'da filan o kadar çok duydum ki o zaman bende Bitcoin'in gelecekte farklı bir yerde olacağını düşünüyordum ama 5 yılda Bitcoin'de değişen tek şey o zaman xxxx dolardı şimdi xxxx dolar olmuş başkada hiçbir şey değişmedi. O zamanlarda en çok şu segwit hikayesi satıyordu bir tane görsel vardı visa saniyede bilmem kaç bin işlem yapıyor Bitcoin segwitten sonra onun bilmem kaç katı işlem yapacak ilerde herkes gündelik hayatta Bitcoin kullanacak diyorlardı hatta bir tane deli vardı Bitcoin 2020'de bir milyon dolar olacak filan diyordu. Şimdide birileri bu hikayelere güvenip yatırım yapıp zarar ediyor baksanıza BTC son 7 ayda tepeden %70 değer kaybetmiş belki daha da düşer. Tabi her şeyin ileride Bitcoin olacağını düşünen arkadaşlar için Bitcoin'in fiat para olarak değerinin hiçbir önemi yok o yüzden ha %70 değer kaybetmiş ha değeri 1 dolara düşmüş sonuçta 1 Bitcoin 1 Bitcoin'dir Smiley
Daha öncede yazdığım gibi kripto piyasaları da diğer yatırım araçları gibi zaman zaman güzel yatırım fırsatları sunabilir eğer profesyonelseniz piyasa düşüşlerinde bile para kazanabilir veya zararınızı minimize edebilirsiniz ama hikayelere güvenip yatırım yapan bir acemiyseniz günün sonunda hep zortlarsınız

Foruma geldiğim günden buyana kadar yapılmış gerçekçi doğrucu realist ve en mantıklı yorumu okudum şuan. Tebrik ederim seni.
member
Activity: 170
Merit: 11
June 14, 2022, 08:46:37 AM
long-termde 1 btc = 1 btc; ama neden elimizdeki 1 btc'yi vaktinde satıp 3 btc, 3 btc'yi vaktinde satıp 9 btc, 9 btc'yi vaktinde satıp 27 btc yapmayalım.

27 > 1

hero member
Activity: 1036
Merit: 619
June 14, 2022, 08:08:41 AM
Her düşüş bir fırsattır ancak bu düşüş trendini beklemek istiyorum. Belki daha da düşebilir belli olmaz. Yükselirse üzülmem ama elimdeki para düşerse daha çok üzülürüm. 500 dolar altından Ethereum alınabilir düşüncem var. Bir miktar ondan alım yapmayı düşünüyorum. Bu seviyeler her zaman göreceğimiz seviyeler değil.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
June 14, 2022, 05:16:05 AM
altının piyasa değerinin %0.5 inden, %0.4'üne düştü hocam. senin için çok ucuzdu zaten fiyatlar, artık daha ucuz olmalı. Smiley fırsatları değerlendiriyorsundur.

bir mal alirken kazanilir, bir malin fiyati dustugunde o mala kusen insanlardan biriyseniz 2000lerin basinda altin da almamissinizdir. tarihi acin inceleyin. hem bugünün, hem de dünün zenginleri sadece ve sadece kriz doneminde zenginleşmiştir. kriz demek; yeni zenginlerin doğması demek. btc şu an altinin %3.73’u ve giderek daha iyi alım fırsatı veriyor; önümüzdeki dönem boyunca fırsatları değerlendireceğiz tabii.

fed muhabbeti nedeniyle negatif faiz ortaminda altın bile %15 tokat yemiş, s&p500 %22 kadar çakılmış. ortada cashi olanlar, sabit akar geliri olanlar için her alanda güzel yatirim firsatlari mevcut. üstelik bu firsatlar günden güne daha da iştah kabartıyor.

bence siz sepetinize bitcoin eklemeyin. onun yerine sadece altin alin. ahmet amca, mehmet amcanin 2000 yil önce gittiği yoldan gitmeye devam edin. bazi riskleri kabullenemediyseniz garanti yolu tercih edin ama kazancinizda da cok bi degisiklik beklemeyin. en fazla ahmet amca, mehmet amca kadar kazanirsiniz.

risk = reward.

1 Bitcoin hâla 1 Bitcoin olduğu için bazı arkadaşları ilgilendirmeyen düşüşlerdir

long-termde 1 btc = 1 btc; ama neden elimizdeki 1 btc'yi vaktinde satıp 3 btc, 3 btc'yi vaktinde satıp 9 btc, 9 btc'yi vaktinde satıp 27 btc yapmayalım.

27 > 1
member
Activity: 170
Merit: 11
June 14, 2022, 04:16:03 AM
1 Bitcoin hâla 1 Bitcoin olduğu için bazı arkadaşları ilgilendirmeyen düşüşlerdir
jr. member
Activity: 84
Merit: 5
June 14, 2022, 02:42:25 AM
altının piyasa değerinin %0.5 inden, %0.4'üne düştü hocam. senin için çok ucuzdu zaten fiyatlar, artık daha ucuz olmalı. Smiley fırsatları değerlendiriyorsundur.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
June 13, 2022, 07:57:56 PM
1) mvrv-z score yesile girmedi
2) haftalik ma200 2018 yilindaki gibi %30 asilmadi
3) piyasaya sağlam bir fud gelmedi
4) yil sonuna kadar surmesi gereken dongu tamamlanmadi
5) fed %4’e kadar cikacak faizi henuz sadece %1 seviyesinde tutuyor
6) parasal sikilasmada 4t gibi bir rakamdan sozediliyor ki bu 2018’deki sikilasmanin yamulmuyosam 8 kati
7) s&p500 min 3400’e gelecek

bence su an alim firsati değil ama piyasayi anlik takip etmenin tam sirasi. olur da 9/13k’dan bitcoin alabilirsek falan bu forumda bitcoin’den ihya olmayan adam kalmaz. herkes icin iyi bi yatirim olur. kisa vadeli yukselislere aldanmadan bi sure izlemeye devam.
hero member
Activity: 882
Merit: 879
June 13, 2022, 07:10:50 PM
Son 19 ayın en düşük seviyesine inen bitcoin için düşüşlerin bir çok soru işaretini kendisiyle beraber getirdiğini görüyoruz. Glossnode raporunda bu durum için “Şu an yaşanan ayı sezonunda en derin ve en karanlık dönemine girildiğini” belirtip, uzun vadeli bitcoin tutan yatırımcının bile kaybettiği zamanlara geldimizi söylemiş. Haksız da değiller.

Şimdiki fiyatların “realize edilmemiş zararla” devam ettiğini belirten Glassnode, Mart 2020 ve 2018 yılında buna benzer hareketler görüldüğünü söylemiş.

Aşağıdaki grafikte Bitcoin düşüşleri ile ilgili 2021 yılına kadar olan veriler var.

Sizce bu fiyatı hak ediyor mu veya daha da düşecek mi bu düşüş trendi? Bitcoin için “alım seviyesi” geldiğine inanıyorum.

Kaynak link : https://uzmancoin.com/bitcoin-ayi-sezonunun-en-derin-ve-en-karanlik-bolumune-giriyor-glassnode-raporu/amp/
Pages:
Jump to: