Pages:
Author

Topic: BitSquare Χρήση απορίες και λύσεις! - page 2. (Read 5773 times)

newbie
Activity: 50
Merit: 0
Dashboard
Πίνακας-Κονσολα ελέγχου

Maker
Taker


Σαν ακριβή μετάφραση θα μπορουσε να μπει "εντολοδοχος-εντολοδοτης", σε ακριβή μετάφραση "πωλητης-αγοραστης". Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να δημιουργήσει όμως σύγχυση  Undecided


Bootstrapping to P2P network failed
H σύνδεση στο P2P δίκτυο απέτυχε.
Το να βρει καποιος τι είναι το P2P είναι πολυ εύκολο και must για να βρισκεται εκει μέσα.
Δεν χρειάζεται περαιτέρω μετάφραση όπως λέει και ο check2fire. Στην ίδια κατηγορία όρων μπορεί να μπει και το maker-taker επίσης.
newbie
Activity: 3
Merit: 0
Μπράβο για την μετάφραση και το είχα υπόψη μήπως να βοηθούσα και εγώ αν και καλύτερα νομίζω οι μεταφράσεις να γίνονται από ανθρώπους που χρησιμοποιούν καθημερινά την εφαρμογή ώστε να τις αποδίδουν καλύτερα.
Τώρα για μεταφράσεις νομίζω το support ticket μπορεί να μεταφραστεί σε αίτημα υποστήριξης. Μερικές φορές πάντως είναι καλύτερο στις μεταφράσεις να αφήνουμε μερικούς όρους στην αγγλική τους ορολογία και να μην μεταφράζουμε τα πάντα. δλδ το seed αν είναι για το seed του Bitcoin wallet του bitsquare νομίζω θα πρέπει να μείνει ως έχει γιατί η μετάφραση του μόνο σύγχυση θα προκαλέσει.

Μερικές φορές το μυαλό κολλάει.
Η παρατήρησή σου είναι πολύ σωστή. Εξάλλου ήδη έχω αφήσει διάφορους άλλους όρους αμετάφραστους (όπως peer, P2P, BIC, SWIFT, κλπ). Οπότε το seed θα το αφήσω ως έχει.
Το support ticket ως αίτημα υποστήριξης μου φαίνεται πολύ σωστό, οπότε μάλλον θα το χρησιμοποιήσω.

Και πάλι σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Θα επανέλθω σύντομα. Εννοείται πως αν σκεφτείτε κάτι και για τους υπόλοιπους όρους (ειδικά για τους maker - taker) θα ήθελα πολύ κάποια υπόδειξη. Φοβάμαι πως αν τους αφήσω αμετάφραστους, ίσως δημιουργήσουν πρόβλημα σε ανθρώπους οι οποίοι ίσως να μην έχουν καλή σχέση με την αγγλική γλώσσα.

Από την άλλη βέβαια, αναρωτιέμαι πόσοι και αν υπάρχουν (ή αν θα υπάρξουν στο μέλλον) Έλληνες χρήστες οι οποίοι δεν γνωρίζουν αγγλικά και θα δοκιμάσουν να μπούνε στο χώρο των κρυπτονομισμάτων. Αν και ο σκοπός είναι να μπούνε όσο το δυνατόν περισσότεροι.

Και πάλι ευχαριστώ!
legendary
Activity: 1064
Merit: 1003
Μπράβο για την μετάφραση και το είχα υπόψη μήπως να βοηθούσα και εγώ αν και καλύτερα νομίζω οι μεταφράσεις να γίνονται από ανθρώπους που χρησιμοποιούν καθημερινά την εφαρμογή ώστε να τις αποδίδουν καλύτερα.
Τώρα για μεταφράσεις νομίζω το support ticket μπορεί να μεταφραστεί σε αίτημα υποστήριξης. Μερικές φορές πάντως είναι καλύτερο στις μεταφράσεις να αφήνουμε μερικούς όρους στην αγγλική τους ορολογία και να μην μεταφράζουμε τα πάντα. δλδ το seed αν είναι για το seed του Bitcoin wallet του bitsquare νομίζω θα πρέπει να μείνει ως έχει γιατί η μετάφραση του μόνο σύγχυση θα προκαλέσει.
πολυ σωστα. στην τεχνολογια ολοι οι αγγλικοι οροι δεν γινεται να μεταφραζονται.
οπως στην ιατρικη και αλλες επιστημες οπου οι ελληνικες λεξεις μενουν ως εχουν  Wink
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Μπράβο για την μετάφραση και το είχα υπόψη μήπως να βοηθούσα και εγώ αν και καλύτερα νομίζω οι μεταφράσεις να γίνονται από ανθρώπους που χρησιμοποιούν καθημερινά την εφαρμογή ώστε να τις αποδίδουν καλύτερα.
Τώρα για μεταφράσεις νομίζω το support ticket μπορεί να μεταφραστεί σε αίτημα υποστήριξης. Μερικές φορές πάντως είναι καλύτερο στις μεταφράσεις να αφήνουμε μερικούς όρους στην αγγλική τους ορολογία και να μην μεταφράζουμε τα πάντα. δλδ το seed αν είναι για το seed του Bitcoin wallet του bitsquare νομίζω θα πρέπει να μείνει ως έχει γιατί η μετάφραση του μόνο σύγχυση θα προκαλέσει.
newbie
Activity: 3
Merit: 0
Καλησπέρα κι από μένα.

Γενικά δεν έχω ποστάρει σε αυτό το φόρουμ, αν και το παρακολουθώ, και αυτή είναι η πρώτη φορά που συμμετέχω σε συζήτηση.

Για το bisq, να πω πως το χρησιμοποιώ εδώ και λίγους μήνες (ως bitsquare) και το προτιμώ από localbitcoins ή bitbargain. Κανά δυο φορές έχω πέσει σε αρχάριους, αλλά όλες οι συναλλαγές πήγαν καλά και το θεωρώ πολύ ασφαλές και αξιόπιστο. Επίσης ο Karrer (ο ιδρυτής και κύριος προγραμματιστής) είναι πολύ πρόθυμος να βοηθήσει και να απαντήσει σε κάθε απορία (στο φόρουμ του bitsquare), αλλά και να λύσει (ως arbitrator) κάθε πιθανό conflict που θα ξεκινήσει.

Εδώ και δύο μήνες βοηθάω ως μεταφραστής της εφαρμογής για την ελληνική γλώσσα. Μετέφρασα την έκδοση του bitsquare, αλλά η μετάφραση δεν χρησιμοποιήθηκε, καθώς ετοιμάζεται η επόμενη έκδοση ως bisq και έχουν ρίξει όλο το βάρος τους εκεί. Μόλις ανακοινωθεί το DAO και δοθεί η rebranded εφαρμογή στο κοινό, θα προσφέρουν και τη δυνατότητα επιλογής γλώσσας.

Το bisq θα έχει πολλές περισσότερες δυνατότητες από το bitsquare και γι' αυτό η μετάφραση με παιδεύει.
Και γι' αυτό απευθύνομαι στην ελληνική κοινότητα του bitcointalk.
Θα ήθελε τη βοήθειά σας ώστε να αποδώσουμε στα ελληνικά τους όρους που χρησιμοποιούνται στο bisq όσο το δυνατόν πιο πιστά και σωστά.
Αυτό που θα ήθελα είναι να ανεβάσω εδώ κάποιους όρους που χρησιμοποιούνται σε διάφορες εντολές και παράθυρα του bisq, με δικές μου προτάσεις για πιθανή απόδοση του κάθε όρου (αν έχω), και να μου πείτε τη γνώμη σας ή όποιος θέλει να προτείνει κάτι πιο σωστό.
Εννοείται πως όποιος έχει διάθεση να βοηθήσει περισσότερο, μπορεί να ζητήσει να μπει στην ομάδα μετάφρασης bitsquare στο transifex (θα πρέπει να το κάνει μέσω του φόρουμ του bitsquare).

Σας δίνω λίγους από τους όρους που ακόμα δεν έχω καταλήξει για τη σωστή απόδοσή τους, και ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια...

Dashboard
Ticket
Support ticket
Maker
Taker
Seed
Bootstrapping to P2P network failed


Αυτά προς το παρόν. Γενικά έχω κάνει πάνω από το 50% της μετάφρασης, αλλά ακόμα και όσα έχω μεταφράσει θα χρειαστούν επιμέλεια και επανέλεγχο.

Και πάλι ευχαριστώ.
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
το Bitquare αλλάζει όνομα και πλέον θα λέγετε απλά bisq

https://bitsquare.io/blog/bitsquare-becomes-bisq/
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
τελικά έστειλα όλο το wallet στον developer  οποίος το ξεκλείδωσε και έστειλε τα BTC σε μια διεύθυνση και στη συνέχεια σε δικιά μου όπου και κλειδώθηκαν λόγου χαμηλού tx fee!! αλλά στη συνέχει με double spending κατάφερα να τα πάρω
.
.
.
(και στη συνέχεια το βράδυ η ισοτιμία πήγε στο θεό με αποτέλεσμα να πουληθούν αυτόματα, και σήμερα το πρωί τα ξαναγόρασα ενώ στο επόμενο δευτερόλεπτο η ισοτιμία έπιασε πάτο κλπ κλπ κλπ) Shocked Shocked

πόσο θά θελα να μάθω πως τα κάνει όλα αυτά, πως μπορεί και χειρίζεται τις διευθύνσεις με τα private keys τους και στη συνέχει κάνει τα BTC ότι θέλει!



αν έχεις όρεξη να τα μάθεις όλα αυτά άρχισε πρώτα από το μάθημα του coursera και μετά διάβασε το βιβλίο του Αντωνόπουλου για να μάθεις τα ενδότερα. Ενα παιδί από εδώ στο forum το έχει μεταφράσει στα Ελληνικά κιόλας και διαθέσιμο free

https://www.bitcoinbook.info/translations-of-mastering-bitcoin/
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
τελικά έστειλα όλο το wallet στον developer  οποίος το ξεκλείδωσε και έστειλε τα BTC σε μια διεύθυνση και στη συνέχεια σε δικιά μου όπου και κλειδώθηκαν λόγου χαμηλού tx fee!! αλλά στη συνέχει με double spending κατάφερα να τα πάρω
.
.
.
(και στη συνέχεια το βράδυ η ισοτιμία πήγε στο θεό με αποτέλεσμα να πουληθούν αυτόματα, και σήμερα το πρωί τα ξαναγόρασα ενώ στο επόμενο δευτερόλεπτο η ισοτιμία έπιασε πάτο κλπ κλπ κλπ) Shocked Shocked

πόσο θά θελα να μάθω πως τα κάνει όλα αυτά, πως μπορεί και χειρίζεται τις διευθύνσεις με τα private keys τους και στη συνέχει κάνει τα BTC ότι θέλει!

legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
αν έχεις πάρει backup το wallet προσπάθησε να εγκαταστήσεις σε κάποιο άλλο pc το bitsquare και να κάνεις import το wallet σου εκεί. Φυσικά μην σβήσεις την πρώτη σου εγκατάσταση μέχρι να βγάλεις άκρη με τους dev.
Πάντως ότι και να γίνει απλά ενημέρωσε μας για να ξέρουμε τι παίζει.
σε linux η windows το τρέχεις? Γιατί ως συνήθως αυτά τα προγράμματα είναι γραμμένα για να τρέχουν άψογα σε linux και δυστηχώς σε win πάντα έχουν προβλήματα.
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
παιδιά το τι bug έχω φάει με το bitsquare δε λέγεται, τώρα έχω φάει το χειρότερο δε συνδέεται στο tor δίκτυο και κατά συνέπεια δεν ανοίγει και κατά συνέπεια μου έχει κλειδώσει μέσα 1.7 BTC περίπου ακι πρέπει να περιμένω μέχρι να μου απαντήσει ο developer!
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
το deposit ας είναι μεγάλο έτσι ώστε να μη κάνουν και παίρνουν Offers για πλάκα....
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
γιατί δεν βάζουν ένα δυναμικό wallet με τα fee να προσαρμόζονται ανάλογα με την κίνηση στο blockchain? Και το deposit 0.03 μεγάλο δεν είναι?
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
είχαν κολλήσει τα Transactions για μέρες οπότε αναγκαστικά βγήκε Update:



With this update we increase the transaction (mining) fee and the security deposit.
This will avoid problems that transactions needs longer to get confirmed in periods when the backlog of unconfirmed transactions on the blockchain is very high.
Offers from this version and offers from older versions are not compatible.
You cannot take an offer which was created with version 0.4.9.8 or earlier, as well a user with an old version cannot take an offer which was created with version 0.4.9.9.
It is highly recommended to remove your offers before you update to that version.
When you update you get forced to remove your old offers (or shut down the app).
You can update even if you have a trade open (if the offer was created with an older version we use the old tx fee and security deposit for that trade).

Beside that important change we improved the Tor handling for BitcoinJ (supports now DNS lookup over Tor and connection to Bitcoin full nodes running as hidden service).

Release notes 0.4.9.9:
- Changed trade transaction fee from 0.0002 BTC to 0.0005 BTC
- Change protocol version for offers to support higher transaction fee
- Change Create-Offer-Fee from 0.0005 BTC to 0.0008 BTC (includes the 0.0005 tx fee, so the net fee to the arbitrator is same as before -> 0.0003 BTC)
- Increase security deposit from 0.from1 BTC to 0.03 BTC
- Add LTBcoin, Fermat (IOP), Swarm City Token (SWT), AquariusCoin, Byte, Nevacoin, PIVX, Xaurum, Safe FileSystem Coin (SFSC)
- Support for Bitcoin nodes running as hidden services
- DNS lookup over Tor
- Connect to local Bitcoin Core node if it is running (ignore use Tor flag)
- Add program argument: socks5DiscoverMode
- Export Wallet data (keys) feature
- Show percentage in spreads table
- Add input validation for Norwegian bank account
- Fix bank account from for Chile and Norwegian
- Add Georgia, Botswana
- Add new blockexplores: SoChain, Bitaps
- Added check for ZEC addresses (only t addresses are permitted) and info popup for ZEC and ZXC
- Added input validation for altocin addresses: IOP, PIVX, GBYTE
- Added input validation for IBAN, BIC, email
- Rename Cash/ATM deposit to Cash deposit
- Increase max. allowed deviation from market price to 30%
- Don't show error popup for exception on Linux after screen resolution change or return from monitor standby
- Use more randomized prefix for short offer ID, add version as postfix
- Show arbitrators support tab if arbitrator has revoked but has open disputes
- Increase offer availability and trade timeouts
- Update to JDK 8u121
- Enable again the Apple developer certificate for code signing on OSX
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
το bitsquare κάνει rebrand στο όνομα του και ζητάει από το κοινό να προτείνει όνομα και όποιος κάνει την καλύτερη πρόταση θα κερδίσει 0.5 btc

https://forum.bitsquare.io/t/bitsquare-bounty-0-5-btc-for-new-brand-name/1133/22
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
έχω πέσει σε bug της εφαρμογής και οι developers δουλεύουν για να το φτιάξουν! Huh
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
ένα από τα άσχημα που έχει είναι κάνουν trade και άσχετοι χρήστες με αποτέλεσμα να περιμένεις αρκετές μέρες μέχρι να πατήσουν τα σωστά κουμπιά της εφαρμογής και να ολοκληρωθεί η συναλλαγή!
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
το Bitsquare τα πάει πάντως περίφημα σε όγκο συναλλαγών και στην αύξηση τους για δεδομένο της δυσκολίας χρήσης του για τους περισσότερους.



https://coin.dance/volume/bitsquare#oo
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
όσο ασφαλή είναι όλα τα wallet που τα έχεις στον υπολογιστή σου. Πάντως εγώ θα σου πρότεινα για να αποθηκεύσεις bitcoin να δεις κάποιο φτηνό hardware wallet η κάποιο wallet που έχει πολλά layer ασφαλείας όπως είναι το GreenAddress.

https://greenaddress.it/el/
sr. member
Activity: 503
Merit: 256
από πλευράς ασφάλειας πόσο καλό είναι αυτό το wallet; μπορώ να αποθηκέυσω τις "οικονομίες" μου εκεί μέσα;
legendary
Activity: 3402
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
είναι το δίκτυο την τελευτάια μέρα σε stress. Από τι φαίνεται πάντως τις τελευταίες ώρες τα πράγματα βελτιώνονται και το mempool μειώνετε.
Pages:
Jump to: