Pages:
Author

Topic: 📌 [BİLGİ] Piyasayı kasıp kavuran IEO nedir? ICO ve STO'dan farkı nedir? - page 2. (Read 411 times)

member
Activity: 420
Merit: 11
DAO Maker
STO gerçekten bir çözüm gibi geliyor ilk bakışta insana. Ne de olsa dolandırıcıların kolay ulaşamayacağı bir rakamla başlanması gerekiyor. Ancak burada benim çekincem blockchain teknolojisinin yaratılma mantığına ters düşmesi. Her şeyden önce özgürlük, ve resmi kayıt, 3.kişinin vesayeti sorununa çözüm olarak patladı bitcoin. Daha da önemli sakıncası gerçekten muhteşem bir fikir, bir proje geliştiren bir akademisyeni düşünelim. Başlangıç sermayesi olmadığı için STO oluşturamayacak. Böyle proje çöpe gitmemeli. Bu dengeyi kim nerede ve nasıl kuracak bilemiyorum ama dolandırıcılığı önleyelim derken sadece küçük bir zümrenin at oynatacağı bir ortama sürüklenmesin blockchain projeleri... Paylaşım için teşekkürler.
jr. member
Activity: 546
Merit: 2
Yavaş yavaş icolar da sto'lara dönüşmeye başladı. İleride ortada buluşup farklı bir isim alacaklarını düşünüyorum.
full member
Activity: 1120
Merit: 200
Turkish Translator
STO bi nebze güvenliği arttırsa da, düzenlemeler olmadıkça o konuda da bug sağlayabileceklerini düşünüyorum.

Ayrıca amatör ruhlu parası olmayan girişimcilerin de bu kötü amaçlı kişiler tarafından baltalanmasına da, ico'ya olan güvenin sarsılmasına da üzülüyorum.

Hem güzel projelerin önüne çelme, hem de yatırım almamasından sebep biz bounty hunter'ların paydaş olamamasına etken teşkil ediyorlar.

Ayrıca ana başlıkta belirtilen ülke vatandaşları bende de ciddi önyargı oluşturmuş vaziyette. Bi projede Rus, Ukraynalı, Hindistanlı vs. görünce uzaklaşıyorum.

Hocam 'decentralized' kelimesini öğrenen proje yapıyor son zamanlarda..ne kodlama bilen var ne bilgisayardan anlayan, hype ile para topluyorlar.

Dediğiniz ülkeler hiç ama hiç güven vermiyor, telegram modeatörü hintli oldu mu bile kaçar oldum.
member
Activity: 448
Merit: 15
STO bi nebze güvenliği arttırsa da, düzenlemeler olmadıkça o konuda da bug sağlayabileceklerini düşünüyorum.

Ayrıca amatör ruhlu parası olmayan girişimcilerin de bu kötü amaçlı kişiler tarafından baltalanmasına da, ico'ya olan güvenin sarsılmasına da üzülüyorum.

Hem güzel projelerin önüne çelme, hem de yatırım almamasından sebep biz bounty hunter'ların paydaş olamamasına etken teşkil ediyorlar.

Ayrıca ana başlıkta belirtilen ülke vatandaşları bende de ciddi önyargı oluşturmuş vaziyette. Bi projede Rus, Ukraynalı, Hindistanlı vs. görünce uzaklaşıyorum.
hero member
Activity: 2170
Merit: 640
Undeads.com - P2E Runner Game
STOlar güvenilirlik ve güvenlik açısından daha iyi fakat kripto para mantığına biraz ters gibi geliyor bana. Bir de biraz fazla abartılıyor gibi geldi, sanki icolar tutmadı şimdi de bunu sürelim piyasanın önüne dediler.
full member
Turkish Translator
İkisi arasındaki farkı hep merak ediyordum. Şimdi öğrenmiş oldum Smiley

Bildiğim kadarıyla KYC, belirli bir limit üzerindeki ICO yatırımlarında da isteniyor. Demek ki KYC bir kıstas değil.

* ABD merkezli ICO'lar zaten SEC'in takibinde değil mi, ama ICO düzenlemek için o kurumdan izin almıyorlar.
* Bounty kampanyasına katıldığım STO projesi olarak aklımda Sovren kalmış. Ama bu proje için biz KYC'den geçmedik. Ama elimizde token mevcut. En düşük yatırım miktarından SVRN token alan yatırımcılar, KYC yapmak zorunda kalırken bizim yapmamamız açıkçası beni düşündürmeye başladı. Acaba ufukta bir swap daha mı görünüyor  Smiley

Ödül katılımcılarından her zaman olmasa da, yatırımcılardan isteniyor belli ki. Veya STO'yu yapan şirketlerin güvenilirliği açısından mutlaka yasalara uyumluluk test ediliyor. Swap konusunda bir fikrim yok, göreceğiz.
hero member
Activity: 1624
Merit: 624
ICO projeleri özellikle 2017 yılının sonlarında o kadar ciddi kar marjı sağlıyordu ki 2018 yılında da popüler bir şekilde gün yüzünde kalmayı başarmıştı. Daha sonra düşüş trendinin de başlaması ve kötü amaç için kullanımlara alet olması nedeni ile birçok yatırımcının başını yakmıştı bu projeler. Özellikle bazı projeler vardı ki yatırımcısının psikolojisini bozduğu iddiaları ile de haber sitelerinde paylaşılıyordu. STO projelerinin şimdilik avantajı bulunuyor olsa da ilerleyen dönemlerde bunlarında kötü amaç için kullanılacağını düşünüyorum.
member
Activity: 504
Merit: 11
İkisi arasındaki farkı hep merak ediyordum. Şimdi öğrenmiş oldum Smiley

Bildiğim kadarıyla KYC, belirli bir limit üzerindeki ICO yatırımlarında da isteniyor. Demek ki KYC bir kıstas değil.

* ABD merkezli ICO'lar zaten SEC'in takibinde değil mi, ama ICO düzenlemek için o kurumdan izin almıyorlar.
* Bounty kampanyasına katıldığım STO projesi olarak aklımda Sovren kalmış. Ama bu proje için biz KYC'den geçmedik. Ama elimizde token mevcut. En düşük yatırım miktarından SVRN token alan yatırımcılar, KYC yapmak zorunda kalırken bizim yapmamamız açıkçası beni düşündürmeye başladı. Acaba ufukta bir swap daha mı görünüyor  Smiley
full member
Turkish Translator
ICO'lardaki bu büyük dolandırıcıklardan sonra projeler STO'ya döndü. Bu bi anlamda iyi olsada blockchain mantığına biraz ters. Çünkü STO olunca blockchain'in en önemli özelliği olan merkeziyetsizlik olayı sanki biraz zarar görüyor. Bilmiyorum ICO ve STO arasındaki denge nasıl sağlanabilir

Evet belirtildiği gibi mantığa ters olsa da çok büyük çoğunluğun dolandırıcı çıkması nedeniyle en azından biraz daha güvenli fonlar toplanacak. Merkezsizliğe karşıt olsa da dolandırılmaktan daha iyidir diye düşünüyorum.
jr. member
Activity: 280
Merit: 1
Sto'nun zamabla oturmasıyla dolandırıcılarda piyasadan silinecektir.Şimdi adam milyon dolar eth toplamış.Btc"ye çevirip satıp çıkıyor.Piyasa düşmüş şöyle olmuş böyle olmuş umrunda değil.Ne kadar hızlı olursa kaçması o kadar kolay olur dolandırıcılar için.
member
Activity: 365
Merit: 40
ICO'lardaki bu büyük dolandırıcıklardan sonra projeler STO'ya döndü. Bu bi anlamda iyi olsada blockchain mantığına biraz ters. Çünkü STO olunca blockchain'in en önemli özelliği olan merkeziyetsizlik olayı sanki biraz zarar görüyor. Bilmiyorum ICO ve STO arasındaki denge nasıl sağlanabilir
copper member
Activity: 196
Merit: 1
alternatif coinlerin hayata entegre konusundaki önemli sorunlarından biri olduğunu düşünüyorum. Zamanla yeni güvence sistemlerin geliştirilmesi ya da yeni kurumsal modellerin oluşturulması yolu ile atlatılacağını düşünüyorum. belki zaten mevcut hazır bulunan şirketlerin blok zincir teknolojisine girişi ile düzenlenecek fon toplama yöntemleri neticesinde olabilir. koç, sabancı vs. bu boyutta olmasa da piyasa deneyimi ve güveni olan şirketlerin girişimleri.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%
Açık konuşmak gerekirse, 2017-2019'da yapılan ICO'ların %98'i ya dolandırıcıydı ya da hiç kimse yatırım yapmak istemediği için başarısız oldu.
bu bilgiye nasıl ulaşılmış açıkçası merak ettim. %98 çok büyük sayı. neyse sto ile işler biraz daha profesyonel hal alıyor gibi gözüküyor ama şunu da atlamamak gerek. mesela çok fazla sermayesi olmayan 5-10 kişi güzel bir proje ortaya koyabilir ve yaptıkları ico ile de kendilerini finanse edebilir. iyi kötü fark etmez, bunun önünü açan güzel bir sistem var. ben bunun bitmesini istemem.

scam projelere gelince bunları da biz ayıklayacağız. yani sistemin bir şekilde bunları elemesi gerekiyor ki dediğim gibi burada en büyük iş yine bizlere düşüyor. zaten az biraz bu işlerin içinde olan birisi öyle scam icolara çarpılmaz. çılgın bir şekilde yapılan scam ico'ya çarpılırsak da yapacak bir şey yok. helal olsun heriflere ne diyek.
full member
Turkish Translator
Bu piyasa tamamen denetimsiz ve giriş çıkışlar tamamen serbest. İsteyen herkes kendisine ETH ağında kolayca hal böyle olunca ICO STO adı ne olursa olsun birileri her zaman SCAM projeleri satmaya çalışacak. STO'lar tabi ki kısmen daha güvenli ancak aynı oranda merkeziyetsizlik olayını da arkasında bırakıyor bu yolla. Bu dengeyi bulmak çok önemli.

Haklısınız scam'lerin önüne tamamen geçmek imkansız ama tedbir olarak en azından tescillli şirketlerin bir hissesini satın alarak yapılan fonlar daha güvenilir olacaktır. ICO'lara hiç ama hiç güven kalmadı.
hero member
Activity: 1204
Merit: 630
Bu piyasa tamamen denetimsiz ve giriş çıkışlar tamamen serbest. İsteyen herkes kendisine ETH ağında kolayca hal böyle olunca ICO STO adı ne olursa olsun birileri her zaman SCAM projeleri satmaya çalışacak. STO'lar tabi ki kısmen daha güvenli ancak aynı oranda merkeziyetsizlik olayını da arkasında bırakıyor bu yolla. Bu dengeyi bulmak çok önemli.
member
Activity: 560
Merit: 12
Düzenledikleri ülkelerin resmi makamlarınca izin almaları gerekiyor herhalde anladığım kadarıyla. Peki bunu yine malta gibi yerlere geçerek yapamazlar mı .
member
Activity: 350
Merit: 12
EQWITY isimli yeni bir proje tam da bu konu üzerine. Bir araştırma son 2 yıllık süreçteki ICO'ların %78 oranında doğrudan scam olduğunu, geri kalanların da büyük kısmının fail durumda bulunduğunu söylüyor. Gelecek STO'larda ve IEO'larda olabilir.
full member
Turkish Translator
IEO (Initial Exchange Offering) Nedir? Farkları nelerdir?

Initial Exchange Offering, bir token projesi ile bir kripto borsası ile yönetilen yeni nesil bir fon toplama yöntemidir. Token düzenleyici genellikle projesi için gereken fonu toplayabilmek için token üretir ve bunları bir borsa (binance, bitforex, kucoin vs) üzerinden satışa sunar. Token projesi normalde kriptopara borsasına ve satılan tokenlerin yüzdesine bağlı olarak bir liste ücreti öder.

IEO'da farklı olan, kriptopara borsaları yalnızca yeni tokenleri satmakla kalmaz, aynı zamanda fon etkinliği sona erdikten sonra borsada tokeni listeler. Daha da önemlisi, borsa, satılan tokenlerin belli bir yüzdesini aldığı için tokenlerin aktif olarak pazarlanmasında rol oynar. Bu nedenle, IEO ile hem borsa hem de projeler birlikte çalışarak daha fazla verim elde ederler. Katılımcılar da tokenin nerede listeleceneğinden emin olarak yatırım yaparlar.

Bu web sitesinde bitmiş olan, devam eden ve gelecekteki IEO'lara göz gezdirebilirsiniz:

https://www.icohost.io/ieo-list.php

22 Mayıs'a kadar olan IEO'ların getirileri şu şekilde burada toplanmış:

STO (Security Token Offering) Nedir? Farkları nelerdir?

Kripto işlerinde yer alan herkes, kripto dünyasında STO (Security Token Offering) yani Menkul Kıymet Tokenlerinin satıldığı yeni bir fon toplama yöntemi olduğunu elbet duymuştur.

STO'yu kriptoda kullanma fikri, ICO dolandırıcılığı ile ilgili birçok sorundan sonra ortaya çıktı. Açık konuşmak gerekirse, 2017-2019'da yapılan ICO'ların %98'i ya dolandırıcıydı ya da hiç kimse yatırım yapmak istemediği için başarısız oldu. Dolandırıcılar (özellikle Rusya, Litvanya, Ukrayna, Hindistan), eğer milleti dolandırırlarsa kimsenin peşlerine düşmeyeceğini ve cezalandırılmayacaklarını anladıktan sonra çok hızlı bir şekilde ICO işine girdiler.

Ethereum ve diğer platformlarda ICO yapmanın çok kolay olması sayesinde, bir sahte/scam kripto projesi yapmak çok kolaylaştı. Ayrıca, ICO'lar, kontrol edilmeyeceklerini bildikleri için sahte resimlerle ekipler oluşturup başka projelerin tanıtım belgelerini dahi çaldılar. 2018 yılının sonunda yatırımcıları sahtekarlığa karşı korumak için bir şeylerin değiştirilmesi gerektiği çok açık bir şekilde ortaya çıktı ve STO bunun için iyi bir araç olarak görüldü.

STO Menkul Kıymet Tokeni Teklifi ICO ile neredeyse aynıdır, ancak bir ICO'dan farklı olarak, STO bir menkul kıymet, hisse senedi, tahvil vb. gibi varlıklara yapılan bir yatırım sözleşmesidir.

Şimdi basit bir şekilde anlaşılabilir hale getirelim.

1. STO'ya yatırım yaparken, KYC süreci gereklidir (STO'yu düzenleyenler ve yatırımcılar tanımlanmalıdır) Bu sayede yatırımcılar sahte ekiplerden korunacak ve paranızı kimin aldığını bileceksiniz.
2. STO her zaman bir tür maddi varlık tarafından desteklenmelidir. Bu bir çeşit emanet/escrow olacaktır.
3. STO'lar menkul kıymetler olarak sınıflandırılır ve başlatıldıkları ülkenin resmi olarak tescilini gerektirir. (SEC, FCA, vb.)
4. Bir STO'yu başlatmak çok pahalıdır ve dolandırıcıların parası yetmez.

STO'lar kripto dünyasındaki finansal özgürlük ideolojisine aykırı olabilir, ancak her şeyin şeffaf olduğu fon toplama yöntemleri daha sağlıklı olacaktır. Sadece gerçek şirketler ve yatırımcılar buna katılabilecektir.

Tabi ki bu, tüm ICO'ların scam olduğu anlamına asla gelmez, ICO'lar kripto dünyanın çok büyük bir parçası.

Orijinal konu mosporogroz adlı arkadaşa aittir, eklemeler ve Türkçe çevirisi bana aittir.
Pages:
Jump to: