Pages:
Author

Topic: Borsalardaki grafikler kullanılarak kazanç nasıl arttırılır? - page 3. (Read 889 times)

member
Activity: 322
Merit: 16
Teknik analiz doğru ve ciddi bir şekilde yapıldığı zaman borsada çok fazla işe yarıyor ama bunu bitcoin üzerinde kullanamayiz gibi geliyor bana. Ki şu ana kadar gördüğümun çoğu da tutmadı
newbie
Activity: 67
Merit: 0
teknik analizin her zaman ilüzyon olduğuna inanırım. Piyasayı speküle edecek miktarda elde para yada btc varsa o zaman bu grafikler anlamlı hale gelir aksi halde havanda su dövmeye benzetiyorum ben.
newbie
Activity: 1
yararlı bi başlık olmuş üstad
member
Activity: 234
Merit: 75
Sayeblnizde bilmediğim cok seyi öğrenmiş oldum tesekkur ederim
sr. member
Activity: 506
Merit: 251
Sade, basit ve gayet anlaşılır bir anlatım olmuş. Tebrik ederim.
sr. member
Activity: 994
Merit: 391
Siz hangi zaman aralığında bunu kullanıyorsunuz?
Bu sistemi internetten buldum. Javada backtesting yapmayı düşünüyordum ondan sordum.
Bir soru daha sorayım, 3 tane ortalamanın aralarında sayısal farklar olmalı, bu farkların sınırları nasıl belirleniyor?
Mesela biri birini geçti yada dediğiniz gibi sıralandılar ve al-sat için uygun ortam oluştu fakat aralarında belli bir yüzde fark olması gerekmiyor mu? Hemen doğru sıralandılar diye emir vermek yanlış olur.
Sayısal olarak aralarında nasıl bir fark olmalı?

Anladım siz forex üzerinden gidiyorsunuz. Ben forex'te trade yapmadım ama biraz incelemişliğim vardır. Ancak şunuda belirtmekten geçemeyeceğim ki forex'teki yöntemler altcoinlarin çoğunda işe yaramıyor. Günlük işlem hacmi yoğun coinlerde daha doğru sonuçlar veriyorlar. Bunuda yadırgamamak lazım çünkü forex piyasaları crypto piyasalarına göre çok daha yoğun işlem yapan, volatilitesi çok daha az olan piyasalar.

Sorunuza gelince, aralarındaki yüzdelik farka göre işleme sokan bir yöntemde, yada bunu hesaplayan bir indikatörde yok (eğer böyle bir indikatör yazabilirseniz lütfen banada gönderin). Bu hesaplamayı yapmak istemenizdeki sebep haklı olarak işleme girdiğinizde hata payını azaltmak. Böyle bir yöntem yok ancak hata payını azaltabilecek yöntemler elbette kullanılıyor. Bunların başındada aynı anda farklı parametrelere göre sinyal veren indikatörlerin veya osilatörlerin aynı anda kullanılması geliyor.

Örneğin RSI (14, close), DMI (14, 14) ve SAR (0.02, 0.02, 0.2) gibi. bu 3 indikatör farklı parametrelere göre sinyal oluşturuyor ve her üçüde alım yada satım verdiğinde doğruluk payı yüksek oluyor.

Eğer hareketli  ortalamalar ile işleme girecekseniz mutlaka ve mutlaka bunun gibi indikatörlerden en az 1 tanesinden daha hata payınızı düşürmek için kesinlikle teyit almalısınız (mümkünse 2 hatta 3).

Bu arada size www.tradingview.com'u şiddetle tavsiye ederim. Hem forex hemde kripto için neredeyse sınırsız imkan sunan son derece profesyönel bir platform.
Bol kazançlar dilerim.
member
Activity: 448
Merit: 89
Full Stack Engineer
Bu sistemi internetten buldum. Javada backtesting yapmayı düşünüyordum ondan sordum.
Bir soru daha sorayım, 3 tane ortalamanın aralarında sayısal farklar olmalı, bu farkların sınırları nasıl belirleniyor?
Mesela biri birini geçti yada dediğiniz gibi sıralandılar ve al-sat için uygun ortam oluştu fakat aralarında belli bir yüzde fark olması gerekmiyor mu? Hemen doğru sıralandılar diye emir vermek yanlış olur.
Sayısal olarak aralarında nasıl bir fark olmalı?
jr. member
Activity: 266
Merit: 1
Staker.network - POS Smart Contract ETH Token
Güzel bir anlatım olmuş. En azından bi harekete başladığımızda bu noktaları göz önünde bulundurmaya çalışacağız. Görseller de çok iyi olmuş. Emek verip  hazırladığınız için teşekkür ederim Smiley
newbie
Activity: 189
Grafik olayları tamamen psikolojiktik, grafik geçmişe göre hareket etmez. Mevcut zamana göre hareket eder. O yüzden grafikleri pek dikkate almam, projeye bakarım.
sr. member
Böyle konuların artması dileğiyle, teşekkürler.

Şu sistem hakkında düşüncelerinizi merak ettim:
Buy:
MACD (12, 26, 9) > 0.00050
SMA(10) < Open Price
SMA(100) < Open Price
SMA(50) < Close Price

Sell:
MACD(12,26,9) < -0.00050
SMA(10) > Open Price
SMA(100) > Open Price
SMA(50) > Close Price

Stoploss: 30 pips
Takeprofit 40 pips.
Trailing stop: 30 pips

Ben de faydalı olmak için birkaç link ekleyeyim;
Simple 5-Minute Bitcoin Trading Strategy
RSI + Bollinger Band Trading Strategy
Change: Stochastics & RSI
Technical Indicators and Overlays
Why I Never Use Indicators When I Trade Bitcoin

--------------------------
Katkınız için teşekkür ederim. Linkleri inceleyeceğim.
Çok fazla inceleme fırsatım olmadı ama biraz önce BTC 4 saatlik grafiğinde işlem yapmadan baktım ortalamalar gerçekten güzel çalışıyor ancak MACD gereksiz çok fazla sinyal üretmiş durumda. Daha kısa zaman aralığı için tasarlanmış bir sistem gibi duruyor. Sanırım günlük al-sat yapıyorsunuz.
Diğer sorularınızı pas geçiyorum Smiley
Bol kazançlar dilerim.
member
Activity: 448
Merit: 89
Full Stack Engineer
Böyle konuların artması dileğiyle, teşekkürler.

Şu sistem hakkında düşüncelerinizi merak ettim:
Bu sinyaller en doğru hangi zaman aralığındaki grafiklerde üretilir?
Bu işem yaptığınız coinlerin işlem hacmine ve sizin coinde ne kadar süre kalmak istediğinize göre değişir. Benim tavsiyem 4 saatlik ve günlük zaman aralığı olan grafiklerde çalışmanız. Lütfen unutmayın günlük grafikte çalışırken her çubuk bir günü, 4 saatlik grafiklerde çalışırken her çubuk 4 saati temsil eder.
Soru 1 : Coinin 24h işlem hacmini ve coinde kaç saat kalmak istediğimizi birer parametre olarak düşünürsek, optimal grafik zaman aralığının matematiksel formülü ne olur?
Code:
[hacim, süre] ->grafik zaman aralığı
şeklindeki fonksiyonel bağıntıyı istiyorum.

Burada verilen hareketli ortalamalar haricinde başka zaman aralıklarını kullanabilir miyim?
Zaman aralıkları rastgele seçilemezler ve genel olarak kullanılan aralıklar vardır. Örneğin MA(50) ve MA(200)'ün aynı anda kullanılması gibi. Zaman aralığı seçimi işlem yaptığınız coinin hacmine,coinde kalmak istediğiniz süreye ve hedeflediğiniz kazanca göre değişir.
Soru 2 : Coin 24h hacmi, kalmak istediğimiz süre ve hedef kazancı birer parametre olarak düşünürsek, optimal moving average adedini (2, 3 veya daha fazla) ve zaman aralıklarını (çubuk sayılarını) verecek matematiksel formülleri nedir?
Code:
[hacim, süre, kazanç%] ->[MA_adet, MA(çubuk sayısı)]
şeklindeki fonksiyonel bağıntıları istiyorum.
member
Activity: 140
Merit: 15
piyasaya yeni girmiş insanlar için  güzel anlatım kaynagı olmus. Biz o donemleri geçtik kendimiz araya araya ogrenmıstık ama yeni gelecekler zorlanmadan ogrenecekler. Meritim yok ama olsa verırdım.
sr. member
Teşekkür ediyorum arkadaşlar. Sizlerinde belirttiği gibi bu anlatım tamamen teorik. Pratikte işler bu kadar kolay olsaydı herkes zengin olurdu. Burada amaç isabetli hareket etme yüzdenizi arttırmaya çalışmak. Zaman zaman kararsız kaldığımız durumlarda veya duygusal hareket etmeden önce bakmakta büyük fayda oluyor. Ama tekrar yazmaktada fayda var tek başına kesinlikle bir gösterge değil, dahası işlem hacminin dar olduğu coinlerde (hatta zaman zaman bitcoin de bile) grafiklerin bile manipüle edilebildiğini gördüm.
newbie
Activity: 41
teorik olarak çok güzel bir anlatım olmuş fakat pratikte coinlerin hareketleri tüm grafiklere aykırı hareket edip ters köşe yapabiliyor maalesef.
newbie
Activity: 5
güzel anlatim olmus hocam her ne kadar beceremesemde Cheesy
legendary
Activity: 1218
Merit: 1291
Her ne kadar grafiklerin bir işe yaramadığını düşünsemde teknik analiz açısından detayli bir başlık olmuş, destekleyici unsur olarak kullanılabilir, olumlu haberle birlikte grafikler de iyi sinyal verirse alım yapilabilir.
sr. member
Binance'de ve diğer bazı borsalarda bulunan (örneğin Polo veya Bittrex) fiyat çubuklarının üzerindeki yatay çizgiler ile alttaki küçük grafik (MACD) ne işe yarar? Al-sat'ta nasıl kullanılır?

Uzatmadan sayfalar dolusu başka yerlerden kopyala yapıştır yapmadan sonuç odaklı olarak anlatılacak olunursa bu çizgiler hareketli ortalamalardır ve size işleme (alım veya satım) ne zaman girip ne zaman çıkacağınızı anlatırlar.
Binance üzerinden konuşalım

Sarı olan (MA (7)) hızlı ortalamadır. Buradaki 7 ortalamanın 7 çubuk üzerinden alındığını ifade eder.
Mor olan (MA(25)) yavaş ortalamadır ve 25 çubukluk ortalamayı göstermektedir.
Kırmızı olan (MA(99)) ise en yavaş ortalamadır ve 99 çubukluk ortalamayı gösterir.
Fiyat grafiğinin altında yer alan MACD nedir?
MACD'de size alım ve satım sinyallerini tek başına üretebilen çok güçlü bir indikatördür.

Bu bilgiler Al-Sat'ta ne işe yarar?
-En ideal alım sinyalinde  en üstte MA(7) sarı çizgi, onun altında mor çizgi MA(25) ve onunda altında kırmızı çizgi MA(99) olmalıdır. MACD'de ise (alttaki küçük grafik) çubuklar yeşile dönmüş olmalıdır.
Bu durum coinin yükselme trendinde olduğu ve yükselişinin devam edeceği anlamını taşır.

-Sarı çizgi, mor çizginin üstündeyse ancak bu çizgilerden biri veya her ikisi de kırmızının altındaysa bu durum, coinin düşme trendinde olduğunu ancak düşme trendi içinde yükselme eğiliminde olduğu anlamına gelir. Tabiki MACD'de çubuklar yeşil olmalıdır.

-Mor çizginin sarının üstünde olduğu durumlarda (muhtemelen o sırada MACD'deki çubuklarda kırmızı olacaktır) alım tavsiye edilmez. Beklemek daha doğrudur. Düşerken almakta bir stratejidir ancak en doğrusu düşüşün bittiği ve yükselişin başladığı zamanda biraz daha pahalıda olsa alımın tercih edilmesidir. Düşen piyasada alım yapmak, düşmekte olan bir bıçağı yakalamaya benzetilir.

Ne zaman alım yapılmalıdır?
Alım için hem hareketli ortalamalardan hem de MACD'den alım sinyalinin beraber gelmesi gereklidir (hatta bunlarda yeterli değildir en az bir parametrenin daha alım sinyali vermesi gerekir).
Alım sinyali MACD'de çubuklar yeşil iken, sarı çizginin, mor çizgiyi alttan yukarı kestiği anda gelir. Bu bir sinyaldir ancak işleme yani alıma başlamayız. Alıma başlamak için kesişimin olduğu çubuğun tamamlanmasını beklememiz gerekir. Bu çubuk tamamlandığında sarı çizgi, mor çizginin üzerindeyse, MACD'deki çubuklar yeşil ise alım yapılır.

Aldık ne zaman satacağız?
Satış için ya MACD'deki çubukların kırmızı olması yada sarı çizginin mor çizgiyi aşağı doğru kesmesi gerekir. İkisinden birinin gerçekleşmiş olması yeterlidir.

Bu sinyaller en doğru hangi zaman aralığındaki grafiklerde üretilir?
Bu işem yaptığınız coinlerin işlem hacmine ve sizin coinde ne kadar süre kalmak istediğinize göre değişir. Benim tavsiyem 4 saatlik ve günlük zaman aralığı olan grafiklerde çalışmanız. Lütfen unutmayın günlük grafikte çalışırken her çubuk bir günü, 4 saatlik grafiklerde çalışırken her çubuk 4 saati temsil eder.

Sadece bu yöntemleri kullanarak para kazanabilir miyim?
Hayır kazanamazsınız. Bu yöntemler sadece sizin bir hareket yaptığınızda, bu hareketin doğruluk oranını arttırmak içindir. Tek başlarına asla bir ölçü değildir.

Bu yöntemler hangi coin üzerinde daha iyi çalışır?
Yöntemlerin verimli çalışması için coinin BTC gibi ETH gibi yoğun işlem gören coinler olması doğruluk oranını arttırır. Günde 10 BTC-15 BTC işlem gören coinlerde hiç kullanmayın.

Burada verilen hareketli ortalamalar haricinde başka zaman aralıklarını kullanabilir miyim?
Zaman aralıkları rastgele seçilemezler ve genel olarak kullanılan aralıklar vardır. Örneğin MA(50) ve MA(200)'ün aynı anda kullanılması gibi. Zaman aralığı seçimi işlem yaptığınız coinin hacmine,coinde kalmak istediğiniz süreye ve hedeflediğiniz kazanca göre değişir.

Lütfen dikkat edin bu yöntemler verdiğiniz kararların doğruluk yüzdesini arttırmada size yardımcı olurlar hiç bir yöntem hatta ve hatta 3-5 tane indikatörün aynı anda kullanılması bile doğru sonuç vermeyebilir.

Ben burada anlatımı renler üzerinden yaptım ama bu renkler değişebilir. Burada önemli olan renge denk gelen hareketli ortalamadır.

+ meritleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Bol kazançlar dilerim
Pages:
Jump to: