Pages:
Author

Topic: BİST Şirketlerinin Yönü ve Alım Seviyeleri - page 2. (Read 769 times)

sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
Bugün BİST'te yeşillenme var. Endeks 92k üzerinde kapanmış. Tavan yapan 12 şiket görünüyor. 10 tanesi de tavana çok yakın kapamış. Banka ve spor hisselerinde gözle görülür artışlar var. Demek ki alttan toplamalar devam ediyor. BİST düşenler grubunda taban yapan sadece birkaç tane şirket var. Bugün oldukça karlı bir gün olmuş borsada. Yarın kar satışları gelebilir, dikkatli olmakta fayda var!

Güzel bir yükseliş yaptı bist. Aynı şekilde bir çok borsada yeşilli bir hafta devam ediyor. Kazançları bol olsun herkesin.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Bugün BİST'te yeşillenme var. Endeks 92k üzerinde kapanmış. Tavan yapan 12 şiket görünüyor. 10 tanesi de tavana çok yakın kapamış. Banka ve spor hisselerinde gözle görülür artışlar var. Demek ki alttan toplamalar devam ediyor. BİST düşenler grubunda taban yapan sadece birkaç tane şirket var. Bugün oldukça karlı bir gün olmuş borsada. Yarın kar satışları gelebilir, dikkatli olmakta fayda var!
hero member
Activity: 1400
Merit: 536
Bist fiyatlari gercekten cok dusmus, yani Bist'te islem yapsam bu firsati kacirmazdim. Virus nedeniyle ilac sirketlerine dikkat etmek gerek.
Hava yolu sirketleri alim yapmak icin cok erken ama uygun fiyattan girilebilir, yazilim sirketleri onemli cunku evde kalan insanlar elektronik ticarete onem verdiler.
Eyyorlamam bu kadar.
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
Şu ortamda FED'in piyasaya para sürme kararına kadar en iyi yatırım seçeneği USD/EURO olabilirdi. Ama USD'nin parasal genişleme kararı sonrası bundan emin değilim.
USD'nin ciddi rakamda artacağını düşünürsek değerini kestirmek risk olabilir.
Bunun dışında da akla yatkın bir seçenek şu an yok. BİST'te buna dahil çünkü şirketler teker teker operasyonlarını durduruyorlar. THY'de dahil tüm firmalar bu süreçte kârlılık düşecek bu da hisse değerlerini etkileyebilir.
sr. member
Activity: 1176
Merit: 305
  THY çok dipte görünüyor aynı şekilde bir çok şirket 2008 dolar bazlı seviyelerinde resmen al beni diyorlar buradan toparlayan 1-2 seneye belki x2 x3 yapacak ancak kimsede nakit kaldığını düşünmüyorum Smiley ağır bir darbe indi ekonomiye. Bu seviyelerden toplayacak küçük yatırımcı kaldığını da pek sanmıyorum Smiley küçük yatırımcı tamamen boşalttı cepleri.

Ekonomi bu seviyedeyken sermayesi olanlar hariç, kimse borsa ne olur diye bakacak pozisyonda değil YTD.

legendary
bist için benim merak ettiğim havayolu firmalarının hisseleri ne durumda olacak? sonuçta hava sahamız kapandı, pegasus'un sanırım tüm uçuşları iptal edildi. thy için 14 şehire uçuş izni verilmişti ama onlar da iptal* oldu ve bu ne kadar sürecek belli değil. belki ilerleyen günlerde daha da sert tedbirler gelir. takip edelim mi millet?

not: *yasak-valilik izni-kısıtlama vs.

Ülkenin büyük kuruluşları orta-uzun vadede tekrar toparlanacaklardır. Şu anda mükemmel alım seviyesinde olan bazı hisseler var. Yıllık en düşük seviyelere gelmiş olanlar bulup alınabilir. Ben olsam bankalara ve spor takımlarına yatırım yapardım. Bankalardan bazıları da güzel düşmüş görünüyor. THY ise batmayacaklar (acil durumda kurtarılacaklar) arasında; düşükten o da alınabilir. Düzlüğe çıkıldığında tekrar yükselecektir. Zaten şartlar kötüleşirse BİST de geçici olarak kapatılabilir. O zaman fırsatlar hepten kaçar.
hero member
Activity: 1582
Merit: 670
bist için benim merak ettiğim havayolu firmalarının hisseleri ne durumda olacak? sonuçta hava sahamız kapandı, pegasus'un sanırım tüm uçuşları iptal edildi. thy için 14 şehire uçuş izni verilmişti ama onlar da iptal* oldu ve bu ne kadar sürecek belli değil. belki ilerleyen günlerde daha da sert tedbirler gelir. takip edelim mi millet?

Devlet bunlara zaten destekleme yapacak hocam. Sıkıntı bunlarda değil, sıkıntı küçük esnaf ve kobi'lerde. Onlara ne tür bir destek olacak ya da olacak mı bu konuda hiç bir şey yok.
legendary
Activity: 2254
Merit: 1446
Cashback 15%

legendary
Activity: 2310
Merit: 1028
dow jones %11 yükselmiş. Sıkı bir geri dönüş işaretiyse bu bizim borsalara da yansayacaktır. Dead cat bounce gibi duruyor ilk bakışta ama 1-2 güne kokusu çıkar. Virüsle ilgili bazı haberler gelebilir. bu hafta çok kritik.
legendary
Activity: 1638
Merit: 1328
Stultorum infinitus est numerus
Dususler daha devam eder. BIST'te olan butun yatirimlarimi iyi ki 110-120'den 105 civarina dusunce cekmisim diyorum. Bu coronavirus olayi bitene kadar dususler devam eder, coronavirus bittikten sonra da genel olarak muallaktayim. Ciddi bir deger kaybi var, eger bu para hala ulke icerisinde duruyorsa tekrardan ani bir yukselis gorebiliriz fakat durmuyor ise... bilemiyorum.

Genel sokaga cikma yasagi gelmedigi surece BIST'i kapatacaklarini sanmiyorum.
legendary
Son 10 gündür yaşananlar, BİST şirketlerini de etkileyeme devam ediyor. Spor hisseleri başta olmak üzere; bankalar ve büyük holdinglerde geçtiğimiz hafta büyük düşüşler göze çarptı. Liglerin ertelenmesi + halkın sokağa çıkmaması yönünde tavsiyeler arttıkça düşüşler de devam etti. Pek çok sektördeki işletmeler -halk sağlığı gözetilerek- yayınlanan kararlar doğrultusunda kepenk kapattı.

Hem cuma hem de pazartesi günü büyük düşüşleri izledik borsada. Endeks de uzun bir aranın ardından 80k seviyelerine yaklaştı. Taban ve tavan fiyatlardaki %20 oranı, %10'a indirildi; böylelikle hisselerin gün içerisinde daha fazla değer kaybetmeleri önlenmeye çalışıldı.

Kan kaybı devam edecek mi diye düşünülürken, bugün pozitif yönde oldukça hareketli bir seans vardı. Pek çok hisse tavan yaparak yeşil ışıkları yaktılar. Buraların şimdilik alım seviyesi için uygun olduğu görülüyor. Peki düşüşler sizce daha devam edecek mi? BİST'in geçici süreyle kapanma ihtimali var mı? Yorumları alalım...
Pages:
Jump to: