Pages:
Author

Topic: Δωρεά btc - page 2. (Read 531 times)

sr. member
Activity: 1624
Merit: 294
March 10, 2022, 09:39:37 AM
#24
Πόσα BTC έχασες;
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
March 09, 2022, 03:12:20 PM
#23
[...]
Άρα εσύ πρέπει να προστατέψεις τη φράση σου ΚΑΙ τους στίχους από το ποίημα, τουλάχιστον δηλαδή να θυμάσαι ποιο είναι το ποίημα. Εγώ σου προτείνω να κρατήσεις ΜΟΝΟ τη φράση.

Για να σου απαντήσω όμως, αν έβρισκα τη φράση σου και γνώριζα επίσης πως την έχεις επεκτείνει με στίχους, το μόνο που μένει είναι να ψάξω όλους τους στίχους. Πόσα ποιήματα υπάρχουν; Λιγότερα από 10 εκατομμύρια.

Γενικά προτείνω τα χρήματα να βρίσκονται στο χαρτί, τελεία και παύλα. Αν μπλέξουμε με τη μνήμη του ανθρώπου την κάτσαμε, υπάρχουν πολλά προβλήματα που μπορούν να προκύψουν. Προστατέψτε τις φράσεις σας, δεν είναι τόσο δύσκολο.
hero member
Activity: 526
Merit: 502
March 09, 2022, 02:32:27 PM
#22
Θεωρητικά είναι πιο εύκολο να αρχίζεις να ψάχνεις μία μία όλες τις διευθύνσεις
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις.

Λοιπόν έφτιαξα ένα πορτοφόλι και ας πούμε ότι πήγα στον μαρμαρά και μου χάραξε
τις λέξεις κλειδιά τις οποίες θα πω και σε εσάς.

λέξεις κλειδιά
Code:
someone say law panther wheat maximum sponsor nice purchase wolf maze tomorrow

Για την επέκταση των δώδεκα λέξεων με δικές μου λέξεις έβαλα τους στίχους από ένα ποίημα
εσείς το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να βρείτε τις λέξεις του ποιήματος.

Πορτοφόλι electrum.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
March 09, 2022, 01:08:37 PM
#21
Πρέπει να ψάξει στο εύρος των 204812 ή 122048?
204812.

Αν η φράση αποτελούνταν από μία λέξη, θα ήταν 1 στις 2048. Αν ήταν δύο, θα ήταν 1 στις 20482 και πάει λέγοντας.
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
March 09, 2022, 12:41:12 PM
#20
Πρέπει να ψάξει στο εύρος των 204812 ή 122048?
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
March 09, 2022, 09:25:05 AM
#19
Οι δώδεκα λέξεις κλειδιά ακόμα και εντελώς στην τύχη να επιλεγούν δεν είναι αρκετά ασφαλές
Κάνεις λάθος.

Η διαδικασία για να επιλέξει το σύστημα σου 12 λέξεις στην τύχη πάει ως εξής:

  • Παράγει έναν τυχαίο 128-bit αριθμό.
  • Τον κατακερματίζει (με SHA-256) και εισάγει στο τέλος του 4 bits. (το λεγόμενο checksum)
  • «Κόβει» αυτά τα 132 bits που έχουν προκύψει σε 12 εντεκάδες. Κάθε εντεκάδα είναι ένας αριθμός από το 0 ως το 2047 (2^11 - 1)
  • Αντιστοιχεί κάθε αριθμό σε μία από τις λέξεις ανάλογα με την τιμή του.

Για να βρεί κάποιος την φράση σου πρέπει να ψάξει στο εύρος των 204812 διαφορετικών φράσεων. Να σημειωθεί πως η διαδικασία του deriving είναι πιο ισχυρή επεξεργαστικά, καθώς περιέχει διαδικασίες όπως HMAC-SHA256 κλπ, από αυτήν στο brainwallet που απλώς κάνει hash τον κωδικό σου. Θεωρητικά είναι πιο εύκολο να αρχίζεις να ψάχνεις μία μία όλες τις διευθύνσεις, παρά μία μία όλες τις φράσεις 12 λέξεων (με βάση το wordlist πιο πάνω).

Εάν οι 12 λέξεις δεν ήταν από μόνες τους ασφαλείς, δεν θα στο πρότεινε κανένα πορτοφόλι.
newbie
Activity: 11
Merit: 0
March 09, 2022, 08:59:44 AM
#18
Τώρα μετά από όλα αυτά αποθήκευσα τις λέξεις μου σε πολλά σημεία … απλά είναι κρίμα γιατί έχασα ακριβώς τα μισά btc που με κόπο και θυσίες μάζευα κάθε μήνα … τώρα πάλι από την αρχή ξανά σιγά σιγά


Ps είχα αγοράσει αρκετά χαμηλότερα btc και Ada από την τιμή που είναι τώρα για αυτό το λόγο άνοιξα και αυτό το post ζητώντας δωρεά …
hero member
Activity: 526
Merit: 502
March 09, 2022, 08:51:00 AM
#17
Οι δώδεκα λέξεις κλειδιά ακόμα και εντελώς στην τύχη να επιλεγούν δεν είναι αρκετά ασφαλές
διότι αποτελούνται μόνο από μικρά γράμματα, οπότε πάντα κάνουμε επέκταση των δώδεκα λέξεων
με δικές μας λέξεις οι οποίες περιέχουν κεφαλαία γράμματα, αριθμούς και σύμβολα
αρκεί να είναι διαθέσιμη αυτή η δυνατότητα από το πορτοφόλι που χρησιμοποιούμε.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
March 09, 2022, 03:28:19 AM
#16
Αν μπορούσε να βάλει δικές του λέξεις ίσως τώρα να τα είχε.
Εάν είχε βάλει στίχους από τραγούδι; Πιθανότατα να μην είχε τώρα.

Πάμε σε ένα μαρμαράδικο και αγοράζουμε μια πλάκα μάρμαρο και τους λέμε να χαράξουν
τις λέξεις κλειδιά πάνω στην πλάκα
Αυτό μου ακούγεται ακόμα χειρότερο. Ο μαρμαράς ξέρει ήδη τις λέξεις.



@Nikosbtc, απλώς γράψε σε δύο ή περισσότερα χαρτάκια τις 12 λέξεις που σου έχει δείξει το πορτοφόλι σου. Κρύψε τα σε σημεία που δεν βρίσκονται σε «κοινή θέα». Για παράδειγμα, μια καλή κρυψώνα είναι μέσα στον τοίχο. Βάλ'το άλλο σε κάτι από ατσάλι, έτσι ώστε αν καεί το σπίτι να μην χάσεις τα λεφτά εκείνα. Αν είσαι δημιουργικός μπορείς να σκαρφιστείς διάφορα.

Μην γράψεις δικές σου λέξεις.
hero member
Activity: 526
Merit: 502
March 09, 2022, 01:35:06 AM
#15
Καθότι ακόμα και σε δυο σημεία να αποθηκεύσουμε τις λέξεις κλειδιά δεν είναι ασφαλές,
ας δούμε έναν αρχαίο τρόπο αποθήκευσης σημαντικών λέξεων.

Πάμε σε ένα μαρμαράδικο και αγοράζουμε μια πλάκα μάρμαρο και τους λέμε να χαράξουν
τις λέξεις κλειδιά πάνω στην πλάκα, όταν είναι έτοιμη παίρνουμε την πλάκα σπίτι και την κάνουμε κορνίζα.
Με αυτόν τον τρόπο είμαστε σίγουροι ότι θα αντέξουν στον χρόνο και σε διάφορες συνθήκες.
newbie
Activity: 11
Merit: 0
March 08, 2022, 05:37:20 PM
#14
Μακάρι να είχα βάλει λέξεις δικές μου να τις θυμάμαι για πάντα …. Τέλος πάντων ότι έγινε έγινε σκέφτομαι ότι κάποιος μου χτύπησε τι αμάξι και το έφτιαξα με δικά μου έξοδα ή  ότι τα έπαιξα στο στοίχημα ή ότι τα έφαγα στα μπουζούκια απλά είναι κριμ γιατί επέλεξα την επένδυση από την αποταμίευση και από μια μαλακια τα έχασα
hero member
Activity: 526
Merit: 502
March 08, 2022, 05:32:34 PM
#13
Επειδή έχουν γίνει εξυπνότερα γι αυτό υπάρχουν και περιπτώσεις όπως του Nikosbtc
αν μπορούσε να βάλει δικές του λέξεις ίσως τώρα να τα είχε.
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
March 08, 2022, 04:58:06 PM
#12
α) ανοίγετε ένα βιβλίο και γράφετε μια πρόταση, τσεκάρετε την σελίδα και την πρόταση
     κλείνετε το βιβλίο και το βάζετε στη βιβλιοθήκη.
Γιατί να μπλέξεις με βιβλία και σελίδες;

β) γράφετε έναν στίχο από το αγαπημένο σας τραγούδι ακόμα και να ξεχάσετε τους στίχους
     αρκεί να θυμάστε ποιο είναι το αγαπημένο σας τραγούδι.
Αυτός είναι ένας απαίσιος τρόπος για να αποθηκεύσεις τις λέξεις σου. Το μόνο που μου μένει είναι να ψάξω όλους τους στίχους που υπάρχουν...



Τις λέξεις δεν τις διαλέγεις εσύ, αλλά τις παράγει ο υπολογιστής σου. Τα brainwallets έχουν παρατηθεί καιρό από τον κόσμο τώρα που υπάρχουν εξυπνότερα μέσα (π.χ., seed phrases). Οτιδήποτε δεν είναι εντελώς τυχαίο, είναι λιγότερο ασφαλές.
hero member
Activity: 526
Merit: 502
March 08, 2022, 04:41:27 PM
#11
Τρόποι για να μην χάνετε τις λέξεις κλειδιά.

α) ανοίγετε ένα βιβλίο και γράφετε μια πρόταση, τσεκάρετε την σελίδα και την πρόταση
     κλείνετε το βιβλίο και το βάζετε στη βιβλιοθήκη.

β) γράφετε έναν στίχο από το αγαπημένο σας τραγούδι ακόμα και να ξεχάσετε τους στίχους
     αρκεί να θυμάστε ποιο είναι το αγαπημένο σας τραγούδι.
newbie
Activity: 11
Merit: 0
March 08, 2022, 03:11:07 PM
#10
Ναι τώρα έκανα ξανά πορτοφόλι και το αποθήκευσα σε 2 σημεία
legendary
Activity: 1344
Merit: 6415
Farewell, Leo
March 08, 2022, 03:03:45 PM
#9
Πάθημα μάθημα. Τα αποθηκεύουμε σε δύο σημεία.
newbie
Activity: 11
Merit: 0
March 08, 2022, 02:39:07 PM
#8
Το πάθημα να γίνει  μάθημα   Και μεγάλη προσοχή στο private keys

Τουλάχιστον μου έμεινε ένα ποσό στο ανταλλακτήριο Binance και κατέβασα πορτοφόλι ξανά exodus  και τα μετέφερα από την αρχή


Απλά είμαι πολύ χαμένος έως τώρα λόγο απώλειας των λέξεων
newbie
Activity: 11
Merit: 0
March 08, 2022, 02:31:43 PM
#7
bc1ql7fj0llw7uzq3lfdx9gczf55eplptln0shw8ns

Ορίστε η διεύθυνση από πορτοφόλι

Ο λόγος είναι γιατί κάθε  αρχές του μήνα αγόραζα ότι μου περίσσευε σε btc
 Για αρκετούς μήνες και έκανα μαλακια μεγάλη και έχασα τις 12 λέξεις κλειδιά και έκανα delete το πορτοφόλι μου όταν μου έκλεψαν το κινητό

Διπλό το κακό και τώρα έχω και παλιό κινητό και καθόλου btc και ξανά αγοράζω από την αρχή
hero member
Activity: 526
Merit: 502
March 07, 2022, 03:22:15 AM
#6
Aν είναι διευθύνσεις από ανταλλακτήριο γράψε και το ελάχιστο ποσό που δέχονται ως πληρωμή,
εάν το ποσό είναι μικρότερο του ελαχίστου θα πάνε στον βρόντο αυτά που θα σου στείλουν.
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
March 06, 2022, 07:33:53 PM
#5
Διεύθυνση bitcoin απο binance έβαλες; Γιατί δεν κατεβάζεις ένα κανονικό πορτοφόλι ρε συ, τζάμπα είναι…
Pages:
Jump to: