Pages:
Author

Topic: BİTCOİN ile daire satmak - page 2. (Read 650 times)

legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
January 21, 2020, 05:28:24 PM
Noter tarafında bir sıkıntı çıkmaz. Oradaki yetkili, satıcıya yani size "paranızı aldınız mı?" şeklinde bir soru soruyor, "aldım" dediğinizde, noter masraflarını ödediğinizde ve imzaları attığınızda işlem gerçekleşir.

Sorun çıkabilecek kısım şurası: Eğer daha sonra siz "ben paramı almadım / eksik almışım" derseniz ya da evi alan kişi "ben fazla ödeme yapmışım" derse, bunun kanıtlanması için havale/eft dökümü gerekir. Bir de "malın ayıplı çıkması" durumundaki geri iade şartları var. Uç bir ihtimal ama olmaz diye bir şey yok.
hero member
Activity: 1316
Merit: 966
January 21, 2020, 12:53:36 AM
Selam, satmasına satarsın da, resmi evraklarda işlemlerini Türk lirası olarak göstermelisin ve de herhangi bir sorun yaşadığında rahatça devletin kapısını çalamayabilirsin.

1. Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir. (Bitcoin 6493 sayılı Kanun [1])

2. Türkiye’de yerleşik kişilerin, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, kendi aralarındaki menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamaz. (Madde 1- 7/8/1989 tarihli ve 32 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararın 4 üncü maddesi)
legendary
Activity: 2072
Merit: 1138
January 20, 2020, 05:56:28 PM
Hayırlı olsun öncelikle
Sanmıyorum sıkıntı çıkacağına, sadece alışverişi sağlam yapmanızda fayda var. Sıkıntı çıkacak olsa borsalarda çıkar. Tapuda beyan edilen rakamı düzgün seçer ve vergisini ödersiniz olur biter diye düşünüyorum.
member
Activity: 79
Merit: 11
January 20, 2020, 05:20:30 PM
Merhaba arkadaşlar kendime ait evimi Sahibinden.comdan Bitcoin ile satılığa çıkardım  bunun önünde kanunen bir engel var mı bilgisi olan arkadaşlar yorum yapabilir mi
Pages:
Jump to: