Pages:
Author

Topic: Buğday Tarlalarında Sabotaj İhtimali - page 2. (Read 258 times)

legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
@SUPERSAIAN, @execijutiere, @totti67, @hero1111...
Arka arkaya 4 postta alıntılanmışım. Herkese görüşleri için teşekkür ediyorum efenimmm, rekorum oldu Smiley Paranoyaklıktan dem vurmuştum da; şöyle bir şey geldi aklıma. Bu ortaya atılan yalanlar, yapılmayan ertelenen işler ve yapılan yanlış uygulamalar neticesinde yaşanan güvensizlik özel hayata da yansıyor. En azından bana böyle oldu. Çevremdeki insanlara karşı da daha şüpheci ve tahammülsüz yaklaşmaya başladım. Gerçekten hem doğaya zarar hem de bünyemize... Umarım gelecek seçimlerden sonra başa gelecek partilerle topyekün bir kalkınma hamlesi başlar da; hem doğa hem de eğitim, sağlık ve ekonomi politikaları rayına oturur.

Her insanın içinde mutlaka şüpheci biri vardır hocam. genelde hayatımızı kendi sosyo kültürel ve ekonomik düzeyimizin kontrol ettiğini düşünsek de, çevre faktörler mutlaka hayatın bir yerinde devreye girer. güven duygusu insanoğlunun bir nevi sigortasıdır, orada bir arıza çıktığında otomatikman bilinçaltımız içimizdeki o şüpheciyi sahaya sürer, acaba şöyle mi, acaba bu böyle olur muydu şeklinde sorularla mutlaka karşılaşırız.
konunun günümüz koşullarındaki değerlendirmesine gelirsek, ister paranoya olsun adı, ister garanticilik, isterse de kontrol histerisi. ekonomik şartlar bireyden yola çıkarak toplumu öyle bir hale getirdi ki, endişe konusunda hiçbirimiz yalnız değiliz  Grin

Şüphecilik insanı ayakta tutar dışarıdan gelen karşı tehtitlere karşı insanın doğal bir hayatta kalma mekanizması gibi bir şey insanın en büyük iç güdüsü hayatta kalmaktır bunun için her türlü durum için şüpheye düşülebilir. Birde rahatsızlık boyutunda şüphecilik var tabi hocam sizin bahsettiğiniz gibi histeri durumları bu durumlar anormaldir ve karşısındaki insan bir histeri yaşıyorsa az buçuk bunu dışarıya yansıtıyor elbette. Bu arada parti marti devletle olacak iş değil, insanların toplu bir şekilde bilinçlerin yükselmesi gerekiyor. Tekrardan doğaya dönseler doğayla uyum içimde yaşanılsa bence bilinç tekrardan kendine gelir şuanda dışarıdan gelen propagandalarla insanlar körleşiyor,beyinler hapsedeliyor. Her şeyin çaresinin doğaya dönmek olduğunu düşünüyorum.
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Arka arkaya 4 postta alıntılanmışım. Herkese görüşleri için teşekkür ediyorum efenimmm, rekorum oldu Smiley Paranoyaklıktan dem vurmuştum da; şöyle bir şey geldi aklıma. Bu ortaya atılan yalanlar, yapılmayan ertelenen işler ve yapılan yanlış uygulamalar neticesinde yaşanan güvensizlik özel hayata da yansıyor. En azından bana böyle oldu. Çevremdeki insanlara karşı da daha şüpheci ve tahammülsüz yaklaşmaya başladım. Gerçekten hem doğaya zarar hem de bünyemize... Umarım gelecek seçimlerden sonra başa gelecek partilerle topyekün bir kalkınma hamlesi başlar da; hem doğa hem de eğitim, sağlık ve ekonomi politikaları rayına oturur.

Her insanın içinde mutlaka şüpheci biri vardır hocam. genelde hayatımızı kendi sosyo kültürel ve ekonomik düzeyimizin kontrol ettiğini düşünsek de, çevre faktörler mutlaka hayatın bir yerinde devreye girer. güven duygusu insanoğlunun bir nevi sigortasıdır, orada bir arıza çıktığında otomatikman bilinçaltımız içimizdeki o şüpheciyi sahaya sürer, acaba şöyle mi, acaba bu böyle olur muydu şeklinde sorularla mutlaka karşılaşırız.
konunun günümüz koşullarındaki değerlendirmesine gelirsek, ister paranoya olsun adı, ister garanticilik, isterse de kontrol histerisi. ekonomik şartlar bireyden yola çıkarak toplumu öyle bir hale getirdi ki, endişe konusunda hiçbirimiz yalnız değiliz  Grin
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Arka arkaya 4 postta alıntılanmışım. Herkese görüşleri için teşekkür ediyorum efenimmm, rekorum oldu :) Paranoyaklıktan dem vurmuştum da; şöyle bir şey geldi aklıma. Bu ortaya atılan yalanlar, yapılmayan ertelenen işler ve yapılan yanlış uygulamalar neticesinde yaşanan güvensizlik özel hayata da yansıyor. En azından bana böyle oldu. Çevremdeki insanlara karşı da daha şüpheci ve tahammülsüz yaklaşmaya başladım. Gerçekten hem doğaya zarar hem de bünyemize... Umarım gelecek seçimlerden sonra başa gelecek partilerle topyekün bir kalkınma hamlesi başlar da; hem doğa hem de eğitim, sağlık ve ekonomi politikaları rayına oturur.
legendary
Activity: 2198
Merit: 1232
Algılarımız öyle bir hale geldi ki; ben artık hiçbir yangının doğal sebeplerden çıkmış olabileceğine bile inanmıyorum. Paranoyak olduk toplumca. Her şeyin arkasında mecburen (geçmişteki örneklerden dolayı) bir art niyet bulmaya çalışıyoruz ve bir süre sonra da gerçekler ortaya çıkıyor. Ormanlara, tarlalara, hayvanlara, bitki örtüsüne bilerek/isteyerek zarar verenlere lanet olsun!

Paranoyaklıktan ziyade hocam gerçekler bir şekilde ortaya çıkıyor zaman bunu bizlere gösteriyor. Bu konularda şüphelenmek bence çok doğal bir davranış. Algıda zaten fazlasıyla yapılıyor ekonomist dergisinde kapağında ölü buğdayların üzerinde kafatasları vardı bir yayınında. Geçen sene bütün dünyada eş zamanlı yangınların olması, bu sene buğday tarlalarının yakılması falan bunlar doğal olaylar değil kim ne derse desin.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
Algılarımız öyler bir hale geldi ki; ben artık hiçbir yangının doğal sebeplerden çıkmış olabileceğine bile inanmıyorum. Paranoyak olduk toplumca. Her şeyin arkasında mecburen (geçmişteki örneklerden dolayı) bir art niyet bulmaya çalışıyoruz ve bir süre sonra da gerçekler ortaya çıkıyor. Ormanlara, tarlalara, hayvanlara, bitki örtüsüne bilerek/isteyerek zarar verenlere lanet olsun!

Malesef zamanla öyle oldu hocam. Eskiden dediğiniz gibi bu kadar paranoyak değildik. Acaba neden çıktı,sebebi neydi,önlem alınacak mı gibi sorular soruyorduk. Şimdi ise ne için çıktığını,neler yapılabileceğini,neden bu kadar uzun sürede söndürüldüğünü tahmin edebiliyoruz. Tahmin etmekten kasıt birşeylere yorumluyoruz diyelim. Keşke böyle olmasaydı. Ne uğruna ormanlarımız,değerlerimiz,emeklerimiz gidiyor.
sr. member
July 03, 2022, 04:17:01 AM
Algılarımız öyler bir hale geldi ki; ben artık hiçbir yangının doğal sebeplerden çıkmış olabileceğine bile inanmıyorum. Paranoyak olduk toplumca. Her şeyin arkasında mecburen (geçmişteki örneklerden dolayı) bir art niyet bulmaya çalışıyoruz ve bir süre sonra da gerçekler ortaya çıkıyor. Ormanlara, tarlalara, hayvanlara, bitki örtüsüne bilerek/isteyerek zarar verenlere lanet olsun!
Herhangi bir felaketin değerlendirilmesinde oncelikli bakılacak yer onlenebilirlik duzeyidir. Bu deprem için de, yangın için de, sel felaketi için de aynıdır. Malzemeden çalan müteahhit varsa, dere yatağına ev yapan vatandaş ve buna imar izni veren belediye varsa, mevsimsel etkenler dışında çıkan yangın varsa hep aynı yere bakmak gerekir, tabiat ile alakalı kısımda tabiattan haksız alınan herşeyi gün gelir tabiat geri alır, buğday tarlasi yangınlarında ise kesin görüşüm global bir gıda krizi çıkarılmak istenmesi, Corona ile başlayan sürecin devamında daha çok mevzuya şahit olacağız bence...
hero member
Activity: 1582
Merit: 520
July 02, 2022, 11:57:02 PM
Ne oldu o 90 larda olan insanlara da bizim insanlarımız bu kadar düzenbaz hilekar para için ağaç yakan para için buğday tarlasını yakan insanlara dönüştük . Yazık ülkede bu haberleri duya  duya psikoloji denilen bir şey kalmadı. Böyle bir ortamda birde savaş çıksa ne olur acaba düşünmek bile istemiyorum. Allah sonumuzu hayır etsin!
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
July 02, 2022, 04:45:32 PM
Algılarımız öyle bir hale geldi ki; ben artık hiçbir yangının doğal sebeplerden çıkmış olabileceğine bile inanmıyorum. Paranoyak olduk toplumca. Her şeyin arkasında mecburen (geçmişteki örneklerden dolayı) bir art niyet bulmaya çalışıyoruz ve bir süre sonra da gerçekler ortaya çıkıyor. Ormanlara, tarlalara, hayvanlara, bitki örtüsüne bilerek/isteyerek zarar verenlere lanet olsun!
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
July 02, 2022, 03:16:41 PM
Orman yangınını bir nebze anlıyorum. Hava çok sıcakken rüzgarla da birleşip bir anda ortalığı tarumar edebiliyor. Ama ben de buğday tarlasında rastgele yangın çıkma ihtimaline pek inanmadım ne yalan söyleyeyim. Bence ülkemizdeki ekonomi kriz yüzünden böyle ruh hastası tipler çıktı, ortalığa dadanıyorlar. Hani suçlusu da hep "benim psikolojim bozuk abi depresyondayım" oluyor.
legendary
July 02, 2022, 01:20:49 PM
Bu kötü haberle birlikte un ve ekmek fiyatları zamlanacaktır. Tabiki çok üzücü bir durum. Bunun enine boyuna kesin bir şekilde araştırılması gerekiyor. Onca emeğe onca beklentiye yazık oldu. Özellikle buğdayın fiyatı şu zamanlarda gıda krizinden dolayı iyice yükselmiş ve değerlenmişken bu haber ülkemiz açıdan gerçketen çok kötü oldu.Zaten ekmeğin fiyatı olmuş 10 türk lirası insanlar ekmek bile alamayacak heralde.
Vatandaş tüm bu sürecin en sonunda ama üreten çiftçi ile birlikte en can alıcı yerinde etkileniyor olan bitenden. Çiftçi özelinde zaten maliyetler çok yüksekken üzerine bir de ürününü kaybetmek inanılmaz üzücü olur, vatandaş ise ülke ihtiyacından her azalacak tonda biraz daha pahalı fiyatlarla karşı karşıya kalmak zorunda kalır.

Üreticinin emeğine kesinlikle yazık oluyor. O kadar uğraş didin gece gündüz yeri geldiğinde uyuma gelsin birisi bütün tarlayı ateşe versin. Bu bu kadar kolay olmamalı. Bunu yapanlar en ağır şekilde cezalandırılmalılar. İşin tüketici kısmına gelirsek zamanında 2 ekmek yiyen bir aile artık bunu 1 ekmeğe düşürecek belki de hiç yiyemiyecek artık. Durumlar iyice kötüleşti çünkü.
sr. member
July 02, 2022, 09:52:29 AM
Bu kötü haberle birlikte un ve ekmek fiyatları zamlanacaktır. Tabiki çok üzücü bir durum. Bunun enine boyuna kesin bir şekilde araştırılması gerekiyor. Onca emeğe onca beklentiye yazık oldu. Özellikle buğdayın fiyatı şu zamanlarda gıda krizinden dolayı iyice yükselmiş ve değerlenmişken bu haber ülkemiz açıdan gerçketen çok kötü oldu.Zaten ekmeğin fiyatı olmuş 10 türk lirası insanlar ekmek bile alamayacak heralde.
Vatandaş tüm bu sürecin en sonunda ama üreten çiftçi ile birlikte en can alıcı yerinde etkileniyor olan bitenden. Çiftçi özelinde zaten maliyetler çok yüksekken üzerine bir de ürününü kaybetmek inanılmaz üzücü olur, vatandaş ise ülke ihtiyacından her azalacak tonda biraz daha pahalı fiyatlarla karşı karşıya kalmak zorunda kalır.
legendary
Activity: 980
Merit: 1077
#SWGT CERTIK Audited
July 01, 2022, 06:11:05 PM
Eskiden insanlar fakirliğini anlatmak için kuru soğan ekmek yiyoruz diyorlardı, hatta merhum Kıvırcık Ali'nin türküde söylediği "yiğit muhtaç olmuş kuru soğana" dizileri geldi aklıma. Belli ki artık fakir insanlar ekmekte yiyemeyecek. Gittikçe dibe batıyoruz sanki.
legendary
July 01, 2022, 04:11:39 PM
sr. member
July 01, 2022, 01:17:20 AM
ülkemizde son 15 günde toplamda yaklaşık 337 dönüm buğday tarlasında yangın çıkması sonucu ortaya çıkan manzara, ara sıra felaket tellallığıyla suçladığımız kesimin dünyanın götürülmek istendiği kaos ortamına doğru gittiğimiz ihtimalini güçlendiriyor. Ülkemiz özelinde yıllık yaklaşık 19 milyon ton buğday ihtiyacımız var ve bu sene özelinde beklenen üretim miktarı 20 milyon ton. yetkililerin bu yangınlar enine boyuna çok iyi araştırmaları gerekiyor, eğer ki sabotajsa bundan sonraki süreçte olası sabotajların önüne geçebilmek için de gerekli adımlar atılmalı bir an önce. konu ile ilgili farklı bakış açısı olanların bilgilerinden ve fikirlerinden de faydalanmak isterim açıkçası...
https://www.youtube.com/watch?v=L59UWxHbLEg
Pages:
Jump to: