Pages:
Author

Topic: Buna, sunt noua - page 2. (Read 411 times)

legendary
Activity: 1134
Merit: 1597
October 20, 2020, 01:10:38 PM
#2
Buna, Ioana! Cu scuzele de rigoare, am sa raspund eu dupa 16 zile cu speranta ca inca iti va fi de ajutor. Smiley

cateva monede cumparate in 2016, vandute in 2017 si de atunci ma tot gandesc sa investesc in Bitcoin, acumulez informatii, ma documentez si invat.
Sugerez sa te documentezi si sa inveti si in continuare. Este o sfera noua in care apar zilnic noi informatii, ceea ce inseamna ca ai mereu ceva nou de invatat. Eu am aproximativ 7 ani de cand sunt aici si inca nu stiu probabil nici macar 50% din tot domeniul acesta. Acest lucru il face si foarte interesant - niciodata nu te plictisesti. Smiley

     Am ramas surprinsa cand am vazut ca avem in Romania o comunitate crypto, si m-am bucurat ca in sfarsit pot intreba pe cineva real despre nelamuririle pe care le am.
Din pacate, comunitatea noastra nu este foarte activa pe forum. Insa chiar nu ar fi deloc rau daca ai incepe si tu sa te integrezi, avem nevoie! Cheesy

Cea mai la indemana metoda de a profita de trend-ul crypto mi se pare ca este trading-ul, asa ca am inceput sa ma documentez si sa fac primii pasi in lumea asta, am fost chiar si la un seminar despre trading unde am ramas impresionata de cate lucruri stiam eu deja fata de persoana care tinea seminarul, asa ca am continuat sa invat de pe internet. Printre altele am urmarit tot felul de youtuberi crypto si in ultima vreme au inceput sa imi apara sugestii de la crypto youtuberi romani, de la care am aflat si de acest forum defapt.
Deci prin urmare m-as simtii onorata daca ma puteti ajuta sa imi recomandati ce crypto youtuberi romani ar trebuii sa urmaresc sau pe cine urmariti voi? 
Nu am o cariera din trading, insa am incercat de multe ori si de fiecare data a iesit nasol. Piata de criptomonede e intr-o continua miscare si, in mod constant, exista riscul ca investitia ta sa "o ia razna" de la diverse stiri ce par banale la prima vedere. Spre exemplu, daca o moneda necunoscuta se anunta ca va fi listata pe exchange-ul Binance, pretul monedei respective creste brusc, uneori chiar si de cateva ori in termen de cateva ore.

Astfel, piata poti observa ca este cam imatura. Problema este ca multi traderi cumpara monede complet necunoscute, investind bani anapoda in ceva ce nu are viitor.. si ajung dupa o vreme sa le vanda, iesind pe minus.

Din experienta mea personala, am iesit mult mai bine pur si simplu investind in BTC sau alte monede si tinandu-mi banii acolo. Din trading am iesit pe plus din punct de vedere al sumei in USD, insa daca trag linie la final.. as fi avut si mai mult de atat daca as fi mentinut banii de la bun inceput doar in BTC.

Exemplu: investesti $1000 in Monero. Dupa o luna, sa presupunem ca piata creste suficient cat sa iti dubleze suma. Insa daca te uiti inapoi catre BTC, observi ca acum e de 3 ori mai mare pretul decat momentul in care tu ai cumparat Monero. Monero ti-a dublat banii, dar Bitcoin ti i-ar fi triplat. Asa se intampla de obicei.

Daca as fi in locul tau, eu as investi banii in Bitcoin sau alte monede de top (personal, sugerez Monero) si as incerca eventual sa ma "joc" cu vreo $100-200 pe un exchange astfel incat sa te obisnuiesti cu pietele si, in cazul in care pierzi, sa nu ai mari pagube.

Sincer sa fiu, youtuberi nu ti-as sugera. O mare parte dintre ei sunt sponsorizati sau au un succes doar temporar. Cele mai proaste decizii le-am luat cand am urmarit pe altcineva. Cel mai bun lucru pe care il poti face e sa faci tu un studiu de piata si apoi sa te decizi, in functie de stirile/statisticile care apar, cum sa actionezi.

Sper ca te-am lamurit. Ti-am oferit acum un raspuns bazat strict pe experienta mea personala; nu inseamna ca trebuie si sa urmezi cu strictete ce am spus. Insa cred eu ca 7 ani de zile mi-au fost mai mult decat suficienti sa inteleg ce sa evit si ce sa nu. Bafta maxima mai departe si .. te asteptam pe aici oricand ai vreo nelamurire! Smiley
newbie
Activity: 4
Merit: 1
October 04, 2020, 11:44:12 AM
#1
      Ma numesc Ioana si sunt din Fagaras, nu prea am multe de spus despre mine in legatura cu Crypto pentru ca istoria mea se rezuma la cateva monede cumparate in 2016, vandute in 2017 si de atunci ma tot gandesc sa investesc in Bitcoin, acumulez informatii, ma documentez si invat.   
     Am ramas surprinsa cand am vazut ca avem in Romania o comunitate crypto, si m-am bucurat ca in sfarsit pot intreba pe cineva real despre nelamuririle pe care le am.
     Aveam nevoie de pareri de la niste oameni mai experimentati ca mine, care isi pot expune o opinie oarecum avizata si care imi pot marii aria de cunostinte pentru a ma ajuta sa fac cele mai bune alegeri si de aceea m-am gandit sa va interb pe voi.
 Cea mai la indemana metoda de a profita de trend-ul crypto mi se pare ca este trading-ul, asa ca am inceput sa ma documentez si sa fac primii pasi in lumea asta, am fost chiar si la un seminar despre trading unde am ramas impresionata de cate lucruri stiam eu deja fata de persoana care tinea seminarul, asa ca am continuat sa invat de pe internet. Printre altele am urmarit tot felul de youtuberi crypto si in ultima vreme au inceput sa imi apara sugestii de la crypto youtuberi romani, de la care am aflat si de acest forum defapt.
Deci prin urmare m-as simtii onorata daca ma puteti ajuta sa imi recomandati ce crypto youtuberi romani ar trebuii sa urmaresc sau pe cine urmariti voi? 
Pages:
Jump to: