Pages:
Author

Topic: Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti belli oldu - page 2. (Read 228 times)

full member
Activity: 1400
Merit: 161
Bugün piyasa yine uçuşa geçince köprü fiyatı daha kullanılmaya başlamadan artışa geçti. Türkiye'de yaşayıp euro ile köprü ücreti alınmadı da demeyiz artık. Ben ilk gördüğümde inanamadım ama gerçekmiş. Zaten böyle köprüleri de zenginler için yapıyorlar belli ki. Ya da şirket aracınız olacak ki geçerken siz para ödemeyin. Yoksa 150-200 TL bandındaki köprü ücretlerini kim düzenli olarak ödeyebilsin ki? Bu dediğim diğer yap-işlet-devret köprüleri için de geçerli.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
Yine zam geldi iyimi? Daha köpruye adım atmadık.

Hangi iş normal maliyetinde yapıldı ki bu işlerinden normal maliyet beklensin
member
Activity: 980
Merit: 12
Konu hakkında bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. 15 euro gibi bir ücretin uygulanması sizce de çok garip değil mi? Hayır yani, neden belli bir miktarda Türk Lirası olarak sabitlenmiyor da euro ile hesaplanıyor? Çünkü Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü gibi köprülerde TL olarak alınıyor. Hani bizim dolarla euroyla falan işimiz yoktu?  Grin  Ayrıca köprünün normaldeki maliyetinin çok üzerinde bir paraya yapıldığı ve istense aynı köprüden aynı paraya 3 tane yapılabileceği iddia ediliyor. Yoksa yine yatırımcı şirketlere fazladan para aktarma mı söz konusu?
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
geçmediğimiz köprüye an itibari ile tl karşılığına %2 zam geldi. Ha gayret biz geçene kadar %20 yi bulur hedefleri çok büyük olmalı.

Hocam dua edin sadece tl olarak zam geldi. Ya zam oranını dolar yada euro cinsi olarak ta yapsalardı. Gerçekten akıl edememişler mi bunu. Çok şaşırdım.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Köprü geçiş ücretinin 15 EURO olması bence çok saçma bir değer burası Türkiye değil mi? neden EURO fiyatı konuluyor. Belirlenen ücret tarifesi hiç akıl kârı değil vatandaşın yararlanması faydasına olarak mı? yapılıyor yoksa vatandaşı soyup başkalarının cebini doldurmak için mi? yapılıyor. Bunca yapılan yollar köprülerin geçiş ücretleri neden bu kadar yüksek tutuluyor. Uygun bir tarife belirlenir herkesin kullanımı sağlanmış olur illa vatandaşı s***...
legendary
geçmediğimiz köprüye an itibari ile tl karşılığına %2 zam geldi. Ha gayret biz geçene kadar %20 yi bulur hedefleri çok büyük olmalı.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
Verdiğiniz proje bilgisi linkini incelerken şöyle bir nokta gözüme çarptı:

Yatırımcılar arasında ne tesadüftür ki, yine belli başlı, adı çıkmış firmalardan birisi olan Limak da bulunuyor.  Grin  Cengiz köprü işlerinde yok mu acaba hayırdır, Cengiz İnşaat'ın da projede güzel bir fonlanmasını isterdik. Şöyle firmalara iş yaptırmaya devam ettikleri sürece bu hükümete güvenim bir gram yükselmeyecek orası kesin. Vergi borçları bir çırpıda silinir ve projenin normaldeki maliyetinin kat kat fazlası bu şirketlere itinayla aktarılır.
legendary
Gelen müşteriden bende euro isteyeceğim ne la koca devleti yönetenler eurodan dolardan bahsediyor daha bir yıl olmadı ihalelerin dolarla olmayacağı tl kullanılacağı bir kerede sözünde dursalar yeter.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
Sabah yorumcuların birinden çanakkale türküsünün bu haber için yorumlanmış halini duydum. "Çanak Kale içinde soydular beni " diyordu. Yapılan yatırımlarda atılan imzalarda halkı korumayacak insafsız işlerden biri daha. 10 yıl boyunca soygun ortamı. Bizdeki ekonomi düzelmez bu soygunların da sonu gelmez.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 402
Play Bitcoin PVP Prediction Game
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 18 Mart 2022'de açılması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ücretinin belli olduğunu açıkladı. Şu anki gemi tarifesi baz alındığında otomobillerden 85 lira alındığı ve köprü açıldığında da geçiş ücretinin 15 Euro olacağı açıklandı.

Çanakkale Köprüsü 4608 metre uzunluğunda, 2023 metre genişliğinde ve 318 metre yüksekliğinde. 6 şeritli bir yola sahip olması bekleniyor ve Malkara ile Çanakkale'yi birbirine bağlıyor.

https://www.dunya.com/ekonomi/canakkale-koprusunun-gecis-ucreti-belli-oldu-haberi-634435
https://www.1915canakkale.com/hakkinda/proje-bilgisi

Açıkçası ben ücreti diğer birçok köprü gibi yine çok fazla buldum. Şu anki kur ile 15 Euro ~ 152 TL ediyor. Yine çok fazla kişinin kullanmayacağı ve devletin zarar edeceği bir proje olacak gibi geliyor bana.
Pages:
Jump to: