Pages:
Author

Topic: Care este strategia pentru situatia actuala? - page 3. (Read 797 times)

hero member
Activity: 541
Merit: 500
Esti sincer. Necesita curaj.

Adevarul este ca dupa o urcare mare, cum a fost in 2017, urmeaza scadere pentru ca autorii urcarii sa scoata castigul de la cei cu "portofoliu".
Cauzele pe care le-ai enumerat sunt doar oportunitati speculate de autorii pomeniti ca sa scada si mai mult piata.

Piata crypto are ca etalon BTC-ul la fel cum pietele reale au ca etalon dolarul.
La noi cand scade BTC-ul scad toate.
Faptul ca ai "portofoliu" vezi si tu ca nu prea ajuta.

Ce poti face?
3 lucruri: vinzi tot, te retragi un timp (asa cum ai spus) sau ciupesti monede in plus la portofoliu (ca indiferent cum stau lucrurile, scadere sau urcare, preturile nu merg "linie")

Varianta 3 consuma timp si atentie iar la cantitati mici castigurile sunt chinuitor de mici.
Vad ca ai "reclame" la postari deci esti obisnuit si cu castigurile mici. E un mic avantaj asta.

Daca esti tentat sa alegi varianta 1 eu zic ca nu e cazul. Scad azi dar nu scad etern pentru ca nimic nu se face etern.  Smiley
Daca nu iti crapa buza dupa banii investiti atunci NU vinde in pierdere.

Cu ani in urma si eu am fost tentat sa imi fac "portofoliu" (LTC era vazut ca inlocuitor de BTC, DOGE avea atatea meme-uri cu caini ca puteai sa crezi ca ajuge mama si tata lumii asteia, etc)
Pana la urma au fost doar focuri de paie.

In concluzie ordinea variantelor este pentru mine: 3, 2, 1.

full member
Activity: 280
Merit: 110
Se pare ca avem un inceput de an greu, mai ales pentru cei care au hotarat sa investeasca in crypto in decembrie-ianuarie.
Nu vad cum ar putea ei sa ramana pe linia de plutire. Din pacate caderea asta continua si nu gasesc nici o explicatie.
Am gasit ca posibile cauze cheltuieli de sfarsit de an, anul nou chinezesc, vanzarea lui Mt.Gox dar piata e in continua cadere. Potofoliu meu a ajuns la sub 25% din ce aveam in Ianuarie.
Sa vad acum e prea tarziu, asa ca cea mai buna strategie pentru mine ar fi , cred, sa iau o pauza de vreo 3 luni. E greu sa te uiti in fiecare dimineata la grafice si sa vezi ca totul e pe rosu.
Voi cum va descurcati in perioada asta?
Pages:
Jump to: