Pages:
Author

Topic: Çikolata ihracatında dünya 11. siyiz - page 2. (Read 260 times)

legendary
Activity: 2968
Merit: 1478
Rollbit.com Crypto Futures
January 19, 2024, 06:45:12 PM
Kakaonun kökenine bakarsak Meksika ve Orta Amerika tabanlı ancak İspanyolların kıtayı keşfetmesiyle birlikte Avrupa'ya getiriliyor ve çikolata burada ortaya çıkıyor. Güney Amerika ve Afrika'da ciddi şekilde kakao üretimi var. Listeye baktığımız zaman ise Avrupa dominasyonunu görüyoruz. Türkiye'nin yeri bu açıdan bakıldığında gayet iyi görünüyor. Elimizde iyi yerli markalarımız var. İç piyasada kalite anlamında düşük ürünler sektörü sarmış olsa da ihracatta özellikle yakın çevremize ciddi miktarda satış yapıyoruz. Liste bana çok şaşırtıcı gelmedi.
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
January 19, 2024, 06:31:06 PM
Kurulu olan bisküvi ve buna benzer ürünler ve çikolata gibi ürünlerde ciddi üretim kapasitemiz var. Raflardaki ürünleri nerdeyse hepsi  burada üretiliyor. Bazı belgesellerde türk üreticilerinin fabrikasyon üretimleri gözteriliyor. Bunlar var yok değil. Ama milletin alım gücü yok. Yurtdışından alınan hammadde mamül olarak yeniden dünyaya dağıtılıyor. Paramızın pul olması yüzünden dolayı adamlar işlemek için harcayacakları parayı bizden ürün alarak karlı bir şekilde ucuza kalite alıyorlar. Helal olsun yurduma.
En üzücü olan nokta da bu oluyor maalesef. Raflar ürünlerle dolu ama ürünlerin asıl alıcısı yine Avrupalı, Körfez Arap, ya da Kafkasya dan oligark çocuğu falan... Türk halkının üretim yetisi yüksek, eğitimli de özellikle yeni nesil düşünülünce. Ama o kadar fakir ki üreten kapitalist direkt ihracat odaklı düşünüyor. Çünkü reel karlar o taraftan geliyor. Ülke içinde kalsa büyüyemeyecek şirket. Güdük kalacak. Borsada ihracat odaklı olmayanların büyümeleri yavaşlıyor hep.
hero member
Activity: 1246
Merit: 883
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 19, 2024, 03:21:27 PM
Sanırım üretim yapan firmalar ülker, eti, sağra, tadelle gibi firmalardır sanırım son zamanlarda torku markasıda çikolata işine girdi. Ben Ülker'e göre Eti ve Tadelle markasının ürünlerini daha çok seviyorum.

İstanbul’da olanlar bilir Topkapı tarafından geçerken ülker çikolata kokusu gelir 🙂 Sagra  markasında cidden çok pahalı çikolata ürünleride vardı.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
January 19, 2024, 12:53:25 PM
Kurulu olan bisküvi ve buna benzer ürünler ve çikolata gibi ürünlerde ciddi üretim kapasitemiz var. Raflardaki ürünleri nerdeyse hepsi  burada üretiliyor. Bazı belgesellerde türk üreticilerinin fabrikasyon üretimleri gözteriliyor. Bunlar var yok değil. Ama milletin alım gücü yok. Yurtdışından alınan hammadde mamül olarak yeniden dünyaya dağıtılıyor. Paramızın pul olması yüzünden dolayı adamlar işlemek için harcayacakları parayı bizden ürün alarak karlı bir şekilde ucuza kalite alıyorlar. Helal olsun yurduma.
hero member
Activity: 1316
Merit: 623
January 19, 2024, 12:13:20 PM
Kakao meyvesi, Güney Amerika ve Afrika kıtalarında yetişen yaygın bir meyvedir. Tabloda dikkatimi çeken Coğrafya ve iklim olarak kakao üretimine müsait olmayan ülkelerin Top olması ve kakao üretimi elverişli iklime sahip olan ülkelerin ise esamesinin okunmaması. Kapitalizmin resmi diyebiliriz. Her şey üretmekten geçmiyor demek ki. Onu nasıl işlediğin ve değerlendirdiğin esas meseleymiş. Ülkemizin kakao ve kahve ile ilişkisi uzun yıllardır biliniyor zaten.

İlerleyen senelerde daha fazla ağırlık vererek ilk 5’e bile rahat girebiliriz. Ayrıca pandemiden sonra marketlerde kakao içerikli atıştırmalıkların çeşitlilik bakımından ilerleme kaydettiğini söyleyebilirim. Zirvedeki Almanya ise beni en çok şaşırtan ülke oldu. Listeye bakmadan önce kesin Belçika’dır demiştim ancak Almanya, Belçika’nın tam iki katı paya sahip. Almanlar ikinci dünya savaşından sonra yememiş içmemiş ne varsa ihracata yönlendirmiş heralde. Smiley
sr. member
Activity: 812
Merit: 293
Eloncoin.org - Mars, here we come!
January 19, 2024, 06:24:05 AM
İlginç bir veri olarak aldım. Çikolata ihracatında İsviçre ile yarışacak kadar sektör öncülerindenmişiz. Türkiye de herhangi bir şekilde kakao yetişmiyor diye biliyorum çünkü iklim buna müsait değil. Ama kakao işlenmesi konusunda başarılıyız diye düşünüyorum. Sanırım en çok çikolatayı Ortadoğu ve Kafkas ülkelerine ihraç ediyoruz. Hatta muhtemelen körfez ülkeleri de bizden çikolata almayı tercih ediyor olabilir. Avrupa çikolatası karşısında ucuz bir alternatif olabiliriz.

IMG_8015.jpeg

Hocam sadece ihracatında değil, dünyada üretilen çikolatalara ve kakaolu fındık kremalarına olan katkımız da ileri seviyede. İki kardeşim de yurtdışına fındık taşıyan şirketlerde çalışıyor, dünya fındık üretimindeki payımızı da göz önünde bulundurursak en önemli hammaddelerden birinin en büyük tedarikçisiyiz diyebilirim.

Bu arada konusu açılmışken, yurt içinde piyasaya sürülen nutella ile Almanya' da satılan arasında ciddi içerik farkı var, bizimkiler fındıktan fakir, kakao oranı düşük, Almanya' da tüketilenlerde ise tam tersi bir durum var. Yani biz her türlü kendi fındığımızı daha az tüketiyoruz  Grin
legendary
Activity: 2394
Merit: 1358
January 18, 2024, 09:17:13 PM
İlginç bir veri olarak aldım. Çikolata ihracatında İsviçre ile yarışacak kadar sektör öncülerindenmişiz. Türkiye de herhangi bir şekilde kakao yetişmiyor diye biliyorum çünkü iklim buna müsait değil. Ama kakao işlenmesi konusunda başarılıyız diye düşünüyorum. Sanırım en çok çikolatayı Ortadoğu ve Kafkas ülkelerine ihraç ediyoruz. Hatta muhtemelen körfez ülkeleri de bizden çikolata almayı tercih ediyor olabilir. Avrupa çikolatası karşısında ucuz bir alternatif olabiliriz.

IMG_8015.jpeg
Pages:
Jump to: