Pages:
Author

Topic: Çin Ekonomide Tüm Dünyayı Ele Geçirdi - page 2. (Read 274 times)

legendary
Activity: 2170
Merit: 2545
Chancellor on Brink of Second Bailout for Banks
Çin'deki dolar rezervi Amerika'dan daha fazla olduğu biliniyor, dünyadaki üretimin çoğunluğuda Çin'de bulunuyor ayrıca sürekli teknoloji alanında kendilerini geliştiriyorlar ayrıca teknoloji üretiyorlar. Bir nevi dünya ticaretinede yön veriyorlar desek yalan olmaz. Sürekli strajik öneme sahip hamleler yapılıyor daha önce gıda krizi konusunda da belirttiğim gibi önümüzde oluşacak gıda krizine karşı şimdiden önlem almış durumdalar dünya tahıl üretiminin neredeyse %50 sini stoklamış durumdalar.

Wikipedia verilerine göre Amerika döviz rezervi sıralamasında ilk 10'da bile yok. Çin için bu konuda rakip aranıyorsa ikinci sırada gelen ülke Japonya. ABD açısından ise parayı altın karşılığı basmayı bıraktığından beri çok önemli bir veri değil. Hala dünya ekonomisinin merkezinde ABD var ve bu istatistikler şirket değerleri v.b. diğer verilere sahip olmadığı için doğrudan sonuç ortaya koyabileceğiniz veriler değil.

Çin'in ciddi üretim atağına sahip olduğu doğru ancak yeni teknoloji üretiminde Amerika'nın hala çok gerisinde. Amerika Çin'e göre 3 kat patent üretimine sahip lider ülke halen.

Çin;

Ucuz iş gücü,
Değersiz insan hayatı,
Baskıcı yönetim,
Daha düşük kalite üretim demektir. Bu yüzden bir çok insan fikirlerini yeşertebilmek için yada hayatını devam ettirmek için Amerika'yı tercih ediyor. Çevrenizde ABD'ye yerleşme hayali olan bir çok insan görebilirsiniz fakat Çin'de yaşama hayali olan ve Çince öğrenmeye çalışan sadece bir arkadaşım oldu bugüne kadar.
sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
Çin özellikle pandemi dönemi başladıktan sonra inanılmaz bir fark da yaratmaya başladı. Rakipleri pandemi ile uğraşıp yerinde sayarken Çin böyle sıkıntılı bir dönemdeyken bile büyümeye devam etti. Son olarak gelinen nokta da bu işte. Ben Çin'e en yakın takipte olabilecek ülke olarak hala ABD'yi görüyorum. Rusya'nın da geleceği bence açık ama henüz ABD'den iyi olabilecek seviyeye gelmesinin zor olduğunu düşünüyorum. ABD bile veriler doğruysa Çin'in bir hayli gerisinde seyrediyor.
legendary
Activity: 1274
Merit: 1140
Şöyle bakacak olursak Çinin 2000 yıllarındaki toplam servetiyle ABD’nin 2021 yılı 4.çeyreğindeki serveti kafa kafaya. Arada 6 trilyon dolarlık bir fark var sadece ama koskoca 21 sene var. Şimdi ise görüyoruz ki yaklaşık 6 kat daha yüksek bir servete ve ekonomiye sahip. Bu farkın açılmasında biraz da pandeminin sebebinin olduğunu düşünüyorum. Çin koronavirüs pandemisinden darbe almazken abd çok fazla etkilendi hemen hemen her açıdan.
legendary
Activity: 1820
Merit: 1123
Vay be! Adamların dolar rezervi 2021'daki haliyle Amerika'nın 3 katından fazlaymış. Ama hiçbir başarı cezasız kalmaz. Keserler yakında Çin'in biletini de... Amerika çok meraklıdır küresel oyunlar çevirmeye. Rusya'yı da çökertmek için bolca kışkırttılar, yasaklar çıkarttılar ama tam başarıya ulaşamadılar. Bence Çin'i de savaşın içine çekmek ve zayıflatmak istemişlerdi ama o da tutmadı. Çin, ekonomik ve askeri olarak çok fazla güçlendi şu anda. Fakat gücünü doğru kullanamazsa ipini çekerler bir şekilde. Bu pastayı yedirmezler!
hero member
Activity: 1092
Merit: 830
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Çin'deki dolar rezervi Amerika'dan daha fazla olduğu biliniyor, dünyadaki üretimin çoğunluğuda Çin'de bulunuyor ayrıca sürekli teknoloji alanında kendilerini geliştiriyorlar ayrıca teknoloji üretiyorlar. Bir nevi dünya ticaretinede yön veriyorlar desek yalan olmaz. Sürekli strajik öneme sahip hamleler yapılıyor daha önce gıda krizi konusunda da belirttiğim gibi önümüzde oluşacak gıda krizine karşı şimdiden önlem almış durumdalar dünya tahıl üretiminin neredeyse %50 sini stoklamış durumdalar.
sr. member
Activity: 742
Merit: 279
Eloncoin.org - Mars, here we come!
Çin için aslında söylenecek çok şey var, sayfalarca yazılabilir, üzerine konuşulabilir ama en büyük gerçek kolay kolay hiçbir devlet doğrudan onları karşısına almak istemez. Mesela şu anda deli gibi buğday stoğu yapıyorlar bildiğim kadarıyla, savunma sanayisinde ciddi yatırımları var...
jr. member
Activity: 149
Merit: 6
AMERİKA
Rapora göre 2000 yılında 156 trilyon dolar olan küresel servet 2020 yılında 3'e katlanarak 514 trilyon dolar oldu. 2022 Yılında ise 750 trilyon $ oldugu tahmin ediliyor.
Abd serveti, 2021'in dördüncü çeyreğinde 150,3 trilyon dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.  (euronews )
Türkiyenin servetini 3 trilyon dolar buluyor. ( yenisafak )

Veriler bunlar.  Sizce çine kim kafa tutar.
Pages:
Jump to: