Pages:
Author

Topic: ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΕΝΔΥΣΗΣ ΣΕ COINS - page 2. (Read 3776 times)

full member
Activity: 840
Merit: 128
Γράφουμε και το seed σε ένα χαρτάκι καλού κακού.


και παντα save σε ενα εστω και ssd δισκο το wallet και μεσα σε καποιο ραφι...εχουν
χασει πολλοι τα πορτοφολια τους και οπως εγω τον κωδικο μου στο φορουμ και χρειαζεται να ξαναρχισω
jr. member
Activity: 96
Merit: 1
και παντα save σε ενα εστω και ssd δισκο το wallet και μεσα σε καποιο ραφι...εχουν
χασει πολλοι τα πορτοφολια τους και οπως εγω τον κωδικο μου στο φορουμ και χρειαζεται να ξαναρχισω
newbie
Activity: 3
Merit: 0
ok! ευχαριστώ για την καθοδήγηση, θα διαβάσω και τίποτα οδηγίες και θα επανέλθω στο ζήτημα αν χρειαστεί
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Αν κατάλαβα καλά πηγαίνω στην καρτέλα "accounts" του coinbase και κάνω "send". Μου ζητάει όμως "BTC Address"..αυτή που την βρίσκω;

στο electrum wallet που έχεις κατεβάσει θα έχει κάπου μια επιλογή για recieve bitcoin δεν το ξέρω και καλά το πρόγραμμα. Εκεί θα σου εμφανίσει ένα μακρινάρι από αριθμούς και γράμματα. Αυτή είναι η bitcoin διεύθυνση σου που μπορείς να δέχεσαι bitcoin και που θα στείλεις τα bitcoin.
Θα σου πρότεινα να αφήσεις τα bitcoin σου στο Coinbase μέχρι να εξοικιωθείς με το τι είναι bitcoin wallet, πως δουλεύει και πως στέλνεις μια διεύθυνση. Αρχικά στείλε ένα μικρό πόσο σε bitcoin και στείλτο ξανά πίσω μετά στον λογαριασμό σου στην Coinbase για να μάθεις πως δουλεύει το όλο πράγμα.
Κάτι άλλο να θυμάσαι ότι το seed key του electrum οι λέξεις δλδ που σου εμφάνισε όταν δημιούργησες ένα πορτοφόλι στο electrum είναι πολύ σημαντικές καθώς είναι το private key σου που ξεκλειδώνει τα bitcoin σου. Αν τις χάσεις η αν χειρότερα στις κλέψει κάποιος απλά χάνεις και τα bitcoin σου.
Δοκίμασε ότι σου είπα και όπου κολλήσεις μην διαστάσεις να ρωτήσεις εδώ Smiley
newbie
Activity: 3
Merit: 0
Αν κατάλαβα καλά πηγαίνω στην καρτέλα "accounts" του coinbase και κάνω "send". Μου ζητάει όμως "BTC Address"..αυτή που την βρίσκω;
sr. member
Activity: 617
Merit: 253
Παιδιά καλησπέρα,

καινούργιος και εγώ στο άθλημα. Βέβαια ασχολούμαι χρόνια με το ΧΑΑ.
Έκανα εγγραφή στο coinbase και κατέβασα και το electrum.
Αγόρασα και τα πρώτα μου bitcoins με χρεωστική Eurobank.
Τώρα πως μεταφέρω τα bitcoins από το coinbase στο Electrum;;;

Κανεις Withdraw
newbie
Activity: 3
Merit: 0
Παιδιά καλησπέρα,

καινούργιος και εγώ στο άθλημα. Βέβαια ασχολούμαι χρόνια με το ΧΑΑ.
Έκανα εγγραφή στο coinbase και κατέβασα και το electrum.
Αγόρασα και τα πρώτα μου bitcoins με χρεωστική Eurobank.
Τώρα πως μεταφέρω τα bitcoins από το coinbase στο Electrum;;;
legendary
Activity: 3416
Merit: 1142
Ιntergalactic Conciliator
Παιδιά έχω άλλη μια απορία. Πριν ενα μήνα εκανα εγγραφή στο etoro ανεβασα ότι δικαιολογητικά ζητούσε και μου βγάζει μονίμως pending verification αλλά deposit με αφήνει να κάνω. Η ερωτηση είναι αν κάνω deposit θα ολοκληρωθεί το verification ή είναι ανεξαρτητα και ακόμη ελέγχουν τα χαρτιά μου? Επειδή εχω διαβασει καποιους που λενε ότι αφού εκαναν deposit μετα δεν τους εκανε withdraw τα κερδη τους επειεή δεν είχαν ολοκληρωσει το verification....

αν δεν σε έχουν κάνει verify μην το ρισκάρεις. Μπορεί να κλειδώσεις τα coins σου και να μην μπορείς μετά να τα τραβήξεις.
newbie
Activity: 18
Merit: 0
Στο site λένε ότι άμα λείπει κάτι θα επικοινωνήσουν μαζί σου. Εμένα έχει ένα μήνα περίπου στο Pending... Πως επικοινωνησες μαζί τους και σου απάντησαν?
member
Activity: 85
Merit: 11
Και μενα ειχε
Κατσει στο pending περιπου 7 ημερες και επικοινωνησα μαζι τους και μου απαντησανε οτι δεν τους εκανε το αποδεικτικο διευθυνσης.
Εστειλα αλλο και ολα Οκ Σε 1-2 ημερες.
 
Δε ξερω αν σε βοηθαει αυτο.
newbie
Activity: 18
Merit: 0
Παιδιά έχω άλλη μια απορία. Πριν ενα μήνα εκανα εγγραφή στο etoro ανεβασα ότι δικαιολογητικά ζητούσε και μου βγάζει μονίμως pending verification αλλά deposit με αφήνει να κάνω. Η ερωτηση είναι αν κάνω deposit θα ολοκληρωθεί το verification ή είναι ανεξαρτητα και ακόμη ελέγχουν τα χαρτιά μου? Επειδή εχω διαβασει καποιους που λενε ότι αφού εκαναν deposit μετα δεν τους εκανε withdraw τα κερδη τους επειεή δεν είχαν ολοκληρωσει το verification....
newbie
Activity: 18
Merit: 0
Παιδιά καλημέρα. Παρέλαβα το ledger nano s .Για το ξεκίνημα στις οδηγίες λέει «You can choose to create a new wallet, or import a Bitcoin account or an Ethereum account» .

Εγώ που θέλω να αγοράσω ether από το Kraken και να τα βάλω στο hardware wallet τι πρέπει να κάνω?
Όταν κάνω την αγορά το Κρακεν θα μου ζητήσει διεύθυνση πορτοφολιού που θα στείλω τα ether ? Αρα εγώ πρέπει να επιλέξω new wallet και θα δημιουργηθεί διεύθυνση που θα δώσω στο Κρακεν?
Σας ευχαριστώ.



αν θυμάμαι καλά, κάνεις τα εξής
Εγκαθιστάς στο pc σε chrome ή chromium τα τρία ledger extensions (ledger manager και τα wallet bitcoin και etherium).

Προαιρετικά: Βάζεις το ledger nano s στο usb του pc έχοντας από πριν πατημένο το δεξί κουμπί. Αυτό το κάνεις ώστε πρώτα να κάνεις αν χρειάζεται firmware upgrade με το ledger manager και μετά να προχωρήσεις σε δημιουργία κλειδιών.

Όταν ξεκινήσεις κανονικά το ledger nano s τότε θα φτιάξεις νέο seed (24 λέξεις), pin για κωδικό κλπ.
Με το ledger manager θα πρέπει να εγκαταστήσεις μέσα στο ledger nano s τις εφαρμογές για τα νομίσματα που θα χρησιμοποιήσεις (πχ bitcoin, litecoin  Tongue).
Με το ledger bitcoin wallet στο chrome μπορείς να παίξεις με bitcoin, litecoin, bch, stratis κλπ ενώ με το etherium wallet παίζεις με ETH, ETC.

Κάθε φορά που θες να κάνεις συναλλαγή, θα ανοίξεις το αντίστοιχο chrome wallet, θα βάζεις το ledger nano s με το PIN και θα ενεργοποιείς την αντίστοιχη εφαρμογή μέσα στο nano s.
Για να λάβεις νόμισμα από ανταλλακτήριο θα πηγαίνεις στο Receive στο αντίστοιχο chrome walletκαι θα κάνεις copy/paste τη διεύθυνση στο ανταλλακτήριο.

Σε ευχαριστώ για τις οδηγίες θα δοκιμάσω και βλέπουμε.

hero member
Activity: 815
Merit: 500
Παιδιά καλημέρα. Παρέλαβα το ledger nano s .Για το ξεκίνημα στις οδηγίες λέει «You can choose to create a new wallet, or import a Bitcoin account or an Ethereum account» .

Εγώ που θέλω να αγοράσω ether από το Kraken και να τα βάλω στο hardware wallet τι πρέπει να κάνω?
Όταν κάνω την αγορά το Κρακεν θα μου ζητήσει διεύθυνση πορτοφολιού που θα στείλω τα ether ? Αρα εγώ πρέπει να επιλέξω new wallet και θα δημιουργηθεί διεύθυνση που θα δώσω στο Κρακεν?
Σας ευχαριστώ.



αν θυμάμαι καλά, κάνεις τα εξής
Εγκαθιστάς στο pc σε chrome ή chromium τα τρία ledger extensions (ledger manager και τα wallet bitcoin και etherium).

Προαιρετικά: Βάζεις το ledger nano s στο usb του pc έχοντας από πριν πατημένο το δεξί κουμπί. Αυτό το κάνεις ώστε πρώτα να κάνεις αν χρειάζεται firmware upgrade με το ledger manager και μετά να προχωρήσεις σε δημιουργία κλειδιών.

Όταν ξεκινήσεις κανονικά το ledger nano s τότε θα φτιάξεις νέο seed (24 λέξεις), pin για κωδικό κλπ.
Με το ledger manager θα πρέπει να εγκαταστήσεις μέσα στο ledger nano s τις εφαρμογές για τα νομίσματα που θα χρησιμοποιήσεις (πχ bitcoin, litecoin  Tongue).
Με το ledger bitcoin wallet στο chrome μπορείς να παίξεις με bitcoin, litecoin, bch, stratis κλπ ενώ με το etherium wallet παίζεις με ETH, ETC.

Κάθε φορά που θες να κάνεις συναλλαγή, θα ανοίξεις το αντίστοιχο chrome wallet, θα βάζεις το ledger nano s με το PIN και θα ενεργοποιείς την αντίστοιχη εφαρμογή μέσα στο nano s.
Για να λάβεις νόμισμα από ανταλλακτήριο θα πηγαίνεις στο Receive στο αντίστοιχο chrome walletκαι θα κάνεις copy/paste τη διεύθυνση στο ανταλλακτήριο.


newbie
Activity: 18
Merit: 0
Παιδιά καλημέρα. Παρέλαβα το ledger nano s .Για το ξεκίνημα στις οδηγίες λέει «You can choose to create a new wallet, or import a Bitcoin account or an Ethereum account» .

Εγώ που θέλω να αγοράσω ether από το Kraken και να τα βάλω στο hardware wallet τι πρέπει να κάνω?
Όταν κάνω την αγορά το Κρακεν θα μου ζητήσει διεύθυνση πορτοφολιού που θα στείλω τα ether ? Αρα εγώ πρέπει να επιλέξω new wallet και θα δημιουργηθεί διεύθυνση που θα δώσω στο Κρακεν?
Σας ευχαριστώ.
full member
Activity: 840
Merit: 128
Θα το δοκιμάσω.
Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα έτρεχα το exe από στικάκι usb, αλλά δεν τα έσωζε στο στικάκι.


Είσαι σίγουρος ότι τα αρχεία είναι όλα στον φάκελο που τρέχεις τα portable;
Σε μένα τα αρχεία σώζονται όπως και στην κανονική stand alone έκδοση.
Μπορείς να βάλεις και τo portable electrum στα windowz, θα είναι όλα τα αρχεία μαζεμένα στο φάκελο που θα το τρέξεις.
Φρόντισε να σώσεις σε ασφαλές μέρος τις λέξεις και τον κωδικό που θα βάλεις.

Είναι ασφαλές όμως το pc σου?  Tongue Ρίξε μια ματιά και σε αυτά
http://docs.electrum.org/en/latest/coldstorage.html
http://docs.electrum.org/en/latest/multisig.html



Ναι, και επειδή είχα καιρό να το δω το δοκίμασα μόλις με το electrum-2.9.3-portable επειδή μου έκανε εντύπωση αυτό που λες.
Φτιάξε 2 directories πχ test1, test2 και πέτα μέσα το electrum-2.9.3-portable.exe. Μέσα στο καθένα φτιάχνεται ένα directory electrum_data όπου είναι όλα τα αρχεία (τα 2 πορτοφόλια δεν έχουν σχέση μεταξύ τους).

full member
Activity: 253
Merit: 114
Επανέρχομαι και πάλι. Στο set up του electrum επιλέγω stand alone or windows installer ?( ή δεν παίζει ρόλο?) έχω windows 7pro sto PC.
Επίσης η εγκατάσταση θα γίνει στο c ( by default) ή να το εγκαταστήσω σε άλλο δίσκο για ασφάλεια ( το είδα που το πρότειναν σε video sto YouTube). Ευχαριστώ.


όπως σου είπε και ο agaga η ουσία είναι οι λέξεις και ο κωδικός που θα δώσεις. Αυτά θα σε σώσουν ώστε να κάνεις recovery το wallet σου σε περίπτωση που χάσεις τα αρχεία σου και φυσικά πάντα ένα backup.
Για μένα καλή τακτική αν έχεις μεγάλο ποσό είναι να το σπάσεις σε πολλά wallet φυσικά σε διάφορα pc αν είναι δυνατό. Με αυτό τον τρόπο περιορίζεις τον κίνδυνο καθώς αν για κακή σου τύχη σε χακέψουν στο ένα wallet που το έχεις στο x υπολογιστή θα έχεις τουλάχιστον την ασφάλεια των υπόλοιπων.
Μια άλλη λύση είναι να έχεις offline wallet. Κατεβάζεις το core wallet. Περιμένεις να συγχρονιστεί δύο μερες κάνει περίπου με 160gb χώρο. Μεταφέρεις τα bitcoin σου σε μια διεύθυνση σε αυτό το wallet η μέρος των bitcoin σου. Μετά παίρνεις backup το .dat αρχείο σε κάποιο η κάποια usb και μετά σβήνεις το wallet και όλα τα αρχεία του.
Τα bitcoin θα βρίσκονται για πάντα στο .dat αρχείο και όταν θέλεις να τα επαναφέρεις απλά θα περάσεις το .dat του usb backup σου στον φάκελο της νέας εγκατάστασης του core wallet και voila τα bitcoin σου θα είναι ακόμα εκεί.
Μια άλλη λύση είναι φυσικά τα hardware wallet. Πολύ ασφαλή και αρκετά εύχρηστα ακόμα και για καθημερινές συναλλαγές.
Τα ποιο γνωστά trezor και ledgerwallet.

https://shop.trezor.io

https://www.ledgerwallet.com/
Προσοχη με τα .dat! Διοτι αν θες μεταφερεις καποια BTC, πρεπει να αποθηκευσεις το νεο .dat αρχειο που θα εχει ολα τα input. Σωστα δασκαλε?  Wink
hero member
Activity: 815
Merit: 500
Είσαι σίγουρος ότι τα αρχεία είναι όλα στον φάκελο που τρέχεις τα portable;
Σε μένα τα αρχεία σώζονται όπως και στην κανονική stand alone έκδοση.

Μπορείς να βάλεις και τo portable electrum στα windowz, θα είναι όλα τα αρχεία μαζεμένα στο φάκελο που θα το τρέξεις.
Φρόντισε να σώσεις σε ασφαλές μέρος τις λέξεις και τον κωδικό που θα βάλεις.

Είναι ασφαλές όμως το pc σου?  Tongue Ρίξε μια ματιά και σε αυτά
http://docs.electrum.org/en/latest/coldstorage.html
http://docs.electrum.org/en/latest/multisig.html



Ναι, και επειδή είχα καιρό να το δω το δοκίμασα μόλις με το electrum-2.9.3-portable επειδή μου έκανε εντύπωση αυτό που λες.
Φτιάξε 2 directories πχ test1, test2 και πέτα μέσα το electrum-2.9.3-portable.exe. Μέσα στο καθένα φτιάχνεται ένα directory electrum_data όπου είναι όλα τα αρχεία (τα 2 πορτοφόλια δεν έχουν σχέση μεταξύ τους).
newbie
Activity: 18
Merit: 0
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα το εγκαταστήσω σε άλλο δίσκο και θα προσέξω στο θέμα του seed ..έχω παραγγείλει ήδη το ledger (για το αν αξίζει για όχι πολύ μεγαλα ποσά θα δείξει..)αν και ακόμη δεν αγόρασα ether αφού περίμενα να πέσει πιο κάτω αλλα δε το βλέπω προς το παρόν. Για ΙΟΤΑ που ψαχνόμουν μόνο το bitfinex το έχει και ανταυτού γράφτηκα στο bittrex ( ε με τόσα exchanges..)
full member
Activity: 840
Merit: 128
Είσαι σίγουρος ότι τα αρχεία είναι όλα στον φάκελο που τρέχεις τα portable;
Σε μένα τα αρχεία σώζονται όπως και στην κανονική stand alone έκδοση.

Μπορείς να βάλεις και τo portable electrum στα windowz, θα είναι όλα τα αρχεία μαζεμένα στο φάκελο που θα το τρέξεις.
Φρόντισε να σώσεις σε ασφαλές μέρος τις λέξεις και τον κωδικό που θα βάλεις.

Είναι ασφαλές όμως το pc σου?  Tongue Ρίξε μια ματιά και σε αυτά
http://docs.electrum.org/en/latest/coldstorage.html
http://docs.electrum.org/en/latest/multisig.html


newbie
Activity: 44
Merit: 0
Και εγω το ιδιο πιστευω γιατι ειναι αρκετα τα χρηματα θεωρω.
εγω εχω το myetherwallet και νομιζω πως ειναι καλο.
Αργοτερα ισως βαλω σε ενα παλιο υπολογιστη που εχω, τα πορτοφολια που κατεβαζουν ολο το συστημα στο κομπιουτερ σου
Pages:
Jump to: