Pages:
Author

Topic: Covid 19 aşısı - page 2. (Read 297 times)

sr. member
Activity: 2100
Merit: 413
November 18, 2020, 04:30:08 AM
İlk vakanın 1. Yılı dündü. 1 kişiden 55 milyon kişiye bulaştı bi yılda. Yaygın aşılama tarihine baktığımızda o süreye kadar sürü bağışıklığına geçilmiş olur diye düşünüyorum. İspanyol gribi 3 yıl kadar sürmüştü. Bu daha bulaşıcı ve bi sürü asemptomatik vaka var. Ülkemiz bu aşıyı geç temin edecek muhtemelen. Aşıya kalmadan biter diye düşünüyorum.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
November 17, 2020, 02:13:24 PM
Bu gün ikinci firma %95 başarı elde ettikleri  aşka bir aşıyı duyurdular. Üretim saklama koşulları 2021 sonuna kadar bu salgının önüne geçilemeyeceğini gösteriyor. Aralık ortalarına dogru yurdum insanından kara borsa aşıları görürüz gibi geliyor. E-nabız üstünden covid19 riskli gurup diye yeni bir buton korlar birde buna uymayan gurup seçerler herkes aşı olamaz. Bizde sürü olarak bağışıklık kazanırız.
full member
Activity: 840
Merit: 103
November 17, 2020, 10:41:42 AM
ilk yapanlar biraz denek olacak gibi ama yaslilar icin yapmamak daha kotu
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
November 17, 2020, 05:00:45 AM
esnaf birazda öğrencilerin uzaktan eğitimde olmasından dolayı bu durumda. ne olursa olsun artık 2.dönem uzaktan eğitim komple kesilir diye düşünüyorum üniversiteliler esnafları canladırsın diye. Ama ozamana kadar kimi batar kimi kalır orasını bilemeyiz tabi.
legendary
Activity: 2156
Merit: 1069
November 17, 2020, 04:50:47 AM
Aşıdan ziyede konum yasaklar üzerine

Dün yine spor salonları, eğlence mekanları, tiyatrolar, lokantaların kapatılması hakkında bir konuşma olmuş.
Arkadaş kapatalım tamamda kapattığımız sürede muhesebe,kira çalışıyor tamam 4 ay idare ettik ama tekrar bir 4 ay desteksiz kapalı kalacak da gücümüz yok.

Hocam bu desteklerin mutlaka artması lazım sadece siz değil tüm esnaf bu durumdan mağdur oldu uzatırlar diye düşünüyorum zaten bu sayılarla devam ederse Tekrar tedbirler garanti
legendary
Activity: 1946
Merit: 1310
November 17, 2020, 04:42:33 AM
Aşıdan ziyede konum yasaklar üzerine

Dün yine spor salonları, eğlence mekanları, tiyatrolar, lokantaların kapatılması hakkında bir konuşma olmuş.
Arkadaş kapatalım tamamda kapattığımız sürede muhesebe,kira çalışıyor tamam 4 ay idare ettik ama tekrar bir 4 ay desteksiz kapalı kalacak da gücümüz yok.
sr. member
Activity: 798
Merit: 260
November 17, 2020, 04:37:41 AM
Amerika’da aşıyı açıklamış yüzde 95 oranında etkili olmuş aşı sözde bakalım bu bilgiler doğru mu ilk aşıların bana göre çok yan etkisi olacaktır tam başarılı aşının bulunması 2 yılı alabilir avrupa anlaşmış aşı için abdde de kendi vatandaşlarına yapar aşıyı bakalım nasıl etkiler edecek ona göre aşı hakkında fikrimiz oluşur
jr. member
Activity: 49
Merit: 5
November 16, 2020, 12:29:10 PM
Bu Covid-19 aşısını da her hafta bir ülke buluyor. Smiley Umarız gerçekten bulunmuştur da şu düzenden kurtulabiliriz. Gerçi bulunduğumuz zamandaki insanlığa az bile. Sağlıklı günler diliyorum herkese.
member
Activity: 476
Merit: 31
November 16, 2020, 11:08:16 AM
Yabancı basında çıkan bir haberi, forum için paylaşmak istedim. Aynı zamanda global kısımda bu konu ile ilgili bazı konular var.

Covid 19 aşısı, kurucuları Türk olan BioNTech firması tarafından %90 başarı oranında söylenerek hazırlandı. 43500 denek ile yapılan test sonuçlarında, herhangi bir bulguya-yan etkiye rastlanılmadığı bilgisi verildi. Peki ama bu aşı nasıl çalışıyor? Çalışma prensibi nasıldır ? Bu konuda global forumda görüp, Türkçe kısmına açma düşünceme sebep olan konudaki fotoğrafı ekleyeceğim.

Yapılan çalışmalarda birçok aşı denemesi yapılmış, ancak bunlara karşı etkili olan aşıda saptanan şey, virüse karşı savaşan bağışıklık sistemimizin eğitilmesi ile alakalı olan genlere verilen koronavirüs kodlarına karşı savaşan, bağışıklık sisteminin T hücreleri adı verilen hücreleri bu aşı ile beraber koronavirüse karşı savaşmaya programlandığı saptanmış.

Grafikte gördüğünüz T virüsünün eğitilip, Virüsün RiboNükleikAsit yapısına karşı nasıl savaştığı ile alakalı görseldir.

Haber uzantısı: https://www.bbc.co.uk/news/amp/health-54873105

Orijinal konu @Charles-Tim’e aittir.
Konu uzantısı : https://bitcointalksearch.org/topic/m.55562706
Pages:
Jump to: