Author

Topic: Covid-19 Genel - page 124. (Read 21067 times)

full member
Activity: 1400
Merit: 161
March 09, 2021, 06:10:32 PM
Hastalık kontrol ve önleme merkezi, Covid-19 aşılarının iki dozunu da yaptıran ABD vatandaşlarının maske takmadan da güvende olacağını, sosyal mesafe kurallarına uymak kaydıyla maskesiz toplu ortamlarda bulunabileceğini açıkladı. Yani ikinci doz Covid-19 aşısı olan kişi, iki hafta sonra koronavirüse karşı tamamen korunma sağlamış kabul edilecek.

Umarım bu olay daha beter sonuçlar doğurmaz.

https://www.cnnturk.com/dunya/dunya-bu-soruya-yanit-ariyor-koronavirus-asisi-yaptiranlarin-enfekte-olmasinin-4-buyuk-sebebi
Çin aşısı için böyle bir açıklama yok ne yazık ki. Hatta çin aşısında 2 doz alan biri bile virüs vücudunda varsa aynı şekilde bulaştırıyor kabul ediliyor.

Maske takma olayını bana kalırsa biz de toplum olarak biraz abarttık açık havada maske takmanın zorunlu olmaması gerektiğini düşünüyorum kapalı alanlarda ise bunun denetimini daha sıkı yapmamız güzel olur.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
March 09, 2021, 05:15:37 PM
Hastalık kontrol ve önleme merkezi, Covid-19 aşılarının iki dozunu da yaptıran ABD vatandaşlarının maske takmadan da güvende olacağını, sosyal mesafe kurallarına uymak kaydıyla maskesiz toplu ortamlarda bulunabileceğini açıkladı. Yani ikinci doz Covid-19 aşısı olan kişi, iki hafta sonra koronavirüse karşı tamamen korunma sağlamış kabul edilecek.

https://www.cnnturk.com/dunya/dunya-bu-soruya-yanit-ariyor-koronavirus-asisi-yaptiranlarin-enfekte-olmasinin-4-buyuk-sebebi
Çin aşısı için böyle bir açıklama yok ne yazık ki. Hatta çin aşısında 2 doz alan biri bile virüs vücudunda varsa aynı şekilde bulaştırıyor kabul ediliyor.
full member
Activity: 854
Merit: 113
March 09, 2021, 04:19:16 PM
ziya selçuk 2 temmuz'a kadar okulların açık kalacağını söylemiş. Vaka sayıları artışa geçmişken böyle bir açıklamanın tamamen özel okullar için olduğunu düşünüyorum. Daha normalleşmenin sonuçlara vaka sayılarına yansımadı bi de. Okulların bu kadar süre açık kalması imkansız. Geçen sene 1 vaka varken kapattık bunları.

Milli Eğitim Bakanı bu açıklamayı yaparken büyük ihtimal toplumun büyük bir kısmının o tarihe kadar aşılanacağını ve hava sıcaklıklarının yükseleceğine güvenmiş olmalı diye düşünüyorum.
Hava sıcaklığının pek bi etkisi yok. Geçen sene de vakalar artıştaydı. Vaka hasta değişimi yaparak sağlık bakanlığı düşük gösterdi. Aşılama da o tarihlere kadar bitmez. Çok da bir etkisi olacağını sanmıyorum.

Hava sıcaklığının doğrudan virüse bir etkisi yok ancak kış aylarında grip vakalarının da artması covid-19 için olumsuz bir durum ortaya koyuyor buna güvenmiş olabilir demek istedim. Smiley
hero member
Activity: 1218
Merit: 877
Eloncoin.org - Mars, here we come!
March 09, 2021, 04:15:58 PM

legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
March 09, 2021, 03:55:57 PM
özel okullar zaten kapanmamıştı ki. Yiğenim özel okulda okuyor adam evden bir eğitim aldı ben o eğitimi alamazdım cocuk sabah pc basında her saat molalar akşama kadar en ufak eksik olmadan bütün eğitimi aldı. olan parası olmayan eğitim veremeyene oldu.

ülkede para akışının sadece marketlerde olmasından kaynaklı açıldığını düşünüyorum.

member
Activity: 756
Merit: 17
March 09, 2021, 03:43:57 PM
ziya selçuk 2 temmuz'a kadar okulların açık kalacağını söylemiş. Vaka sayıları artışa geçmişken böyle bir açıklamanın tamamen özel okullar için olduğunu düşünüyorum. Daha normalleşmenin sonuçlara vaka sayılarına yansımadı bi de. Okulların bu kadar süre açık kalması imkansız. Geçen sene 1 vaka varken kapattık bunları.

Milli Eğitim Bakanı bu açıklamayı yaparken büyük ihtimal toplumun büyük bir kısmının o tarihe kadar aşılanacağını ve hava sıcaklıklarının yükseleceğine güvenmiş olmalı diye düşünüyorum.
Hava sıcaklığının pek bi etkisi yok. Geçen sene de vakalar artıştaydı. Vaka hasta değişimi yaparak sağlık bakanlığı düşük gösterdi. Aşılama da o tarihlere kadar bitmez. Çok da bir etkisi olacağını sanmıyorum.
full member
Activity: 854
Merit: 113
March 09, 2021, 03:42:04 PM

member
Activity: 756
Merit: 17
March 09, 2021, 03:35:21 PM
full member
Activity: 546
Merit: 154
March 09, 2021, 03:31:37 PM
Prof. Dr. Yüksel Peker ve ekibi bir calisma yapmışlar bu çaılmada uyku apnesi riski olanların Covid-19 hastalığına yakalanması durumunda klinik seyrin daha ağır olduğu gözlenmiş.Yeni risk grubu şiddetli horlama ve uyku apnesi olanlar olarak belirlenmiş.
sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
March 09, 2021, 03:18:59 PM
erişkin yoğun bakım doluluk oranı %62,4 şu anda. günlük hasta sayımız ise 800'lere gelmiş. Havaların ısınmasına ve aşıya güvendiğimizi düşünüyorum. Diğer türlü kırmızı olan illerde ciddi önlemler alınırdı ama hiçbir şey yapılmadı.

Esnafın durumundan dolayı biraz müsamaha gösterildiğini düşünüyorum ancak vaka artış hızı bu oranda artmaya devam ederse eski önlemler ile tekrardan karşılaşma ihtimalimiz çok yüksek.
sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
March 09, 2021, 02:45:06 PM
erişkin yoğun bakım doluluk oranı %62,4 şu anda. günlük hasta sayımız ise 800'lere gelmiş. Havaların ısınmasına ve aşıya güvendiğimizi düşünüyorum. Diğer türlü kırmızı olan illerde ciddi önlemler alınırdı ama hiçbir şey yapılmadı.
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
March 09, 2021, 07:09:27 AM
Uzun zamandır sokaklarda sağlıkçı gördüm olayı ciddi almaya sonunda başlamışlar büyük şehirlerde çok ciddi aldıklarına eminim ancak küçük şehirlerde aynı durum söz konusu değil.

Cafelerin dolu olması virüsün artışında herhangi bir etki sağladığı görülmedi yeterki tedbirli olunsun.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
March 09, 2021, 02:18:11 AM
Fahrettin kocanın attığı tweete göre karadeniz illerinde garip bir durum var. Bazı illerde düşüş varken bazılarında yükseliş söz konusu.

Ordu ve Trabzon güzel bir düşüş yaşarken tam tersi sinop ve samsun çok iyi bir yükseliş yaşamış.

https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1368575801881485312?s=20

Kırmızı renk olana ilden komşu illere kaçış mı söz konusu. Gerçi tüm yurt serbest olmuşçasına herkes dışarılarda. Avm ler tıklım tıklım. Patahane, simit ve cafeler dolu. Millet özlem gideriyor. Gençler park ve bahçelerde piknik yerlerinde gün geçirmeyi bilmedikleri için hep kapalı olan alanlarda sosyalleşmeyi tercih ediyorlar. Bu durum da hastalığın yayılma hızını çoğaltıyor.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
March 08, 2021, 04:53:00 PM
Fahrettin kocanın attığı tweete göre karadeniz illerinde garip bir durum var. Bazı illerde düşüş varken bazılarında yükseliş söz konusu.

Ordu ve Trabzon güzel bir düşüş yaşarken tam tersi sinop ve samsun çok iyi bir yükseliş yaşamış.

Sürekli bir artış, azalış yaşanacak hocam, önemli olan süreklilik, geçen hafta yasakların gevşetilmesinden sonra genel bir yükseliş var, Karadeniz tarafı yüksek oranlarda olduğu için düşüşlerin normal olduğunu düşünüyorum,
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
March 08, 2021, 04:50:18 PM

sr. member
Activity: 1624
Merit: 304
kycfree
March 08, 2021, 12:48:05 PM
..

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim hocam bence burada maksat trollemekten ziyade devlet görevlilerini zor duruma düşürmek ben bu tuzağa düştüğüm için özür diledim biraz kendime kızdım neyse ki yanlışımı düzelttiniz.  Smiley Umuyorum yakında tüm önlemlerin kalkacağı günleri yaşarız bu videolar daha da uzak gelir bize.
sr. member
Activity: 1344
Merit: 373
March 08, 2021, 12:39:35 PM
Kontrollü normalleşme çok kontrolsüz olmaya başladı. Olumlu değişim olan il yok renk haritasında. Bir kaç haftaya ülkenin yarısı kırmızı geri kalanı da turuncu sarı falan olur.

Genel algı şu oldu, yasaklar kalktığına göre koronavirüs bitti yada azaldı, olay böyle değil ama işte, gerçi kime anlatıyoruz  ki arkadaşlar sağlık bakanının katıldığı cenazeyi hepiniz görmüşsünüzdür,
sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
March 08, 2021, 08:25:25 AM
Kontrollü normalleşme çok kontrolsüz olmaya başladı. Olumlu değişim olan il yok renk haritasında. Bir kaç haftaya ülkenin yarısı kırmızı geri kalanı da turuncu sarı falan olur.
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
March 08, 2021, 04:37:58 AM
Renk değiştiren illerde valilik karar verecek pandeminin nasıl seyredeceğine. Bu hafta çalıştığımız iş yerinde yemekhane normal işleyişine başlıyor. Sosyalleşme hat safhaya çıktı. Kimse kendisini korumuyor. 1 haftada illerin rengi değişecek. Alınan kararlar daha etkili olmayacak. Dağılma daha fazla olacak. Yeniden kapanma gelecek ama vaka sayıları hemen düşmeyecek.
member
Activity: 1008
Merit: 19
Backed.Finance
March 08, 2021, 04:31:16 AM
Risk haritası uygulaması saçma oldu aslında mantıklı ama bizim ülkede saçma nedenini söyleyeyim. İstanbul ve kırmızı olmamasının imkanı olmayan illerde sırf seslere direnemedikleri için yüksek riskli gösterilmedi. Yani dürüst davranılmıyor ve bugüne kadar olan bütün önlemlerin boşa çıkması içten bile değil. Doğru düzgün açıklamalar ve risk haritası yapılsaydı başarılı olurdu ama şuan ki işleyişle hüsran olacak. İnsanlar direk kafelere caddelere restaurantlara fırladı şaka gibi. Yasaklar tekrar gelecek bana göre.
Jump to: