Pages:
Author

Topic: Covid-19 Genel - page 87. (Read 21062 times)

sr. member
Activity: 1666
Merit: 300
May 07, 2021, 12:13:46 PM
Covidde son vakalar 22 bin test sayısı da 254 bin civarıydı galiba vaka sayıları ilk yasak zamanına göre yüzde 40 civarı azalmış haberlerde öyle dedi inşallah devam eder bu düşüş yinede çok yüksek ancak ağır hasta sayıları aynı bu da mutasyonun doğal bir sonucu olsa gerek

Bugünkü veriler açıklanmadı henüz ama umarım daha da azalmıştır. Şu an verilerin doğru olduğunu ummaktan başka çaremiz yok. Gerçeği yansıttığı sürece şu anki düşüş çok iyi.
legendary
Activity: 2114
Merit: 1040
May 07, 2021, 12:10:33 PM
Covidde son vakalar 22 bin test sayısı da 254 bin civarıydı galiba vaka sayıları ilk yasak zamanına göre yüzde 40 civarı azalmış haberlerde öyle dedi inşallah devam eder bu düşüş yinede çok yüksek ancak ağır hasta sayıları aynı bu da mutasyonun doğal bir sonucu olsa gerek
full member
Activity: 1400
Merit: 161
May 07, 2021, 12:01:24 PM
bill gates ve çip muhabbetine (daha doğrusu saçmalığına) son nokta koyulmuştur. Smiley yaklaşık 25-30 saniyelik bir video, vaktiniz varsa videoyu izleyin, kesinlikle tavsiye ederim. Smiley

Azerbaycan'da yayın yapan ARB TV kanalında 'Güne Doğru' programının sunucusunun, Koronavirüs aşısı ve Microsoft kurucusu Bill Gates ile eşi Melinda'nın ayrılığına ilişkin yorumu sosyal medyada çok konuşuldu. ABD'li milyarder Gates'in Koronavirüs aşısıyla insanlara çip yerleştireceği iddialarına yanıt veren sunucu, “Deyirler ki Bill Gates insanlara çip yerleştirib idare edecek. Adam avradıyla yola gede bilmir koyabilse avrada çip koyar" yorumunu yaptı.
https://t24.com.tr/video/azerbaycanli-sunucunun-cok-konusulan-bill-gates-yorumu-sonra-da-diyorlar-ki-insanlara-cip-yerlestirecek,38628

Bu çok iyi ya gerçekten.  Grin  Valla o kadar çip muhabbeti yapanlar bunu gördükten sonra devam etmezler artık. İşin şakası da bir yana bir insan nasıl böyle bir şeye kolayca inanır aklım almıyor. Sanki filmlerde yaşıyoruz.
sr. member
Activity: 714
Merit: 335
May 07, 2021, 08:45:57 AM
Ne desem bilemedim savcılıktan gelen bir haberden dolayı dün başka bir şehre gitmem gerekti bilgidin şehir değiştirdim bir kere bile ne kontrole nede başka birşeye denk geldim ancak şunu gördüm vatandaşların çoğunluğu kurala cidden uyuyormuş yollarda büyük araçlar harici hiç kimse yok

muhtemelen yol izni almışsınızdır bence siz. durdurulsanız bile sizin için bir sorun olmazdı. yolda nasıl durdurma kontrol olmamış çok ilginçmiş gerçekten işini yapmaları gereken bu dönemde bu söyledikleriniz işini iyi yapmayan kişiler olduğunu gösteriyor.
legendary
Activity: 2184
Merit: 1131
May 07, 2021, 03:02:36 AM
bill gates ve çip muhabbetine (daha doğrusu saçmalığına) son nokta koyulmuştur. :) yaklaşık 25-30 saniyelik bir video, vaktiniz varsa videoyu izleyin, kesinlikle tavsiye ederim. :)

Azerbaycan'da yayın yapan ARB TV kanalında 'Güne Doğru' programının sunucusunun, Koronavirüs aşısı ve Microsoft kurucusu Bill Gates ile eşi Melinda'nın ayrılığına ilişkin yorumu sosyal medyada çok konuşuldu. ABD'li milyarder Gates'in Koronavirüs aşısıyla insanlara çip yerleştireceği iddialarına yanıt veren sunucu, “Deyirler ki Bill Gates insanlara çip yerleştirib idare edecek. Adam avradıyla yola gede bilmir koyabilse avrada çip koyar" yorumunu yaptı.
https://t24.com.tr/video/azerbaycanli-sunucunun-cok-konusulan-bill-gates-yorumu-sonra-da-diyorlar-ki-insanlara-cip-yerlestirecek,38628
full member
Activity: 546
Merit: 154
May 07, 2021, 01:59:55 AM
Kovid-19 geçirenlerin diş yapılarında olumsuzluk, diş eti sorunları, dilin şekli ve renginde değişikliklerin baş gösterdiğini söyleyen Diş Hekimi Arzu Yalnız Zogun, "Pandemiyle ağız içi kistler, enfeksiyon, kanama, 20 yaş diş sorunları da hiç olmadığı kadar arttı." uyarısında bulundu.

Kaynak : https://sptnkne.ws/GhYq

Bu illetin vucutta hasar vermedigi yer yok sanırım .
legendary
Activity: 1904
Merit: 1282
May 07, 2021, 01:21:39 AM
Ne desem bilemedim savcılıktan gelen bir haberden dolayı dün başka bir şehre gitmem gerekti bilgidin şehir değiştirdim bir kere bile ne kontrole nede başka birşeye denk geldim ancak şunu gördüm vatandaşların çoğunluğu kurala cidden uyuyormuş yollarda büyük araçlar harici hiç kimse yok
hero member
Activity: 1204
Merit: 623
May 07, 2021, 12:49:55 AM
Biz hareketleri öngöre göre yaşıyoruz. Bir toplantıda ne öngörüldü ise önümüzdeki günlerde bu gerçekleşiyor. Salgın konusunda ki bu öngörüler hayatın diğer alanlarına özellikle ekonomiye bir türlü uymuyor. Sağlık konusunda öngörüde bulunanları birazda ekonomi konusunda öngörüye davet etmek lazım.
member
Activity: 980
Merit: 12
May 06, 2021, 06:12:16 PM
Vaka sayılarında çok ilginç oynamalar olmaya başladı. 4 Mayıs-5 Mayıs aralığında 12 bin civarında test ve 2 bin civarında vaka düşüşü olmuştu. Bugün ise düne göre, 24 bin civarı bir test artışı var ve 4 bin civarı bir vaka düşüşü mevcut. Bu verilerde bir gariplik var bana göre ve gerçeği gösterdiğini sanmıyorum.

Gerçekten ilginç göründü bana da. Umalım ki gerçek olsun da vakalar iyice aşağılara insin. Sıkıldım valla eve tıkılıp kalmaktan. Yine de üstüme düşeni yapıp kısıtlamalara uyuyorum. Ama uymayanlar durumu iyice beter hale getiriyor. Sorumluluk sahibi olmak önemli bir şey.
full member
Activity: 854
Merit: 113
May 06, 2021, 04:36:09 PM
Vaka sayıları düşünce eminim herkes seviniyordur ama böyle bir düşüş için gerekli şartlar oluşmadı diye düşünüyorum bence turizm sezonu yaklaştığı için vaka sayılarının düşük olma ihtimali var.
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
May 06, 2021, 03:42:39 PM
Vaka sayıları keşke düşsün ama çoğu vaka açıklanmıyor bile.Bu kapanmayla biraz da olsa hareketlilik azaldı ama hala dışarıda yasak yokmuş gibi gezenler var bahaneleri de hazır.
Umarım en kısa zamanda binin altına da düşer günlük vakalar.
sr. member
Activity: 2030
Merit: 396
May 06, 2021, 03:34:34 PM
Vaka sayılarındaki düşüş sevindirici. Test sayısındaki düşüş sokağa çıkma kısıtlamasından kaynaklı muhtemelen. Hasta sayılarında fazla bir düşüş yok. Durumu ağır olanlar test yaptırmaya gidiyor hafif geçirenler evinde oturuyor diye düşünüyorum.
full member
Activity: 1400
Merit: 161
May 06, 2021, 02:48:39 PM
Vaka sayılarında çok ilginç oynamalar olmaya başladı. 4 Mayıs-5 Mayıs aralığında 12 bin civarında test ve 2 bin civarında vaka düşüşü olmuştu. Bugün ise düne göre, 24 bin civarı bir test artışı var ve 4 bin civarı bir vaka düşüşü mevcut. Bu verilerde bir gariplik var bana göre ve gerçeği gösterdiğini sanmıyorum.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
May 06, 2021, 05:41:12 AM
Dün 3. Doz yerli aşıyla olacak dediler bugün nüfusun 3 katı sipariş verdik dediler. Burda bir turarsızlık var sanki. Sağlık bakanın önceki söylediklerine de bakılırsa sonu hüsranla sonuçlanması muhtemel.

3. doz için öyle bir şey dediklerini bilmiyordum yeni duymuş oldum. Burada bir gariplik var o zaman bence de. Vatandaştan gelecek tepkiyi azaltmak için mi yapıyorlar (daha doğrusu bocalıyorlar) anlamıyorum. Sonuçta yine başarısız olunca ağır bir şekilde eleştirilecekler.
https://www.google.com/amp/s/www.ntv.com.tr/amp/turkiye/bakan-koca-3-doz-yerli-asiyla-yapilacak,a2Frk-Mjrk2kyplBTOIKJg?espv=1

Yalnız doktorlar 3. Dozun farklı aşıyla yapılmasının ne gibi bir sonuçlar doğuracağını bilmiyorlar. MRna aşısı ilk kez kullanıldığı için ve 3. Dozlara daha başlanmadığı için ellerinde herhangi bir veri yok. Bence bakan da bunu gaz almak için söylemiş olabilir.
3. Doz vurulacaksa hangi aşıyla başlandıysa öyle devam edecektir.
legendary
May 06, 2021, 04:42:35 AM
...

konu hakkında konuşmak için henüz çok erken ama pfizer, biontech ve moderna hisse senetleri %4 ve %7 arası sert düşüşler yaşamış.

Haber için teşekkürler.Bence olması gerekenin geç bir tezahürü olmuş.En başından böyle olunması gerekiyordu.Fikri Mülkiyet kavramının alt başlıklarından olan sınai haklardan bahsedilmiş haberde muhtemelen.Ayrıca fikri mülkiyet kavramını da açıklayalım :

...

aşının mülkiyet hakkı için güçlü güvenceler verilmeseydi, kimse bu kadar kısa süreler içerisinde büyük mali riskler alarak aşı geliştirme çabasına girmeyebilirdi (bence girmezdi).

aşı üreticilerinin kısmi fedakarlıklar yaparak, formüllerini "denetim ve makul sayılabilecek kar" oranları karşılığında paylaşmasını isterdim ama sıradan ilaçların bile yaklaşık 10-20 yıllık patent hakları var, aşının da en az bu kadar ya da daha uzun süren bir patent hakkı vardır. :(
copper member
Activity: 1190
Merit: 925
May 06, 2021, 03:00:52 AM
Covid-19 salgının küresel bir sağlık krizi olduğunu ifade eden Tai, salgınla mücadelenin olağanüstü önlemler gerektirdiğine vurgu yaptı. Biden yönetiminin fikri mülkiyet korumasına güçlü bir şekilde inandığını belirterek, salgını sona erdirmek için ise Covid-19 aşılarının fikri mülkiyet haklarından feragat etmeyi desteklediğini açıkladı.Tai, "Amerikan halkı için aşı tedarikimiz güvence altına alındıkça, Yönetim, aşı üretimini ve dağıtımını genişletmek için çabalarını artırmaya devam edecek. Ayrıca bu aşıları üretmek için gereken hammaddelerin artırılması için çalışacak" dedi.Tai, Dünya Ticaret Örgütü'nü kast ederek, "Kurumun fikir birliğine dayalı yapısı ve ilgili konuların karmaşıklığı göz önüne alındığında, bu müzakereler zaman alacaktır" dedi.Dünya Ticaret Örgütü'nün Covid-19 aşılarının üzerindeki fikri mülkiyeti koruyan kuralları geçici olarak hafifletmek için görüşme yapması beklenirken, aşılar konusundan böyle bir feragatin, gelişmekte olan ülkelerde aşı üretimini artırmanın önündeki engelleri kaldırabileceği düşünülüyor.
https://www.haberler.com/biden-yonetimi-covid-19-asilari-icin-fikri-14113319-haberi/

konu hakkında konuşmak için henüz çok erken ama pfizer, biontech ve moderna hisse senetleri %4 ve %7 arası sert düşüşler yaşamış.

Haber için teşekkürler.Bence olması gerekenin geç bir tezahürü olmuş.En başından böyle olunması gerekiyordu.Fikri Mülkiyet kavramının alt başlıklarından olan sınai haklardan bahsedilmiş haberde muhtemelen.Ayrıca fikri mülkiyet kavramını da açıklayalım :

Fikri Mülkiyetin Sınaî mülkiyet hakları (industrial property rights) patent, marka ve tasarım gibi hakları kapsayan bir üst kavramdır. Bu haklar; sanayi ve tarımdaki buluş, yenilik, tasarım ve özgün çalışmaların ilk uygulayıcıları ile marka ve ticaret unvanı gibi ayırt edici ad ve işaretleri taşıyan ürünleri üretmek ve satmak gibi yetkileri belirli sürelerle sahiplerinin tekeline bırakan gayri maddi haklardır.

Kaynak :
https://fikrimulkiyet.com/fikri-mulkiyet/
legendary
May 06, 2021, 02:48:08 AM
Covid-19 salgının küresel bir sağlık krizi olduğunu ifade eden Tai, salgınla mücadelenin olağanüstü önlemler gerektirdiğine vurgu yaptı. Biden yönetiminin fikri mülkiyet korumasına güçlü bir şekilde inandığını belirterek, salgını sona erdirmek için ise Covid-19 aşılarının fikri mülkiyet haklarından feragat etmeyi desteklediğini açıkladı.Tai, "Amerikan halkı için aşı tedarikimiz güvence altına alındıkça, Yönetim, aşı üretimini ve dağıtımını genişletmek için çabalarını artırmaya devam edecek. Ayrıca bu aşıları üretmek için gereken hammaddelerin artırılması için çalışacak" dedi.Tai, Dünya Ticaret Örgütü'nü kast ederek, "Kurumun fikir birliğine dayalı yapısı ve ilgili konuların karmaşıklığı göz önüne alındığında, bu müzakereler zaman alacaktır" dedi.Dünya Ticaret Örgütü'nün Covid-19 aşılarının üzerindeki fikri mülkiyeti koruyan kuralları geçici olarak hafifletmek için görüşme yapması beklenirken, aşılar konusundan böyle bir feragatin, gelişmekte olan ülkelerde aşı üretimini artırmanın önündeki engelleri kaldırabileceği düşünülüyor.
https://www.haberler.com/biden-yonetimi-covid-19-asilari-icin-fikri-14113319-haberi/

member
Activity: 994
Merit: 20
May 05, 2021, 05:22:44 PM
Dün 3. Doz yerli aşıyla olacak dediler bugün nüfusun 3 katı sipariş verdik dediler. Burda bir turarsızlık var sanki. Sağlık bakanın önceki söylediklerine de bakılırsa sonu hüsranla sonuçlanması muhtemel.

3. doz için öyle bir şey dediklerini bilmiyordum yeni duymuş oldum. Burada bir gariplik var o zaman bence de. Vatandaştan gelecek tepkiyi azaltmak için mi yapıyorlar (daha doğrusu bocalıyorlar) anlamıyorum. Sonuçta yine başarısız olunca ağır bir şekilde eleştirilecekler.
sr. member
Activity: 1610
Merit: 329
May 05, 2021, 05:08:12 PM
legendary
Activity: 1386
Merit: 1231
May 05, 2021, 04:12:27 PM
 Şu anda ülkede 12 farklı aşı çalışması sürdürülüyor. Bu aşılardan kimi faz-1, kimi faz-2 sürecinde. Erganiş’e göre aşılardan en az birinin en yakın zamanda kullanımına geçilmesi gerekiyormuş. 12 farklı aşı çalışmasının sürdürülmesi güzel bir gelişme bence.12 ayrı aşı çalışması yapılması, 12 farklı yol demek. Eğer çeşitlilikten kaçıp tek bir yol seçersen, o zaman hüsrana uğrama olasılığın daha yüksek olur.

kaynak . https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/turkiyede-12-kovid-19-asi-calismasi-yurutuluyor/2230262#
Pages:
Jump to: