Pages:
Author

Topic: Cum incep mineritul? - page 2. (Read 18859 times)

full member
Activity: 134
Merit: 100
Bitleu Team
October 12, 2013, 06:21:25 PM
#5
[Pentru scrypt: 7950 pare cel mai bun raport pret-performanta (imho). Le iei din Ro: 11-18 sute bucata (si nu sapphire...)
Demolezi un compu', 2 surse ca una de 1000w te usuca, faci un rig cu Mecano sau Lego, pui de cati bani ai GPU-uri (adica 4) si dai drumul cu un stick bamt.
[/quote]

Nu-s ITist si nu inteleg limbajul vostru codificat alambicat... te rog daca vrei fa un efort sa scrii in limba romana ca sa stiu ce am de cumparat si facut. Merci mult!
full member
Activity: 134
Merit: 100
Bitleu Team
October 12, 2013, 06:05:28 PM
#4
Salut Mrca si multumesc. Incerc sa descifrez ce-ai sris acolo! Banuiesc ca veteranii au un limbaj total bitcoinizat  Smiley
Sa vedem ce iese !
Numai bine!
Teo
newbie
Activity: 43
Merit: 0
October 12, 2013, 02:09:44 PM
#3
Salut, ma voi cita:

...
Desi nu ma pot compara cu veteranii de aici, pot sa-ti expun "my 2 cents":
Trebuie sa pleci de la cele doua principii: scrypt sau sha
A) Pentru scrypt: 7950 pare cel mai bun raport pret-performanta (imho). Le iei din Ro: 11-18 sute bucata (si nu sapphire...)
Demolezi un compu', 2 surse ca una de 1000w te usuca, faci un rig cu Mecano sau Lego, pui de cati bani ai GPU-uri (adica 4) si dai drumul cu un stick bamt.
B) Pentru sha, as incepe cu USB-uri la 20USD, sau mai nou 130USD/2.7GHs. Poate nu vei atinge ROI, poate da, dar macar castigi experienta (nepretuita!). In plus, le conectezi la aceeasi instalatie cu GPU-urile... minezi simultan.

Daca pui 4x7950 plus 8 USB (sau 2 de 130), te-ai putea incadra in bani, si ajungi, daca nu gresesc, pe la 100-120 USD/luna, dupa care incepi optimizarile:
 - diverse pool-uri (aici e bine sa ai 2 rig-uri, dar poti mina si de pe aceeasi masina)
 - OC/raciri/... pana parlesi o placa (sau M/B)
 - schimburi LTC/BTC, LTC/USD, BTC/USD, ... USD/webcam sau USD/alcohol...

Daca te astepti sa faci 100mil din 60 in 30 de zile, mai bine iei bilete la loto de toti banii..., dar daca vrei sa minezi din greu si sa simti gustul meseriei, e un buget bun.

Succes, si Noroc Bun!
legendary
Activity: 1974
Merit: 1003
October 12, 2013, 07:01:51 AM
#2
1. Google.ro
2. How to start btc mining
3. Enter
full member
Activity: 134
Merit: 100
Bitleu Team
October 12, 2013, 05:12:55 AM
#1
Scuze, sunt incepator in minerit de bitcoin si am intrebari. Daca exista deja un astfel de subiect va rog sa ma redirectionati si multumesc. As vrea sa fac o investitie destul de consistenta in acest domeniu.

Ce fel de placa video si ce configuratie de hardware am nevoie pentru un minerit eficient?
Ce soft trebuie sa am?
Care platforma o folositi si sunteti foarte multumit de ea?

Inca odata multumiri!
Teodor
Pages:
Jump to: