Pages:
Author

Topic: Cüzdanlarım neden soyuluyor? Ne yapmalıyım? Dikkat edilmesi gerekenler. - page 3. (Read 630 times)

sr. member
Activity: 980
Merit: 257
Özellikle cüzdan işlemlerinizde her zaman dikkatli olun ve yapacağınız işlemi onaylamadan önce mutlaka bir kaç kere kontrol edin. Kendim o kadar çok kontrol ediyorumki paranoyak seviyesine ulaşıcam sanırım. Alabiliyorsanız 2. bir bilgisayar alın ve bilgisayarın tekinde sadece cüzdanlarınız olsun, diğer bilgisiyarıda geriye kalan işlemler için kullanın.
member
Activity: 602
Merit: 12
elysian.finance
3-4 gün önce Zillow token diye bir yerden mail geldi aynı bahsettiğin içeriklere sahip.
Az biraz amatör ve açgözlü birisi olsa çok kolay bir şekilde dediğin gibi dolandırılırdı..
full member
Activity: 322
Merit: 158
Türkçe/English/Deutsch/Earthling----@Marshal---
Söylenenlerin hepsi çok doğru aslında ek olarak metamask kullanmak ve ihtiyac duyulmadıkça cüzdana giriş yapmamak gerekiyor.vBir şekilde pk yı unutmak gerekiyor. Pk kullananların son derece dikkatli oadı gerek.

Metamaska nasıl bu kadar güvenebiliyorsunuz onu da hiç anlamış değilim browser versiyonu applicationu yüklerken kopyaladığınız tüm bilgileri görme yetkisi istiyor bu ne kadar güvenilir sizce ?
sr. member
Activity: 2058
Merit: 398
ne yaparsak yapalim ufak bi dikkatsizlikte tum emeklerimizi cope atabiliriz. bence yapmamiz gereken en guvenli sey ledger nano s almak olmali.
jr. member
Activity: 157
Merit: 3
Söylenenlerin hepsi çok doğru aslında ek olarak metamask kullanmak ve ihtiyac duyulmadıkça cüzdana giriş yapmamak gerekiyor.vBir şekilde pk yı unutmak gerekiyor. Pk kullananların son derece dikkatli oadı gerek.
member
Activity: 294
Merit: 27
private key verenleri bir kenara bırakırsak genellikle mailin hacklenmesi sonucu mailde tutulan wallet dosyaları aracılığıyla hackleniyor çoğu kimse. mailin de hacklenmesinde başvurulan çöp airdropların şifreleriyle mail şifrelerinin aynı olması etkili oluyor.
jr. member
Activity: 168
Merit: 1
Ne kadar dikkat etsekte bir şekilde açığımızı bulmayı biliyorlar, insanın yapısında olan bişey ister istemez açık verebiliyoruz, lakin her türlü önlemi almak bize duser
hero member
Activity: 1204
Merit: 630
Yapacağanız işlemden önce 2-3 kez düşünün. Normalde yaptığınızın dışında bir şey gelişiyorsa, girdiğini sayfa da bir farklılık falan varsa hemen önlemizi alın. Ve zor olsa da PC'nizi temiz tutun. Bu temizlikten kastım antivirus programları değil. Çoğu antivirüs programına da güvenmiyorum çünkü.
member
Activity: 308
Merit: 11
İşlem yaptığım bilgisayarda şifre vs bulundurmuyorum.zaten cüzdanlara giriş yapmıyorum.sadece adres veriyorum ve etherscan üzerinden kontrol ediyorum.
bir de gerçekten önemli olan dikkat.sıradan bir airdrop 300-500-1000 dolarsa şüphelenmek gerekli.Ava giderken avlamamak gerek.dolandırıcılar genelde insanın hırsının gözünü karartmasından yararlanır.
newbie
Activity: 238
Merit: 0
Tavsiye edebileceğim tek sey , dikkat , dikkat , dikkat. Gerçekten bu konular üzerinde çok dikkatli olursanız ekstra olarak hiç bir yöneteme ihtiyaç duymayacaksınızdır. Private keyinizi her zaman için ayrı bir dosyada tutun.
sr. member
Activity: 728
Merit: 264
MEW de siteye girdiğiniz zaman wiev wallet info kısmına wiev with adress only seçeneği eklendi. Bu kısma ethereum adresinizi yazıp bakabilirsiniz. Kesinlikle priv key yazmaya gerek kalmıyor ve güvenli. Mewde priv keyle giriş yapılacak kısma girdiğinizde "bu tavsiye edilen bir yol degildir" şeklinde uyarıyor.
jr. member
Activity: 420
Merit: 1
Teşekkür ederim çok yararlı bir konu olmuş. İçerisinde komodo ve waves gibi iki güzel platformu da koysanız daha güzel olurmuş Smiley
newbie
Activity: 1
Yararlı bir konu olmuş, teşekkürler.

Spybot – Search & Destroy mutlaka tavsiye ederim. DNS konusunda ise Open DNS en adam gibi seçenek görünüyor.
newbie
Activity: 70
Gerçek zamanlı sağlam bir malware tarayıcı kullanmanızı tavsiye ederim. Ücretli olarak Malwarebyte çok iyi. Ücretsizde ise Comodo Internet Security. İkisini de zaman zaman kullanmış biri olarak Comodo favorimdir.
member
Activity: 490
Merit: 10
SEND AND RECEIVE MONEY INSTANTLY
Bu önlemler gerçekten çok önemli. Ben 3 cüzdan ile hareket ediyorum. NEO üzerinden bir yatırımım olmadığı için bu 3 cüzdanda Ethereum üzerinde. 1. ETH Cüzdanım sadece çok uzun vade ellemeyeceğim yatırımlarım için. İçinde sadece bir kaç token ve Ethereum var. İkincisi kısa vadeli yatırım ve ciddi bountyler için. Son olarak ise sıradan bountyler ve işlem yapacağım cüzdanım. Üçüncü cüzdan dışındakilere giriş yapmıyorum. İlk bahsettiğim o yatırımlık olana ise hiç giriş yapmıyorum sadece etherscan üzerinden bakıyorum.
member
Activity: 152
Merit: 11
cliipboardınıza sızıyorlar dikkat edin, sadece adres kopyalarken ara ara devreye giriyor, paranızı baska adrese gondermenizi saglıyor, private keyınızı kımseye vermeyın, transfer yaparken de adresı cok dikkatli kontrol edin
member
Activity: 244
Merit: 20
Son zamanlarda cüzdan soygunluğu ile ilgili çok sayıda konu açıldı. En büyük sebebi, katıldığınız scam airdrop veya bounty siteleri veya formları. Soyguncular büyük vaadde bulunup örn.300 dolarlık token veriyorum diye private key veya şifrelerinizi ele geçirip tüm cüzdanlarınızı boşaltıyorlar.

1- Docs.google.com/ formu dolduruyorsanız kesinlikle private key paylaşmayın, hatta private keyi hiç bir yerde paylaşmayın.

2- Son zamanlarda yaygınlaşan, sertifikalı kendi siteleri üzerinden airdrop formu doldurmanızı istiyor, formu doldurduktan sonra mail adresinize doğrulama linki gönderiyor ve linke tıkladığınızda yine kendi sitelerine yönlendiriyorlar, bu kez de farklı bir link karşınıza çıkıyor. KYC için veya linkteki mesajı kutucuğa yazın şeklinde bir link. İşte asıl iş burada başlıyor. Linke tıklayınca sizi ya sahte myetherwallet sitesine yönlendiriyor, ya da bilgisayarınıza keylogger atıyor ruhunuz duymuyor.

* Önerim lütfen ama lütfen  airdrop formlarını doldurmadan önce çok kısa incelemesini yapın, ico sitelerinde haberi varmı?, profesyonel bir projemi? Linkedin veya sosyal medya bilgileri olan takımları var mı? Bitcointalk üzerinde konusu veya konuları var mı diye araştırın.

* Belli periyodlarla bilgisayarınızı full virüs taramasından geçirin. Şifrelerinizi, private keylerinizi bilgisayarda muhafaza etmeyin, harici disk veya flash bellekte tutabilirsiniz. Zaten keylere ve şifrelere her zaman ihtiyacınız olmayacak.

* Airdrop veya bountylerde kullandığınız mail adresleriniz ve şifreleriniz farklı olsun. Exchange siteleri için tamamen farklı mail ve şifre kullanın ve bunu başka hiç biryerde kullanmayın, sosyal medya hesaplarında bile kullanmayın. Sosyal medya hesaplarında da farklı mail hesabı kullanmanızı öneririm.

* Cüzdanlara girerken google dns kullanıyorsanız devre dışı bırakın. Cüzdan adresinin https ve güvenlik sertifikası var mı kontrol edin, gerekirse siteye girmeden önce iki-üç kez kontrol edin. Exchange ve Cüzdan sitelerine girmek için google veya farklı arama motorundan aratıp karşınıza çıkan linkten girmeyin. Arama motorlarında çok sayıda sahte site dolaşıyor. https li güvenli adresleri bir txt dosyada muhafaza edip kopyala yapıştır ile adres çubuğundan giriş yapabilirsiniz.

* Peki private key kullanmadan ve cüzdanıma giriş yapmadan gelen giden tokenleri nasıl görebileceğim?

Ethereum ERC20 tabanlı tokenleriniz için;

https://ethplorer.io/address/devamına cüzdan adresinizi yazınız
https://etherscan.io/address/devamına cüzdan adresinizi yazınız
https://deltabalances.github.io/#devamına cüzdan adresinizi yazınız

Neo NEP5 tabanlı tokenleriniz için;

https://neotracker.io/address/devamına cüzdan adresinizi yazınız
https://neoeconomy.io/?wallet=devamına cüzdan adresinizi yazınız
Pages:
Jump to: