Pages:
Author

Topic: Datacenter kurmak istiyorum, fikir almak istiyorum. - page 2. (Read 597 times)

jr. member
Activity: 35
Merit: 2
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 8-9 senedir yazılım ile yakından ilgileniyorum. Bu süre içerisinde hosting/vds/vps alıp sattığımda oldu kısacası o konular hakkında da (çok iyi olmasa da) bilgim var(linux bilgim üst seviye denecek kadar mevcut.)

Bir süredir biriktirdiğim bi bütçem var = "130.000 TL". Bir proje üzerine bu biriktirdiğim bütçeyi yatırmak istiyordum ve fikirler düşünüyordum. Bundan 2 hafta öncesi kafamda datacenter olayını kurgulamaya başladım. Hep hayalimde güzel bir datacenter sahibi olmak vardı. Saçma bir hayal gibi gelebilir Smiley ama bu işleri küçüklüğümden beri sevdiğim için nedense hoşuma gidiyor.

Forumda gördüğüm kadarıyla donanımsal bilgisi/tecrübesi olan arkadaşlar mevcut, burada cevap bulabileceğimi düşündüm. Soruma gelirsek Bu bütçe ile bir datacenter kurabilir miyim ?
bütün her şeyiyle, internet altyapısı, racks, soğutma sistemi, sunucular,kablolar ve yazılım lisansları, küçük-orta/küçük bir datacenter kurulabilir mi ? Hiç böyle bir tecrübesi olan veya öngörü yapabilen biri var mı aranızda ?

Barındırma yeri olarak yeni bir muhit almama gerek yok 2-3 farklı yerde kullanabileceğim boş arazim var. Şimdiden yardımcı olup beyin fırtınası yapacak arkadaşlara teşekkür ederim.
Pages:
Jump to: